Femeile divortate, marfa

by: mariko
De multe ori m-a surprins parerea oamenilor in legatura cu persoanele care au "esuat" in viata conjugala, fiind considerate "suspecte" . O fi avand ceva defecte, ca daca ar fi ca lumea, n-ar fi patit-o... Ce parere aveti? Suntem marfa "second hand"?

popioana_ro

popioana_ro

Bine ai facut

29 Iun 2006, 12:45

eu cred ca bine ai facut. In definitiv ai o singura viatza. Ce o sa faci la batranete? Ce amintiri vei avea? A unei vieti traite in zadar, si din cate ai spus fara fericire? Nu sunt adepta iubirii fara sfarsit, dar, dupa ce iubirea pasionala se duce ar trebui in casnicie sa ramana o balanta pozitiva a celor bune fata de cele rele. Altfel nu vad de ce ar ramane cineva la nesfarsit intr-o relatie care ii face rau. Si daca nu te vrea inapoi? Asta nu inseamna nimik. Si in nici un caz nu inseamna ca tu nu esti valoroasa ca femeie, ca om. Daca el nu te apreciaza, stai linistita, sigur vor fi altii.

wyllma

wyllma

eroare de tastare

27 Iun 2006, 11:37

s-a jurat ca NU va insista sa revin!Astept pareri!

wyllma

wyllma

Tot felul de mentalitati...

27 Iun 2006, 11:33

...eu ce-as putea sa fac deoarece am plecat de-acasa dupa 19 ani de casatorie, in care am stat sa suport un sot egoist si autoritar , o bruta violenta, care la orice afirmatie sau opinie a mea el e cel care sa aiba ultimul cuvant, iar daca continui sa-mi sustin parerea devine violent?
Daca atatia ani nu s-a schimbat, credeti ca se mai poate schimba?Am si eu dreptul la o viata in care sa fac ceea ce doresc, fara a face numai ce mi se impune?Si nu sunt o persoana casnica, am un statut profesional bun, am si eu aspiratii, dar imi sunt blocate de ,,el''pentru ca asa vrea el: e <>!Am suportat ptr. un copil,care curand va fi major si ptr. a nu da motiv de discutii lumii! Oare ,,lumea'' traieste cu mine?Desi copilul ma roaga sa revin acasa, sotul meu s-a jurat ca va insista sa revin! Acum e o pers. publica...dar poate sa cada oricand din varful piramidei in care a ajuns ,poate, si datorita mie...Sa parem familia fericita, iar dincolo de aparente , avem o viata searbada, lipsita de comunicare,indiferenta si chiar ,lipsita de iubire... Sa continui o asemenea viata doar de dragul ...,,cui''?>

ada

ada

Utopie?

12 Dec 2005, 09:20

Cei apropiati nu pot fi obiectivi in legatura cu un divort.Uneori sunt egoisti si fac totul sa nu le afectezi imaginea,tarandu-i in barfe sau marturii.O femeie isi pierde din valoare atunci cand divorteaza doar atunci cand are ea grija sa faca asta.Divortul ramane ceva intim pt ca-si are radacinile in ceva intim:casnicia.Daca-l faci public si-l discuti cu toti cunoscutii sau la servici,nu faci decat sa dai 'apa la moara'.Daca stii sa treci peste eveniment cu demnitate si daca-l poti implica in aceasta atitudine si pe cel de care te desparti,nu-i nimic compromis.In divorturile romanesti,insa exista mentalitatea ca divortul sa fie interpretat si tratat ca un razboi fara sfarsit.Rar se intampla ca doi divortati sa se mai salute.Oare familiile care se refac si se-ntalnesc de sarbatori ca sa le sarbatoreasca impreuna cu copiii sau prietenii comuni,exista doar in filme?

georgescumag

georgescumag

Inca un citat celebru si ma culc

30 Nov 2005, 22:59

A divorta de un barbat doar pentru ca nu il mai iubesti este la fel de prost cu a te casatori cu un barbat pentru ca il iubesti.

georgescumag

georgescumag

Divortul

30 Nov 2005, 22:57

Stii ce e ciudat. In SUA, sunt considerate femeiel care divorteaza niste perverse care vor banii barbatului. Noi nu ne-am dezvoltat suficient si de asta le consideram niste ratate.

xelarent

xelarent

divortul

27 Nov 2005, 08:48

Nu promovez divortul, insa sunt cazuri si cazuri cand divortul devine o necesitate.Nu poti ramane intr-o casnicie care se scufunda precum un Titanic : incet dar sigur.Esuarea intr-o casnicie nu face din tine marfa second hand (fie ca vorbim de femeie sau de barbat) oricat te-ar barfi unii si altii.Importanta este parerea ta despre tine si cat de repede reusesti sa treci peste despartire, sa accepti si sa te adaptezi noii situatii fara sa fii secatuit(a) sufleteste.

miha

miha

Traim in 2005

25 Nov 2005, 08:39

Intr-adevar mentalitatea majoritatii oamenilor a remas aceeasi:femeile divortate sunt caltalogate prost!
insa realitatea e alta, este vorba in primul rand de viata ta, si merita oare se accepti o situatie dezastruasa pentru tine ca sa nu dai frau imginatiei celor din jurul tau?

popioana_ro

popioana_ro

corect,

23 Nov 2005, 21:27

mi se pare a fi o perfecta aberatie sa ramai casatorita doar pentru ca nu vrei sa iti pierzi statutul social, sau fiindca nu vrei sa te dezaproble sau sa te priveasca cu ochi rai lumea. dar, iarasi, am auzit si eu de cazuri din acestea, in care femeia care a divortat a fost blamata pentru pasul facut. O alta aberatie. Din punctul meu de vedere mi se pare ca gura lumii este supraevaluata. Nu am fost niciodata in situatia de a divorta pe bune, cu acte si partaj. Am fost in situatia de a 'divorta' fara forme legale, din doua relatii, fiecare de cate trei ani. Si chiar si asa am simtit un pic judecata lumii, incepand de la asa zisele prietenele mele, care m-a privit ca pe o 'usuratica' fiindca eu am plecat din relatie. Lumea nu se chinuie sa intrebe, dar totusi ce motive au fost in spatele despartirii, ea doar judeca. Si daca eu, care nu am fost oficial casatorita am fost privita destul de rau, atunci imi pot imagina situatii in care femeile divortate sa aiba de suportat mai multe neplaceri. De parca ar fi datoria femeii sa stea in relatie cu orice pret si la rau si la fffff rau....

georgescumag

georgescumag

Statut social?

22 Nov 2005, 11:46

Ce legatura poate sa aiba statutul social cu viata personala? In acest caz mi-se pare ca femeia respectiva se condamna pur si simplu unei vieti nefericite, doar de dragul de a-si mentine o anumita pozitie sociala, ceea ce nu pot spune ca mi-se pare normal...

popioana_ro

popioana_ro

caz adevarat

22 Nov 2005, 09:31

o situatie la care am fosta martora. O tipa, cu studii superioare, ocupatie liberala - genul care se presupune ca destupa mintile. Discuta cu alte tipe, si isi povesteste niste mici frustrari din casnicie. Concluzia ei este insa surprinzatoare, cel putin pentru mine. Spune femeia ca nu va divorta niciodata fiindca daca divorteaza isi pierde statutul social:))
Si asta se presupune ca e o femeie cu cariera si desteapta si frumoasa! E ca si cum ai spune ca nu poti sa faci nimik in viata decat prin asocierea cu un barbat, sau ca prin casatorie primesti ca femeie greutate de 'persoana'! Si atunci ne mai miram ca barbatii se manifesta uneori intr-un mod ofensator fata de femei, ca discriminarea este uneori in floare si in toi? Eu nu ma mai mir. Fiindca stiu prea multe femeie care nu fac decat sa reproduca aceste mentalitati. Suntem si produsul educatiei si exemplului primit in familie. Daca asa gandesc unele mame cum credeti ca vor gandi copiii lor?

flower

flower

Nu cred

18 Nov 2005, 14:19

Eu nu sunt divortata dar in mod sigur nu m+as considera dupa un astfel de eveniment in primul rand "marfa" si in nici un caz"ieftina". Cred ca e sanatos sa ignori oamenii care au astfel de pareri despre cineva divortat( care poate fi si barbat, la fel de bine). Cred ca tot in interiorul fiecaruia sta puterea si echilibrul de a-si trai viata asa cum crede de cuviinta, indiferent de opiniile celorlalti.