Ecranizari celebre

by: raluk
Discutiile gen "Ce a fost mai ok - cartea sau filmul?" banuiesc ca iti sunt foarte cunoscute. Le-ai purtat si tu atunci cand a venit vorba despre Dune, Stapanul inelelor, Harry Potter, Zbor deasupra unui cuib de cuci, Jurnalul lui Bridget Jones, Mandrie si prejudecata si multe altele. Poate ca de cele mai multe ori, cea care a iesit invingatoare a fost cartea. Cu toate astea, au existat si exceptii - vezi Firma sau Cazul Pelican, precum si multe alte ecranizari dupa John Grisham. Banuiesc ca nu are sens sa te plictisesc cu experientele mele, pentru ca si tu ai la randul tau multe astfel de exemple. Povesteste-ne pe forumul Ecranizari celebre despre experientele tale legate de ecranizarile dupa carti celebre si poti castiga unul dintre cele trei seturi de carti oferite de editura Nemira.

aurorasauciuc

aurorasauciuc

revin

08 Apr 2007, 16:57

iata linkul din nou :

http://mandriesiprejudecata.myforum.ro/index.php

aurorasauciuc

aurorasauciuc

Forum de discutii

08 Apr 2007, 16:56

Pentru cei interesati :
s-a deschis un forum de discutie pe tema MANDRIE SI PREJUDECATA si alte opere de Jane Austen.
http://mandriesiprejudecata.myforum.ro/index.php?sid=381168bfec43c3b328af1d49519dad5d

Include si discutii despre Colin Firth si alte ecranizari dupa operele sale.

elya

elya

mandrie si prejudecata

24 Oct 2006, 10:07

Am citit cartea si am vazut si ecranizariile aparute. Nu ma satur de aceasta poveste. Ecranizarea cea mai reusita este cea cu Coil Firth. Merita citita cartea.

ariadna

ariadna

Forsyte Saga

20 Sep 2006, 13:52

Un roman fluviu excelent si un serial la fel de excelent. De-a dreptul super! Mi-au placut mai multi actori din serial. Nu imi amintesc unul in mod deosebit, in special Fleur imi placea.

Aici nici ecranizarea nici romanul nu se detaseaza.

ariadna

ariadna

Pasarea Spin

20 Sep 2006, 13:44

Ce amintire frumoasa mi-ati trezit. Foarte frumosi si Richard Chamberlain si Rachel Ward din acest film. Am incercat mai demult sa citesc cartea, dar mi s-a parut o siroposenie fara nici o noima. In cazul asta, cartea bate filmul.

ariadna

ariadna

Mandrie si prejudecata

20 Sep 2006, 13:43

Cred ca dupa Jane Austen s-au facut chiar zeci de ecranizari. Dupa Mandrie si Prejudecata s-au facut pana acum doua filme plus un serial (mini-serial). Serialul mi s-a parut super reusit. Filmul cel nou mi se pare naspa cu spume, nu surprinde nimic din frumusetea cartii.

odadrian

odadrian

Dragoste, intrebari, dragoste...

19 Sep 2006, 18:10

Dar despre carti celebre de la noi nu pomenim nimic? As incepe cu Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi, de Camil Petrescu, dupa care a fost realizat filmul Intre oglinzi paralele (1978), in regia lui Mircea Veroiu, avandu-i in rolurile principale pe Rodica Tapalaga si Elena Albu. Despre psihologia gragostei la Camil s-a scris foarte mult, nu intentionez sa fac aici o critica, dar as aminti ca la Camil dragostea inseamna mai intai de toate suferinte si abia apoi, poate, acea fericire de stei, in care el si ea pot spune ca fauresc acelasi cub de piatra, ori in care el devine ea si invers, acel tu esti eu si eu sunt tu din filosofia sanscrita. De altfel, Veroiu a mai regizat Craii de Curtea Veche (dupa cartea cu acelasi titlu de Mateiu Caragiale),1995, si Adela (Garabet Ibraileanu), in 1984.
As mai aminti Marele singuratic (1976), in regia lui Iulian Mihu, dupa cartea cu acelasi nume a lui Marin Preda, cu George Motoi interpretand admirabil rolul lui Nicolae Moromete, cel caruia Simina Golea (Florenta Manea)ii spunea: "Nicoale, singuratea ta este o iluzie", acel Nicolae caruia ii placea sa urmareasca insectele in iarba pe cand era mic si se minuna in fata neasemuitei naturi, cel care, mai tarziu, ajuns inginer horticol la o sera din apropierea Bucurestiului, isi punea intrebari existentiale intr-o lume pe care incerca sa o inteleaga. El a fost chemat de primul secretar al judeţului, un vechi prieten, cu care se cunoscuse după război, pentru a putea "activa din nou". După ce s-a înscris în partid, Niculae fusese activist o vreme, apucând "pe drumul unei noi religii", dar în urma sinuciderii unui ţăran, Valache, condamnat pe nedrept ca nu şi-a plătit impozitele, a fost pe cale sa fie exclus din partid şi atunci s-a retras în munca horticolă. Din acest moment în Niculae se declanşează o analiză introspectivă, cu sondări ale trecutului, care se împletesc şi cu povestea de dragoste din prezent pentru pictoriţa Simina, rapusa de o raceala si pe fondul epuizarii fizice (trebuia sa deschida o expozitie de pictura).
Sau, tot de acelasi regizor, filmul Felix şi Otilia (1972), dupa romanul lui George Calinescu (si cu asta inchei, desi ar mai fi de amintit multe alte filme bune), productie in urma careia am inteles, dupa multi ani de la citirea cartii, ca, de fapt, enigma Otiliei era insasi pendularea sa intre dragostea pentru Felix si cea pentru Papadopol.

odadrian

odadrian

El Cid

19 Sep 2006, 17:25

In 1961, cand a aparut filmul Cidul (El Cid), aveam un an. Peste 10 ani aveam sa ma delectez cu seria Planeta maimutelor, cu Charlton Heston in rolul principal. Tot el joaca si in Cidul, alaturi de, iar, frumoasa Sophia Loren, film realizat dupa lucrarea scriitorului Corneille si in regia lui Anthony Mann.
Pe scurt, legendarul erou spaniol Rodrigo Diaz reuseste sa-i alunge pe mauri din Spania, fara a se abate de la regulile onoarei cavaleresti. Dar numai atat? M-a impresionat scena in care Diaz este prezentat multimii calare pe cal, desi in realitate era mort, din cauza unei sageti otravite.

odadrian

odadrian

Nebunia ca mesaj

19 Sep 2006, 17:15

Mare actor, Peter O'Toole. Trebuie sa amintesc de rolul sau in filmul Don Quijote,(dupa cartea lui Cervantes), banuiesc ca acesta este titlul, citez din memorie, unde a avut-o drept partenera pe Sophia Loren. Dar nebunia acestui cavaler era, de fapt, un mesaj ascuns, intr-o epoca in care Inchizitia din Spania (tara in care acest ordin s-a manifestat cu cea mai mare cruzime) facea ravagii. Oare "nebunia" cavalerului nu era insasi cea a Inchizitiei, luptandu-se in orbirea sa cu niste mori de vant?

odadrian

odadrian

Justitia oarba...

19 Sep 2006, 17:06

Am amintit despre frumosul Richard Chamberlain si rolul sau din Shogun. Dar atunci nu mi-a venit in minte un alt film al sau, Contele de Monte Cristo (The Count of Monte Cristo), 1975, regia David Greene, productie in care a jucat alaturi de Tony Curtis. Tentatia unei comori m-a fascinat dintotdeauna, si ma fascineaza si in prezent. Oare pe cine nu fascineaza? Subiectul cred ca nu ar mai trebui amintit (Acuzat si inchis pe nedrept, Edmond Dantes afla de la batranul sau tovaras de celula secretul unei comori ascunse, iar dupa moartea acestuia evadeaza si descopera bogatia care il va ajuta sa se razbune), ci doar mesajul: razbunarea este un act de justitie intotdeuana?

odadrian

odadrian

Singuratatea...

19 Sep 2006, 16:57

Singuratatea iti macina mintea, trupul...Sunt cuvintele lui Peter O'Toole, personajul principal, alaturi de Richard Roundtree, din filmul Omul Vineri (Man Friday), dupa cartea lui Daniel Defoe - Robinson Crusoe. Film ce a avut premiera in anul 1988 si l-a avut ca regizor pe Jack Gold. Cartea m-a captivat, la fel si filmul, deoarece prima se bazeaza, se pare, pe un caz adevarat. Si mi-a spulberat toate visele mele in legatura cu evadarea pe o insula pustie: dincolo de farmecul solitudinii, se pare ca umbra hidoasa a opusului acestui farmec,singuratatea ca trauma psihologica, nu constituie deloc o oaza de fericire. Poate doar pe termen scurt.

odadrian

odadrian

O scrisoare

19 Sep 2006, 16:50

Interesanta aceasta calatorie in timp, pe marginea unor ecranizari. De fapt, o provocare a memoriei: m-am gandit ce carti am citit si care au constituit scenariul pentru o ecranizare. Deschid palnia acestei piramide numite trecut cu un citat: "Imi inchipuiam ca imi va strecura pe sub usa o scrisoare..." - Stendhal - Rosu si Negru. Cartea este deosebita. Filmul, Rosu si Negru (Le Rouge et le Noir),aparut in 1998, in regia lui Jean-Daniel Verhaeghe,avandu-i in rolurile principale pe Judith Godreche, Kim Rossi Stuart si Carole Bouquet, urmareste fidel actiunea cartii: aventuri, love story, destinul dramatic al tanarului de origine modesta, Julien Sorel, care, ajuns in apropierea celor bogati, e ametit de fast, inrait din cauza diferentelor sociale si distrus de iubire. Ecranizarea reda cu aceeasi fidelitate imaginea epocii, iar actorul Kim Rossi Stuart, interpretul romanticului Julien, e fermecator, misterios, fascinant.
De precizat ca Jean-Daniel Verhaeghe a mai regizat productia Mos Goriot (Pere Goriot), dupa cartea cu acelasi nume de Balzac, in 2004.

mariko

mariko

Forsyte Saga, ...

19 Sep 2006, 13:44

Una din cele mai reusite ecranizari mi se pare aceasta epopee a familiei Forsyte. De cate ori reciteam volumele lui Galsworthy, "vedeam" personajele; nici nu-mi pot imagina alte infatisari pentru Soames, Fleur, Irene decat cele din serialul care mi-a incantat adolescenta. Aici trebuie sa situez filmul si romanul pe acelasi plan, ambele sunt capodopere...
La fel, in cazul romanului "Pe aripile vantului", Rhett Butler are surasul ironic-smecher al lui Clark Gable, iar Vivien Leigh a imprumutat pentru eternitate temperamentul lui Scarlett O'Hara.

Ecranizari mai putin reusite mi s-au parut "Insula" lui Robert Merle sau "Arcul de Triumf" a lui Remarque; filmele nu au reusit sa prinda esenta, nu s-au ridicat la valoarea cuvantului scris.

odadrian

odadrian

O tragedie americana

18 Sep 2006, 20:20

Aminteam in alt articol despre Crima si pedeapsa, in care „gratuitatea“ unei crime reprezinta, de fapt, o provocare, o lupta cu constiinta si barierele acelei sintagme, "Totul este ingaduit". Mai exact, ne este permis chiar totul, pana si o crima? In ecranizarea facuta dupa romanul lui Theodore Dreiser, "Place In the Sun", cea mai populara versiune a acestei carti, cu Montgomery Cliff si Elizebeth Taylor, autorul american reia aceasta idee a crimei de prisos (pe care o gasim, de altfel, si in romanul lui Camus, "Strainul", unde un personaj ucide din cauza ca...soarele ardea prea puternic!). Mi se pare interesanta aceasta continuitate de idei, in pagina scrisa si pe ecran, iar strigatul de durere al Robertei, pentru viata, este acelasi peste tot, intotdeauna: nimeni nu are dreptul sa ia o viata, pentru ca viata este data de Dumnezeu si noi nu suntem egali Lui.
Mi-ar placea sa vad versiunea initiala a acestei ecranizari, "An american Tragedy", aparuta in anul 1931.

odadrian

odadrian

Trandafirul infloreste pentru ca infloreste

18 Sep 2006, 16:54

O perla a ecranizarilor cinematografice ar putea fi cea realizata dupa "Numele trandafirului", lucrare apartinand lui Umberto Eco. Mesajul meu ar fi: numai prin carte, cultura, poti ajunge pe stei. De fapt, acelasi mesaj este si in carte, CARTEA este acel lucru secret pe care il pazeste in abatia sa preotul al carui nume imi scapa. Dar nu asta e important, ci exact ceea ce am mentionat. Prin carti poti strabate orice labirint al cunoasterii, iar iesirea ti se vadeschide clar in fata dupa ce ai citit, vorba mea, "un camion de carti". Sau cand ai ajuns la acel stadiu pe care il definea atat de adevarat Hemingwai printr-o vorba a sa: "Important nu este sa citesti, ci sa recitesti."

odadrian

odadrian

Intrebati-i pe japonezi!

18 Sep 2006, 16:44

O alta ecranizare deosebita este filmul Shogun, ca tot am citit mai sus despre actorul Richard Chamberlain. Shogun ne introduce intr-o lume care a stat departe de ochiul exploratorului multe secole. Este vorba de Japonia. Mai exact de rasa galbena. De unde provin si cine sunt acesti micuti asiatici, atat de deosebiti fata de noi, rasa alba? Intr-un interviu despre provenienta extraterestrilor, un oficial american declara sigur de sine: "Intrebati-i pe japonezi"! Ei bine, cred ca are foarte mare dreptate. In urma cu 12000 de ani, in desertul Gobi, conform unor texte descoperite pe un fel de discuri din piatra gravate cu o scriere sibilinica, ulterior descifrata, se zice ca s-ar fi prabusit o nava spatiala, condusa de niste creaturi cu corp firav, capul mare, ochii alungiti in forma de migdala si o inaltime de cca 1,20 m. Acesti extraterestri, cu pielea galbena, s-ar fi refugiat in niste grote, dar au fost masacarati de populatiile locale. Nu se spune daca au existat supravietuitori, dar banuim ca da. Asa a aparut rasa galbena pe Pamant, din amestecul rasei albe cu cea galbena, provenita de pe cine stie ce planeta din Univers? Aceasta-i intrebarea...

odadrian

odadrian

Gaurile de vierme

18 Sep 2006, 16:35

Am amintit despre timp si misterul acestuia in ceea ce priveste calatoriile temporale (Fac o erata, deoarece am comis o greseala la articolul precedent: corect este "Picnic..."). Amintesc in context ecranizarea Contact, dupa cartea cu acelasi nume scrisa de regretatul astronom si cercetator Carl Sagan, care scria ca "Toti suntem pulberi de stele". Un adevar care ar trebui sa ne dea de gandit. In ecranizarea despre care vorbesc, dilatarea timpului sau cum vreti sa o numiti este prezentata superb prin calatoria actritei Jodie Foster prin celebrele "gauri de vierme" din spatiu, ipotetice deocamdata. Ipotetice deoarece cred ca sunt inca multe taine din Univers care asteapta sa fie descoperite, iar noi am facut abia primii pasi. Dar, oare, ar trebui sa-i dam crezare tatalului bataioasei Lara Croft, din Tomb Raider, care ii marturisea ca "Nu putem schimba timpul"? Cunoastem intr-adevar destul de mult pentru a avansa aceasta ipoteza? In urma cu un secol, un academician din Franta declara sigur de sine ca nu pot cadea pietre din cer!! Oare nu la fel ar putea parea peste 100 de ani afirmatia ca timpul nu poate fi schimbat?

odadrian

odadrian

Razboi sau pace?

18 Sep 2006, 16:24

Cred ca una dintre ecranizarile de marca este aceea dupa romanul lui Lev Tolstoi, Razboi si pace. Nu mai este cazul sa amintesc de forta cinematografului rus, de unii scriitori rusi de exceptie care au lasat opere aparte. In fond, as putea avansa ideea ca, in arta si cinematografie, scriitori si regizorii rusi au ca motto sintagma "Totul este ingaduit", celebra din cartea lui Dostoievski, Crima si pedeapsa. De asemenea, si acest film reprezinta o ecranizare de marca si nu sunt de acord cu eufemismul unui personaj din filmul recent Casa de langa lac, care zicea despre Raskolnikov ca e un tip care omoara pe una cu un topor si apoi se gandeste tot timpul la asta!! Desigur, la americani, esenta e undeva ascunsa intr-o sticla, prea mare ca sa o gaseasca. Caci adevarul e ca esentele tari se tin in sticlute mici. Si pentru ca tot vorbim despre cinematografia si cultura rusa, as mai aminti superbul film Gara pentru doi, ori Calina rosie cu magistralul Vasili Suskin, Ana Karenina - din nou o ecranizare pe masura cartii cu acelasi titlu, sau Picnici la marginea drumului, un film care te lasa suspendat intre dimensiunea a treia si a cincea, cea mult cautata, a timpului. Voi reveni si cu alte titluri de ecranizari, pentru ca imi place aceasta provocare.

gedilika77

gedilika77

ecranizari mai mult sau mai putin celebre (parere)

18 Sep 2006, 12:58

mai bune decat cartea: tacerea mieilor (Hopkins), mandrie si Prejudecata (COLIN FIRTH), scaramouche
mai proaste decat cartea: zbor deasupra unui cuib de cuci, dune, jane eyre (william hurt), scarlett, ultimul mohican, ETC
in general productiile vechi, chiar daca nu respecta firul povestii intrutotul, au un farmec aparte (exemplu graitor: jane eyre - cu orson wells)

aurorasauciuc

aurorasauciuc

MANDRIE SI PREJUDECATA

15 Sep 2006, 12:43

Am emotii pt. ca acesta e primul post pe acest forum.De fapt e primul meu forum.Dar tema asta mi-a placut enorm asa ca mi-am luat inima in dinti ..... Sa revin! Am citit Mandrie si Prejudecata in copilaria mea si m-a facut sa visez ca nici o alta carte.Si apoi dupa cativa ani,am vazut miniseria realizata de BBC cu un COLIN FIRTH nemaipomenit in rolul lui Mr.Darcy si mi s-a parut ca ma intorc inapoi in timp.M-am bucurat ca Mr.Darcy a capatat chip pentru lumea intreaga si chiar stiu ca multi au citit cartea pentru prima data dupa ce au vazut filmul.Cred ca modul in care a fost realizat, jocul actorilor,farmecul lor a facut ca ecranizarea sa fie mai buna decat cartea.Stiti cum se spune,o imagine face mai mult decat o mie de cuvinte........Cei care au vazut filmul stiu la ce ma refer.

pinky

pinky

:)

12 Sep 2006, 12:07

mie cea mai buna ecranizare mi s-a parut cea din 1936, sau cat era, la "pe aripile vantului", eu fiind mare fana a cartii si a personajelor, filmul e super bine realizat. si mi-a mai placut ecranizarea la "jane eyre" cu william hurt, nu stiu din ce an e, dar si aia e bine facuta. in rest, nu prea sunt fana a ecranizarilor, mai ales cele care nu respecta "povestea" :)

raluk

raluk

Dune

10 Sep 2006, 22:08

Mi-au placut la nebunie cartile din seria Dune a lui Frank Herbert. Din pacate, ecranizarea mi s-a parut proasta pe rau. Pe cat de fascinante au fost cartile, pe atat de prost mi s-a parut filmul.

Ma intreb daca nu as fi citit cartea inainte, cum mi s-ar fi parut filmul?

adel_kinky

adel_kinky

Ecranizari Celebre

08 Sep 2006, 18:50

Tristan si Isolda a fost o carte care ma cucerit inca de copila am citit-o si recitit-o de multe ori si "m-am indragostit" de povestea care mi se pare cea mai originala si cea mai simpatica dintre toate.La aflarea ca este un film dupa carte am facut tot posibilul ca sa fac rost de film ..am reusit pana la urma...dupa ce am vazut filmul am fost total dezamagita (daca nu citeam cartea mi s-ar fi parut extraordinar ).De ce? Personajele din carte sunt altfel descrise decat cum apar ele pe ecran in plus se omit cele mai importante fragment si anume cel in care ,knd mama Isoldei ii da licoarea servitoarei fiicei ei,faptul ca Tristan si Isolda se indragostesc din cauza licorii,cand regele ii descopera dormind cu sabia intre ei doi.Sa nu mai vorbim de faptul ca si moartea personajelor e cu totul alta.Principiile nu sunt acentuate accentul in film se pune numai si numai pe povestea de dragoste iar in carte sunt la egalitate datoria cu dragostea.Nu stiu daca voi ati urmarit filmul dar eu una am fost si sunt foarte dezamagita de el

andradadiana

andradadiana

Dune

08 Sep 2006, 14:30

Seria "Dune" este captivanta, in special primele trei carti. Autorul reuseste sa te faca sa patrunzi in acea lume deserica cu propriile principii si legi. Dupa ce citesti cartea te intrebi de ce oamenii de pe strada nu sunt imbracati la fel, cu acele costume speciale pentru a izola si retine umiditatea. Te intrebi de ce lumea nu paseste cu grija, pentru a nu trezii "creaturile".
Desi ecranizarea a fost destul de reusita, din punctul meu de vedere nu a reusit sa imprime aceeasi senzatie ca si cartea. Parca lipsea acel farmec.

raluk

raluk

Pasarea spin

08 Sep 2006, 10:45

Ce amintire placuta! Stiu ca l-am vazut cand eram prin clasa a VIII-a si mi-a placut foarte mult :)

Dupa, am citit si cartea si m-a impresionat in mod deosebit... Asta da o ecranizare celebra :) si datorita ei m-am indragostit atunci de Richard Chamberlain :) Acum nu cred ca mi-ar mai placea

mary1962

mary1962

ecranizari

07 Sep 2006, 14:10

"Pasarea spin" a avut parte de o ecranizare de exceptie cu Richard Chamberlain si Rachel Ward in rolurile principale. E drept ca am vazut intai filmul, dar citind cartea, am realizat ca nu se puteau alege alti actori. Au jucat fenomenal, aducand prin prestatia rol un omagiu celui (Colleen McCullough) care a scris unul din marile romane ce trateaza aceasta tema a unei iubiri interzise. Ecranizarea a tinut cont si de acea rochie culoarea "cenusa de trandafir" a lui Meggie, lucru de amanunt pe care mi l-am reamintit in timpul lecturii.
Marii actori lasa in urma filme celebre pe care generatii intregi le vor vedea cu placere.