Cartea preferata

by: raluk
Care este cartea voastra preferata?

ivich

ivich

super cartea

02 Mar 2007, 17:39

Intradevar Soozy e super carea , am vazut si filmul zilele astea....Foate frumos

soozy

soozy

Hey

16 Feb 2007, 23:09

Fiind o fire mai romantica, cartea mea prefera este "Pasarea Spin" de Colleen Mclullough.Este o carte deosebita,care te atinge sufleteste si reuseste sa te faca sa simti,practic,emotiile si profunditatea personajelor a caror destin este unul dramatic si totusi unul seducator de frumos.

ivich

ivich

Buna fetelor

10 Feb 2007, 18:40

Cred ca din cate carti am citit cel mai mult mi-au placut Maitreyi de Mircea Eliade, Scrisoare de Dragoste de Mihail Drumes si Invitatia la vals tot de Mihail Drumes

gildap

gildap

andra-doria

09 Nov 2006, 18:37

Sper ca te simti penibil.

katy

katy

felicitari

07 Nov 2006, 23:18

castigatoarelor :)... si sa nu uitati sa ne impartasiti si noua impresiile despre cartile castigate!

andra-doria

andra-doria

Gildup

06 Nov 2006, 11:17

Te bucuri ca curca-n craci! Puteai sa fii mai retinuta!

gildap

gildap

am castigaaaat!

05 Nov 2006, 23:44

Acum m-am intors de la un seminar din ungaria si am aflat ca am castigat.Cine mai e castigator? Sunt foarte curioasa

katy

katy

:)

05 Nov 2006, 22:18

C parere avetzi despre LEGEA care ii va INTERZICE pe Cioran, pe Eugen Ionescu, pe Eliade(nu toate lucrarile - doar cele care se refera la religie, biserica si in care reneaga existenta acestora sau aduce acuzatii la adresa lor - daca am inteles eu bine) si inca cateva nume mari din literatura straina... Asadar, sunteti de acord cu asa ceva?

odadrian

odadrian

Targul de carte

05 Nov 2006, 18:58

Va propun o carte buna, chiar daca nu e beletristica: Alimentatia rationala, Editura Universal Dalsi.

odadrian

odadrian

Mariucu

03 Nov 2006, 15:07

Ok, Parfumul, de Suskind... si mai cum? La ce editura a aparut? Eventual pretul?

mariucu

mariucu

Parfumul

03 Nov 2006, 11:42

Vreau sa mentionez ca sunt un utilizator nou pe acest site, dar mi-a placut f mult tema abordata si voiam sa impartasesc experienta ultimei carti citite care m-a impresionat enorm.
"Parfumul" de Suskind m-a facut sa vad cu alti ochi viata unui singuratic, sa simt mirosul fiecarei litera pe care am strabatut-o, fiecarei pagini care lasa in urma ei un parfum total diferit;aceasta carte te face sa simti durerea, sa traiesti succesul maret al personajului, Grenouille, sa traiesti cu el in mizeria unei lumi ipocrite, sa-l urasti pentru cruzimea crimelor sale, dar sa-l iubesti pentru senzatiile pe care ti le transmite si sa-l admiri pentru darul lui de a crea arta parfumului prin modalitati originale si inconstient de nemiloase.
Dar va las sa savurati parfumul fiecarei pagini, sa simtiti viata mirosind...E impresionanta cartea.
Astept raspunsuri de la cei care au citit-o...

odadrian

odadrian

Autori straini

01 Nov 2006, 13:36

As mai preciza cativa autori straini si gata.
Balzac, Stendhal, Flaubert, Emile Zola, Maupassant.
Edgar Wallace - Falsificatorul, Andre Gide - Temnitele Vaticanului, Tezeu - File de toamna, Friederich Durenmat - Fagaduiala, William Faulkner - Lumina de august, Absalom, Absalom, Gambitul calului, Pogoara-te, Moise, Sartoris, Pitigrilli - Fecioara de 18 carate, D.H. Lawrence - Femei indragostite, Amanta domnului Chatterly, Cesare Pavese - Femei singure, Simone de Beauvoir - Femeia pierduta, Andre Maurois, Camus - Strainul, Ciuma, Exilul si Imparatia, eseurile, Feuchtwanger - Balada spaniola, Ducesa sluta, Intelepciunea nebunului, Sartre - Greata, Pascal - Cugetari, Cehov - Trei surori, G.B. Shaw - Discipolul diavolului, Schiller - Hotii, Intriga si iubire, E. Allan Poe - Berenice, Lermontov - Un erou al timpului nostru, Henry James - Portretul unei doamne, Borges - Cartile si noaptea...
Cred ca, in mare, aceste titluri reprezinta tot ce poate fi mai bun. Desigur, nu se poate face un clasament, oricum, merita parcurse. Si cate alte titluri mai sunt!

odadrian

odadrian

Katy

01 Nov 2006, 13:26

La autori romani as aminti:
tot Caragiale, Creanga, cateva opere de Sadoveanu, Rebreanu (Amandoi, Ciuleandra), H.P.Bengescu, Concert din muzica de Bach, Cezar petrescu - Intunecare, Baletul mecanic, Calea Victoriei, Camil Petrescu - teatru, romane, Gib Mihaescu - Donna Alba, Rusoaica, Vedenia, Mihail Sebastian - Orasul cu salcami, Accidentul, Henriette Yvone Stahl, Cela Serghi, Mireca Eliade - Maitrey, Intoarcerea din rai, Domnisoara Cristina, pe strada Mantuleasa, Incurte la Dionis, Anton Holban - O moarte care nu dovedeste nimic, Jocurile Daniei, Ioana, Mateiu Caragiale - Craii de Curtea-Veche, G. Calinescu - Bietul Ioanide, Scrinul negru, marin Preda, tot, Eugen Simion - Jurnal parizian, D>R> Popescu, Fanus Neagu, Al. Ivasiuc

silz

silz

Lista de lectura :))

01 Nov 2006, 00:44

Am adunat tot ce s-a sugerat in cadrul topicului sa se citeasca:
Maestrul si Margareta de Mihail Bulgakov
Memoriile unei gheise de Arthur Golden
IGNORANTA de Milan Kundera
Diavolul se imbraca de la Prada de Lauren Weisberger
Trei intr-o barca de Jerome K. Jerome
Mandrie si Prejudecata de Jane Austen
Alchimistul de Paulo Coelho
Cartea de nisip de Jorge Luis Borges
La rascruce de vanturi de Emily Bronte
Muntele vrajit, Buddenbrooks de Thomas Mann
Franz Kafka
Magicianul de John Fowles
Razboi si pace, Anna Karenina de Lev Tolstoi
Oamenii din Dublin, Portretul artistului si Ulysse de James Joyce
Tom Jones si Joseph Andrews de Henry Fielding
Fiodor Dostoievski
Vasul deschis si Hotelul albastru de Stephan Crane
Salut si drum bun de George Moore
Autobiografii de William Butler Yeats
Ivan Turgheniev
Departe, departe si de demult de W.H. Hudson
Povestiri de Henry James
Euthanasia unei iubiri, de Giorgio Saviane
Mircea Eliade
Strainul, Ciuma de Albert Camus
Numele trandafirului de Umberto Eco
Quo vadis de Henryk Sienkievicz
Andre Gide sau Greata de Jean-Paul Sartre
Mario Vargas Llosa
Ernesto Sabato
Vulpile in vie de Lion Feuchtwanger
Marguerite Yourcenar
Canta la Stupca o vioara de Constantin Ghiban
Vraciul, Profesorul Wilczur de Tadeusz Dotega Mostowicz

Tu mai vrei,el nu mai vrea de Greg Behrendt, Amiira Ruotola Behrendt
TRAIESTE CLIPA de Danny Cox, John Hoover
IMPORTANTA PRIETENIEI de Alan Loy McGINNIS
Fiecare secunda conteaza de Lance Armstrong

Cocosatul de la Notre-Dame de Victor Hugo
Elefantul in bostanarie de Dan Dobos
MOROMETII de M. Preda
Enigma Otiliei de George Calinescu
Dumbrava Minunata de Mihail Sadoveanu
Cei trei muschetari de Alexandre Dumas
Ionel Teodoreanu
Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi de Camil Petrescu
Doamna Bovary si Educatia sentimentala de Gustave Flaubert
Rosu si Negru si Manastirea din Parma de Stendhal
Huckleberry Finn de Mark Twain
Micul print si Pamant al oamenilor de Antoine de Saint Exupery

Abatia de Dan Dobos
Dune

Biblia

Stiti ce as adauga? Invitatia la vals de Mihail Drumes, am sa o citesc intotdeauna cu...sentimente amestecate :)

Parca sunt putini scriitori romani in lista....

silz

silz

Marin Preda

31 Oct 2006, 23:07

Mi-a placut atat de mult Morometii...si dupa aceea am citit in prefata tot ce nu am stiut ca am citit :D, de exemplu ca scena cu fetele care se odihneau dupa-masa la camp este de fapt o scena de lesbianism samd...wow, ce voalata a fost exprimare...sau ce ingenua am fost eu.
Si tot de Preda, Cel mai iubit dintre pamanteni. Adevarul este ca ma urmaresc unele faze citite vreodata, de exemplu nu imi place sa stea prietenul meu in pat cu spatele la mine, imi aminteste de Matilda, cand relatia lor incepuse sa se raceasca. E ciudat, greu tin minte numele persoanelor cu care fac cunostinta, dar unele nume din ce citesc mi se fixeaza in cap :D

silz

silz

Cele mai bune filme

31 Oct 2006, 23:02

Mi se pare ca cele mai bune filme sunt facute nu dupa scenarii originale, ci dupa... carti foarte bune. Sunt atat de multe exemple.... Nu ma mai surprinde sa vad la final pe generic After the novel...by....
Oricum, prefer intotdeauna cartea. De exemplu, am incercat sa vad filmul 1984. A inceput atat de plictisitor, ca l-am inchis.
Dupa ceva vreme, am citit la munca, de la 9 de dimineata cand am inceput programul pana la 17 dupa-masa cand l-am terminat, 1984. Surpriza! M-a captivat pur si simplu... Acum as putea vedea si filmul, sper sa fie buna ecranizarea.
Cu Numele trandafirului a fost pe dos, am vazut filmul...o dezamagire, cartea este de nota 11!
Am multi prieteni care prefera filmul, filmul si atat..ma rog, mi se pare o pierdere uriasa sa stai la coada sa vezi Morometii sa nu trebuiasca sa o citesti pt bac...whatever

silz

silz

Prima carte :))

31 Oct 2006, 22:56

Eu am invatat sa citesc pe la 5 ani, ca sa le citesc ziarele bunicilor am auzit :) Si prima carte pe care am citit-o si pe care mi-o amintesc si acum a fost Singur pe lume, de Hector Malot. Mereu fug de ceilalti sa fiu singura sa citesc, imi amintesc foarte bine si coperta, cu Remy si Sufletel, si dupa-amiezele calde de vara cand o citeam in balcon la soare...
As vrea sa fiu din nou mica....

gildap

gildap

silz

31 Oct 2006, 22:08

primul roman -Ion de Rebreanu
prima carticica-1001 de nopti
primul basm -Zana zorilor

katy

katy

31 Oct 2006, 21:57

De azi incep sa citesc Dostoievski - "Fratii Karamazov" :D. Am terminat David Lodge... doar ca nu prea mi-a placut :)... se citea prea usor, prea comerciala sau ma rog nu era pe gustul meu ca sa nu supar p nimeni :)... poate sunt persoane carora le place acest autor, iar eu n-am dreptul sa-i critic opera!

Dupa c termin cu Dostoiesvski continui cu "Cartea de nisip" de Borges... mi-atzi starnit interesul cu ea. Dar mai intai trebuie sa o gasesc la biblioteca, sper ...

Superb "If"... cred ca l printez ca sa-l pot citi zi d zi :).

odadrian

odadrian

End of poems

31 Oct 2006, 21:52

Timp
de I. Albu
Uşa
Poeziei
E închisă
Nu mai staţionaţi
Pe holurile
Tocite
De iluzii
Reveniţi
Mâine
La a treia
Strigare
A apusului
Vostru.

odadrian

odadrian

Din aventurile eului poetic

31 Oct 2006, 21:51

Ce mai face Dl. Joyce?
de Marius Sârbu
Locuieşte comod într-un Rolls Royce. Moştenitori : nobody, dorinţe : nothing ; serveşte cafeaua frappé şi o îndulceşte cuviincios cu sân de negresă fostă metresă. Exact în clipa de faţă se aruncă-n trecut graţie coniacului SAVOIR VIVRE „nimic nou pe frontul de vest“ surâde pestilenţial domnul Joyce şi îndulceşte cuviincios cafeaua amicului docil şi discipol, credeam că pot termina liniştit poemul dar groparul şef mi-a spus „franco“ pe doi poli că şi mâine-i zi „vizite între O.R.L. 2 şi 4 vinerea toujours. Să bem pentru asta, zise auditoriul eliberat de sinecdocă şi înşelat asiduu de LICĂ ŞANDRAMA zis OCNĂ. Mă dau bătut.

Transpunere
de Anton Roşu

Învăluit în fum aude bătaie insistentă în uşă. Răspunde tare: nu-s acasă! dar uşa se deschide-n plânset. Bărbatul sare. Este EA. Copilă, TU? articulează. Nu, nu-s copilă, sunt femeie. Femeia care te iubeşte. (SIC)
DAR :...după marş de două ore fredonând cântece stranii „nu sunt bolovani pe drum“ şi tot împiedicându-mă de ei, ajung în sfârşit şi sus în Nordul Lorzilor escroci. Amintindu-mi de o sticlă ce-o uitasem în sub pat un vecin escroc şi avar ce-ar fi vrut să bea de-a moaca mi-a luat-o şi a băut-o iar prinzându-l l-am taxat.

katy

katy

31 Oct 2006, 21:50

ca sa mai completez si eu lista lui odadrian as adauga:

-> Marguerite Yourcenar - "Piatra filosofala" sau orice altceva din operele ei.

-> Albert Camus - "Ciuma"

-> C. Ghiban - "Canta la Stupca o vioara" (m-a fascinat aceasta carte, am plans cu ea in mana, m-a cucerit de nu mai puteam sa o las din mana!)

-> Umberto Eco - "Numele trandafirului" (imi cer scuze daca se repeta numele cartii, dar nu mai retin exact daca a fost deja mentionat sau nu )

Si ar mai fi o carte "Vraciul" dar nu-mi vine in minte autorul din pacate.

Autori romani, carti de ale noastre care merita parcurse... Sugestii?

odadrian

odadrian

Breviar

31 Oct 2006, 21:48

Daniel
de Nichita Stănescu
Bând într-un bistrou şi privind strada,
am asistat fără să vreau
la căderea unui înger din cer.
Era un înger motorizat
specializat în plantarea dragostei, deşi avea o aripă luxată.
Totuşi mi-a făcut un semn amical cu cealaltă.

Deci nostalgie
de Ovidiu Nimigean
Azi aş scrie o scrisoare unei fete
(Poate eşti trist. Poate eşti
singur băiete !)
să scriu o scrisoare unei fete mi-ar place –
(Scrie o scrisoare lungă,
sentimentală, fără mască.
Arunc-o pe fereastră.
Dacă va trece s-o găsească.

Grămadă deschisă
de Daniela Crăsnaru
Tu nu mă iubeşti ?
asta se vede cu ochiul liber
de la o poştă ?
El face eforturi
să-şi amintească din numele meu
măcar două vocale,
poate un e, poate un a.
Dumnealui se-ntreabă,
desigur în gând,
şi extrem de prudent, dacă noi doi,
vreodată, cândva...

Poezia puştoaicei Montespan
de Cristian Mirela
Nu pot să scriu : DECLARAŢIE –
„Decalr că te iubesc
Sună grotesc
Ca o rimă într-o citaţie!
Nu pot să-ţi spun: MĂRTURISIRE –
„Mi-ai pus sufletul pe jar“
Sună bizar
Ca un saxofon într-o mânăstire!
Nu pot să-ţi spun şi nu-ţi spun
Te las, poate, să înţelegi
Acele tainice legi
La care, umilă, mă supun.
Nu sunt decât o peniţă cu vârf de iridiu
Ce scrie pe cerul senin
Că te iubesc, precum Ovidiu,
Alfabetul latin !

odadrian

odadrian

Timp

31 Oct 2006, 21:47

Cândva
voi trece printre aceşti oameni
plăsmuiţi din lut şi stele
măsurându-mi paşii cu alge
modelând buzele fiecăruia
cu mâinile mele veşnic în mişcare.
Atunci...
voi fi oarbă
Soarele mă va pedepsi pentru.
Violeta Necula

odadrian

odadrian

Pentru Pisi

31 Oct 2006, 21:46

Un zeu tânăr cu armură de rug
şi voce de corn a zis :
„Vino cu mine, Ioano ! Sunt zorii !“
Te-ai sculat cu ochii plantaţi
în ai lui
şi prima dată pentru tine a foşnit
tot cerul cu vulturii lui.
M.N. Vintilă

odadrian

odadrian

Ars amandi

31 Oct 2006, 21:45

Sperb If. No comments.
Nu rezist tentatiei si as dori sa postez cateva titluri care imi par deosebite. Atat de pe culmi, cat si din abisuri. Acestea din urma, mai ales pentru latura lor hazlie.

katy

katy

31 Oct 2006, 21:39

A citit cineva Mario Vargas Llosa - "Elogiul mamei vitrege" ? Am vazut de curand o emisiune, cred ca "Omul si cartea" sau nu stiu exact numele ei, oricum o emisiune de cultura... ideea esentiala e ca tema emisiunii o constituia aceasta carte. Moderatorul emisiunii, Ioan T. Morar a citit o secventa di ea si mi s-a parut f "ciudata"... nu retin exact cuvintele, dar era ceva d genul ca atunci cand omul respectiv intra in baie era cel mai fericit. Baia era pt el un refugiu, locul unde se putea simti intr-adevar bine, fara a fi constrans de nimeni. Poate ca intamplarea in sine nu starneste nici o reactie in noi, dar felul in care erau imbinate cuvintele, felul in care erau vazute lucrurile mi s-a parut cu totul inedit. Eu am trecut-o pe lista mea de lecturi :)...

katy

katy

Pisi,

31 Oct 2006, 21:23

sorry pt intarzierea raspunsului dar din pacate m-am pricopsit cu o gripa... ink sunt in "convalescenta" :))...

in ceea c priveste intrebarea ta cu televizorul... Eu nu am Arte, nici nu stiu daca face parte din grila d programe a vreunei firme d cablu d prin zona mea. Mai urmaresc din cand in cand cu placere TVR Cultural, desi tot timpul am televizorul deschis p Realitatea :))... Inainte ma uitam f mult la televizor pe Rai 1, Rai 2, dar acum nu mai am timp...

Te pup ! Si o seara placuta!

odadrian

odadrian

Beatrice

31 Oct 2006, 19:46

Nu de aprecieri am nevoie.
Nu am auzit de cartea aceasta, "Auschwitz"; totusi, de ce acest titlu? Cred ca ororile din lagarele de concentrare constituie o valoare ca document istoric si trebuie sa te inarmezi cu multa vointa de putere inainte de a citi asemenea lucrari.

andra-doria

andra-doria

If - pentru toti de pe acest forum

31 Oct 2006, 19:41

If...
Rudyard Kipling

Dacă-ţi rămâne mintea când cei din jur şi-o pierd
şi, fiindcă o ai, te-apasă vorbe care dor;
dacă mai crezi în tine când alţii nu mai cred
şi-i ierţi şi nu te superi de îndoiala lor;
dacă de aşteptare nu osteneşti nicicând,
nici de minciuna goală nu-ţi clatini gândul drept;
dacă, iubit de ură, nu te răzbuni urând
şi totuşi nu-ţi pui mască de sfânt sau de-nţelept;
dacă visezi, dar visul stăpân de nu ţi-l faci
sau gândul, deşi judeci, de nu ţi-e unic ţel;
dacă-ncercând triumful sau prăbuşirea taci
şi poţi, prin amândouă trecând, să fii la fel;
dacă înduri să afli cinstitul tău cuvânt
răstălmăcit, naivii să-i ducă în ispită;
sau truda vieţii tale, înspulberată-n vânt,
de poate iar s-o-nalţe unealta-ţi prea tocită;
dacă poţi strânge toate câştigurile tale
ca să le joci pe-o carte şi să le pierzi aşa
şi iarăşi de la capăt să-ncepi aceeaşi cale,
fără să spui o vorbă de neizbânda ta;
dacă poţi gândul, nervul şi inima să-i pui
să te slujească încă, peste puterea lor,
dacă în trupul firav o ală forţă nu-i,
– nafară de voinţa de a le impune „spor“;
dacă te vrea mulţimea, deşi n-ai linguşit
sau lângă rege umbli ca lâng-un oarecare;
dacă de răi sau de prieteni nu poţi să fii rănit;
dacă nu numai unul, ci toţi îţi dau crezare;
dacă ajungi să umpli minutul trecător
şi şaizeci de clipe de veşnicii, mereu,
vei fi pe-ntreg Pământul deplin stăpânitor
şi, mai presus de toate, un OM – copilul meu.