cum sa merg inainte dupa o despartire care nu ii are rostul?

by: symy
deci...........nu stiu dak e bine sa vb desprea asta dar simt nevoia sa fac ceva k sa nu mai ma gandesc atat la dezamagirea prin care trec..Am stat cu el un an si ceva ....il iubesc mai mult k pe propria pers. dar acum cateva zile a trebuit sa ne despartim fiindk asta a simtit el.....dar sincer io nu cred deloc asta.....suferim amandoi dar tot nu suntem impreuna....imi spune sa il inteleg ....nu e sigur pe el ....incearca sa evite subiectul asta ....imi cere sa il iert si tot spune k ii pare rau din suflet.....io spun k tine la mine ...poate nu atat cat il iubesc io (nebuneste ,exagerat) dar acolo in inima lui e ceva puternic ......Acum 2 zile de ex. spunea k ar bea un sprit (el nu bea mai deloc dar acum cred k mai bea si el ceva de supare )si i-am spus k beau io cu el un suc....m-am intalnit cu el desi nu mai e nimic intre noi de 5 zile......am vb...am ras (dar io aveam un zambet si un ras fffff fals fiindk stiam k nu o sa il mai am )...pana la urma am ajuns la el aksa..m-am culcat iar cu el (a fost alegerea mea sa ma duc la el dar nu stiam k o sa sa intamplea asta dar tot io am ales sa ma culc cu el pt ultima oare) si sunt sigura k el nici nu se gandea la sta cand a spus k vine sa ma ia de aksa ....el pur si simplu vroia sa bea o bere sau un sprit sau poate asta a fost doar un motiv k sa ma vada....dar nu mai conteaza asta fiindk a fot un simplu exemplu ...conteaza k tot nu ne-am impacat.....Nu pot sa fac nimic decat sa ma gandesc la el , la noi la tot ce a fost frumos si nu fac nimic de 4 -5 zile de cand a avut loc ''tragedia'' asta decat sa plang, si sa ma inchid in casa....d c trebui sa nu fiu cu el.?d c trebui sa sufar dak il iubesc atat si mai ales k nu e cu nimeni el? Ce pot face sa il am iar langa mine? oare e bine dak il lasa cateva zile sa isi revina.. si sa nu il sufoc? :((.......Oare o sa il mai pot avea vreo data sau trb sa plang dupa el mult timp de acum inacolo? :(( :(( ce trebui sa fac ?fiindk io una nu mai sunt in stare de nimic sunt complect distrusa fara el ......nu pot si nu vreau sa mai traiesc fara el........................:(((((......SCUZATI DAK MAI SUNT GRESELI DAR NICI NU MAI POT SA SCRIU DE PLANS SI DE DISPERARE....

doe

doe

symy cam asa e cum spui

04 Feb 2006, 11:28

ma bucur ca teau ajutat "cumva" mesajele mele.
Iti doresc sa treci cat mai repede de acest impas.
tinema la curent

symy

symy

doe

03 Feb 2006, 22:18

pei asa e...atunci cand ti un om prea mul''legat'' sa spun asa atunci face mai mult ceea ce nu trebui....si atunci iti ascunde mult mau multe dak nu ii oferi libertate...dak e o pers care isi cunaste limitele si are respect pt persoana de langa el si aceea ii da libertate nu profita prea mult de ea....Cred k si el a suferit cat am fost despartit...si k de obicei o pers nu iti seama de ceea ce avea decat dupa ce a pierdut-o....ms pt sfaturi

doe

doe

symy...

03 Feb 2006, 10:44

si eu ma bucur ca te-am facut sa zambesti pt o clipa.Se vede ca il iubesti.Mi-ai raspuns la mesaj asa cum ar fi raspuns o persoana care iubeste.Asa ca nu stiu daca el sufera pentru tine sau sufera din alta cauza.asta nu conteaza pt mine,ceea ce conteaza pt mine e ca tu il iubesti atunci respecta-i dorinta.Asta inseamna ca il iubesti ca lai lasat liber sa decida.In viziunea mea Iubirea este Libertatea totala.Fiecare iubit/a daca are iubire in el/ea trebuie sa-i dea libertate nu incatusare,si iti spun acum cine ar vrea sa steie departe de un om care iubeste(ofera libertate,incredereect.).dar va sta departe foarte departe de un om gelos,care nu are incredere in celalalt.Miam amintit ceva:ieri am mes cu o buna prietena de-a mea la cumparaturi,si printre care mi-a spus ca prietenul ei(1 an impreuna)nu o lasa singura sa iasa cu colegele de grupa la club,deaici rezulta ca este gelos si nu are incredere in ea.Im,daca nu-si va rezolva problema El cu gelozia ea aspus ca ii da papuci,spunea ca va suferi dar nu mai poate trai langa un asemenea om.Ceea ce vreau e sa ii daruesti libertate(aceeasta este in viziunea mea iubirea)bineninteles ca faci cum crezi tu dar sa fi atenta ceea ce faci sa fie din iubire.Ramai in iubire.

symy

symy

pt Doe

02 Feb 2006, 18:34

da chiar m-ai facut sa zambesc....dar in legatura cu iubirea....niciodata nu m-am gandit''dak iubesc trebui sa ma iubeasca si el'' sau ''a e intr-un fel obligat sau trb sa se simta sa ma iubeasca fiidk io il iubesc''....nup e o gandire total gresita...dak iubesti pe cineva iubeste fara sa ceri ceva inapoi...dar dak ti se da ceva inapoi fara sa ceri atunci e mei bine....si aia nu mai e o dragoste linistita....nu poti obliga pe nimeni sa te iubeasca...sa ii impui...sau ce ii ceri asta....iubirea vine pe parcurs ....ms mult pt sfat ...:P

doe

doe

poate te ajut eu cumva symy...

02 Feb 2006, 15:20

Prima lectie a iubirii consta in a nu solicita iubire,ci in a o darui.Fi tu cea care daruieste.De regula,oamenii fac exact invers.Chiar si atunci cand daruiesc,o fac numai cu speranta ca iubirea lor le va fi returnata.Ei daruiesc,dar privesc cu coada ochilor sa vada daca primesc ceva inapoi.Ei nu cunosc legea naturala de functionare a iubirii.Este suficent sa torni,sa reversi,iar iubirea va veni.
Si chiar daca nu vine,nu este nevoie sa te ingrijorezi,caci adevaratul indragostit stie ca a iubi inseamna a fi fericit.Daca iubirea vine inapoi,foarte bine;atunci fericirea va fi cu atat mai mare.Dar chiar daca ea nu se intoarce inapoi,actul iubirii te-a facut fericita;atunci de ce sa mai fi ingrijorata in legatura cu intoarcerea ei?
Si acum as dori sa te fac sa zambesti un pic.(Sami spui daca am reusit)
Iata o anecdota.
Nancy a invitat-o pe Helen la o cafea.Nancy a intrebat:
-De unde stii ca sotul tau te iubeste?
-Pai,scoate afara gunoiul in fiecare dimineata.
-Asta nu este iubire.Inseamna ca este un bun gospodar.
-Sotul meu imi da toti banii de care am nevoie pentru cumparaturi.
-Asta nu e iubire.Este generozitate.
-Sotul meu nu se uita niciodata la alte femei.
-Asta nu-i iubire.Este autolimitare.
-Jhon imi deschide intotdeauna usa si ma lasa sa intru prima.
-Asta nu-i iubire,ci doar bune maniere.
-Jhon ma saruta chiar daca am mancat usturoi, chiar daca am masca cosmetica pe fata(pentru cosurii)si chiar daca am parul pus pe bigudiuri.
-Mda,asta este iubirea adevarata.
Sa nu uiti sami spui daca am reusit sa te fac sa zambeti.

shane_54

shane_54

soorrrry alma...

02 Feb 2006, 09:04

tre sa dai de baut... sau macar mielul de pasti!:)(m-ai botezat)...si de ce te omor?scuze dar nu prea stiu despre ce vorbesti!oricum sper ca nu ai cosmaruri cu imobiliarele!bye

alma

alma

Am ris, ca nu se poate altfel

02 Feb 2006, 07:20

Oi fi trecut si eu prin asta, altii or fi ris de mine, acum inteleg.Speranta asta nebuneasca....Fiecare sufera la rindul lui pina sa vada cu alti ochi viata, din carti nu inveti mare lucru, e doar teorie.
Shane_24(am gresit nr?)de ce ai zis de casa, vrei sa ma omori? Iar mi-am adus aminte.Lasa...imobiliarele, ca am cosmaruri.

symy

symy

:D:D

01 Feb 2006, 22:49

ne-am impacat dar inca nu asa cum trebui....o luam usor....nu fortam lucrurile....inca asteptam sa le rezolve timpul pe toate....aaa si stiu orice inceput are un sfarsit ... dar cu ajutorul lui Dumnezeu sper sa fie bine....si asta fiidk si el ma iubeste (poate nu asa exagerat k mine da ma iubeste in felul lui) adik in inima lui e ceva destul de puternic care sper si cred k pe viitor o sa se ''extinda''

shane_54

shane_54

:)))) symy...symy...

01 Feb 2006, 09:08

Eu intru la pariu de parte lu' alma...
si da viata nu e asa cum ne dorim sau cum ne-am dorit-o!!!
dar decat sarac mai bine sa nu am nimic sicea un prieten de al meu Dumnezeu sa il ierte!
te plangi de viata ta???
ce sa mai zica cei fara casa...la ei te-ai gandit vreodata???un lucru e cert...tot raul e spre bine...tot ce conteaza e ca tu sa ierti...si sa inveti din greseala!
Alma...ai pus punctul pe I!

alma

alma

Esti f. indragostita de el, e clar

01 Feb 2006, 03:28

Orice ti-am spune noi, nu conteaza,trebuie singura sa vezi ce va urma. O fi normal, nu stiu. Pentru noi insa, e pierdere de vreme, doar timpul isi va spune cuvintul.Relatia va agoniza o vreme inca. Dar nu trece anul si e...finito. Punem pariu?

symy

symy

ai intelesc gresit may...

31 Ian 2006, 21:26

el nu bea deloc... nu k bea mult....bea fffff rar si atunci se imbata repede....nu prea le are cu bautura....atunci chiar el mi-a spus si cand l-am sunat io in seara aia chiar bause si nu stiam io d c a iesit asa brusc dupa net...si mi-a spus m-ai facut in asa fel sa ies afara din asa si nu stiam ce sa fac si am bat dar m-am ametit repede...si io in seara aia cand am baut el l-am sunat la vreo 30 de min dupa ce e iesit dupa net si mi-am dat seama k nu era aksa si k e pe undeva dar mi-a spus si el fara sa il intreb k nu e aksa ...si mi-a explicat abia a 2a azi tot...poate sunt orbita de poate nu...dar e bine k incepem sa ne apropiem iar.......cred k incet incet o sa reluam iar relatia asta si asta fiindk nu l-am sufocat prea mult si i-am lasa timp de gandire...de calmare...de liniste....de respiro...etc...ms mult pt sfat...si bafta si u mai departe in dragoste si in tot ceea ce iti doresti.....pacat k viata nu e asa cum ne dorim totzi:((:((

shane_54

shane_54

imi cer scuze ca intervin...eu..ca barbat!

31 Ian 2006, 15:11

nu ma intelegeti gresit...nu ii tin partea...dar gandestele la urmatoarea chestie...nu crezi ca dragostea te-a cam orbit un pic?un barbat care nu bea deloc in general dupa 2 beri e beat crita!sa nu mai punem la calcul vodka sau mai stiu eu ce tarie!tu spui ca bea foarte mult...doar unul cu experienta poate bea foarte mult!am prieteni experimentati care beau lada de bere pe noapte!nu e cazul la el cred...
Ca sfat...e mai buna o zicala...Inima unui indragostit e ca o usa...se deschide atunci cand nu te astepti, dar nu intotdeauna la usa este cine trebuie!!!o sa se mai deschida usa...te asigur!sa nu crezi in vorbe precum in viata doar odata iubesti!
Si eu ca baiat am patit-o...dar nu mai conteaza!
Sa nu crezi ca rana se inchide repede...vorbim dupa un an!dar pana atunci...tu fate ca nu iti pasa...dovedeste ca esti mai tare ca el...spre exemplu...eu am invatat chestia asta de la o prietena...dute print-un supermarket si plimbate...priveste in ochi orice om...si nu iti schimba priviea pana nu o schimba...mai ia o prietena cu tine...si ai sa vezi ca e distractiv!
o sa iti sara gandul de la el!destul de repede!!!:)
la mine a tinut!100% si da inco o iubesc chiar dac a nu sunt cu ea!

alma

alma

Bitzy are dreptate

27 Ian 2006, 01:53

Si, zau, tu esti ca mine, inainte.Atita te gindesti ca ce o zice el, ce-o simti etc.Ia faptele, concret, nu vorbele, nu stiu ce impresii care le ai...Cica el a inceput sa dispere. Ce sa dispere, mai? Nu el vrea s-o rupeti? Adica vrei sa-l scoti de victima?Nu e destul de mare sa stie ce face si ce vrea? Tu vezi asta ca un "Romeo si julieta" varianta moderna. Lasa-l sa fuga, ori se va intoarce ori ba. Ca s-au terminat barbatii din Romania, te pomenesti,asta are stea in frunte....Nu vezi ca devine comic cu cite ginduri iti faci? O sa rizi tu de tine peste un timp,privind in urma.Si cu articolul ala, sa vad daca mai dau de el,ca si mie imi arata ca nu ex. pagina.

bitzy

bitzy

lasa sa treaca putin timp

26 Ian 2006, 13:53

sincer iti spun ca imi pare rau prin ceea ce treci si sa stii ca te inteleg.te rog sa-mi scuzi indrazneala dar vreau sa iti dau si eu un mic sfat:nu grabi lucrurile,lasa sa treaca putin timp si dak el tine cu adevarat la tine se va intoarce singur si asta pt ca iti vasimti lipsa,dak nu sincer iti spun nu te mai consuma.Inseamna ca nu merita si el nu tine la fel de mult ca si tine la relatia care a fost intre voi

symy

symy

pt alma

26 Ian 2006, 13:34

e rog spune-mi mai clar unde e k nu vrea pc sa imi gaseasca articolul .....spune k nu exista pag...spune-mi mai clar cum il gasesc pls....

symy

symy

:((

26 Ian 2006, 13:31

nu mai este cu nimeni el...dar ar mai fi ceva....nu am mai vb cu el la tel si nu mai m-am intalnit cu el...am vb decat pe net dar asteptam sa ma bage el in seama....and....acum a cam inceput sa dispere si el....cred k si-a dat seama de ceea ce a facut....asa si...de iubit poate nu ma iubeste asa k mine nebuneste,exagerat dar ceva in sufletul lui e ceva puternic dar stiu k ii e frik sa recunoasca sau sa vb de asta...acum nu pot sa fac nimic decat sa astept sa treaca timpul care le vad decide pe toate

alma

alma

Ia vezi tu si asta:http://www.ele.ro/articol_3619_

26 Ian 2006, 06:32

Poate incepi sa intelegi.

alma

alma

Aoleu !

26 Ian 2006, 06:24

N-as vrea sa (mai) fiu in situatia asta.Mi-a trebuit si mie un timp.... Cei de dinainte au dreptate, nu te arata distrusa, el n-o sa te pretuiasca mai mult.Ba din contra, o sa fii jalnica si barbatilor nu le place. Sa inteleg ca ati avut o discutie sincera si el nu mai vrea? Se poate sa aiba un oarescare sentiment de vinovatie. O fi inceput o relatie cu alta (de obicei ei nu parasesc asa, sa ramina pe liber) si stie ca tu nu meritai asta. Dar e clar ca nu te iubeste. Decazi mult dc. te mai culci cu el, e amagire si scazi in ochii lui. Vrei sa-si aduca aminte de tine ca de una care a fost topita dupa el de sarea imediat la apel? Aoleu, ce urit! De fapt, nu trebuie sa te intereseze nici ce mai gindeste el daca a renuntat la tine. Doar nu vrei sa ramineti...amici,dupa cit suferi acum.Mai gindeste-te si la defectele lui, ca am impresia ca l-ai cocotat pe un piedestal si de-aia ti se pare ca fara el esti distrusa.Mai, adevarul e crud, dar practica o confirma: asta se gindeste la alta, daca nu e deja cu alta, ce naiba !Iti cere sa-l ierti, tipul se simte vinovat(stie ca-l iubesti),dar nici nu te mai vrea.Pune-ti capul la contributie,iubirea asta te orbeste, nu mai vezi ce-i evident.

symy

symy

no name

24 Ian 2006, 23:55

mai el nu bea k sa uite de suparare pur si simplu a simtit nevoia sa bea....ceea ce nu prea se intampla...bea ffffffffffffffffffff rar

symy

symy

nu stiu ce sa fac!!!!!!!

24 Ian 2006, 18:43

nu il compatimesc dar am spus doar ce am simtit si am vazut....il iubesc si nu pot sa fac nimic decat sa ma gandesc la el.....nu pot nici sa pap fara sa imi vina imaginea lui in minte...pana si in somn imi apare....nu pot sa ies nicaieri cat as incerca....si inca sper sa il mai am langa mine .....:((:((:((

hedonista

hedonista

pt inceput nu l mai compatimi

24 Ian 2006, 12:37

am observat ca oarecum il aperi..ca sufera si el, ca acum bea sa si uite supararea..eu iti pot da un sfat din punctul de vedere al celui care a rupt relatia..nu sufera ca altfel nu mai lua decizia asta..iar daca suferea se impaca cu tine..si mi se pare ca este cam egoist baiatul asta..adik iti cere iertare bla bla..si cand se iveste ocazia pt one last night, o face..cu toate ca stia ca tu il iubesti f mult si ca dupa chestia asta el tot n o sa se impace cu tine..eu consider ca tu ai facut asta ca pe o ultima sansa,in disperare de cauza, sa si dea seama de sentimentele lui..cred ca cea mai buna idee in situatia asta este sa ti gasesti ceva care sa ti capteze atentia cat mai mult ore pe zi, o ocupatie gen citit o carte de 500 pagini, sa iesi cu prietenele la cumparaturi, pt ca spatiile inchide iti dau impresia aia de apasare; si pe el lasa l sa si limpezeasca gandurile, fara sa i mai dai nici un semn..si cel mai important:nu i mai spune ca suferi si ca l iubesti!!!lui o sa i fie mai mult mila de tine..poarta te ca si cum ai trecut deja peste, in fata lui si a tuturor prietenilor...si poate intr o zi o sa ajungi sa te crezi si tu..bafta!!

xelarent

xelarent

live and let die

24 Ian 2006, 09:04

Dragoste cu de-a sila nu se poate.
Il iubesti foarte mult, dar el nu e pe aceeasi lungime de unda cu tine din moment ce a ales sa va despartiti (din motive intemeiate sau nu).
Nu sunt in masura sa-ti dau sfaturi aplicabile in cazul tau, insa iti pot spun ca timpul vindeca toate ranile. La inceput e dificil, cand te simti secatuit sufleteste, cand totul e lipsit de sens.
Cred ca primul pas este acceptarea. Nu mai sunteti impreuna, renunta la prezenta lui, la intalniri. Accepta decizia lui.Nu-l mai suna, nu-l mai invita niciunde, nu te mai duce la el acasa. El a ales sa va despartiti.So, mi se par cam ciudate intimitatile de dragul vremurilor bune.
Incearca sa nu fii singura.Ai prieteni,acum e un moment bun sa fie alaturi de tine.
Daca simti nevoia sa plangi, descarca-te.
Ai nevoie de timp asa ca acorda-ti timp si atentie.Va veni si ziua cand te vei gasi persoana potrivita pt tine.Dar incearca sa nu te mai agati de trecut.
Sa-ti fie bine!

symy

symy

SCZZZZZZZ

23 Ian 2006, 19:28

SCUZATAI ACUM AM VAZUT ....AM FACUT 0 DE GRESELI DAR NICI SA SCRIU NU MAI STIU :((