Ce sa fac?

by: morocanosu
Buna. Am sa va spun o poveste un pic cam lunga la sfarsitul careia as dori un sfat daca se poate. Iata povestea:
La 18 ani am cunoscut un barbat cu 13 ani mai mare ca mine. La inceput nu i-am dat importanta, mai ieseam din cand in cand la o terasa sau mergeam pe strand sau mai stiu eu unde. Dar el a tot insistat si s-a tinut dupa mine mai bine de 3 luni. Eu in perioada aia eram cu bac-ul, cu intratul la facultate si nu prea i-am dat importanta. Am aflat de la inceput ca este casatorit si ca are si o fetita.Dar nu m-a interesat, pentru ca nu aveam nici un fel de sentiment fata de el. Dar cu timpul am inceput sa ma indragostesc de el si asa am devenit amanta lui. El imi spunea ca nu se intelege de loc cu sotia si ca de asta a insistat atat de mult pe langa mine pentru ca s-a indragostit de mine si vrea sa fie cu mine. Eu nu prea ii dadeam importanta. Toata ziua era cu mine, ma ajuta la tot ce faceam, ba chiar m-a sprijinit sa intru la facultate, mai ales ca parintii mei spuneau ca ei nu au bani sa ma intretina (cu toate ca amandoi castiga foarte bine si la ora).Nu era frumos Emil(caci asa il cheama), dar m-a atras felul lui de a fi, cum se purta cu mine. Intre timp casnicia lui se

silvia22baby

silvia22baby

Arata-i cat de deosebita esti si ce are de pierdut

19 Nov 2007, 14:13

Incerc sa mi imaginez prin ce treci si mi vine foarte greu..
Nu cred ca te-ar ajuta sa-ti spun ca cel mai potrivit e sa-l parasesti.. nu exista astfel de cai scurte si eficiente in viata care sa ne rezolve problemele instantaneu.
Ceea ce ti-as putea sugera e sa incerci o schimbare de atitudine.. transforma-te intr-o alta femeie decat cea pe care a cunoscut-o Emil in ultimii ani.. s-ar putea sa se reindragosteasca de tine.. sa se schimbe.
Eu sunt adepta femeilor puternice si mandre, dar care-si pastreaza feminitatea si ceva sensibilitate... Ai putea in primul rand sa incerci sa ti gasesti un job intr-o firma mai mare.. chiar daca vei fii ultima in ierarhia firmei o sa ai posibilitatea sa cunostii diferiti oameni.. si diferiti barbati :)
Roag-o pe mama ta sa te mai ajute cu cresterea copilului si petrece mai putin timp pe acasa si mai mult la slujba cu riscul de a ti se imputa ca nu faci nimik.
Aranjeaza-te mai mult si aratate mai sigura pe tine.. barbatii sunt fascinati de femeile puternice si sigure pe ele.. o sa se teama ca ti vei gasi pe altcineva mai bun.
Daca nimik din toate astea nu da rezultate, gandeste te la un plan de a te intretine pe tine si pe copil si lasa-l..

simi24

simi24

Paraseste-l!

06 Oct 2007, 14:47

Eu zic sa te desparti de el si sa te intorci la parintii tai.O sa fie greu pentru ca or sa te certe mult timp de acum,dar sunt convinsa ca te iubesc mai mult decat oricine altcineva pe lumea asta si or sa te ajute.Mama mea s-a casatorit impotriva vointei parintilor ei cu un nemernic(altfel nu pot sa-i spun)care pe langa faptul ca nu o ajuta cu nimic,o insela si o batea.Cu bunicii mei se certase rau de tot,dar pana la urma s-a intors la ei acasa.Bunicii nu numai ca au acceptat-o cu 2 copii,dar ne-au iubit extraordinar de mult.Sunt convinsa ca si parintii tai vor fi alaturi de tine(chiar daca or sa-ti mai scoata ochii din cand in cand pt ce a fost).Intoarce-te la ei pt ca sunt singurii in care poti avea incredere.Iti doresc numai bine!

baragoigeanina

baragoigeanina

nu-ti irosi viata

24 Aug 2007, 19:57

Nu-ti irosi viata langa el. Chiar nu merita. Sunt lucruru mult mai frumoase in viata.

ramo_g19

ramo_g19

viata nu se termina aici

16 Aug 2007, 15:03

Draga mea, nu te cunosc dar pot spune ca intr-un fel inteleg prin ce treci deoarece si eu am umblat catva tipm cu cinrva casatorit (regret si acum ce am facut). Barbati ca ei promit multe, se plang ca nu sunt intelesi de sotiile lor, ca vor sa divorteze si... astfel esti prinsa in capcana lor. Am retinut un lucru: roata se invarte mereu. Cand joci rolul de amanta gandeste-te mereu ca o persoana sufera si retrage-te la timp. Tu acum trebie sa fii tare, sa te muti in alt oras si sa o iei de la 0, pt tine si copilul tau. E cel mai sincer sfat pe care ti-l pot da. Nu te uita in urma. Chiar daca la un mom dat o sa vina la tine cu scuze, nu te intoarce.

raluca30

raluca30

Fa ceva pentru tine, esti tanara

06 Aug 2007, 20:43

Viata e prea scurta ca sa ti-o irosesti langa el.Esti tanara, i-ati viata in propriile maini, divorteaza si ai sa vezi mai tarziu ca vei intalni un barbat care sa te aprecieze la adevarata ta valoare.

morocanosu

morocanosu

ce sa fac?

21 Iul 2007, 18:27

ca sunt nebuna. Imi vine sa plec de la el, dar nu stiu unde sa ma duc ca parca si parintii mei nu prea ma accepta cu copil. Acum nu traiesc decat pentru bebe al meu. Cred ca daca nu ar fi el mi-as lua viata. Va rog dati-mi un sfat ca simt ca nu mai suport viata asta.Multumesc pentru timpul acordat

morocanosu

morocanosu

ce sa fac?

21 Iul 2007, 18:24

el mi-a spus ca a divortat de sotie si ca vrea sa fie doar cu mine. in sfarsit am ramas cu el.M-am mutat la el.In primii doi ani a fost excelent:faceam totul impreuna, ma ajuta la tot ce faceam, daca ajungea el inaintea mea acasa facea mancare, uneori gaseam si curatenia facuta. Cu parintii lui ma intelegeam foarte bine.Dar am ramas insarcinata si am facut o minune de baietel. Dupa nasterea copilului totul s-a schimbat.Emil nu mai face nimic in casa, nu ma ajuta nici macar la cresterea copilului. Toate le fac numai eu.Soacra mea a plecat in Grecia, dar in perioadele cand este acasa imi face viata un iad:ma dracuie, ma injura, imi spune ca nu sunt in stare de nimi, ca sunt o jegoasa, ca este mizerie in casa(fac curat in fiecare zi), vrea sa ma desparta de Emil. Cand i-am spus asta lui, el a zis ca sunt paranoica si ca am ceva cu maica-sa. Fetita lui, care acum face 17 ani, nu face nimic in casa.Nu stie decat sa doarma, sa manance si sa plece la intalniri sua sa se uite la telenovele. Cand i-am zis lui Emil de ce nu ma ajuta si pe mine nici unul, mi-a raspuns ce el este obosit si ca ce mi-e greu sa fac o mancare sau o curatenie. I-am spus ca nu sunt servitoarea nimanui si el mi-a zis

morocanosu

morocanosu

ce sa fac?1

15 Iul 2007, 18:13

duca de rapa(asta imi spunea si el si cunoscutii). Sotia lui a plecat de la el de vreo trei ori. Ultima data a fost plecata 9 luni. Intr-o zi vine Emil la mine suparat si imi spune ca tatal lui a adus-o acasa pe sotia lui(el sta cu parintii). Dar mi-a spus ca nu se va schimba nimic intre noi. Totusi am inceput sa ne intalnim cate o ora pe zi. Si asa nu nue puteam intalni in voie ca parintii mei nu il acceptau pe el. Intr-o zi am fost pe strand cu niste prieteni si cand ne-am intors ne-am intalni cu sotia lui. De abia atunci a aflat biata femeie ca se mai intalnea cu mine. Am avut totusi o discutie foarte aprinsa din care am aflat ca de fapt Emil o adusese acasa. Dupa acest incident nu am mai vrut sa vorbesc o luna cu Emil. Intre timp sotia lui a plecat si au divortat. Dupa o luna i-am raspuns la telefon lui Emil si