Compromisuri in cariera...?!

by: marylu

felinessa

felinessa

~

04 Aug 2005, 16:16

Compromisurile la munca NU implica compromisuri sexuale. Faptul ca trebuie sa te porti frumos cu toata lumea, sa nu barfesti, sa nu-ti bagi nasul acolo unde nu te priveste, sa accepti sa lucrezi ore suplimentare fara sa fii platita sunt una; sa accepti avansuri din partea colegilor sau a sefului este complet neacceptabil.

1. Hartuirea sexuala este o crima, si comentariile de prost gust sau atingerile nesolicitate trebuie combatute de la inceput. Exemplul cu asistenta/infirmiera e perfect: i-a spus clar sa nu o atinga, si de atunci nu s-a apropiat de ea. Foarte bine, mataielile nu aduc respect. Nu trebuie sa te porti urat, dar poti sa-i explici, clar si tare, ca ceea ce face nu este potrivit si sa-i ceri sa inceteze. Daca nu inceteaza, discuta cu cineva de la resurse umane, tine un jurnal in care documentezi exact ce s-a intamplat, si spune-i ca vei merge la politie. Daca esti maritata, poarta verigheta si fii sigura ca sotul te ia de la lucru din cand in cand pentru ca colegii sa aiba dovada concreta ca exista. Datul ochilor peste cap si flirtatul cu seful sunt idei incredibil de proaste, iar cine face asta si apoi se plange de hartuire needs a reality check.

Ex: in facultate, un profesor (principalul traducator de poezie portugheza din America, extrem de bogat, legaturi cu Mafia, deci de neatins) a decis sa dezvolte o fixatie pe mine. Adica, urmarit prin campus, la cafenea, aparut misterios la mine in camin, batut la cap sa iau un curs cu el, comentarii fara perdea, sunat la miezul noptii ca sa discute nu stiu ce problema filozofica cu traducerile mele, etc. In plus, mi-a facut cunostinta prin email cu principalul traducator de poezie romaneasca din State si m-a publicat. Prin toate astea, am strans din dinti, l-am pus la punct din cand in cand, dar nu am facut ce trebuia sa fac: nu am depus o plangere oficiala pentru ca mi-a fost frica ca-mi va distruge reputatia, ca va trage sfori sa am probleme cu publicatiile si gasitul unei slujbe mai tarziu (Academia e numai bisericute), etc, etc. Am facut prost, pentru ca nu eram singura: alte femei cu care am vorbit au spus ca si cu ele s-a purtat la fel. Un grup intreg nu poate fi respins drept o "femeie isterica." Impreuna, am fi fost luate serios, si nimeni nu l-ar fi aparat pentru ca nu ar fi vrut sa fie asociati cu o persoana condamnata de hartuire sexuala. La toate ne-a fost frica, insa ... Morala: comunicati cu alte femei, pentru ca amenintarea unui grup e luata mult mai serios.

2. Decolteurile adanci si fustele mini NU sunt okay la lucru, decat daca esti chelnerita sau lucrezi undeva unde ar fi parte din slujba. Asta nu are nici o treaba cu calugaritul, ci cu respectul fata de sine si de ceilalti. Nu vrei sa creezi o atmosfera incarcata sexual, chiar daca ai dreptul sa porti orice vrei si ei nu au dreptul sa te faca sa te simti prost. In Vest, fiecare companie are un dress code, iar decolteurile, mini-urile, burticile goale, si chiar bretelele sunt foarte puternic descurajate. In fond, nu te poti astepta sa arati ca un iepuras Playboy si sa fii luata serios - barbatii nu vin nici ei la lucru in muscle shirts, blugi stramti, sau tricouri mulate (asta e spre bine in unele cazuri ;p). Mai ales daca seful este o jigodie libidinoasa, obisnuit cu sistemul vechi, nu-i dati apa la moara: nu o sa muriti daca purtati pantaloni sau o fusta pana deasupra genunchiului si bluze cu un decolteu ceva mai mic. In fond, in timpul liber puteti sa purtati orice fara consecinte.

3. Relatiile cu colegii nu sunt o idee buna, chiar daca amandoi vreti. Daca relatia nu merge, va trebui sa continui sa lucrezi cu persoana respectiva, si eventual sa-l observi flirtand cu altcineva. Asta nu incurajeaza o atmosfera profesionala si nici nu te ajuta sa te refaci emotional. Nu uitati ca problemele personale nu au ce cauta la lucru, dar ar fi greu sa continui ca inainte cand fostul e la biroul de alaturi. E si mai rau cand ai relatii cu mai multi colegi: vrei sa devii subiect de discutie? vrei sa schimbe notite despre performantele tale sexuale? Nu cred. Daca vrei respect, nu te implica in chestiuni din astea decat daca pare sa existe sansa de ceva foarte serios.

Cat despre intrebarea initiala, cand esti nou, vei intampina discriminare, indiferent de sex. Daca esti o femeie tanara intr-un domeniu dominat de barbati batrani (crede-ma, e la fel in Academie), va trebui sa treci peste o cantitate quadrupla. Cum treci? Cu gratie si cu determinare. Nu-ti face dusmani, dar daca cineva vrea sa te calce in picioare, pune-i la punct frumos si elegant. Fa-ti prieteni: ceilalti din generatia ta sunt primii candidati; dar incearca sa si gasesti un mentor in cineva mai in varsta si cu experienta, care va avea grija de tine, te va proteja, si va tine rechinii la distanta.

delina_

delina_

RE: Compromisuri in cariera...?!

16 Dec 2004, 17:06

Ms mult Mariana, se pare ca atitudinea mea de tolerare a dat rezultate, l-am dezarmat! Bafta

gotigoust

gotigoust

14 Dec 2004, 11:07

Raspuns pentru delina_
Stiu prin ce treci!Am avut nenumarate asemenea experiente.Pe unii i-am tratat cu un zambet sec pe fata,pe altii cu un raspuns sec de genul "asta observa toti"raspunsul insotit de o tristete seaca si delesatoare ca si cum i-ai spune"ce pacat ca vine observatia de la unul ca tine".Pe cei care nu meritau sa ridice privirea la mine ii intrebam,tot sec "tu nu ai alte lucruri de facut".Din pustoaica "numai buna de pozat sau de agatat-blonda cu ochii gri,am ajuns datorita a ceea ce vedeau ei pe fata mea,cea mai respectata.Un amanunt important il constituie si seriozitatea care trebuie sa te insoteasca oriunde,chiar si in pauza!

delina_

delina_

10 Dec 2004, 11:10

Sunt recent angajata la o firma foarte serioasa, e un mediu foarte placut. Un singur element ma deranjeaza: o sa para cam banal, toate am vb despre acest lucru, eu insa caut un sfat. Nu am inca 20 de ani impliniti, arat foarte bine (asa imi zcie toata lumea) desi eu insist mai mult pe calitatea mea intelectuala, de aceea nu m-am dus sa fac modeling sau mai stiu eu ce din acest domeniu. E, problema e ca managerul meu (banal, stiu,dar cititi mai departe), care nu este si cel mai mare, dar in raspunderea caruia cad eu, nu rateaza nici o ocazie sa-si exprime "parerile" despre "calitatea" fundului meu... sau ca am buzele mari.... sau sa faca apropouri utilizand cuvinte ca "sex" "orgasm" etc etc. Eu sunt o fire foarte conservativa, sunt serioasa , si nu mi-au placut niciodata aceasta chestiune.
Cum ar trebui sa procedez?
1. sa tolerez aceasta atitudine (tupeista) la nesfarasit pana se va plictisi vazand ca nu are nici un feed-back, sau
2. sa"i spun clar ca nu-mi plac astfel de vorbe si ca ar fi mai bine sa"si utilizeze acest vocabular cu prietena lui daca tot ii place; dar teama mi"e ca discutioa o sa dureze si va fi mai rau.
Ce parere aveti.
Astept raspunsul doamnelor, catre ua experienta, dar si tinerele
va multumesc.

puciu

puciu

07 Nov 2004, 19:37

Greu de dat un raspuns. Chestia cu ,,decolteuri, fuste mini" si alte tentatii - dati-o incolo de treaba! Ce te calugaresti cand intri la job? Daca iti sta bine, asa te imbraci! De ce refulatii nesimtiti si batrani isi imagineaza toti ca femeile se imbraca asa pentru ei? Pentru ca asa au fost educati! Dar, atentie (!), au fost educati de femei !
Prietena matusii mele, asistenta, a fost piscata de fund de doctorul cu care lucra. I-a ars o palma si i-a spus ca-si aduce si barbatul in ajutor ca sa o ajute sa-l molesteze cum trebuie. De atunci, dl. dr. nu i s-a mai adresat decat cu numele de familie. Cred ca si atitudinea noastra conteaza. Faci compromisuri, dar nu sexuale. Ah, da, daca imi place tipu... este altceva. Dar eu nu sunt maritata si el sa nu fie insurat, ca-l reped de nu se vede si-i mai fac si atmosfera! Femeia de azi nu este vanatul barbatului! Sa-si ia gonflabila, daca vrea!

dulceatza

dulceatza

07 Sep 2004, 18:45

nu iau aprarea nimanui dar sunt unele cazuri, f putine in care chiar nu ai altceva de facut, vb despre un caz pe care-l cunosc in care fata avea de platit ipoteca la casa copil de crescut si cate si mai cate iar la momentul respectiv alta solutie nu a fost

arlekyn

arlekyn

Oricum, atentiile sexuale sunt rasplatite in cazul salariatelor care stiu sa respecte mutual si se vor ridicate in cariera, este vina fetelor daca vin in fata barbatilor-sefi decoltate si gata de agatat...:)

Aici se impune o tinuta stricta salariatilor, atit femei cit si barbati, dar foarte multe femei prefera mediile homosexuale unde se simt in siguranta si ocrotite etc...

Ce-ar putea sa faca sotii nevestelor daca ele sunt rivnite de sefi...?
Acolo putin scandal, 2-3 injuraturi si biata femeie pierde job, pierde respectul de sine, mai este si batuta acasa eventual se declara divort...!

Daca fata este femeie desteapta si stie sa-si foloseasca sexul si farmecele, satura citi barbati vrea ea, nuc ce vrea doar sotul...:D

raluka

raluka

treaba asta cu hartuirea de la locul de munca m-a pus rau pe ganduri, nu ca as fi eu femeia fatala, nici pe departe, sunt si eu tot tanara si daca am avut ocazia sa vad cum profii se dadeau la studente de ec nu s-ar da si sefii la cele nou sau mai vechi angajate!?
ipotetic vorbind cred ca seful meu ar manca jar in cazul in care s-ar da la mine, de la sotul meu.in primul rand l-as pune la punct eu cu suport de ultra confirmare din aprtea sotului.
cred ca asta se intampla in aczul celor maritate si care desi seful stie ca are acasa o familie, sunt victimele hartuirii sexuale.

arlekyn

arlekyn

Cariera si Compromisurile

Ori este o cariera inceputa, deci te informezi in mediul tau cum merg lucrurile si nu te culci cu sefii si clientii, ori este deja o Cariera in care Legile te obliga la compromisuri, Justitia este oarba, nu...?:)

Daca esti la inceput si ai bani, eu zic sa-ti deschizi cabinet...
Sau sa te aliniezi cu generatia ta de carieristi...

Este foarte GREU sa spui ceva cind Justitia romana este varza iar cei care o practica au fost scolarizati de cei ca adrieni nastase etc proveniti din alta lume, dupa alte precepte...!

Dar daca esti pusa sa reusesti cu orice pret si indiferent de mijloace, zic sa incepi cu a te inscrie in Barou si PSD... :D

geo

geo

Fie ca esti femeie, fie ca esti barbat, daca vrei cariera, TREBUIE sa faci compromisuri... din pacate pe lumea asta nu se poate altfel...
Depinde si ce-ti doresti... daca te multumesti cu mai putin (totul e relativ, depinde la ce te raportezi), poti sa-ti pastrezi principiile, bunul simt, regulile de omenie, etc.... altfel, n-ai ce face... cu nesimtire si tupeu, calcand peste ceva "dead-body" faci cariera... cel putin in RO....

marylu

marylu

compromisuri in cariera...?!

Sunt noua pe forum si trebuie sa marturisesc ca nu-mi displace ideea de a avea un "coltisor de barfa" (cum l-ar numi unii). De ce femeile..atunci cand comunica....barfesc...?
Dar sa revenim la subiectul propus. Sunt noua si in campul muncii si m-am lovit de f. multe probleme pana acum ....Ma gandesc ca poate voi , mai trecute prin viata si ce implica ea puteti sa-mi dati niste sfaturi privind avansarea profesionala. Am terminat dreptul, (ca toata lumea :-)) insa imi doresc sa-mi fac o cariea in domeniul acesta......insa imi doresc ca , macar in primii ani sa nu ma lovesc de intoleranta celor mai in varsta si, mai ales a barbatilor cu care vin in contact. Inainte sa ma asculte...sunt deja bagata intr-o clasa...stim noi care....ca de"....sunt tanara, deloc urata...si culmea ...ma mai duce si capul, cred io.....
....dar ma lovesc intodeauna de zidul asta al intolerantei, intoleranta care merge uneori pana la nesimtire .....

Si-apoi...ca sa urmez tema propusa....inainte sa ma afund prea mult in plangerea de mila.....ce credeti?

O FEMEIE TREBUIE SA FACA COMPROMISURI DACA ISI DORESTE O CARIERA?

SI VA ROG SA NU FITI CAUSTICI.....(stiu ca sunt cam incoerenta si am o doza destul de mare de pesimism)....NUMAI DE ASTA NU AM NEVOIE...aviz amatorilor