Ce facultate sa aleg?Dar universitate?

by: loving2008
Ce universitate din Constanta imi recomandati?
Ce specialitate e de viitor?M-am uitat pe siteurile universitatilor si am inceput prin a sterge facultatile/specializarile care nu ma definesc deloc;astfel au ramas urmatoarele specializari:
1.Psihologie
2.Sociologie
3.Relatii Internationale si Studii Europene
4.Administratie Publica
Despre mine!
Sunt o persoana flexibila,meticuloasa cu o capacitate de analiza extraordinara.Modesta,obiectiva, meditativa, cu un simt pronuntat al datoriei,rationala,foarte atenta la detalii,corecta.
Iubesc natura si studiul,apreciez viata simpla si nu îmi plac experimentele. Mizez mai degraba pe rabdare si perseverenta decât pe aventura si speculatie.
Nu mi-ar placea sa merg undeva unde e parte de real dar nici de uman.....undeva intre cele doua.
Abilitati actuale(nu sunt notele pe care le am ci pe care le merit):
Matematica:5-6 Economie:9-10 Istorie:6 Romana:6-7 Geografie:6
Fizica&chimie:5(sunt praf) Biologie:6
Detin ECDL
Cu limbile straine sunt mediu(scris)

japonialove

japonialove

incearca sa te inscrii

08 Iun 2011, 13:42

la ceva de care sa te tii, la toate trebuie toceala, pot elimina doar partea de matematica sau unde iti trebuie cunostinte de fizica/ chimie

eva31

eva31

Sfat

10 Apr 2011, 03:22

Alege varianta 3. E de viitor.

Bafta multa la examene!

17 Ian 2011, 23:10

Acum ca granitele tarii sunt deschise gandeste-te sa iti alegi o meserie pe care o poti practica si in strainatate. Asta iti va da o mare incredere in tine, in plus nu o sa iti rozi unghiile de ciuda ca alti prieteni pot pleca oriunde si tu nu, e f fain sa poti spune, maine plec in Franta , o sa imi caut un job acolo … Din pacate nu am informatii despre domeniile in care vrei sa lucrezi tu. Stiu doar ca inginerii mecanici si chimisti, matematicienii, informaticieni care vorbesc cel putin limba engleza isi pot gasi de lucru oriunde in lume fara sa fie nevoiti sa dea vreun examen de echivalare. Deasemenea economistii ce lucreaza in finante/banci nu au greutati in gasirea unui job. Eu nu mi-as alege Management ca Bachelor degree, as alege orice domeniu si apoi un master in Management. Nu te speria sa faci o facultate mai grea, toceala e peste tot pana la urma, se merita sa sacrifici cativa ani pentru ca apoi sa traiesti asa cum iti doresti tu. Bafta!

loving2008

loving2008

Care e de viitor si mai bine platita?

17 Ian 2011, 19:55

M-am mai gandit la facultati....am cautat informatii si am facut un top
1.Management(profa mi-a recomandat)
2.Contabilitate si informatica de gestiune
3.Economia comertului,turismului si serviciilor
4.Ecologie si protectia mediului
5.Tehnică dentară
6.Asistenta de profilaxie stomatologica
7.Sociologie
8.Administratie publica

cold_as_ice

cold_as_ice

managementul

14 Ian 2011, 11:18

de viitor? toata lumea se face manager acum, insa prea putini profeseaza. poti incerca sociologia, ai multe ramuri unde o poti profesa ulterior.

diddi

diddi

..

11 Ian 2011, 19:54

careseu@gmail.com e mail-ul meu

loving2008

loving2008

Management?

11 Ian 2011, 17:58

Ce parere aveti?E de viitor?

loving2008

loving2008

Ptr diddy

11 Ian 2011, 17:53

Lasa id tau pls

diddi

diddi

Unele medii

11 Ian 2011, 14:02

ale unor materii din liceu conteaza doar la procedura de admitere (daca admiterea se face pe baza de dosar si nu examen de admitere), in rest nu te intreaba nimeni de ce ai avut media 5 la mai stiu eu ce materie

ynna000

ynna000

...

11 Ian 2011, 13:04

la administratie publica vei invata multe legi,toceala multa. Ai putea face ceva mai practic eu recomand limbi straine cele slave in special se cauta foarte foarte mult. daca nu, psihologia e ok.

adriana13

adriana13

:P

11 Ian 2011, 12:49

Economie fara matematica e degeaba , cu ecdl ul nu faci nimic , si la restul esti praf deci iti recomanda scoala profesionala.

diddi

diddi

Ca universitate din CT

11 Ian 2011, 11:25

iti recomand Ovidius. Uita-te pe site-urile facultatilor si vezi care este procedura de admitere, pe langa o medie mare la bac, iti mai trebuie o medie mare si la istorie (de ex pt RISE)-motivul: ai sanse sa intri la buget, taxa e destul de mare si e posibil sa se mai mareasca pe masura ce trec anii. Ca sa ai o sansa sa faci ceva dupa ce termini o facultate, implica-te activ in diverse chestii precum AIESEC si interactioneaza cu profesorii ca sa iti faci cunostinte si a se ivi diverse oportunitati.La RISE inseamna si multa istorie si domenii conexe. Incearca sa gasesti cunostinte sau pe net informatii cu privire la parerile care exista pt optiunile tale. E bine sa fii informat. Dar tine seama si de faptul ca oamenii sunt subiectivi si fiecare raspunde in functie de experientele proprii cu facultatea respectiva sau unii profesori. Daca vrei sa iti dau mai multe detalii despre RISE din cadrul Facultatii de Istorie si St. Pol. de la Ovidius, lasa id-ul de mess si putem vorbi.