Femeile ar trebui sa se casatoreasca pana la 27 de ani?

by: annie
Am tot auzit chestia asta de m-am plictisit. Si o gramada de argumente care de care mai inteligente. Mi-a pus capac o replica de genul "femeile care nu se casatoresc pana la varsta asta sunt ori egoiste si incapabile sa faca compromisuri, ori au cine stie ce bube in cap". Pana la urma care e problema cu varsta asta?!

valeria

valeria

Foarte bine, Ada

14 Dec 2005, 22:01

Ai uitat insa inca un motiv pt. care spre 30 nu-si mai pierde capul asa usor o femeie:foarte posibil ca a avut deja o deceptie(numai una?) si e mai detasata.Zic de majoritate,ca poti sa-ti pierzi capul si la 40,cind esti maritata si cu copii,dar mai rar.Ei,de regula,o iau razna dupa 40-45,e stiuta treaba.Si totdeauna cu tipe tinerele,ca, de...E cam trist.

ada

ada

Valoarea femeii trecute

12 Dec 2005, 09:05

Eu imi explic altfel aceasta mentalitate.Dupa 25 sau 27 sau undeva pe-aproape incepi sa cunosti oamenii.Intuitia ta e mai ascutita si riscul de-a-ti pierde mintea e mai scazut.De obicei,casatoriile din prima tinerete se nasc din iubiri nu neaparat oarbe,dar mai..chioare.Dupa ce vezi cu mai multa usurinta defectele unui barbat,nu te mai indragostesti asa de usor.Cred ca femeile se marita mai greu dupa 27 pt ca castiga in valoare,nu pt ca o pierd.

valeria

valeria

Pt. dana24

03 Dec 2005, 23:20

Daca eu la virsta ta gindeam asa, acum eram departe.Oricum sunt departe-de casa. LOL Nu tine cont de rauvoitori si invidiosi,ca te-ai gindit bine in ceea ce priveste viata ta,nu cadea prada mentalitatilor din Romania.Barbatul vietii tale nu trebuie sa te vrea acasa mereu,cu un copil de git si mestecind in cratita.Decit asa,mai bine nemaritata.Si daca o fi sa iasa prost,lasa,ca nu a murit nimeni ca a divortat.Fii constienta de valoarea ta si nu te multumi cu putin.Daca vei avea ocazia sa iesi din tara,nu uita ca prin vest "ei" sunt ceva mai manierati ca romanii si mai muncitori(deja ma refer la cei cu o diploma,ca tine),iar in casa participa la menaj,nu ca macho man roman,mexican,cum am vazut pe aici(adica ginta latina),care se cred cei mai destepti.

dana24

dana24

reply

02 Dec 2005, 11:57

si eu m-am saturat de aceste replici....chiar mi se tot spune ca sunt prea pretentioasa.......prea independenta si din cauza asta voi ramane "fata batrana"....deja la 24 de ani mi se atrage atentia sa-mi gasesc pe cineva ca mai tarziu imi va fi mai greu....de ce sa ma grabesc daca inca nu am gasit persoana potrivita? sau poate am gasit-o dar ea nu considera reciproca........ Deja dupa parerea unora cam la 27 de ani ar trebui sa am deja proiectat un copil... de ce? eu vreau altceva.....in primul rand vreau sa studiez mai mult, vreau sa ma plimb mai mult, vreau sa vizitez alte tari, vreau sa-mi consolidez cariera.....eu cred ca VARSTA este optiunea fiecaruia!
Nu cred ca as fi fericita sa ma arunc in bratele primului barbat care insista sa ne casatorim si apoi sa fac un copil doar ca imbatranesc.......oare am muncit 5 ani facultate, specializari ca sa ajung la un nivel in care sa ma plafonez 2 ani acasa si sa uit tot ce am invatat? daca voi gasi pe cineva, dc ne vom iubi si ne vom intelege sunt sigura ca nu va fi o problema varsta la care voi face un copil.....oricum din punctul meu de vedere cam la 30 de ani ar fi bine pentru mine

georgescumag

georgescumag

Casatoria

30 Nov 2005, 22:39

Casatoria este una dintre singurele aventuri pe care nu as sfatui pe nimeni sa o inceapa. Exista un secret al casatoriilor reusite si daca il voi afla ma voi recasatori. Ma jur!

:)Femei egoiste? Nici vorba...femei neimplinite!!!

28 Nov 2005, 20:41

Nu e vorba ca ar fi egoiste sau complexate...ci cred ca doar nu au gasit fericirea!

Femeile ar trebui sa se casatoreasca cand simt ca si-au gasit sufletul pereche,care sa le faca sa zambeasca...Cand sunt destul de mature,sigure pe ele ca au gasit ce-si doresc...toate ca toate dar nimic nu e mai frumos pe lumea asta decat sa iubesti si sa fii iubit!parerea mea,pasul cel mai o sa-l fac cand va veni timpul,lucrurile de calitate se fac intotdeauna cu pasi marunti...

popioana_ro

popioana_ro

sper si eu

22 Nov 2005, 09:23

ca am inteles gresit. a presupune ca o femeie care inainteaza in varsta 'se trece', si isi pierde valoarea ca potentiala sotie mi se pare o aberatie care tine de domeniu mentalitatzilor rurale. numai acolo am mai auzit faze de astea, gen, pt o fata de 18 ani ca 'i s-a facut de maritat' si pentru una trecuta, vezi doamne de 23-24 de ani ca e 'fata batrana'. Mentalitati explicabile acolo si acum muuuult timp in urma - nu existau mijloace de control a nasterilor altele decat in cadrul casatoriei, durata de viatza mai scazuta, mortalitatea infantila ridicata. Dar, azi, cand exista un cu totul alt context social, sa ramai tributar unor mentalitati perimate doar in virtutea traditiei, mi se pare absolut periculos.

valeria

valeria

Ioana,eu am inteles altfel...

22 Nov 2005, 02:16

...treaba cu coacerea,zisa de domnul acela.Ca atunci cind te coci,cazi...in mariaj.Ca inseamna ca esti pregatita.Dar el o fi vrut sa zica ce ai inteles tu....Iar eu am perceput ceva mai....pozitiv si nu era cazul,probabil.

xelarent

xelarent

pareri personale

21 Nov 2005, 23:18

Daca nu esti pregatit(a) sa-ti asumi responsabilitatile pe care le presupune intemeierea si durabilitatea unei casnicii, n-are sens sa te grabesti. E valabil si pentru barbati si pentru femei. Ai dreptul sa spui " NU".

Asta este parerea mea personala si in nici un caz idei auzite cine stie pe unde.

popioana_ro

popioana_ro

ce chestie!

21 Nov 2005, 20:55

oare numai femeile tinere si ne - coapte se casatoresc? de parca, daca te coci un pic, ti se incheie viatza si gata, e batut in cuie, nadrag de barbat nu mai pupi :))
Protestez! Acuma pe bune, daca a fost vreo revolutie in societatea asta multilateral dezvoltata a noastra, atunci dreptul 'cel mai cel 'castigat de femei ar fi acela de a nu mai fi doar niste fiinte frumoase si tacute, simple masini de reproducere a speciei. Poate ca unele, coapte si trecute vba ceea, intemeiaza relatii, camine, familii, bazate pe ceva mai trainic decat simple pasiuni si atractii fizice. Am eu cateva cazuri concrete, care o duc tare bine mersi, noroc ca nu toti barbatii gandesc ca si domnu cu femeile 'coapte':D

magdista

magdista

Aoleu, ce prejudecati mai exista inca

21 Nov 2005, 17:25

Sunt intristata de acest post.
Se pare ca (din moment ce xalarent a auzit aceasta idee de undeva nu?) aceasta mentalitate este o realitate din jurul nostru.
Poate ca era mai bine daca rubrica aceasta s-ar fi numit "prejudecati" in loc de "mentalitati"...

Ce idee, de ce numai despre femeie este vorba in primul rand? In al doilea rand de ce sa dam un deadline pentru o activitate cat se poate de naturala. De ce? Pentru ca noi sa ii putem juca pe cei care nu se supun regulilor? Penrtu ca sa avem o rata cat mai mare a divorturilor?

Consider ca fiecare femeie, barbatul, fiinta umana, are dreptul de a se casatori atunci cand doreste el si atunci cand simte el ca a venit momentul si atunci cand crede de cuviinta.

:) Am zis

flower

flower

DA?

18 Nov 2005, 11:58

Uite mie chiar nu mi se pare ca o femeie trebuie sa se casatoreasca pana la varsta de 27 de ani...ea trebuie sa se casatoreasca atunci cand simte ea ca trebuie sa o faca, sa faca copii sau cariera sau orice ar dori ea exact atunci cand doreste si daca doreste. De ce sa faca lucrurile asa cum" trebuie"...si cine hotaraste "cand trebuie"???

E similara situatia asta cu casatoria cu " femeia trebuie sa stea la cratita", "femeia trebuie sa se supuna barbatului"...etc.

xelarent

xelarent

toate la timpul lor

17 Nov 2005, 22:55

Se spune ca este un timp potrivit pentru toate.Atata timp cat nu consideri ca ai gasit persoana potrivita (ca sa nu zic ideala), alaturi de care sa simti ca vrei sa-ti petreci viata,nu mi se anormal sa nu faci acest pas.Varsta nu ar trebui sa fie un impediment (esti asa cum te simti).Desigur ca iti asumi anumite riscuri (dar pana la urma nici traversarea strazii nu e sigura ).Si, in plus, oare nu poti sa iubesti si sa fii iubit(a) fara aceea bucata de hartie numita certificat de casatorie?

annie

annie

copiii si casatoria

17 Nov 2005, 12:27

Nu cred ca am auzit pana acum de vreun copil facut cu certificatul de casatorie... Sau "lumea zice" ca nu e frumos sa nasti inainte sa imbraci rochia de mireasa?!

valeria

valeria

D-na Mary 1962...

17 Nov 2005, 09:44

Tema era doar daca sa se marite pina la 27,era vorba de asta,nu de urmasi.Dar dc. tot ai spus de copii,ai uitat o varianta:sa nu ai copii niciodata.Ei,ti se pare chiar asa imposibil?Daca toti cei care nu-s in stare sa creasca un copil din diverse motive si-ar da seama,nu s-ar mai umple lumea de copii nefericiti.Din pacate situatia e clara doar pt. cei care nu-si doresc,restul ii fac si pe urma,om vedea noi cum ne descurcam,nu?Iar apropos de virsta casatoriei nu exista o regula,fiecare cind simte ca e momentul.Numai ca unii simt aiurea si iese prost in final.

mary1962

mary1962

puncte de vedere

17 Nov 2005, 07:18

Orice "mentalitate" contine, trebuie sa recunosc, un sambure de adevar. Partea reala a acestei mentalitati este ca e foarte bine sa ai copii la o varsta ce nu depaseste 30 de ani. Ceasul biologic nu se schimba functie de emanciparea femeii si evolutia societatii. Pentru femeie, cat si pentru copiii ei, e un avantaj sa fie tanara, ma refer la sanatate, entuziasm, rabdare, capacitatea de a se ocupa in egala masura de partener, etc.
Reversul medaliei este ca femeile cu tinta in cariera au un timp mort care le poate costa daca se dedica in masura in care se si cuvine copiilor.
In final, depinde de fiecare sa-si hotarasca destinul si depinde si ce destin are fiecare. Lucrurile se vor aranja si nu e un capat de lume nici sa te mariti si sa faci copii de tanara, nici sa ai copii mai tarziu. Copiii sunt un dar de la Dumnezeu si nu pot aduce decat fericire.
In concluzie, e problema fiecarei femei cu varsta casatoriei, nu e drept sa punem "etichete" din judecati superficiale.