FEMEILE- LA CRATITA?

by: antoniabalan
Oriunde ma uit, oriunde ma duc, exista cel putin o persoana care sa judece femeia dupa prejudecata ca ea trebuie sa isi cunoasca foarte bine locul, mai precis acela de la cratita. Cunosc o multime de cupluri in care barbatul se ghideaza dupa acest concept, iar femeia- culmea- il aproba. In astfel de cupluri, barbatul este un gen de dictator (ca doar e capul familiei- prost inteles), iar femeia este un gen de sclava (inca mai sare din pat la ora la care vine el ca sa ii incalzeasca mancarea). Sau barbatul coordoneaza cariera femeii (daca lui nu ii convine, ea trebuie sa renunte la acel post). Cuplul meu, care se bazeaza pe suport reciproc in orice fel de situatie, in care amandoi avem acelasi nivel si detinem acelasi grad de responsabilitate in familie, nu reprezinta intotdeauna un exemplu, ci mai degraba ceva de genul ASA NU! Nu ma simt frustrata si nici jignita, ci nu pot intelege uneori misoginismul, egoismul si dictatura unora dintre barbatii pe care ii cunosc. Dar mai presus de acest lucru, nu inteleg cum pot accepta femeile acest lucru- de la desconsiderare la coordonarea vietii lor de catre altcineva si pana la violenta din cuplu. "Este barbat, stie mai bine. Este femeie, are treburile casnice in grija!" Unde scrie asta? Exista vreo lege care prevede acest lucru? In societatea noastra, in vremurile noastre, in care multe femei au dovedit ca se pricep mai bine decat barbatii la multe lucruri, in care femeile pot deveni independente si sigure de ele, ar trebui sa li se acorde mai mult respect atat in camin, cat si in afara lui. Caci pana una- alta, ele poseda acele sentimente extraordinare pe care un barbat le are in stare incipienta- spiritul de sacrificiu, altruismul, intuitia.

ada

ada

Poate ca unele sunt de acord

16 Dec 2005, 08:25

Sunt femeie dar mai cred ca in unele cazuri,e datoria femeii sa gateasca.Cea casnica,de exemplu.Vi se pare normal ca sotul sa vina de la slujba si sa se-apuce de gatit?Hai,sa ne mai punem si-n locul lor.Cealalta categorie care accepta trimiterea la cratita ca pe o aluzie ca doar atat o duce capul,poate-si merita soarta.Daca accepta asemenea tratament inseamna ca e de acord ca acolo ii e locul si doar atata poate.

miha

miha

Chiar si la cratita egalitate!

14 Dec 2005, 21:11

si barbatii pot la fel de bine sa stea la cratita, unii se descurca chiar excelent, cei mai buni bucatari sunt barbatii. ca orice treaba casnica si preparatul mancarii se poate face impreuna.

xelarent

xelarent

fast food

11 Dec 2005, 08:32

Nu-mi place sa mananc la McDonlads.Si nu e vorba de loc,ci de meniurile de acolo.
De gatit,gatim amandoi.Desi eu ma pricep mai mult la dulciuri de casa.Nu s-a intamplat ca eu sa gatesc in bucatarie si el sa stea la tv sau la calculator.I-a placut mereu sa vada ce ingrediente folosesc, cum si ce fac, sa ma ajute.
Acum gateste mai bine decat mine.
:D

flower

flower

Democratie

06 Dec 2005, 12:50

O sa gatim impreuna. Eu sunt o democrata de felul meu: voi gati eu atunci cand am chef si timp si sotul la fel...si vom manca daca vom avea ce. Si nu, nu imi place sa mananc la Mc Donald...oricat de "vestici" am fi!

georgescumag

georgescumag

Si pana la urma cine o sa gateasca?

30 Nov 2005, 22:54

Nu este de demnitatea barbatilor (doar nu sunt papagali), iar femeile s-au emancipat. Copiii nu au voie sa se joace cu focul, iar animalele de casa au blana care poate fi expusa incendiilor. si pana la urma McDonald's sa traiasca. Ca noi suntem vestici!

yoyo

yoyo

e cu dus intors

27 Nov 2005, 12:51

Toata tevatura asta despre femeie si locul ei in societate poate fi privita din mai multe puncte de vedere!probabil stiti ca lumea a avut o epaoca a matriarhatului si la un momentdat barbatii au preluat puterea!nu stiu sigur care a fost motivul pentru aceasta schimbare radicala,poate ca fiind mai puternici din punct de vedere fizic,au hotarat ei de comun acord ca ar fi bine sa domine!Exista numeroase glume si zicale in privinta asta...cel mai drag mie este :'Barbatii conduc lumea iar pe barbati ii conduc femeile'...Poate are un sambure de adevar pe undeva!In prezent femeile sunt considerate mai slabe din toate punctele de vedere!Fiind chemata la un interviu,o tanara cu destul de multe cunostinte in IT a cerut un salariu mai mare...dupa ce a plecat cel ce o intervievase a inceput sa rada spunand ca pentru salariul respectiv ar fi trebuit sa stea numai pe sub birouri(asta e pe bune)...Concluzia...suntem dominate ,doamnelor de aceasta mentalitate ca nu putem fi mai bune decat ei...cu greu reuseste o femeie in aceasta lume pe care multi o considera ca fiind a barbatilor!Sa nu mai vorbim despre cine e cel mai bun sofer :el sau ea... barbatii au ,cred eu, o doza de nebunie in sange si le este mai usor sa fie mai dezinvolti ...asta insa nu e un motiv suficient sa consideri ca soferitele lasa de dorit.
de ce zic eu ca e cu dus intors ?Din punctul meu de vedere femeile sunt mai dezvoltate pe plan psihologic...e de notorietate ca fetele se maturizeaza mai devreme ca baietii.Poate de fapt asta e motivul pentru care traim epoca patriarhatului...femeile au inteles inca de atunci ca nu se pot pune cu forta fizica si ca sunt alte cai de a domina...Unele dintre noi au uitat cum se face...dar altele reusesc si acum sa domine 'sexul advers'...De aceea exista azi barbati care getesc si spala vasele!Imi place sa cred ca e asa!voi ce ziceti?

flower

flower

Cred ca s-au mai schimbat lucrurile

18 Nov 2005, 12:07

Eu cred ca nu mai sunt foarte multe cuplurile-cel putin cele de tineri- in care femeia sa stea neaprat la cratita. Eu gateam foarte mult si bine INAINTE de a ma casatori. O fac si acum, dar doar cand doresc eu...in rest pot sa laud si eu bucatele gatite de sotul meu...si am invatat sa fac sandwich-uri extraordinare...pentru zilele in care n-am chef sa gatesc. sau n-am timp!