Ce inseamna "barbatul sa fie barbat"?

by: aurasi
Barbat este cel care da cu pumnul in masa, iar cel care nu da cu pumnul.... in masa este mai putin barbat? Care este diferenta?

andrei_lucian

andrei_lucian

nou pe aici

04 Sep 2008, 10:28

Vad ca va certati in privinta fortei daca e bunasau nu a aplica...pai sincer eu sunt genul de om care are forta dar nu o aplic in fata partenerei. I arat ca sunt puternic nu un papa lapte dar nu dau cu pumnul in masa nici in cea mai apriga cearta Mai bine sa ai simtulumorului sa zambesti, sa i arati ca iti pasa si obtii mai multe de la ea decat sa o pocnesti literalmente sau printr-un gest de forta sa i arati ca tu o domini pe ea si pana la urma sa te paraseasca pt o prostie. Inca ceva as avea nevoie de sfatul unei doamne/domnisoare cu privinta la o problema cu care ma confrunt si nu stiu cum sa ma descurc...

leo

leo

George_braila

12 Feb 2008, 01:45

daca prietena ta are cel putin 30 de ani poate functioneaza totul asa cum ai spus tu.
imi place cum ai descris lucrurile. si cred ca ai spus lucrurile astea din inima. si eu eram la fel de idealist o data. intr-adevar totul se desfasoara intr-o maniera asemanatoare cu ceea ce ai spus tu, dar nu exact la fel. te comporti frumos atunci cand observi ca din partea ei este acelasi raspuns. daca nu o faci o sa ai tot succesul in a deveni barbatul cu care isi discuta problemele de cuplu pe care le are cu alti barbati "adevarati", care niciodata nu se vor ridica la nivelul tau, dar vor fi adevarati. totul trebuie sa se rezume in primul rand la respect de ambele parti. daca nu exista acest aspect ar fi bine sa nu aplici schema ta, dar daca o faci, in cativa ani vei afla de ce ti-am spus acum sa nu o faci.

aurasi

aurasi

ai dreptate

08 Feb 2008, 08:35

Leo si George_braila.Am sesizat eu Leo, ca nu era ceva in neregula cu tine. dupa postarea ta.George esti nou pe site,sau nu te-am observat eu?Ma bucur ca ti-ai expus parerea si este una sanatoasa.Cred ca esti tanar si sper sa ramai asa si dupa ce vei avea mai multa "experienta", mai ales daca ai ghinionul sa ai o deceptie in dragoste.Respectulconteaza fff mult intr-o relatie.

george_braila

george_braila

Barbatul adevarat

07 Feb 2008, 21:57

In nici un caz un barbat nu poate fi numit barbat daca da cu pumnul in masa sau este pus pe cearta cu sotia ori prietena sa, sau chiar o bate. Acela nu poate fi numit barbat.
Barbat, este acela care isi respecta sotia sau prietena,o trateaza ca pe egala sa, nu fuge de responsabilitati ci imparte treburile casei si responsabilitatile gospodariei in mod egal cu sotia sau prietena sa,o sprijina la greu, daca sotia sau prietena lui este suparata lasa meciul de fotbal la o parte si vorbeste cu prietena sau sotia si incearca sa o inveseleasca. Rezultatele la meci oricum le aude dimineata la stirile sportive.
Asta inseamna barbat adevarat dupa parerea mea.
Eu daca as avea o prietena as impati treburile casnice cu ea. De exemplu o zi spala ea vasele o zi eu. Daca ar fi trista a-si incerca sa vorbesc cu ea, sa stiu ce o supara si sa incerc sa o inveselesc.
Si inca ceva foarte foarte important: Acela care se gandeste sa aiba o fata si care incearca sa le agate doar pentru sex, nu este Barbat.Este mai degraba, cum il numim mai des si nevulgar, baiat de cartier.
Barbat este cel care se gandeste doar sa aiba o fata care sa ii fie alaturi la bine si la rau.
Asa cum sunt eu.

leo

leo

aurasi

07 Feb 2008, 14:18

eu cred ca este bine sa incercam sa schimbam la ceilalti exact lucrurile care ne deranjeaza si care pot produce cearta (exemplu simplu: barbatul sta la masa iar femeia se apuca sa spele vasele sau el vine acasa, ea asteapta un sarut sau o imbratisare, iar el merge sa ia berea din frigider). asta chiar daca se numeste manipulare, face bine pentru ca in final certurile marunte distrug cuplul.

leo

leo

panterootza

07 Feb 2008, 13:37

lol...nu, nu ma pregatesc cu replici de atac. pur si simplu ieri eram eu mai stresat... se intampla mai rar dar se intampla.
deci...psihologia feminina este simpla sau foarte simpla doar pentru o femeie. pentru un barbat nu este simpla si nici complexa ci doar diferita. si daca e diferita trebuie simulata gandirea (si asta nu e un lucru destul de simplu). :)))
lol...am plecat inca mai am un design de lucrat.

panterootza

panterootza

´´Leo´...

07 Feb 2008, 12:47

daca observi,am folosit ghilimele:´´psihologia feminina e f simpla´´,k o concluzie trasa de mine la ceea ce ai scris u...despre notele de 5,hai sa fim seriosi,nu am de gand sa iti cer acum carnetul de note(era doar o gluma,pe care,se pare,u ai interpretat-o k...atac la persoana ta,de aici si comentariul kilometric scris de tine)...daca esti capabil sa vezi substratul umoristic din comentariile mele,esti un om inteligent:)...sper k nu te pregatesti acum,de un duel(de replici)pe forum...

aurasi

aurasi

continuare

07 Feb 2008, 09:44

uneori vrem sa fim complicate, alteori nu stim nici noi de ce suntem asa de complicate, dar de cele mai multe ori VOI nu vreti sa incercati sa ne intelegeti si atunci devenim si mai "complicate", daca voi ati incerca sa ne intelegeti, noi am face multe ca sa fie bine. Pe scurt daca ne demonstrati ca Meritati, noi,ne "decomplicam" singure.Nu ca femeia nu ar trebui sa Merite sa faca barbatul ceva pt ea, vb doar de acea filozofie feminina neinteleasa.

aurasi

aurasi

offff Leo

07 Feb 2008, 09:37

inteleg ca a fost o exprimare gresita probabil din cauza de postare scurta.Dar,totusi eu cred k nimeni nu trebuie schimbat de catre altul,da,daca reusesti sa-l faci pe celalalt sa vada ca greseste si se schimba singur,e super.Schimbarea doar de dragul altuia nu e schimbare si mai devreme sau mai tarziu revii la ce ai fost inainte daca TU nu crezi si nu VREI sa schimbi acel ceva,pt ca ai constat singur ca nu este bine.Poate asta ai vrut sa spui.Aveam in Romania o reclama cu unul cu o motocicleta pe care tipa inceraca sa-l schimbe si reuseste atat de bine incat pana la urma ii spune k nu mai e omul de care s-a indragostit.Ore om are defecte daca nu le constientizeaza, nu le schimba.Unele trebuiesc acceptate, altele trebuiesc discutate.dar in niciun caz unul spune nu-i place aia si celalat executa fie si doar de dragul celuilalt.Sa anticipezi ceva si sa faci in asa fel in cat sa nu se mai intample, e o arta, dar vesnic tu sa stai ca un arc si celalat sa primeasca"munca"ta fara sa participe si el la indreptarea "neintamplarii"gresite si nici sa nu priceapa k era sa gresesca.Despre filozofia feminina ce sa mai spun"absolutul feminin, neinteles"sincer nu suntem asa de "complicate

aurasi

aurasi

buna Pisi

07 Feb 2008, 09:24

nu te-am mai vazut de mult,sincer nici eu nu am prea fost, am avut probleme(bune) de rezolvat, personale si administrative.

leo

leo

panterootza

06 Feb 2008, 19:01

cred ca nu vad eu bine dar de intuit intuiesc ca nu am folosit cuvantul "simplu" pe nicaieri. am spus ca in linii acceptabile inteleg gandirea unei femei. asta nu inseamna ca ii citesc gandurile, ci ca pot sa ii citesc reactiile fata de anumiti stimuli si fac in felul asta mai putine greseli.
a...note? avem in apropiere de 10 si la filozofie si la psihologie, dar daca e sa te iei dupa niste note bazate pe turuirea unui paragraf din Kant mai bine nu intreba. psihologia inseamna experiment, asa se invata si nu imi amintesc sa fi facut vreodata experimente pe personalitatile noastre sau ale colegilor la ore.
revenind la psihologia feminina nu este nici simpla (sa nu fim magari) si nici complexa (de asemenea sa nu fim cu nasul pe sus). este doar diferita de cea a barbatilor si asta nu inseamna ca nu se poate invata. dar sigur nu ai sa o citesti dintr-o carte, deci notele sunt 0 pentru mine la ce am invatat in scoala...cunostinte impracticabile...

leo

leo

Pisi

06 Feb 2008, 18:52

comentariul tau este ciudat, ignorant si ireal. a face o persoana cum ti-o doresti inseamna a ridica multe piedici din calea voastra a amandouara, inseamna ca iti pasa pentru ca de asta aloci timp. mie nu imi place sa dresez nici animalele dar oamenii (ce cuvant urat). in fine nu intru mult in detaliu...

panterootza

panterootza

Leo...nu cumva ai avut 5 pe linie la ´´psihologie´

06 Feb 2008, 17:04

?...daca e asa cum spui u´´psihologia feminina e f simpla´´,atunci,intzeleg k ai avut de-a face doar cu femei´´transparente´´si usor influentzabile...dar nu uita cate feluri de temperament exista...chiar imi amintesc k,in liceu,in urma unui test psihologic,am fost catalogata drept o persoana cu ´´temperament coleric´´...mi-e greu sa cred k ai reusit atat de bine in viatza sa modelezi femeia de langa tine,dupa buna ta placere...iar daca e asa(permite-mi sa zambesc)...nu uita k...´´nu aduce anul,ce aduce ceasul´´...si...´´never say never´´:D

pisi

pisi

leo,

06 Feb 2008, 14:19

sa inteleg ca tu le dresezi pe cele de langa tine pana iti mananca din palma?

nu crezi ca ai o impresie prea buna despre tine? sau poate ca putem pune problema altfel: poate ca femeile pe care tu le alegi sa-ti fie alaturi sunt lipsite de personalitate si accepta fara cracnire tot circul propus de tine.

te refereai la psihologia foarte simpla a femeilor, daca tu afirmi ca psihologia femeilor e foarte simpla, oare psihologia barbatului cum e, primitiva si nedemna de luat in seama, asa-i?

te rog sa nu ma starnesti...

leo

leo

eh

06 Feb 2008, 13:31

eu inca mai cred ca pot schimba o femeie dupa cum vreau eu. pana acum nu m-am fript ca altii :))).
trebuie doar sa stii ceva pshihologie elementara, sa ai rabdare si sa ii dai un scop...in rest face ea totul...
hehe....psihologia feminina nu este deloc complexa. asta zicea Freud, insa de atunci a mai evoluat specia...Freud facea greseala ca vedea femeia din punctul de vedere al unui barbat.

aurasi

aurasi

sunt multe care gandesc asa

06 Feb 2008, 08:46

eu, nu incerc asta, am intels de mult ca nu se poate sa-l schimbi, trebuie doar sa se modeleze unul dupa altul acolo unde este necesar, dar asta inseamna ca trebuie sa si VREA ambii acest lucru si mai implica si iubire si conversatie...Leo, nu femeile vor acei barbati, aici este si prob cu ce spui tu,asa ca nu prea avem de unde sa alegem,probabil femei mai cultivate sunt mai multe, oricum suntem mai multe numeric,iar ei"cizelati" putini.Barbatii sunt MULTI de genul asta(de acord needucati,etc)si vb lui Lapusneanu "....prosti, dar multi" in cazul nostru MULTI, dar prosti

panterootza

panterootza

leo...

05 Feb 2008, 12:22

nu este vb k femeile´´prefera jumatatzile de barbatzi´´(adik pe cei needucatzi,nemanieratzi,cum zici u-´´cei care au sarit din pom in mercedes´´)...dar stii si u,k iubirea adolescentina este oarba,in general...chiar si la 24 de ani te potzi insela in privintza lui,daca nu ai ceva experientza la capitolul¨iubire´´...si mai avem noi,femeile,o idee gresita,si anume,k iubirea poate transforma broscoiul cel bubos si urat in printzul fermecat:D...Eu am trait mult timp cu conceptzia k am toate atuurile si calitatzile necesare,de a schimba barbatul de langa mine,in barbatul care mi-l doresc...aici e greseala mea,si acum ,i-am invatzat bine lectzia...dar cred k sunt destule care gandesc asa...cand isi dau seama k barbatul are deja comportamentul format,si nu sta in puterea lor sa il schimbe cu ceva,deja e prea tarziu,k sunt indragostite...3h3...complexa tare psihologia feminina

leo

leo

aurasi

05 Feb 2008, 11:50

eu nu pot sa inteleg pentru ca probabil nu am experienta respectiva. la capitolul prieteni, 90% sunt femei, deci contactele mele "intime" cu psihologia altor barbati sunt 0 sau tind spre 0.
in plus m-am izolat complet de cei care in urma cu ceva timp puneau intrebari idioate de genul "cu cine/cate te-ai culcat?". majoritatea din ei au nivel mediu de pregatire sau sub mediu.
Asa ca aceste trasaturi care se discuta pe formul apartin unor oameni mediocri (ca sa nu spun, care au sarit din bananier in mercedes). Acum nu inteleg de ce ii preferea femeile tocmai pe astia. poate datorita faptului ca pentru o femeie putin periculos inseamna sexi. problema este ca putin periculos se poate transforma peste noapte in letal.

aurasi

aurasi

nu inteleg Leo

05 Feb 2008, 09:16

de ce nu vrei sa accepti si sa recunosti ca sunt putini babati ca tine(daca este asa cum spui tu), manierat, educat, care respecta femeia pt ca e OM si nu doar"femeie"adica sa-i dea intaietate pe o usa si apoi sa-i spuna prietenului"ai vazut ce cur avea, de-aia am lasat-o sa treaca prima sa o vad mai bine"Dar e prea mult sa crezi ca MAJORITATEA sunt educati,cu codul bunelor maniera macar citi, sa aduca bani(ca vad ca asta te doare-multe femei au serviciu pana tarziu si pe multi bani)sa nu-si injure macar"sotia'ce sa mai vb sa o bata,ce sa mai vb, sa RESPECTE omul in general. Acei barbati nu respecta nici barbatii, dar ne avad legaturi intime(nu ma refer la sex) cu ei, acestia ceilalti din jur nu observa ca EL nu respecta pe nimeni, de fapt nu se respecta nici pe sine, dar vrea sa aiba cei mai bun si atat din egoism si grandomanie.Recunoaste ca astia sunt cei mai multi cel putin in Romania, parca tu nu traiesi aici, asa este sau am inteles eu gresit?Daca da, s-ar putea ca acesta sa fie motivul"orbirii" tale, poate in strainatate e altfel,dar asta pt ca-i obliga lege nu din"gena"masculina li se trage.

panterootza

panterootza

¨ce ar mai cere o femeie...¨¨,Leo?

01 Feb 2008, 11:46

nu itzi face tu griji,in cazul in care totzi barbatzii ar fi dragutzi,inteligentzi,fideli,bla-bla(cum zici u),poate ne-am dori de ex barbatzi dotatzi cu ´´inelul Arabelei¨´,sau ´Sburatori¨´,etc...ce naiba,Leo...femeile au imaginatzie,sunt capabile sa isi doreasca tot mai mult...te rog nu ne subestima...daca barbatul ar fi ´´perfect´´nu ar fi de-ajuns,ne-am stradui sa cautam unul¨´mai mult k perfect´´:D

leo

leo

panterootza

28 Ian 2008, 20:00

subiectul de fata ma intereseaza si mai putin decat incalzirea globala pe americani.

la ce m-ar durea pe mine daca altul isi bate la ora asta femeia? vb aia: "cainele moare de drum si prostul de grija altuia".

si oricum, atata timp cat exista haos in lume ai o parte din ea a ta. iar violenta e haos...

gandeste-te doar la descrierea de genul "vreau barbat sensibil, dragut, intelgent ... bla, bla, bla". ce ar mai cere o femeie daca toti ar fi asa?

panterootza

panterootza

barbat adevarat...

28 Ian 2008, 18:01

e acel barbat care este capabil sa faca femeia de langa el fericita...cu asta am spus tot...¨´leo´´tu nu care cumva sa iesi din tiparul´´leului´´...adik..stim noi k leii sunt aia´´cei mai cei dintre cei mai cei...nu te lasa mai prejos!sa nu faci rasa de rusine:D

utsy

utsy

barbatul sa fie barbat atunci cand i se cere asta

22 Ian 2008, 22:39

Toti barabtii sunt barbati! Daca nu ma credeti controlatii! Diferenta intre barbati, si semibarbati este puterea de a structura nevoile pe momente. Un barbat stie sa fie sensibil, dur, puternic, slab, mincinos, sincer, discret, curios, fair-play, increzut, mandru, sociabil. Exista si astfel de specimene, dar de cele mai multe ori sunt greu de gasit, nu datorita numarului, ci din cauza misterului in care se invaluie de obicei.

pisi

pisi

ei, pe naiba!

10 Dec 2007, 17:38

leo, citeste-mi mai bine mesajul inainte de a-mi raspunde.

tu o tii una si buna cu barbatii muschiulosi si care dau cu pumnul in masa.
ma lasi cu chestiile astea? ti-am mai zis, si fizicul e important (pe toti ne atrag persoanele de sex opus care indeplinesc acel ideal de frumusete pe care il asteptam de la sexul opus, dar asta nu inseamna ca toti consideram ca fiind frumos acelasi gen de persoana), iar daca criteriul fizic ne e indeplinit, conteaza ca un barbat sa ne inteleaga, sa ne accepte, sa fie tandru, sa ne respecte, sa ne satisfaca sexual, sa ne faca sa radem si sa ne ajute atunci cand avem noi de el.

si nu numai eu gandesc asa, ci mai toate femeile, daca nu chiar toate, iar asta inseamna ca toate suntem adolescente?
nu, ceea ce cerem sunt chestii de bun simt.

daca m-ai fi intrebat la varsta adolescentei ce-mi doresc de la un baiat, ti-as fi dat un totul alt raspuns decat cel din mesajul de care aminteai tu, pt ca odata cu varsta si experienta de viata ne schimbam si cerintele catre sexul opus, ai inteles?

leo

leo

qloty

10 Dec 2007, 01:03

as respecta o femeie care face sacrificii pentru mine indiferent cum arata. frumusetea nu este la indemana oricui ci este un dar de la natura. deci, nefiind un merit al persoanei respective nu pot sa i-l cer.
....
nu, ceea ce spuneam este corect. o femeie este atrasa de un barbat gen pachet de muschi si apreciaza pe unul tandru si etc etc

dar daca il apreciaza nu inseamna ca se simte atrasa de el (vechea dilema a barbatului: "A zis ca sunt dragut. chiar tine la mine?" raspuns: nu, cand o femeie iti spune ca esti dragut nu este interesata de tine - este acelasi caz dar in alte cuvinte). de fapt ce o atrage la cel cu muschi? forta! muschii sunt emblema fortei.

qloty

qloty

leo

07 Dec 2007, 17:50

nu prea are legatura cum te ingrijesti cu excesul de autoritate. Acum tu ce ai prefera, o femeie care se ingrijeste, merge la sala si are un trup bine facut sau una cu burtile atirnind si celulita in floare?
Ce treaba are grija pentru aspectul propriu cu batutul cu pumnul in masa?
Despre altceva vorbea Pisi aici.

leo

leo

pisi

07 Dec 2007, 10:14

"un barbat respectuos, tandru, cu simtul umorului, inteligent si care sa aiba grija de imaginea lui, atrage mult mai multe femei decat tipurile de barbati de care povesteai tu"

pisi, asta e una din contradictiile pe care voi femeile le spuneti tot timpul. femeile respective apreciaza lucrul ala dar nu se simt atrase de tipul asta de barbati. ce zici tu as fi putut crede la 16-17 ani. nu mai e cazul.

am facut testul asta chiar pe propria partenera. dupa un timp petrecut la sala de sport a inceput sa ma vada altfel, desi inainte ma purtam mult mai frumos. si daca stai sa te gandesti, nu am nimic impotriva acestor barbati (pachet de muschi etc..). este un efort mult mai mic sa lucrezi la sala 10 - 15 ori pe saptamana decat sa anticipezi fiecare detaliu al unei relatii de succes.
intr-adevar, adevarata performanta este sa poti cupla lucrurile astea.

leo

leo

ariana

07 Dec 2007, 10:05

cam asta vad in apropierea mea. nu este singurul motiv datorita caruia consider ca femeile sunt atrase de partea violenta a barbatului.

pisi

pisi

Buna intrebare, Ariana

06 Dec 2007, 13:34

Am vrut sa-l intreb acelasi lucru, dar nu mai stiam pe unde scrisese acest mesaj, daca la acest topic sau la altul.

Ma irita afirmatia lui, deoarece potrivit logicii din replica lui, daca esti un barbat cumsecade si de casa, asta inseamna ca femeie de langa un asemenea barbat, e o femeie usoara sau un ciuruc?

Sincer, femeile care stau langa barbati betivani sau violenti, nu le-as da drept modele de femei ideale. Consider astfel de femei ca fiind fiinte lipsite de incredere in ele insele, care au impresia ca-si merita soarta sau asteapta sa fie impinse de la spate, ca sa se desparta de astfel nemernici, ca barbati nu pot fi numiti astfel de animale.

qloty

qloty

deh, contrastele masculine

05 Dec 2007, 10:30

adunate in Leo ne mai deranjeaza din cind in cind.
Pisi, cu mare surprindere am constatat ca sint foarte multi barbati care simt nevoia sa isi afirme ideile asemeni lui Leo. De regula o fac in cercul lor masculin .
Mie una mi se pare ca , intre ei, barbati au un comportament mai .....animalic ( ca sa zic asa). Se coboara la niveluri primare si se simt MASCULI. Evident ca multe din ideile lor nu se aplica in realitatea vietii linga o femeie ( nu femela) si atitudinea lor se schimba pe parcurs ( in cazul unor barbati inteligenti) dar nu ar recunoaste in ruptul capului fata de cercul de masculi ca nu merge treaba cum vroiau ei. Eventual iau o atitudine de intelegere suprema si de toleranta fata de fitzele copilaroase ale femeii pe care " o lasa ei" sa faca asa ca nu vor sa isi arate muschii mereu.
Recunosti ceva din poveste? Eu o vad cam mult in jur