Cum scap de gelozia partenerului?

by: raluk
Am o mica mare problema cu iubitul meu. Este gelos pe tot ce misca. Daca incep sa vorbesc un pic mai mult cu un prieten sau cu un coleg de sex opus, se aprinde imediat. Chiar nu l-am inselat niciodata si nici nu obisnuiesc sa flirtez cu alte persoane. Cum il fac sa aiba mai multa incredere in mine? Motivul principal pentru care ma deranjeaza este pentru ca ma face de ras in public cu micile lui crize de gelozie.

unknownembrace

unknownembrace

:)

26 Iul 2006, 06:07

pana una alta gelozia face parte din dragoste, dar acolo unde este in exces nu mai exista dragoste

doe

doe

chiar e un sfat...

01 Feb 2006, 16:51

bun.ar trebui sa il pui in aplicare daca vrei sa mai salvezi ceva.bafta.tinene la curent

pinky

pinky

:)

01 Feb 2006, 15:29

daca e atat de gelos chiar si eu sunt de acord ca nu te iubeste... mie mi se pare ca persoanele geloase si care pe deasupra mai fac si crize publice sunt nesigure pe ele, in primul rand, nu au incredere in partner, ceea ce e tare grav, si cel mai grav nu tin la persoana respectiva daca au idei din astea... eu spre exemplu nu ma pot abtine de la mici flirturi pt k asa sunt eu... de aceea n-o sa pot sa fiu niciodata geloasa daca iubitul meu mai vb si cu altele, mai ales daca eu stiu ca pe mine ma iubeste... pana la urma nu poti sa anulezi total viata unei persoane de dinaite sa apari tu in ea :) eu zic sa vb serios cu el si sa incerci sa-l convingi ca nu e bine c face :) comunicarea e f importanta! am zis ca eu nu ma pot abtine de la mici flirturi... asta nu inseamna ca fac mai mult de-atat, nu mi-as putea insela niciodata iubitul...

doe

doe

el nu te iubeste

29 Ian 2006, 00:00

gandestete bine ce face un om cand iubeste?tu esti un exemplu foarte bun tu nu esti geloasa pentru ca il iubesti.gelozia nu poate sa fie in acelasi timp cu iubirea.ori iubesti ori esti gelos.Rupeo cat mai repede sa nu suferi mai tarziu acesti oameni au nevoie de psihanalisti.Imi pare rau de aceast sfat dar gandestete bine ce faci.tu chiar vrei sa traesti langa o asa persoana?dami vesti in continuare.bafta

onutzz

onutzz

gelozia este o boala

27 Ian 2006, 11:18

Sincer nu inteleg dc sunt fete care stau cu baieti si vor tot timpul sa schimbe cate ceva la ei?Atunci cand ii alegi o faci pt ca iti plac asa cum sunt...Si pana a urma tu le vrei binele si ii ajuti si tot tu ajungi cea rea si care sufera din aceasta lupta care de cele mai multe ori tot ei o castiga din cauza orgoliului.Recent am citit despre gelozia excesiva la barbati.Articolul respectiv zicea ca de fapt el nu este gelos pt ca te iubeste ci pt ca asta este o boala si acre se genereaza din lipsa de incredere in sine.Cateva chesti care te-ar ajuta ar fi sa ii hranesti incredearea in el adik sa incerci sa ii dai motive de care sa fie madru de el si sa il lauzi in fata prietenilor si sa ii demostrezi cat ti tu la el intr-un loc in care lui iar da mai multa incredere in el.Inceraca sa va faceti prieteni comuni si sa iesiti in perechi atunci eviti discutiile.Si daca totusi nu ajungeti la nimik bun poate reusesty sa faceti niste erapi de grup sau eventula el sa accepte ca are o boala si sa mearga sa discute cu un psihoterapeut.Eu zic ca incercarea moarte nu are si sper sa te fi iti rezolvi problema.

pupici

raluk

raluk

:(

27 Ian 2006, 10:31

Nu sunt prea incurajator ce am auzit pana acum sincera sa fiu.

bitzy

bitzy

nu o poti trata

27 Ian 2006, 09:18

gelozia lui nu va disparea niciodata.eu am incercat sa imi schimb fostul prieten 2 ani jumate si nu am reusit si asta a fost motivul despartirii

raluk

raluk

Gelozia motivul divortului?

18 Ian 2006, 21:25

DIn postul tau nu am inteles prea bine? Ai divortat doar pentru ca nu ii mai suportai gelozia?

raluk

raluk

Sincer acum

16 Ian 2006, 13:58

Mie mi se pare ca oricat i-as arata eu ca il iubesc sau i-as explica eu ca numai el conteaza pentru mine, el la fel ar reactiona daca m-ar vedea in acelasi peisaj cu un alt exemplar masculin. Eu cred ca gelozia este ceva ce vine din neincrederea in fortele proprii nu din neincrederea in partener. Nu am dreptate?

rodicutza_sadica

rodicutza_sadica

Toti sunt asa

16 Ian 2006, 13:36

Si pana la urma voi nu sunteti deloc geloase daca se uita dupa altele? Chiar nu prea inteleg punctul asta de vedere.

annie

annie

same here!

12 Ian 2006, 13:47

Si al meu se poarta de parca toti barbatii pe care ii cunosc sau i-am cunoscut vreodata nu au vrut altceva de la mine decat sex! Nici macar nu pot sa povestesc despre un fost coleg, amic mai bun, ca imediat isi imagineaza o relatie de o pasiune arzatoare. Cateodata chiar ma face sa ma simt ca Samantha din Sex and the City, si pe bune, chiar nu e cazul!