Fetelor,vreau un sfat!

by: babygirl
Povestea mea este probabil tipica.Sunt cu un tip de 2 ani,locuim impreuna si relatia pare sa nu mai mearga iar eu n-am curajul sa-i pun capat.Eu am 22 de ani,sunt studenta in ultimul an dar si lucrez si castig destul de bine- deci independenta financiara n-ar fi o problema.El are 28 de ani,e genul de barbat care a obtinut totul prin eforturile proprii,n-a fost rasfatat k mine.Problema e k suntem 2 caractere f diferite- eu f vesela,exuberanta,f sociabila,el mai sobru,morocanos,mult prea sigur pe el.Relatia noastra n-a fost niciodata perfecta- am avut mereu certuri,mi-a luat mult tp sa ma obisnuiesc cu felul lui de a fi.In timp m-am distantat de prietenele mele- el e si f autoritar si posesiv.M-am obisnuit sa stam zile intregi inchisi in casa pt k el n-are niciodata chef sa iasa,sa-mi petrec week-end-ul facand mancare,curat si uitandu-ma cu el la un film.Si mult tp mi-a fost suficient.De ceva timp,el nici nu mai are chef de sex,trec si 2 sapt fara sa ma atinga si de fiecare data cand se intampla numai eu am initiativa.Pur si simplu imi spune k nu mai are chef.Nu vreau sa ma intelegeti gresit,e un barbat care are f multe calitati- e un familist convins,tot ce face face pt noi- pt k suntem deja o familie,chiar dk nu suntem casatoriti.Sunt sigura 99% k nu m-a inselat niciodata,nu iese niciodata cu baietii la o bere- ar fi perfect pt mine...dk eu as avea 45 de ani...Il iubesc si stiu k si el ma iubeste dar ma gandesc dk sunt pregatita sa traiesc toata viata asa.Simt k mor in interior, k ma ofilesc.Stiu k viata are multe lucruri frumoase de oferit si totusi nu am curajul sa-l parasesc.Dati-mi,va rog un sfat...

blonda

blonda

I-ai spus ce te deranjeaza?

07 Aug 2006, 13:42

Si eu si prietenul meu am fost cam in aceasi situatie, pana, m-am hotarat ca nu-mi convine, si l-am pus sa aleaga sau ma scoate in oras, sau incep sa ies fara el. Si acum iesim cam de doua ori pe saptamana, deci se poate corecta.

hedonista

hedonista

comunicare

21 Nov 2005, 14:41

nu e chiar asa simplu, stiu ca tocmai ce m am despartit de prietenul meu cu care eram de un an si jumatate aproape din aceleasi motive..dar mai intai am discutat f mult..m am gandit dublu decat am discutat dar pana la urma am ajuns la concluzia ca nu se mai poate...am ajuns sa mi doresc altceva...stiu cum e...sa ai 22 ani si sa simti ca parca te ai transformat intr o tipa care face curat, mancare si pe care el o place oricum...nu te mai simti intr-o oarecare lupta de cucerire...e ciudat ce spun dar e aiurea sa fii aproape 100% sigura ca el nu te a inselat..parca simti nevoia sa fii si putin geloasa...si este dificil cand te gandesti ca sunt niste ani din viata ta pe care i ai impartit cu omul asta..totusi n ar trebui sa ceri sfaturi de genul asta pt ca este prea complicat pt cineva care citeste cateva randuri sa ti dea un sfat..asta trebuie sa faci tu..sa pui in balanta lucrurile pro si contra si daca se mai merita, sau daca mai vrei sa continui aceasta relatie..dar trebuie sa vorbesti si cu el..ca asta inseamna un "cuplu"

rodicutza_sadica

rodicutza_sadica

De acord

02 Oct 2005, 10:54

Eu zic sa il bagi in masa, nu merita sa iti distrugi tu viata si tineretea din cauza lui. Nu ai mai intrat de mult, mai spune-ne si noua ce se intampla cu tine

ddmv

ddmv

cam tarziu

29 Sep 2005, 15:13

cam tarzie opinia mea,dar azi m-am logat pe site.am 38 ani si 15 ani casnicie.cand cineva doreste sa se casatoreasca nu e o dovada neaparat de dragoste ptr celalalt.sunt multe motivatii,chiar se poate amagi ca e dragoste.cand ai 22ani si o relatie de 2 ani merge atat de rau cum poti spera ca va fi la 40 ani,dupa 20 ani de relatie ???? nu te mai obosi,ai viata inainte,acorda-ti sanse doar tie,esti la varsta cand iti permiti si chiar trb sa fii egoista.

hornedwitch

hornedwitch

ei,ei..

15 Sep 2005, 09:19

te-a cerut in casatorie?esti sigura ca vrei sa stai langa un om care nu te doreste,egoist si care pare insensibil si incapabil de a darui sentimente unei femei? ai 22 de ani.. si stai la bucatarie gating sau facand curat in weekenduri,nu crezi ca ai derptul la viata?esti pregatita sa inchei tineretea ta cu omu asta?! gandeste-te bine...mai tarziu cand vei divorta,caci vei divorta 100%..va fi prea tarziu s-o iei de la capat,poate vei fi si tu sfarsita...dar faci cum crezi de cuviinta...

raluk

raluk

Depinde de tine...

12 Sep 2005, 14:06

Poate este doar ceva temporar...atat pentru tine cat si pentru el. Nu te grabi sa iei decizii pripite. Acorda-ti un timp de gandire. Iar daca tu decizi ca nu este vorba de ceva temporar, nici din partea ta, nici din partea lui, gandeste-te daca este cu adevarat ceva definitoriu pentru tine...Gandeste-te daca nu o sa regreti cumva, daca o sa te desparti de el. Mai gandeste-te si daca nu cumva acesta este un lucru superficial, poate te axezi tu doar pe lucrurile negative din relatie acum. Daca tu te hotarasti, dupa ce te=ai gandit bine de tot si dupa ce ai cantarit bine partile negative si pozitive ale relatiei, abia atunci desparte-te de el. Este mare lucru faptul ca sunteti impreuna de 2 ani, faptul ca ati reusit sa lcuiti impreuna...Eu in locul tau as incerca o alta varianta: o pauza in care sa nu ma vad cu el, 2 saptamani-3 saptamani. Apoi, as vedea daca imi este mai bine...

rodicutza_sadica

rodicutza_sadica

LOL

12 Sep 2005, 13:43

Asa iti trebuie...Hihihi, daca nu il credeai ca te iubeste, uite dovada. Poate ca tipului ii este pur si simplu suficient sa se concentreze pe relatia lui cu tine si pe cariera. Daca ai si incercat faza cu ultimatumul, eu zic sa nu mai incerci sa discuti cu el, este clar ca un prin discutii o sa il schimbi. incearca, daca inca mai vrei sa incerci, ceva gen sa il scoti in oras sub diverse pretexte ca apoi sa vada ca se poate simti bine. Sau cheama-i prietenii in vizita pe la voi.
Dar cel mai important, dupa parerea mea, ar fi sa te hotarasti tu daca problema asta pe care o aveti este importanta pentru tine sau nu. Daca partile lui buna compenseaza problema nu iti mai fa griji, este ceva superficial si nu merita sa distrugi o relatie dintr-un motiv normal. Daca insa pentru tine este importanta diferenta asta de caractere, desparte-te de el si nu mai privi in urma : nu o sa fii tanara toata viata.

babygirl

babygirl

Am uitat...

12 Sep 2005, 08:54

Am uitat sa va spun k m-a cerut in casatorie.Eu ce ma fac acum?

babygirl

babygirl

Am incercat faza

12 Sep 2005, 08:50

Am incercat faza cu ultimatum-ul dar nu merge.Si oricum nu cred k un om se va schimba doar daca il somezi sa o faca.Apropo-ma intrebase cineva mai devreme ce zodie e - Balanta- dar nu cred k are vreo relevanta.Am incercat sa discut cu el dar e inutil- nu vrea sa ma asculte.El sustine k totul e perfect in relatia noastra,eu sunt cea care are mereu chef de cearta.Este atat de necomunicativ incat de cand suntem impreuna s-a indepartat si de prietenii lui - care acum sunt mai mult prietenii mei.La inceputul relatiei ieseam mereu cu fetele dar simteam k imi lipseste ceva.Si de cand ne-am mutat impreuna(de 1 an)am mai iesit de cateva ori - fara sa stie el dar ce folos?As fi multumita sa iesim doar cu prietenii lui cu care ma simt super bine dar nici asta nu vrea.Nu stiu,toata lumea- prietenii mei si ai lui imi spun k se vede k ma iubeste f mult,numai eu nu o simt mereu.Pana la urma,poate e doar problema mea.Nu stiu ce sa mai cred.Oricum,sper k intr-o zi sa am curajul sa fac ceea ce trebuie.Va multumesc pt sfaturi,fetelor.

raluk

raluk

.....

11 Sep 2005, 22:50

Ceea ce nu ne-ai spus tu este daca ai incercat deja sa discuti cu el despre asta...Si daca ai incercat sa iesi in oras fara el, asa cum spunea denisuka, la o bere cu fetele in oras?
Nu trebuie sa renunti inca la relatie, mai da-i o sansa, da-i un ultimatum, spune-i ca nu esti fericita, discuta cu el...

rodicutza_sadica

rodicutza_sadica

Am trecut si eu prin ceva similar...

11 Sep 2005, 13:00

Diferenta era insa ca nu ma si mutasem cu tipul respectiv. Eu zic totusi ca inainte sa renunti la relatia cu tipul asta sa incerci sa discuti cu el, sa ii dai un fel de ultimatum:fie se schimba, fie va despartiti? Ai incercat deja?
Am si eu o curiozitate:ce zodie e tipul? Mi-se pare un comportament identic cu ceea ce mi-se intampla mie. TOtusi eu l-am pus la punct pe tip si a fost ok, mai sunt ink cu el, ink nu m-am si mutat cu el ce-i drept....