cu ce vindeci racela... sau gripa...

by: aemurgan
Spuneti-mi cu ce v-ati tratat cand ati racit rau sau cand simtiti ca apar simptomele unei raceli naspa?

felicia

felicia

RE: cu ce vindeci racela... sau gripa...

03 Ian 2005, 11:18

Toata copilaria mea…dupa ce stateam pe afara pana ne intra zapada in cizme…chiar si dupa 14 ani, cand raceam sau faceam gripa…mama mea ne facea bine pe mine si pe fratele meu in 12 de ore maxim astfel:
- lua o varza mare..ii jumulea frunzele, apoi le oparea si ni le aseza, aburinde fiind, pe tot corpul …pe spate, pe burta, pe ceafa, pe fund, pe pulpe…
- apoi lua o ceapa, o taia jumatate si ne-o punea pe buric
- taia cartofi rondele si ni-i aseza pe frunte sub un batic
- ne dadea sa inghitim o lingurita de zahar peste care picura carmol
- astfel “gatiti” eram infofoliti si pusi sub plapuma…
A doua zi dimineata eram bine mersi…buni de joaca sau de scoala. Foile de varza de pe corp ‘trag’ toata raceala..in final ele arata ca niste foite de ceapa..deshidratate si devenite albe din verzi cum erau initial.
Poate este o modalitate babeasca sau primitiva, dar intotdeauna avea efect,indiferent cat de mare era febra, cat de tare te durea in gat sau capul..sau muschi. Va pup si va urez multa-multa sanatate.

aemurgan

aemurgan

08 Nov 2004, 08:35

Da, stiu, ca lamaie mai manac si eu dar cu zahar ca n-o pot manca goala de nici o culoare.Stiu ca faca tare bine.Stiti, e bun si fervexul dar doar la inceput cand apar simptomele.Dupa aceea nu mai e bun la nimic. Si paracetamolul sinus e bun ca desfunda nasul.

puciu

puciu

07 Nov 2004, 17:43

Ca sa nu-ti mai curga nasul cand esti racita

Matusa mea foloseste apa cu sare marina, la temperatura camerei. Zice ca simte cum i se desfunda sinusurile. Nu foloseste alte remedii. Eu am o senzatie, tare neplacuta cand fac asta! Parca mai bune sunt pompitele vericale!

puciu

puciu

07 Nov 2004, 17:40

Pentru durerile de gat

O prietena, atunci cand simte primele usturimi sau dureri in gat, mananca lamaie! Goala! Mi se face pielea ca de gaina numai cand scriu asta, dar cand o vad mi se face gura punga.
Dar sa stiti ca nu ajunge la medicamente niciodata!

aemurgan

aemurgan

06 Nov 2004, 09:37

Va multumesc mult pt raspunsuri. Am fost disperata intr-o saptamana cand am racit rau de tot si mai trebuia sa ajung si la serviciu. Asa ca am mers luni dar am facut rapid febra si marti nu a mai fost in stare sa ma dau jos din pat. Sotul meu mi-a infierbatat apa cu sare si mi-a facut tare bine. Am incercat si pastile dar n fac bine. cele mai bune sunt metodele naturiste, inclusiv ceaiuri caldute la greu plus vitamine ca fac bine.

puciu

puciu

04 Nov 2004, 15:21

Prima zi: un Paracetamol Sinus, o baie calda, un ceai fierbinte (ceai de tei, indulcit cu miere si garnisit cu o felie mare de lamaie) si un nanii pana dimineata.
Ziua a doua: In cazul in care, gluma se ingroasa, seara, din nou Paracetamol Sinus, ceai de tei fierbinte cu miere si lamaie, o baie cu apa fierbinte (cat suport) si sare grunjoasa, la picioare; daca si in gat simt ceva - un suc de lamaie , indulcit cu miere de albine; uneori tai cartofi felii-rondele(dupa ce ii curat), ii stropesc cu spirt medicinal si ii pun pe gat (pe dinafara!) si ii leg cu o esarfa (eu dorm cu ei); pentru nas, daca este cazul - fac o inhalatie (pun in apa clocotita cateva picaturi de Inhalant (de la farmacie) si apoi pun vasul pe o masuta. Ma aplec cu capul deasupra lui si ma acopar cu un prosop. Stau cam douazeci de minute) Inhalantul imi desfunda nasul si pot sa dorm. Folosesc in cursul zilei ,,Olinth"(v. farmacie) - este cel mai usor de administrat pentru mine.
Daca simt ca am pieptul incarcat - un inceput de tuse - pun sare grunjoasa intr-un saculet pe o tavita, in cuptor si astept sa se incalzeasca - trebuie sa fie foarte cald, dar nu fierbinte ca sa te arzi. Saculetul il pun pe piept intre faldurile unui prosop(ca sa nu ma ard si ca sa si retin caldura emanata de sare cat mai mult pe pieptul meu). Atentie! Nu incalzi sarea in cuptorul cu microunde - eu am terminat un cuptor cu microunde in acest fel!
Daca am febra imi fac si o frectie cu otet de mere cu apa, putin incalzit. Ma acopar cu un cersaf gros ca sa nu murdareasca asternuturile si apoi cu o patura.
Pana dimineata, musai ma simt mai bine.
Am incercat toate aceste procedee, la sugestia mamei, intr-o seara cand eram disperata ca a doua zi trebuia sa ajung sanatoasa la o intalnire cu un tip super!

f_myr

f_myr

04 Nov 2004, 12:37

cu un ceai fierbinte si paracetamol