Calator in jurul lumii

by: xelarent
Una dintre marile mele pasiuni (si cateodata tare costisitoare :P) este calatoria.Desi tarile pe care le-am vizitat au fost in interese de serviciu, cate o particica din gandurile mele au ramas prin acele locuri, locuri impresionante, deosebite.
O mai veche dorinta de a mea este aceea de a traversa Europa cu Orient Expressul.Poate si pentru ca m-am lasat oarecum influentata de cartile Agatei Christi, poate si pentru ca ar fi o aventura de neuitat.
Viata e atat de scurta.De ce sa nu ne bucuram de fiecare moment?

mi_re_la18

mi_re_la18

!

28 Iul 2006, 23:26

-felicitari inca o data si sper sa ajungi si pe alte continete...

lidiac

lidiac

felicitari

28 Iul 2006, 21:32

Bravo , la 20 de ani , sa stii 5 limbi este o realizare. Avem un poliglot printre noi.

nelegance_777

nelegance_777

...

28 Iul 2006, 12:18

nu am fost chiar in jurul lumii, dar am calatori vreo doua luni pe timpul vacante... am fost cu trenul si ideea e ca am fost ca si cum ne-am fi dus in jurul lumii... Am intalnit tot felul de oameni, natii diferite, genuri de viata diferite... olanda, spania, italia germania, anglia, bulgaria , grecia... Avantajul a fost ca ne-am deplasat in perioada olimpiadei... ne-am plimbat toata grecia, am vazut si cateva din concursurile olimpice.... dar a fost ca si cum ne-am fi plimbat in jurul lumii... cate poze am vazut, si filmulete pe camerele de filmat ale celor care calatoreau impreuna cu noi... aventuri ce mai... faza e ca fiind grup si avand in minte calatoritul cat mai mult ne-am cumparat bilete de tren balkan flexi pass... adica dupa ce le-am platit, aveam pentru fiecare zi cate o foaie pe care ne scriam destinatia unde mergeam... , iar cu pasaportul dupa noi, ne plimbam pe unde vroiam noi, cu nr de calatorii nelimitat timp de 30 de zile... si am strabatut in lung si in lat, si de la stanga la dreap[ta...
eu implinesc 20 de ani anul acesta, si vorbesc spaniola, italiana, engleza, franceza si greaca... nu e cine stie ce, daca tii cont ca spaniola si italiana o invata multi de la filme, engleza si franceza din scoala, iar fiind de etnie elena... mi se pare normal sa cunosc limba bunicilor mei

mi_re_la18

mi_re_la18

!

27 Iul 2006, 17:13

stii 5limbi straine?felicitari...dar cati ani ai si ce limbi stii?

nelegance_777

nelegance_777

...

27 Iul 2006, 16:40

noi am fost 27 si a fost super... adevarul e ca , aproximativ fiecare stia cam cate o limba straina diferita, in afara de mine care stiu 5...

mi_re_la18

mi_re_la18

!

26 Iul 2006, 17:40

-eu cred ca ar fi bine sa fie un grup mai mare ,adica nu mai mult de 5ca dupa aceea nu e bine,si sa stie fiecare cate o limba sau macar putin;

nelegance_777

nelegance_777

hm...

26 Iul 2006, 11:42

frumoasa provocare, cu cortul prin toata lumea... insa... nu stiu daca peste tot in lumea, as avea voie sa imi asez cortul... dar mi-ar place sa mai fine cineva cu mine... stiu eu cine... aventuri draga... ce mai...

mi_re_la18

mi_re_la18

uau!

20 Iul 2006, 22:23

-asta da aventura...cu cortul prin Europa...trebuie sa fie intr-adevar o provocare..numai ca ,din pacate,cred ca este totusi destul de greu,,,as aalege hostelurile pana la urma:)

mi_re_la18

mi_re_la18

de acord

18 Iul 2006, 13:53

-viata este mult prea "putina"ca sa nu ne dorim sa aflam ce se afla dincolo de "gard"...imi place sa descopar culturi si civilizatii noi si sa invat cate ceva nou in fiecare zi...insa desi iubesc sa calatoresc de cele mai multe ori nu am cu cine deoarece este un hobby mult prea costisitor iar prietenii sau prietenul prefera sa ramanem cat mai aproape de "casa"...

annie

annie

calator

31 Ian 2006, 16:31

Adevarul e ca de cand ma stiu mi-am dorit sa ma plimb, sa vad locuri si oameni, stiluri de viata... Mi se pare fascinant. Una din rezolutiile mele pentru anul acesta (ca tot suntem in ianuarie!) e sa calatoresc mai mult. Si cred ca nimic nu iti deschide mai mult orizontul decat o calatorie, o carte buna si o discutie de calitate!