Esti sincer, esti fraier ?

by: pisi
Ce parere aveti voi despre sinceritate ? Sunteti sinceri , atat fata de voi, cat si fata de ceilalti ?
Ii apreciati pe cei care sunt sinceri cu voi sau cu ei insisi ?
Este sinceritatea o prostie ?
Nu aveti impresia ca atunci cand esti sincer, devii vulnerabil in ochii celorlalti ?
Astept parerile voastre !

leo

leo

doroth

07 Iul 2006, 20:22

o persoana bine ancorata in societate nu minte, ci isi creaza propria realitate, in care spune adevarul...lol :))))

dooo

dooo

...

06 Iul 2006, 20:26

Asa e. Adevarul e ca cu sinceritate n-ai nici o sansa in viata, asta e intr-adevar trist. Multi dintre noi s-au obijnuit foarte usor cu minciuna, nici nu mai fac diferenta intre realitate si imaginatie. O data ce nici parintii nu sunt sinceri cu copiii pai atunci ce sa mai astepti de la societate?

leo

leo

"Adevarul castiga intotdeauna....

06 Iul 2006, 16:16

...in 3 cazuri din 10".
eu cred ca e bine sa luam calea de mijloc. trebuie intuite acele 3 cazuri in care castiga si folosite, iar in rest daca se poate mai bine nu spun nimic sau spun un adevar pe jumatate. numai in cazuri exceptionale recurg la minciuna totala.

ruxxy

ruxxy

mmmm .....sinceritate

30 Mar 2006, 18:32

mmda bun subiect...sinceriatea nu poate fii un lucru rau desi uneori iti poate face mult rau ,eu una fata de mine sunt intotdeuna sincera fata de ceilalti nu prea adika prefer sa tac daca sunt abordata intr-un sb care stiu ca daca spun adevarul nu o sa fiu vazuta prea bine sau judecata asa ca ii las pe ceilalti sa dezbata tema cu pricina ,apreciez sinceritatea daca sa zicem una din prietenele mele imi spune ca nu e bine ce fac sau ce am facut ,ca nu imi sta bine cu bluza de culoare berde:)adika chestii minore pana la urma dar nu accept sa ma judece nimeni si da sinceritatea este o prostie atunci cand o dezvalui cui nu trebuie si astfel devii vulnerabil iar cei ce vor sa iti faca rau te vor lovi unde te doare mai tare pentru ca iti cunosc punctul slab datorita bunavointei tale de a fii sincer....deci sunt de parerea voastra :sa tii sub tacere si mister ceva ce nimeni nu vrei sa stie sau spui si tu acolo o minciunica mica:)sau adevarul doar pe jumatate(jumatatea care iti convine) cu tine intodeuna fii sincer chiar daca nu iti convine mereu:)cam atat ....bye!

raluk

raluk

Sinceritate debordanta

30 Mar 2006, 11:19

Eu sunt extrem de sincera in relatiile cu oamenii. Prefer sa le spun ce ma deranjeaza la ei, in loc sa incerc sa ii protejez si sa imi pastrez relatiile cu ei...

Nu inseamna ca le spun lucrurile pe care le cred pe moment sau pe care le gandesc la nervi. Dar daca in timp mi-am format o parere prefer sa mi-o spun. Desigur intr-un mod mai diplomat asa... Le dai si un sfat bun oamenilor pentru a-si imbunatati relatiile cu ceilalti sau activitatea si, in plus, reusesti sa iti imbunatatesti si tu relatiile cu ei.

Sunt un adept al sinceritatii...

yngeras

yngeras

;) doua taisuri....

29 Mar 2006, 15:08

unu, daca esti sincer cu cine nu trebuie....ai incurcat-o rau de tot:)))
doi, adevarul este cea mai de temut arma. orice ar fi, esti acoperit si este si calea cea mai buna de urmat. si pt tine, si pt constiinta ta.

sunt prea sincera...

29 Mar 2006, 13:21

Este un defect de-al meu ..Sunt sincera..si din aceasta cauza am avut mult de suferit.
Dar pur si simplu nu pot minti..ma simt vinovata daca fac asta.
In timp am invatat sa nu mai fiu chiar asa.Nu mint pe nimeni,insa nu toti oamenii au privilegiul de a stii ceva despre viata mea.F putine persoane ma cunosc cu adevarat si sunt la curent cu viata mea.In rest,pastrez tacerea si misterul.Pt ca sunt multi oameni rai si invidiosi pe fericirea ta si mai bine ma abtin.

pisi

pisi

Ca si tine, Erika,

28 Mar 2006, 19:55

si ca noi sunt multi, uneori mint ca sa-i protejez pe cei de langa mine, dar mai devreme sau mai tarziu, cand situatia s-a remediat, le spun ce am facut, sau ascund adevarul ca sa ies dintr-o situatie mai putin placuta, in care spunand adevarul n-as obtine nimic bun ! Dintre doua rele, aleg raul mai micut !
Si dezvaluindu-ti slabiciunile sau defectele in fata celorlalti, devii vulnerabil,devii "tinta " lor, atunci cand te astepti mai putin, vorbesc din experienta cand scriu acum !
Sinceritatea e de dorit, dar nu in toate cazurile !

erika

erika

Eh, o minciunica acolo... :)

28 Mar 2006, 19:32

O minciuna care salveaza viata unui om valoreaza mai mult decat orice adevar. Asta aparea pe undeva prin "Padurea Spanzuratilor" :P. Sigur ca noi nu ne confruntam cu chestiuni de viata si de moarte, dar cred ca o minciunica bine plasata ne salveaza uneori din situatii f neplacute, sau ne ajuta sa-i protejam pe cei de langa noi. Bine, una e sa denaturezi putintel adevarul si alta e sa minti de ingheata apele. :)

pinky

pinky

:)

28 Mar 2006, 16:04

eu apreciez oamenii sinceri si nu suport fatarnicia si minciuna (la un anumit nivel). eu una zic mereu ce gandesc si mint doar daca se cere neaparat si in general imi place sa mi se raspunda la fel... ca nu e mereu asa, asta e partea a doua :(