Celibatul, e atat de rau?

by: scorpion_girl
Amicii imi spun asta, insa, da, cei care sunt intr-o relatie sau deja casatoriti. Insa mie nu mi se pare deloc asa. Mie mi-e bine necasatorita si nu mi se pare ca "raman fara timp" pentru ce vreau sa fac in viata. Exista vreo varsta cand ar trebui sa te gandesti la acest lucru si sa iei o decizie?

eva31

eva31

Nu

03 Apr 2011, 02:38

Nu exista o varsta. Cand ai gasit pe cineva cu care vrei sa ai o relatie, si nu un barbat oarecare, doar ca sa fii ``agatzata`` pur si simplu, atunci te vei gandi si la lucruri mai serioase. Oricum, nu sunt de acord cu ideea ca trebuie sa ai o relatie doar de ``ochii lumii`` sau pentru ca toti prietenii tai sunt cuplati.

stoe

stoe

...

14 Feb 2011, 02:27

pauza :))

@Lucinda

21 Ian 2011, 00:09

Exact! Pazeste-ti spatele! E ciudat cum la o despartire se schimba oamenii, mai ales cand e vorba de bani. Asa ca atentie mare la investitia pe care o faci, daca tu nu ai grija de finantele tale, nu te astepta sa aiba fostul!

stoe

stoe

:)) 3 nu 1 ?

16 Dec 2010, 06:17

si ce te opreste ? ...

exceptii

19 Iul 2010, 06:29

Noi suntem mamici din copilarie, de cand ne hraneam/spalam/adormeam papusile :) eu zic ca femeile care nu isi doresc copii sunt exceptia si nu regula. Nici eu nu mi-am dorit neaparat copii, dar cand l-am intalnit pe sotul meu situatia s-a schimbat, acum as face si 3 nu doar unul :)

stoe

stoe

Intr-adevar :)

17 Iul 2010, 18:51

pt voi fetele, ceasul ticaie ! .... dar sunt foarte multe fete pe care le cunosc, mai mult sau mai putin si care nu-si doresc copii, isi doresc o situatie fiananciara buna, isi doresc casatoria, doresc sa fie fericite etc.

eu unul inca nu am intalnit fata visurilor :) .. eu unul imi doresc 2 copii, primul sa fie fata, iar daca nu si baiat numai sa fie sanatos.

nu astept sa fie miss univers, pt ca sunt contient de faptul ca nu suntem perfecti, dar stiu ca fiecare om e frumos in felul lui :)

normal, ca toti barbatii isi doresc fmei frumoase fizic, dar nu multi cauta si frumusetea interioara .. :|

cred ca ar fi multe de spus pe tema asta ...

Timpul nu trece in favoarea noastra!

15 Iul 2010, 22:15

nu sunt genul " spune tu orice, ca eu te contrazic" dar ... Fetelor, parerea mea e ca actul de casatorie conteaza f mult, nu e doar o hartie pe care o semnezi, e un legamant de suflet dar si financiar. Daca nu esti casatorit, abia dupa ce te desparti iti dai seama ca ai investit intr-o relatie si o casa dupa care nu te mai alegi cu nimic. Nu stiu, poate sunt doar eu, dar barbatii pe care ii cunosc, trecuti de 30 de ani si care nu au avut o relatie seriosasa pana acum, o asteapta pe Miss Univers! si nu isi prea cauta fete de varsta lor ci cu mult mai tinere! unul din motive este ca la 30-35 gagicile sunt disperate sa se marite, ca le ticaie ceasul!! sunt magari sau intelepti?
Stoe, e putin ciudat ceea ce spui, daca nu asculti de sfatul parintilor si a prietenilor, care iti vor binele, de sfatul cui sa asculti? Nu ar trebui sa existe o regula de varsta, dar ptr noi fetele, este :) una e sa faci copii cand ai 20 si ceva de ani, si alta e dupa 30-35, cand risti sa faci diabet, depresie si multe alte chestii urate :( in plus, bebelusii te solicita zi si noapte, nu rezisti fizic sa ii cresti, decat daca ai mare ajutor de la parinti, sau o situatie financiara buna.

stoe

stoe

Celibatul, e atat de rau?

15 Iul 2010, 11:59

draga scorpion_girl ... eu unul sincer, cred ca momentul in care tu vei simti ca vrei sa faci pasul spre casatorie ... abia atunci va trebui sa te decizi asupra viitorului ...

nu trebuie sa asculti neaparat sfaturile parintilor, sau prietenilor ... nu ar trebui sa existe o regula de varsta cand sa te casatoresti, parerea mea :)

daca ai gasit pers potrivita, si asa simti si crezi, si esti pregatita sa faci acest pas .. atunci nimik nu te mai opreste ... dar pana atunci esti libera ca si pasarea cerului :)

lilly_buterfly

lilly_buterfly

Pai da,

09 Iul 2010, 10:00

insa vor fi insurati cei care au mentalitatea aia care nu iti place tie. Vor ramane cei care gandesc exact ca tine. Ce ti-ai putea dori mai mult? :))

Decizia

08 Iul 2010, 22:40

de a te casatori nu cred ca o faci la o anumita varsta, ci atunci cand iti gasesti perechea, atunci o sa iti dai seama si de timpul pierdut fara el :( Totusi, cred ca exista o varsta cand ar trebui sa il cauti, pana la 27-28 de ani e mai usor sa il gasesti, dupa aia e mai greu, majoritatea sunt deja insurati!!

alexandras

alexandras

.

08 Iul 2010, 15:14

cred ca depinde gura cui o asculti. daca iti asculti inima, e posibil sa nu vrei casatorie niciodata, daca asculti de gura lu maica ta sau a societatii ai sa alfi cu stupoare ca varsta de maritis era una de care tu ai trecut de mult. conteaza cel mai mult pe cine ai alaturi si daca e chiar atat de imprtant pentru tine sa semnezi un act.