CANCER DE SAN INVAZIV

by: qloty
Dragele mele,
azi vin o cu o tema trista si dureroasa pentru mine. mama mea tocmai a fost diagnosticata cu cancer de san ( carcinom invaziv ductal) si a suferit o interventie chirurgicala prin care i s-a extirpat un san si ganglionii axilari . Vom face chimio ri radio terapie si tot ceea ce va mai trebui facut pe viitor.
Mi-ar prinde bine sa vorbesc cu oameni care au trecut sau trec prin situatii similare. Stiti si voi ca medicii nostri nu ofera foarte multe informatii. Formatia mea profesionala imi permite sa inteleg mai multe decat mi-as ori sa inteleg. Totusi nu stiu ce va urma si ce vom face pe viitor.
Va rog, vorbiti cu mine daca aveti ceva de spus pe tema asta. Sint deschisa la orice informatie

speranta2007

speranta2007

fii tare,ai incredere,va fii bine

19 Oct 2008, 09:58

regret ca aici nu se poate trimite mesaj privat ca pe alte forumuri,dar nu stiu cum sa spun,te inteleg si vreau sa te ajut,caci si eu oarecum aceiasi problema ,si in drumurile mele la doctori am intalnit o femeie ce i se daduse 6 luni de viata si azi e bine sanatoasa vindecata datorita-unui tratament prin acupunctura la dna dr ANA LADEA (SOTIA FOSTUI IOAN LADEA)DIN COMUNA DRAGOMIRESTI SAT JOITA,da langa bucuresti(iesirea prin militari),deci mergeti acolo si va veti face bine,sanatate multa si putere sa mergeti mai departe,

qloty

qloty

pisi

18 Oct 2008, 23:06

abia acum am mai intrat pe acest forum. Va multumesc tuturor pentru ganduriel bune.
Pisi, tu esti psiholog, nu?
Cred ca am nevoie d consiliere psihologica. Nu stiu unde as putea merge. Unde imi recomanzi sa ma adresez?

anad

anad

multa sanatate

21 Sep 2008, 18:47

Draga mea,
incearca sa fii puternica si ai incredere in medici dar nu in ultimul rand in Dumnezeu. Si eu am trecut tot prin asa ceva in nov 2003, cand mama mea a fost si ea diagnosticata cu carcinom ductal invaziv std II B. A urmat tratament chimio si radio iar acum cand se implinesc 5 ani, pot spune ca mama e bine. Mama a fost operata la Fundeni iar tratamentul l-a urmat tot acolo.
Din tot sufletul ii doresc mamei tale multa sanatate !

pisi

pisi

Vali,

27 Aug 2008, 12:01

da si tu niste exemple concrete de detoxifiere si de alimentatie.

Qloty, nu stiu ce sa-ti spun, m-am intristat groaznic citindu-ti mesajele, va doresc tot binele din lume, atat tie, cat si mamei.

Va tin pumnii si sunt alaturi de voi cu cele mai bune ganduri!

valia

valia

ajutor pt. organism

08 Aug 2008, 13:23

Nu vreau sa te descurajez, dar rezultatele chimioterapiei nu sunt asa de stralucite cum se prezinta la noi (vezi Clinical Oncology, dec 2004). Organismul trebuie sustinut energetic si detoxifiat. Trebuie o alimentatie usoara, specifica, care sa sustina lupta organismului si sa-l aduca la un pH usor alcalin.

qloty

qloty

iuliq

31 Iul 2008, 14:49

multumesc ptr raspuns.
Ca sa fiu mai explicita, invazia ganglionilor axilari reprezinta metastaze ganglionare. Sper si eu din tot sufletul sa nu existe si metastaze la distanta.
Acum sint ceva mai calma. Am luat legatura si cu oncologul chimioterapeut si rar am intilnit un medic atit de deschis si atit de disponibil. Am toata increderea ca va face tot ce e omeneste posibil pentru a o vindeca.

iuliq

iuliq

sanatate!

25 Iul 2008, 22:59

intra pe www.anticancer.ro si vei gasi mai multe informatii despre medicamentele despre care am auzit ca fac minuni.Nu cunosc din pacate informatii despre stadiile bolii,dar probabil k daca nu exista metastaze extirparea sanului ar impiedica extinderea cancerului...Medicii stiu, evident mult mai bine, iar eu nu te pot incuraja decat prin vorbe, din pacate.Cred k este o incercare foarte grea, sper sa aveti in jur oameni care sa va sprijine,sa va indrume.Ai incercat sa o duci la manastirea Sf.Nectarie? Te imbratisez cu drag si Dumnezeu sa fie cu voi!

speranta2007

speranta2007

multumesc

25 Iul 2008, 18:44

l-am acesat

qloty

qloty

speranta2007

25 Iul 2008, 14:13

id-ul meu: doruclaup

qloty

qloty

...

25 Iul 2008, 14:11

din 22 de ganglioni extirpati 14 sint invadati. este enorm de mult. De regula se considera grav si cand sint 4 ganglioni invadati.
Invazia limfatica e de netagaduit.
Incerc sa imi tin firea cat sa merg inainte pe mana doctorilor.
Oricum sint in pragul unei depresii. Voi lupta si voi face tot ceea ce trebuie facut. Sper sa imi dea Dumnezeu putere sa rezist .

qloty

qloty

va multumesc

25 Iul 2008, 14:09

fetelor pentru incurajari.
Am citit foarte mult in ultima vreme despre asta. Am auzit de foarte multe cazuri si persoane care au invins boala. Dar cancerul de san are diverse stadii si este de diverse tipuri. Cancerul mamei mele este cel mai agresiv tip si cel mai invaziv.
Din pacate nu cred in minuni fara sa faci nimic.
Mergem la cei mai buni ( prof. Blidaru de la Institutul Oncologic) .
Am obosit si de citit, si de documentat si de tot. Mama e acum la mine acasa. Ma prefac tot timpul vesela si normala si asta este extrem de obositor. Spre bucuria mea ea este o persoana puternica. sta bine cu moralul si infrunta totul cu vitejie. E drept ca nu stie chiar tot. Nu i-am spus tot. Profesorul a catalogat situatia ca fiind CATASTROFALA dpdv al rezultatelor testelor si a ceea ce a gasit intraoperator.

iuliq

iuliq

multa sanatate,putere si incredere in Dumnezeu!

24 Iul 2008, 09:04

Este intr-adevar, o incercare grea...Nu m-am confruntat cu astfel de probleme, dar imi imaginez ce greu este sa iti vezi mama in suferinta.Factorul psihic este cel mai important, ideal ar fi sa apari zambitoare, increzatoare in fata mamei, kiar daca dupa ce pleci de acolo te bufneste plansul...Ai incredere in Dumnezeu, in medici, cauta-i pe cei mai buni.Acum cancerul poate fi invins.Am o matusa care s-a operat de 7 ani de aceasta maladie,Nu se simte perfect, dar TRAIESTE.Stiu k exista o farmacie pe langa spitalul militar cu produse anti-cancer, se afla vis-a-vis de muzeul militar.Preturile sunt cam mari, dar am auzit k fac minuni.Poate imi amintesc cum se keama,si iti voi scrie din nou (am o cunostinta care a facut tratamentul).Dar sunt sigura k exista o multime de informatii pe net.Va doresc multa sanatate si forta.Rugaciunile va vor ajuta.Mergi si la Biserica cu hramul Sf.Nectarie.Asteptam vestea cea buna, k mama ta a invins boala!

speranta2007

speranta2007

buna

23 Iul 2008, 18:58

buna,imi pare nespus de rau,daca insa vrei sa vb lasa un id si pricand pot vom vb,ca mine sant sigura ca sant multe alte femei ce vor sa vb cu tine,multa sanatate