cum sa fiu k sa nu fie certuri intr-o relatie

by: ioana152003
buna.sunt roxy si am nevoi neaparat de un sfat.am un prieten de 1 an si 2 luni.si de vreo cateva luni de certam f des.sunt vinovat in cea mai mare parte din ele,deoarece sunt o fire mai vesela si ma independenta.el e un tip linistit, cuminte,deschis.iar eu ma inchid f tare in mine.nu stiu sa comunic.nu stiu cum sa-l fac sa se razgandesca sa nu rupem relatia deoarece eu ma simt f simgura f el.dar nici nu stiu cum sa ma port cu el.incerc sa ma schimb.dar parca nu da rezultate.spuneti-mi cum sa ma port si cum sa-l fac sa-l aduc inapoi.multumesc anticipat

ioana152003

ioana152003

am incercat toate astea

31 Mar 2006, 14:11

am incercat toate astea numai k nu a mers.a zis k eu nu am sa ma schimb niciodata,k asa am sa raman mereu.am suferit i deceptie,si cand a aflet a zis ca-mi bat joc de el,k il santajez.mai nou acum are o noua prietena.si nu mai am nici o sansa in fata lui.am incercat multe.cred k toate variantele.dar nu se poate.si acum stau si sufat ca proasta.

pisi

pisi

Scoobytza,

22 Mar 2006, 12:05

daca ai defecte care oricum iti afecteaza relatiile cu cei din jur, spre exemplu, si partenerul iti atrage atentia asupra acestui lucru, nu inteleg, de ce nu ai cauta sa te indrepti ! Doar asa, ca sa-ti spui ca ai o personalitate, si cu ea mergi pana la sfarsitul vietii ?
Eu am defecte , care intr-o masura sau alta, mi-au afectat relatia cu partenerul meu, dar am incercat sa mi le indrept , dar asta nu inseamna ca sunt o individa lipsita de personalitate, ci caut sa ma transform in ceva mai bun decat sunt la ora actuala ! Consider ca omul cat traieste invata si invatand te transformi in altceva decat esti acum !

scoobytza

scoobytza

fii tu!

22 Mar 2006, 10:34

cred ca nimeni si nimic nu ar trebui sa te schimbe, fii tu insati...stiu ca o relatie schimba omul foarte mult dar trebuie sa te regasesti,,,si sa ii explici faptul ca tu nu poti fi ca el sau mai bine spus ca nu te poti transforma in cea ce vrea el..pt ca ai o personalitate!

pisi

pisi

Roxy ,

21 Feb 2006, 16:10

intr-o relatie trebuie ca fiecare dintre cei doi sa invete sa faca compromisuri , altfel vor iesi scantei si relatia se va duce de rapa !
Trebuie sa invatati amandoi sa lasati de la voi,trebuie sa va acceptati asa cum sunteti, pana la urma daca el sau ea te iubeste va incerca sa-si indrepte defectele de dragul tau ,insa, nu trebuie sa-l obligi sa faca asta si nici el pe tine ! S-o faceti doar daca simtiti ca asta va doriti intr-adevar !
Dar si tu trebuie sa faci ceva ca sa schimbi situatia ! Invatati sa comunicati, cu multa rabdare si calm, vei vedea ca va veti intelege din nou bine ! Problema la voi e comunicarea si firile total opuse !
Daca vezi ca incercarile tale de a comunica dau gres si nici chestia cu indreptatul defectelor nu functioneaza, poate ca e mai bine sa va despartiti !
Ce rost are o relatie in care amandoi sunt nefericiti si nemultumiti ?!
Iti urez mult noroc in relatia ta ! Sa ne tii la curent ce-ati mai facut ! :)))

21 Feb 2006, 12:21

Doi clici din greseala si uite ce se intampla... :(

Ceva comun

21 Feb 2006, 12:20

nu v-ar strica, nici prea cuminte, nici prea indraznet, pe placul amandorura. Problema voastra vine probabil de la faptul ca nu reusiti sa faceti compromisuri. Incercati, nu are ce sa se intample mai rau decat e deja, nu?

Ceva comun

21 Feb 2006, 12:20

nu v-ar strica, nici prea cuminte, nici prea indraznet, pe placul amandorura. Problema voastra vine probabil de la faptul ca nu reusiti sa faceti compromisuri. Incercati, nu are ce sa se intample mai rau decat e deja, nu?

inutza

inutza

:)

20 Feb 2006, 17:51

eu nu cred ca trebuie sa te schimbi...s-a indragostit de tine exact asha cum esti...sunteti de un an impreuna...nu schimbarea ta va aduce armonie in cuplu...trebuie sa va completati,sa comunicati,sa vedeti ce anume da nastere la certuri si sa gasiti solutii dar impreuna!nu face din el intraga ta lume...nu deveni dependenta de el,se va simti sufocat!

hedonista

hedonista

fii tu insati

20 Feb 2006, 17:15

eu cred ca daca el te iubeste cu adevarat o sa vada ca tu faci eforturi sa te schimbi si va aprecia lucrul asta..eu zic sa nu faci nimic..incearca doar sa comunici mai mult..sa i spui ca nu vrei sa va despartiti...in general..sa vorbiti deschis unul cu altul..si sa l intrebi si pe el ce vrea cu adevarat..certuri sunt tot timpul intr o relatie..dar atunci cand sunt prea dese si prelungite este intr adevar o problema..nu ai cum sa fii decat fii tu insati..daca el s a indragostit de tine s a indragostit pt ceea ce esti nu pt ceea ce vrei sa fii k sa fie bine..