Burlac sau barbat insurat

by: veve_riz
Am cunoscut o tipa foarte simpatica acum vreo 2 luni si din cate vad, ne intelegem din ce in ce mai bine. Putem vorbi despre foarte multe si avem opinii comune deseori. Cu un singur lucru a reusit sa ma puna pe ganduri pana acum si acel ceva este legat de casatorie. Tot discutand despre casatorii, varste pt asta si ce tre sa ai implinit inainte de a face marel pas, am aflat ca ea este disperata sa se casatoreasca, desi are numai 25 de ani si ca cea mai mare realizare din viata ea considera tot casatoria. Cum sa ii spun ca eu nu gandesc la fel si ca pt mine casatoria vine undeva dupa restul de realizari?

eva31

eva31

Destul de dificila problema ta

03 Apr 2011, 02:47

DA, la 25 de ani ar trebui sa te gandesti si la studii, nu doar la casatorie. Spune-i ca va veti casatori dupa ce veti fi pe picioarele voastre, cu o diploma de studii. Altfel, veti ajunge casatoriti, dar zilieri la REBU.

stoe

stoe

ce te opreste ...

14 Feb 2011, 02:13

in a te casatori ... crezi ca restul, nu le poti obtine si dupa casatorie ? ... sau tu nu iti doresti inca in a te casatori si nu crezi ca e persoana potrivita, acea persoana care sa te intregeasca ?! ...

probabil si tu ai multe semne de intrebare .. probabil tu esti mult mai matur decat ea, ea punandu-si acele intrebari "doamne... uite cum isi iroseste viata ... e mai matur ca mine, dar in acelasi timp e copil" ...

realizari ... hmm . ce intelegi tu prin realizari ? ... servici ? ... azi il ai maine nu-l mai ai ... si tot asa ...

viata e plina de urcusuri si coborasuri .. daca ar fi perfect ... nu ne-am mai plange atat nici unul ... dar uite ca intrand pe site-ul asta .. gasesti o groaza de oameni care cauta raspunsuri ... deci nu e nimeni perfect si nu traim intr-o lume perfecta ... deci in concluzie gandeste-te ca poate-ti schimbi parerea .. ;)

mult succesc !

casatoria

03 Feb 2011, 17:54

Prin casatorie dobandesti o noua familie, pe el, iubitul tau si copiii, nu doar un coleg de camera. E oare usor sa iti faci o noua familie, sa ai pe cineva cu care imparti totul, o persoana care nu e progamata genetic sa te iubeasca neconditionat?
Ptr veveriz: vorbele trebuie sa coreleze cu faptele, altfel tot ce spunea ea sunt doar vorbe'n vant. Nu stiu ce sfat sa iti dau, stii , oamenii se mai schimba in functie de situatia in care se afla. Deocamdata prietena ta sta la caldurica, nu lucreaza ptr ca isi permite sa nu lucreze, probabil o sustin parintii, asa a fost educata, nu e vina ei. Inainte de a se casatori ar trebui sa faca un efort sa se maturizeze, sa fie intai pe picioarele ei si apoi sa se gandeasca sa isi faca o familie, altfel te casatoresti cu o pustoaica si nu o femeie.

autumn

autumn

...

31 Ian 2011, 10:41

@Madalutza si marlenalili- dar de ce considerati voi casatoria o mare realizare??

Este o simpla ceremonie, o simpla bucata de hartie care nu te face nici mai destept, nici mai sensibil, nici mai puternic.

Da, sa gasesti persoana potrivita pentru tine, asta da, este o realizare, dar casatoria?...

pitty371

pitty371

Aaaa

26 Ian 2011, 17:28

scz-ma Veve_riz, nu am stiut ca nu lucreaza ;). Nu, sincer, in cazul asta, nu sunt de acord. Femeile erau casnice in alte vremuri, acum, k sa iti indeplinesti unele vise si mai ales ca sa intretii un copil, trebuie sa te duci la munca tata. Niciodata nu am fost de acord cu femeile intretinute. Mai are multe de facut pana la casatorie, scz de commentul anterior dar nici tu nu ai dat toate detaliile :D

tashulina

tashulina

Io

26 Ian 2011, 14:04

nu vad nimic nelalocul lui in pretentiile lui veve_riz. Insa din pacate multe femei se bat cu pumnul in piept ca vor egalitate cu barbatii in drepturi, insa cand vine vorba de responsabilitati, mai usurel...

veve_riz

veve_riz

hmm

25 Ian 2011, 11:06

@pitty371 - "daca esti om de cariera, mai bine spune-i si ei chestia asta, sa nu aiba asteptari prea mari de la tine"...eu nu inteleg o treaba din asta: daca ai si o cariera buna si vrei si casatorie si copii apoi, este ceva rau? Sau tre sa fii doar om de cariera, sau doar familist muritor de foame? Ma indoiesc ca ea si-ar dori ca si eu sa fiu casnic familist si sa murim amandoi de foame acasa...

@marlenalili - Nu cred ca vrea sa fie casnica, din ce imi povestea isi doreste o cariera infloritoare, doar ca nu face nimic in sensul asta, ci doar se vaita ca nu-si gaseste nimic de lucru. Cum sa-ti gasesti daca nu duci nicaieri niciun cv?? Am spus ca ma inteleg din ce in ce mai bine cu ea, pt ca in alte privinte este un om ok, gandeste ok, e sensibila, miloasa, e isteata si amuzanta, insa cand vine vorba de responsabilitati, devine un om neajutorat care asteapta totul de la cel de langa ea. Poate ca am si eu nevoie de un om puternic pe care sa simt ca ma pot baza la o adica. Ce e rau in asta?

aveti pareri diferite

24 Ian 2011, 20:33

Nu e usor sa gasesti pe cineva cu care sa iti faci o noua familie, sigur, casatoria e o mare realizare, dar nu inteleg de ce prietena ta nu lucreaza, isi doreste sa fie mamica, casnica? Nu e nimic rau in asta, dar asta vrei si tu, sau nu? Nu inteleg de ce ai spus ca va intelegeti din ce in ce mai bine? la ce anume te referi? Eu am constat ca aveti pareri total diferite referitor la modul in care vreti sa va traiti viata.

veve_riz

veve_riz

Nu este vorba

24 Ian 2011, 15:56

de asteptari. Nu este vorba ca eu nu vreau sa ma casatoresc, departe de mine gandul asta. Dar nu inteleg de unde disperarea asta sa fie casatorita, nu conteaza ca nu are servici, nu conteaza ca nu are bani sa creasca un copil, conteaza doar sa fie maritata. Nu e logic ca inainte de maritis si copii sa fii putin constienta si responsabila si sa te gandesti daca ai si cu ce sa il cresti sau sa tii o casa?

pitty371

pitty371

Mai

24 Ian 2011, 15:48

gandeste-te ca ea are totusi 25 de ani. Acum..nu sunt ca pe vremea bunicilor mei, ca fetele trb sa se casatoreasca pana la o anumita varsta, altfel....Dar,casatoria este pt noi, totusi, o realizare. Si eu imi doresc o familie numai a mea, pt ca imi place ideea foarte mult si de asemenea, vreau sa fiu o mamica tanara, deci as prefera sa fac un copil pana, inainte sa implinesc 29 de ani.Consider ca multe lucruri le poti afce si impreuna cu sotia sau sotul si daca esti om de cariera, mai bine spune-i si ei chestia asta, sa nu aiba asteptari prea mari de la tine. Si nu cred eu ca e chiar disperata, va place voua, barbatilor sa credeti ca e asa, pt ca voua va este frica de ideea asta.

madalutza

madalutza

si eu ...

24 Ian 2011, 15:37

ma numar printre femeile ce considera casatoria o mare realizare. aceasta dorinta o am inca din copilarie deoarece nu am avut o familie unita si fericita. protectia tatalui o regasesc acum in iubirea logodnicului meu si de aceea abia astept sa ne casatorim si sa intemeiem o familie. imi place sa fiu o mamica tanara si o sotie sexy :) ... asta e punctul meu de vedere

Link-uri recomandate:designer interior onlinedesigner interior bucurestinikydecor.romobilier living preturiclassic interior design
Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.