colectia "Chic" de la Polirom

by: katy
Presupun ca ati vazut prin librarii colectia "Recunoaste ca esti Chic" de la editura Polirom. Cum vi se pare aceste carti ( Sophie Kinsella - "La cumparaturi cu sora mea", "Poti sa tii un secret"; Marian Keyes - "Lucy Sullivan se marita"; Plum Asykes - "Blonde de milioane"; Lauren Weisberger - "Vreau sa fiu V.I.P.", "Diavolul se imbraca de la Prada" si Helen Fielding - "Bridget Jones: La limita ratiunii"?

Mie mi se pare foarte amuzante si foarte utile atunci cand vrei sa te destinzi si sa uiti d lumea cotidiana. Recunosc ca nu le-am citit p toate, desi mi-ash dori f mult... dar citind pasaje si aprecieri critice foarte favorabile mi se par ca aceste carti ar putea trece si prin mainile noastre, in fond e o lectura usoara c ne starneste hazul. Eu ma proclam o fana a Sophiei Kinsella :), imi plac intamplarile si ma duce cu gandul la c imaginatie bogata poate avea scriitoarea aceasta. Stiu ca nu este literatura si multi contesta aceste carti, dar decat sa citesti o carte din care sa nu intelegi nimik si sa pierzi timpul inutil, mai bine citesti ceea c tie iti place si ti se potriveste. Consider aceste carti ca un fel de lectie d viata :)... ma rog :)), intelegeti voi, avem ceva d invatat din ele!

Astept pareri :) :D !!!

angel_of_music

angel_of_music

Femeia invizibila

02 Apr 2008, 15:55

Cratea care mi-a placut cel mai mult a fost "Femeia invizibila" . ...:x .... o ADOR...:X

pisi

pisi

erata

15 Aug 2007, 12:06

cititi faze va rog in loc de face.
multumesc mult. :)

pisi

pisi

Kinsella

15 Aug 2007, 12:06

Am inceput sa citesc si eu pentru prima oara o carte scrisa de Kinsella,pana acum scrie destul de dragut si amuzant,in unele face ma recunosc... :)

Raluca si Katy,ce-mi lipsiti,fetelor. :((

mikul

mikul

NOI APARITII!!

13 Aug 2007, 16:20

eu, desi am doar 15 ani, m-am apucat de aceste carti sa ma pregatesc de pe acum pt ceea ce urmeaza[si pana acum pot sa spun ca m-am regasit in pielea catorva personaje]...momentan citesc "DADACUL" [Holly Peterson] si sunt foarte prinsa de actiune...mi se pare chiar mai interesanta decat "La cumparaturi cu sora mea", carte pe care am citit-o chiar inainte de "Dadacul".Prima carte de acest tip a fost "Bridget Jones" [nu din colectia chic pt ca nu aparuse inca] apoi partea a2a "Bridget Jones:La limita ratiunii";am vazut si filmele, insa am apreciat mai mult cartea...este cu adevarat geniala si pot spune ca mi-a deschis gustul pentru citit.sunt mandra de Helen Fielding:) Asa ca, va recomand sa aveti incredere si sa "consumati" chic din plin;)Apar noi carti in fiecare zi; cele mai bune sunt [dupa parerea mea si nu numai]:Ex-ii anonimi, Lucy Sullivan se marita, Blonde de milioane, Poti sa tii un secret, Diavolul se imbraca de la Prada, Supermenajera, Divortul perfect...

pisi

pisi

Raluca,mi-a placut f mult

20 Iul 2006, 10:41

ceea ce am citit pe "fila de jurnal" din blog. :))
M-ai convins sa-mi cumpar macar una dintre carti,am incredere in gusturile tale . :)
Multumesc pt raspuns. :)

raluk

raluk

Un rezumat despre Chick Lit - colectia Chic

19 Iul 2006, 23:49

Cititi pe blogul meu mai multe - adresa este http://ralucageorgescu.blogspot.com/

raluk

raluk

Cartile Bridget Jones

19 Iul 2006, 23:47

Sa stii ca merita, chiar daca ai vazut filmul. Sunt chiar mai reusite, cel putin a doua. Helen Fielding are ceva umor. Nu este totusi preferata mea.

Sophie Kinsella este intr-adevar foarte amuzanta, parca sunt din ce in ce mai reusite cartile ei. Iar rasturnarile de situatie sunt pur si simplu incredibile - mori de ras. Cel mai mult mi-au placut "Poti sa tii un secret?" si "La cumparaturi in rochie de mireasa" (daca vrei sa vezi cum Becky Bloomwood reuseste sa faca doua nunti in acelasi timp pe doua continente diferite).

Lauren Weisberger este cumva mai realista, cartile ei au mesaj - sunt un fel de tablou al lumii Media si PR. Isi bate putin joc, intr-un mod acid, de cei care activeaza in aceasta lume si se cred profi si trendy. Foarte misto! E de nota 10 plus gagica.

Ar mai fi Plum Sykes> cu "Blonde de milioane" care este ceva mai slabuta decat restul si in mod clar cea mai superficiala. Totusi, cateva faze sunt reusite. Daca vrei un S.B. (sot bogat) cu un A.P.(avion personal) este clar ca trebuie sa citesti cartea - este un ghid perfect. Si ingredientul principal ca sa faci rost de un S.B. cu un A.P. este un brazilian. Trebuie sa faci rost repede de un brazilian (cunoscatorii stiu de ce si cum) si sa nu zici ca este i-ah!

Am citit chiar saptamana trecuta Marian Keyes. Este simpatica, dar previzibila si fara nimic spectaculos.

pisi

pisi

Chiar vroiam sa va intreb

19 Iul 2006, 10:15

cum sunt cartile Sophiei Kinsella & Co.,toata lumea vorbeste de ele ca fiind amuzante si relaxante,sunt interesante sau nu ? :)
Legat de Bridget Jones am vazut deja cele doua filme,asa ca nu m-as baga sa dau banii si pe carti, deoarece banuiesc ca aceste carti nu difera prea mult de filmele cu acelasi titlu. :)