Embolizare? Mai bine nu!

by: strawberry43
Traiesc de mult cu fibrom de 8 cm, care nu m-a suparat... Imi doream insa copil si pentru asta trebuia sa scap de el. Putin speriata m-am dus la o clinica univeritara. am ajuns la Municipal. M-au convins ca cea mai buna e o embolizare. Am cautat pe net, am gasit cuvinte de lauda fata de aceasta tehnica. Poate n-am cautat destul. Am neglijat sa caut consecintele nedorite ale procedurii si n-am cautat rezultate in engleza. Am acceptat-o. Embolizarea vasului fibromului a insemnat insa embolizarea unei artere uterine - jumatate de uter n-a mai primit suficient sange. Endometrul a devenit sticlos ca o cicatrice si s-a subtiat. Am sperat ca poate fi ingrosat cu estrogen. Dar nici o sansa! nefiind corect irigat, nu e hranit si estrogenul n-are nici o putere. In plus, am aflat ca rata de succes la o fertilizare in vitro dupa embolizare e sub 1%. Eu m-am incapatanat sa incerc, in loc sa indepartez fibromul normal, chirurgical, cum au facut si alte prietene si sa pot sa fi o mamica fericita. Colega mea de birou a scapat usor de un fibrom cu un nou medicament. S-a tratat la dr Ruxandra Dumitrescu de la Cantacuzino si acum se pregateste sa devina mamica... Din cauza embolizarii, nu pot fi mama

japonialove

japonialove

:(

01 Apr 2013, 16:56

ce pacat :( si cand te gandesti ca sunt atatea femei care avorteaza...mi se pare crunt sa iti doresti sa ai un copil si sa nu-l poti face