de ce nu mai citeste lumea? sau de ce nu mai citeste lumea carti bune?

by: pinky
de la o vreme am observat ca lumea citeste carti "trendy", gen coelho sau dan brown (bine, nu se prea compara, coelho sa zicem ca mai stie sa scrie), sau carti dupa filme ( sau intai a fost cartea, apoi filmul, nu prea stiu) oricum... in mare... nimeni nu mai citeste carti profunde, care sa te impresioneze, sa iti puna mintea la contributie, sa iti hraneasca sufletul... acum se citesc carti seci si usurele, pe care le intelegi din prima si care nu au idei ascunse... de ce? de ce nimeni nu mai citeste de placere? de ce nimeni nu mai vorbeste despre carti? nu aud decat "ai jucat ********* ce grafica misto" sau "ai vazut ......"... de ce nu mai zice nimeni "ai citit .........."? si nu dan brown... care apropo, stiati k e fratele sandrei brown? hahahahaha

misha

misha

Iar adultii...

08 Aug 2006, 14:20

Nu ii scuz..dar cu Romania in care traim...cu grijile astea...numai de carti nu au timp.Parintii mei au prea multe pe cap..anu asta bacul meu,admiterea,acum facultatea,plecarea la mare,intretinerea,telefonul..in fine ..stiti si voi..ca sa mai si citeasca.Credeti ca le mai arde sa citeasca noaptea la culcare?Asa cum fac eu de exemplu.Sunt in vacanta..nu fac nimic..seara nu mi-e somn....citesc pana noaptea foarte tarziu.Dar ei sincer n-am cum sa faca la fel.Asa e..poate ar trebui sa mai citeasca...dar daca luam un exemplu din strainatate..au salariu mare,sunt linistiti,se plimba prin parc..citesc..Pe bune..nu se compara cu chinui de a trai in Romania.Si din fericire nu fac parte dintr-o familie cu probleme financiare..pt ca am tot ce-mi trebuie..dar asta cu doua salarii ale parintilor..de cetateni ai Romaniei.Asa ca..vremea pt format,pt citit,tot pana iti faci o familie este...sau poate revine cand iesi la pensie..Dar restul timpului...mai putin..poate prea putin...

misha

misha

Nu e chiar asa!

08 Aug 2006, 14:11

Nop!Nu e adevarat!Uff...iar gasesc aceeasi opinie...tinerii astia..adolescentii fascinati de house,de internet..si ..etc Eu am 19 ani,abia am terminat liceul,si fac parte din generatia de care vorbiti.Asa ca sunt in tema cu ce se intampla "in lumea mea".Citim,chiar citim .Spre surprinderea voastra cele mai mulue persoane pe care le gasiti la rand,la biblioteca sunt tineri(14-25ani).Poate nu ati mai avut ocazia sa treceti pe la o biblioteca.In general cei de varsta mea nu cumpara carti..pt ca sincer din banii dati de parinti..imi iau un rimel,nu cumpar o carte..dar drumurile la biblioteca sunt fff dese.Am citit ci clasici,literatura rusa,germana.franceza,romani,dar si contemporani..chiar si Coelho.Imi place sa citesc si imi place sa incerc orice scriitor.Uite acum,chiar mi-am cumparat o carte,cam plang dupa bani (400mii),dar pana la urma s-a meritat;)E vorba de "Un veac de singuratate"de Gabriel Garcia Marquez.Si e draguta..imi place.Apoi eu nu sunt una dintre persoanele innebunite de-a dreptul sa citeasca muuult.Sincer va spun o colega de clasa a citit foarte mult.Pe ea o vedeai cu cate o carte la 3 zile..si nu orice..numai nume grele ale literaturii.Asa ca nu mai dati in generatia asta..ca nu tot adevarat.Iar cel de-al doilea aspect...cu adultii..aveti dreptate...parintii mei n-au mai citit o carte..cred ca din tinerete.Aaa..ba nu...am pus-o p mama mea sa citeasca 11minute a lui Coelho;) A ramas surprinsa..nu d carte...c de ce carti citeste fiica;) Oricum cartile fac parte din viata noastra.Si au un aport urias pt construirea unei personalitati sau a unei culturi generale solide.

ankh

ankh

Cred ca nu mai e la moda...

06 Aug 2006, 20:09

Sa fii ai o cultura literara cat mai vasta... daca e sa ne gandim din puncutl asta de vedere, acum cativa anisori buni daca nu stiai ce inseamna sa fii o Ana Carenina(de ex) sau nu stiai ultimul roman al vreunui autor mare si la moda... nu aveai nici o sansa sa te remarci in societate... Acum se pune accent pe alte...valori sa le zic asa...:(

andrei

andrei

Recomandare

31 Mar 2006, 20:11

Va recomand site-ul www.bookblog.ro
Nu imi apartine dar mi l-a recomandat un prieten. Se fac review-uri destul de misto.

pisi

pisi

Cu placere, Ella !:))

20 Feb 2006, 20:06

In mod normal o biblioteca care se respecta, trebuie sa aibe si ultimele aparitii editoriale !:))
Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult ! :(

pisi

pisi

Ai incercat, Ella,

20 Feb 2006, 16:14

sa te inscrii la o biblioteca mai mare ? Poate poti gasi cartea cautata acolo ! De obicei, bibliotecile au si ultimele aparitii editoriale !
Mai departe nu stiu cum sa te ajut !
Incearca la biblioteca !

pisi

pisi

Cauta cu un motor de cautare

20 Feb 2006, 13:07

site-ul respectivei edituri, poate poti comanda cartea online !

pinky

pinky

hehe

18 Feb 2006, 15:12

mai ce ironic esti diablo... cartea si mie mi-a placut... dar de ideea cartii ce zici?

diablo

diablo

LUMEA CITESTE

17 Feb 2006, 21:19

Da numai ca nu isi pierd timpul pe net ,ultima carte citita de mine este Lolita de N.

pinky

pinky

am avut dreptate

04 Feb 2006, 15:32

din pacate... cate replici am primit la postul asta? tare multe... asta este... lumea chiar nu mai e interesata de carti :(

raluk

raluk

Discutand despre carti

27 Ian 2006, 10:55

Mi se pare ciudat ca spui ca oamenii nu discuta despre carti. Eu aud destul de des oameni comentand ce au mai citit. Nu la fel de des cum aud comentarii despre filme, dar se poate compara. Majoritatea cartilor pomenite sunt comerciale intr-adevar.

and_baciu

and_baciu

nu stiu cand ai auzit tu oameni vb...

20 Ian 2006, 08:56

despre ce au citit.a ramas neschimbat.nici inainte nu se citea si nici acum.coelho e comercial.si se poate nici sa nu prea mai apara carti bune din moment ce s-a descoperit industria cartilor comerciale...cine sa mai scrie carti bune care sa nu se vanda decat in tiraj redus?

rodicutza_sadica

rodicutza_sadica

Pe bune?

19 Ian 2006, 22:50

Banuiesc ca e o gluma totusi, oricum nu departe de realitate. Stilul este deplorabil si sunt sincera. Am remarcat si eu acelasi lucru Andra, dar am putea noi da startul. Propune o carte pe care sa o citim sau recitim amandoua si o putem comenta pe forum.