Casatoria, candva si acum

by: lonah
Casatoria, candva si acum. Motivul cresterii ratei divorturilor tine de emanciparea societatii sau de anumite modificari aparute in institutia casatoriei?

Spune-ti parerea si intra joi, 30 octombrie, in dialog cu psihologul Loredana Ionascu de la Clinica TerapiaM.

ladybug

ladybug

multumim la fel

30 Oct 2008, 16:09

si ce e rau in a nu te mai casatori? ceea ce conteaza e daca cei doi se inteleg sau nu. un act e doar un act.. nu tine doi oameni impreuna...
O saptamana placuta, asemenea

ladybug

ladybug

@hirondelle

30 Oct 2008, 15:34

isi schimba cuibul, nimic de zis. problema mea e atunci cand isi schimba cuibul dupa ce a decis sa faca un copil... daca il faci su dupa 5 ani te trezesti ca nu mai merg lucrurile asa de bine, ok. dar sa-ti muti cuibul dupa ce abia l-ai facut... nu stiu... inainte sa-l faci nu te-ai gandit... nah, am eu o chestie cu ei, copiii :P

ladybug

ladybug

si oare e bine?

30 Oct 2008, 15:31

eu cred ca oamenii sunt din ce in ce mai inconstienti. se casatoresc din dragoste si mai fac si copii fara sa se gandeasca prea mult inainte... si dupa, daca nu merge, nu-i nimic. divortam! parerea mea e ca orice cuplu ar trebui sa locuiasca impreuna macar 1-2 ani inainte de a face pasul casatoriri, sau al procrearii

egodog

egodog

.

30 Oct 2008, 15:22

cand te gandesti la toate astea stai si te intrebi cum o sa se schimbe pe viitor. eu cred ca o sa fim cu totii bisexuali :))

seagull

seagull

societatea...

30 Oct 2008, 14:56

se schimba intr-un ritm mult mai alert acum decat acum 100 de ani... si cum omul este un animal social, nu are cum sa se sustraga acestor schimbari... facem parte din societate, noi o cream pe ea si ea pe noi...

gaspy

gaspy

@ladybug

30 Oct 2008, 14:41

da, clar! in primul rand tine de emanciparea femeii.. si a barbatului, sa nu-l excludem nici pe el...

ladybug

ladybug

si credeti ca s-a schimbat ceva...

30 Oct 2008, 14:39

...in "institutia casatoriei"? oare sunt casatoriile altfel in ziua de azi decat acum 20-30-40 de ani?

egodog

egodog

.

30 Oct 2008, 14:31

adevarul este ca divortul nu mai este vazut cu aceiasi ochi in ziua de azi, cum era pe vremuri... a divorta nu mai este ceva iesit din comun. mai mult chiar, daca stai sa te uiti in jurul tau, vezi ca a devenit mai degraba un "trend"

ladybug

ladybug

ceva care ma pune pe ganduri...

30 Oct 2008, 14:25

nu e vorba numai de "societatea din ziua de azi"... ma gandesc ca, dintre toti prietenii mei (care au in jur de 25 de ani) sunt cam singura care a avut o copilarie normala si fericita, si ai carei parinti inca mai sunt impreuna... daca ma gandesc doar la asta, cred ca parintii mei sunt cei "anormali"... poate ar trebui sa intre si ei in randul lumii :))

seagull

seagull

de acord cu loredana

30 Oct 2008, 14:21

inainte se casatoreau pentru ca "asa se cade". acum daca ajung la casatorie de obicei se iubesc... si daca nu se mai iubesc le e la del de usor sa divorteze

ladybug

ladybug

sunt femei si femei

30 Oct 2008, 14:19

si sunt casatorii si casatorii. daca nu merge bie deloc, atunci majoritatea divorteaza. dar la multe exista totusi speranta ca va fi mai bine si atunci aleg sa ramana langa sot... indiferent de considerentele materiale

ihatepink

ihatepink

.

30 Oct 2008, 14:17

Sau poate sotul casitga bine si iti lasa apartamentul plus o pensie alimentara consistenta pt copil si traiesti bine merci.

gaspy

gaspy

@egodog

30 Oct 2008, 14:17

in cazurile de casatorii din care au rezultat copii, de obicei copiii raman in grija ei. si daca au casa, aceasta este lasata de asemenea femeii. sau impartita

egodog

egodog

umm da si nu prea

30 Oct 2008, 14:15

da, castiga mai mult si isi permit sa se descurce singure. dar cat de mult trebuie sa castigi pentru a-ti permite sa platesti chiria unei garsoniere? nu mai zic sa-ti cumperi

gaspy

gaspy

tine de...

30 Oct 2008, 14:13

emanciparea societatii spun eu... a oamenilor in general. pe vremea bunicilor divorturile erau foarte rar intalnite... erau alte conceptii... femeia era supusa, barbatul decidea...

ihatepink

ihatepink

Jobul

30 Oct 2008, 14:12

Cred ca femeile au inceput sa castige mai bine si atunci cand vad ca nu se mai inteleg cu sotul le este mai usor sa divorteze, avand libertate financiara.