Doua pasapoarte?

by: tashulina
Vreau sa fac o calatorie in august in 2 tari aflate in relatii conflictuale. Daca ajung in una din ele nu ma mai pot intoarce prin cea de-a doua din cauza vizei din pasaport. Din cate am citit pe net (informatia este putina) cetatenii romani au dreptul la un numar de pasapoarte egal cu numarul de tari aflate in conflict, daca declara ca doresc sa calatoreasca in acele tari. Se pot scoate doua pasapoarte? Care e procedura si cat dureaza? multumesc frumos.

scorpion_girl

scorpion_girl

Eu

29 Iul 2010, 09:11

mi-am ridicat ieri noul pasaport electronic si odata cu el am primit si un plic cu informatii utile si adrese de ambasade.

Pe unul din pliante scria ca un cetatean roman nu poate detine decat un singur pasaport electronic valabil.

Pana la urma cum este?

tashulina

tashulina

Ha, ha

28 Iul 2010, 09:14

tocmai acest lucru l-au patit acum o saptamana 4 amici care s-au dus sa viziteze Serbia si au trecut in Kosovo. cand sa se intoarca au avut neplacuta surpriza sa nu li se dea voie. din Serbia in Kosovo merge, insa nu si invers.

lilly_buterfly

lilly_buterfly

Da

27 Iul 2010, 09:37

este adevarat, cel putin in cazul Serbiei si zonei Kosovo. Daca treci in Kosovo cu un pasaport nu te mai poti intoarce in Serbia apoi.

cold_as_ice

cold_as_ice

pai

06 Iul 2010, 08:58

si pe ce baza ti se elibereaza doua? Dai declaratie?