fatete dentare

by: fluturas3a
ok, ma dau in fapt. arat ok pt anii mei, am grija de mine cat pot de mult, dar am un mare stres: dantura. nu am cei mai furmso dinti ca forma, nu usnt nicdecum prea ordonati, s-au si cariat in decursul anilor.
ok imi veti spune ca asta e, dinti naspa din nascare. dar fetelor, vreau o solutie. vreau sa am si eu zmabetul ala de un milion de dolari a la vedete USA.
am citit de curand de fatete dentare, insa nu ma prind cum se pun si daca afecteaza cumva dintele. ma gandesc eu ca daca se prind de dinte. nu exista riscul sa intre mancare sau lichide intre dinte si ce naiba e fateta aia? si cat le poti purta? 1 an, doi,5. e ok pt dinte sa fie acoperit?

multumesc frumos dragelor pt parerile voastre!

mari_stefanescu

mari_stefanescu

fatete

07 Apr 2017, 13:00

Eu recomand fatetele dentare, se face un an in iulie de cand le am si sunt o super investitie. Mi le-am pus la o clinica foarte buna in Bucuresti, Andra Smile se numeste si nu am nimic de reprosat. Interventia nu e dureroasa, iar zambetul meu e perfect, de revista. Inainte aveam dintii spatiati si scurti si pot sa spun chiar ca eram putin complexata, dar acum zambesc si fara motiv si mi-am umplut telefonul de poze.

darielle

darielle

Despre fatete dentare

22 Mai 2013, 21:50

Se pot purta intre 5-10 ani din cate am auzit eu. Nu intra nimic intre dinte si fateta pentru ca acolo vine un fel de ciment care lipeste fateta de dinte. Nu afecteaza dintele insa la un moment dat se pot ciobi daca sunt lovite. Poti sa citesti si aici pentru informatii suplimentare: http://cabinet-stomatologic-online.ro/fatete-dentare-55.htm

diana_st

diana_st

Buna

02 Aug 2011, 16:04

Sunt studenta in anul 6 la stomatologie - Carol Davia, imi fac lucrarea de licenta in Fatete dentare , daca sunteti interesate de un consult informativ si eventual daca se poate si va doriti, am putea sa le facem impreuna cu ajutorul profesorului meu. Va rog sa ma contactati pe mail Diana_bine87@yahoo.com sau tel .

cristi_iordache

cristi_iordache

fatete

20 Dec 2010, 16:45

scuze ca raspund mai greu, insa jobul asta al meu..... azi aici si 3 zile prin lume. acum mai am cateva ore pana la druul de intoarcere acasa :)

uite aici gasisem eu cate ceva despe fatetele dentare
http://www.smilemakeover.ro/2010/11/01/nou-de-la-lumineers-%E2%80%93-garantie-pe-viata/

autumn

autumn

pai si

10 Dec 2010, 12:02

cum arata mai concret? sunt f subtiri, ca o foita? ca altfel imi inchipui ca se vad urat...

cristi_iordache

cristi_iordache

fatete fara pilire

09 Dec 2010, 00:46

mai, aia is dinti imbracati. avea si mama sa ceva. fatetele astea se pun numai pe o fata a dintelui si asa zice lumea, ca nu s-ar pili dintele. dar chair nu si-a pus nimeni? ca au un efect de mama mama.
am citt=it ca se pun si la noi, dar vreau si eu detalii: cine? unde? in ce conditii
ca dor nu or pune toti medicii si toate cabinetele, ca presupun ca e si noua gaselnita si basca o costa ceva tehnologia asta minune

cold_as_ice

cold_as_ice

pai

12 Nov 2010, 10:54

daca e fara slefuire e ok, ca in rest, am vazut eu dinti slefuiti carora li se desprinsesera fatetele si care aratau ca ai unui soarece batran :))

cristi_iordache

cristi_iordache

m-ar tenta Lumineers

08 Nov 2010, 15:04

da, si eu as vrea sa aflut cat is. ca mai ales daca zici ca merg si fara slfuire (Ca de asta ma tem cel mai tare) para ci eu as icnerca asa ceva. garantate pe viata. oohooo ce bine ar fi

lilly_buterfly

lilly_buterfly

Cam

08 Nov 2010, 09:26

pe la ce preturi s einvarte o asemenea treaba? Cu aproximatie, bineinteles...

ileana_damian

ileana_damian

lumieers FARA slefuire

06 Nov 2010, 15:16

eu sunt cu banii adunati pt asa operatiune. tot documentandu-ma am aflat ca sunt garantate pe viata.
intr-adevar, medicul meu mi-a spus ca inainte de al e monta, este nevoie sa punem la punct toate problemele mele dentare.
in plus NU am nevoie de slefuirea dintilor mei. doar ca tb sa mai repar 2 carii mici si aia e.
daca nu ma insel, astea sunt fatetele http://bit.ly/9GHg9z

ynna000

ynna000

PS

06 Nov 2010, 10:24

Fatetele dentare se fac de obicei din materiale compozite sau ceramica, iar aceastea se fixeaza pe dinte, pe partea frontala dupa o prelucrare a dintilor( adica se frezeaza in tesut sanatos) pentru a face loc acestor fatete, sunt lipite cu un ciment adeziv. Inca o data iti spun ca dantura ta este mai sanatoasa fara lucrari protetice, atata timp cat este integra.

ynna000

ynna000

...

06 Nov 2010, 10:20

Buna
In primul rand, daca zici ca dantura nu este ordonata, corect pozitionata iti recomand sa vezi un ortodont, care iti poate prescrie un aparat ortodontic(fix sau mobil) iar cat despre fatetele ceramice, acestea sunt usor de realizat si fixat, doar ca pretul nu este accesibil, iar acestea daca nu sunt corect aplicate iti pot da complicatii. Trebuie sa ai o igiena corespunzatoare, fara placa bacteriana, fara tartru, carii si alte afectiuni parodontale netratate. Iti recomand aparat ortodontic, apoi albire. Aceasta este recomandarea mea ca viitor medic dentist.