Cer prea mult? :)

by: eduarda
Nu pot dormi, dar inainte trebuie sa incep prin a dori un Craciun fericit tuturor de pe aici si nu numai.
Ma gindeam acum cam cum mi-l doresc eu pe el, cel care sper sa vina in viata mea. Poate ca cei mai multi vor zimbi, poate sint silly, who knows, dar m-am gindit ca e mai bine sa astern rindurile astea, decit sa n-o fac...
Sper ca anul care vine (sau cind va fi sa fie) sa mi-l aduca pe el. Cel vesel, cu simtul umorului, blind, cu bune maniere, care sa stie sa faca gesturi frumoase cind trebuie. Sa asculte muzica buna, la fel ca mine. Sa nu minta, sa imi scrie mesaje cind mi-e greu, sa-mi faca mici surprize (fleacuri, cum stiu si eu sa fac), sa-mi spuna "iubita mea", sa ma incurajeze, sa se intristeze cind ma intristez si eu, dar sa-mi aduca apoi zimbetul inapoi. Sa nu se teama de responsabilitati, sa nu ma lase singura.
Sa nu ma critice decit cu foarte mult tact, astfel incit sa am incredere in criticile lui si sa-i cer mereu parerea. Sa-i placa sa citeasca, sa ne uitam la filme, sa calatorim... Sa ne intelegem cind avem treaba si nu putem fi impreuna.Sa danseze. Sa rida. Sa plinga liber, daca simte, iar daca e trist si abatut, sa arate si sa vorbeasca despre asta.

eduarda

eduarda

:)

21 Feb 2008, 16:56

Sa continui sa faci asta, pentru ca e mare nevoie. In ultimul timp asta incerc sa fac si eu. Sper sa avem succes...:)

leo

leo

...

21 Feb 2008, 01:33

incerc sa fac si eu in fiecare zi lumea un pic mai buna.

eduarda

eduarda

leo...

20 Feb 2008, 12:07

Ai partial dreptate. Nu reusim intotdeauna sa "incarcam" cu calitati sau lucruri pozitive o persoana... Si stiu ca lumea nu e atit de rea. Rautacios sau nu, e bine ca iti spui parerea. Asta conteaza.

leo

leo

Eduarda

19 Feb 2008, 22:57

de ce sa cunosti un astfel de om, cand poti sa gasesti un om pe care sa "incarci" tot ce ceri tu?
[nu continui spunand ca exista asemenea oameni, atat barbati cat si femei, ce e drept sunt mai rari pentru ca exista destui binevoitori care ii fac sa sufere, printre noi. si intalnesc frecvent acesti barbati. mai rar intalnesc femei dar nu din cauza ca nu ar fi in acelasi procent, ba cred ca femei sunt mai multe dar nu stiu eu sa le depistez la timp]
deci daca vrei sa fii fericita incearca sa adaugi calitati oamenilor si nu sa ii cunosti cum sunt. pentru ca tot timpul au minusuri in functie de femeile care i-au creat. scuza-ma, nu am vrut sa fiu rautacios dar cred ca trebuie sa constientizezi ca lumea este rea dar nu atat de rea pe cat credem noi.

eduarda

eduarda

:( leo

19 Feb 2008, 15:25

Sa nu te superi pe mine, dar tu chiar nu stii ce vorbesti... Stiu foarte multe lucruri despre relatie, sacrificii si a construi, in loc de a strica sau a astepta "sa pice". Mi-am exprimat aici o dorinta in sensul in care mi-ar placea sa cunosc un astfel de om, pentru ca asa mi-as dori sa fie... Dar tu ma iei cu traitul in realitate. Traiesc in realitate, leo, crede-ma, atit de "realitate", incit de aceea mi-e si greu sa mai cred ca exista asemenea oameni. No offence.

leo

leo

prostii...

19 Feb 2008, 02:27

incercati si voi sa traiti in realitate. orice om este ca materia prima, neprelucrat. voi toate cautati un om deja prelucrat si putine incercati sa il obtineti prin sacrificii. il vreti asa, pur si simplu, iar asta se obtine greu si are riscuri pentru ca pentru persoana respectiva s-ar putea sa fiti doar niste simple alte femei, asta in cazul in care o gasiti (ceea ce e iar foarte greu). si eu sunt recunoscator fetei cu care am avut primul sarut, fetei care a insemnat prima iubire, celei care m-a ajutat intr-un impas cheie, dar doar ele au trecere, restul sunt simple alte femeie de care poate la un moment dat ma leaga doar o simpla si trecatoare dragoste.
deci...fetelor...daca vrei ceva de la un om (barbat/femeie) CREATI nu asteptati sa va pice.

eduarda

eduarda

andreea

18 Feb 2008, 20:28

:(... si eu incep sa cred asta...k nu exista...

andreea_patrascu

andreea_patrascu

nu ceri mult

18 Feb 2008, 18:44

Fiecare dintre noi avem speram sa intalnim barbatul visurilor noastre.Eu nu cred insa ca acest barbat exista cu adevarat.Dar nu facem rau nimanui daca visam la Fat-Frumos.

eduarda

eduarda

George

14 Feb 2008, 13:35

Multumesc mult, George, pentru raspunsul tau... Ma bucur sa aud ca esti astfel...Si iti multumesc pentru incredere... :) O sa ma mai gindesc, dar intre timp, ai grija de tine si succes in ce faci...

george_braila

george_braila

Buna Eduarda!

07 Feb 2008, 19:52

Buna, Eduarda! Ma numesc George, sunt din Braila, Am 21 de ani, sunt student in ultimul an la universitatea Constantin Brancoveanu.Intradevar cerintele tare poate ca pentru unii sunt prea multe sau prea exagerate, insa eu consider ca pot corespunde cerintelor tale. Chiar mi-a placut enorm de mult descrierea dorintelor tale in ceea ce consideri alesul inimii tale. Vreau sa spun ca si eu caut pe cineva care sa imi fie prietena buna si poate cine stie... In ceea ce priveste dorintele mele, eu nu cer decat sa fie alaturi de mine si in momente bune si in momentele de rastriste. Asa ca daca vrei sa vorbim iti las e-mailul meu: george_br1000@yahoo.com

eduarda

eduarda

ok

21 Ian 2008, 12:47

Arwen, esti o norocoasa, if you ask me... Eu inca n-am cunoascut asta, dar faptul ca tu si Leo tot spuneti ca exista incepe sa ma faca mai optimista.
Leo, ai dreptate, nici femeile nu sint sfinte, asa e. Dar asta e o alta discutie. Cit despre fizic intr-adevar, conteaza "the chemistry", dar in anumite cazuri ea poate veni cu timpul, dupa multe alte lucruri...zic, nu stiu.

leo

leo

totusi

20 Ian 2008, 16:56

...din cate am observat eu, in general, oamenii astia sunt destul de usor de trecut cu vederea. rareori te pot atrage fizic, asa ca nu ii remarci si deci, treci pe langa ei. dar, desigur asta este doar o parere.

leo

leo

arwen

20 Ian 2008, 16:53

si eu sunt convins ca exista destui oameni de genul asta. nici nu este greu, doar trebuie sa te obosesti mai mult un pic sa fii asa.

de exemplu cand vii acasa in loc sa arunci servieta 2 metri pana pe scaunul din coltul opus, mai bine treci si o imbratisezi pe ea si sa ii spui cum a fost la serviciu (communication tips). dup-aia poti merge glont la bucatarie sa iti faci mancarea :)).
dar cei mai multi barbati nu fac asta. am dat in acest sens exemplul privind partea masculina pentru ca la asta se refera prezentul articol. asta nu inseamna ca femeile sunt sfinte.

arwen_love

arwen_love

tokmai mi`ai descris cel mai bun prieten:X

20 Ian 2008, 16:46

care de multa vreme e indragostit de mine,shi recunosc k nici mie nu mi`e indiferent,shi p parcursul anilor,am stat de multe ori cu el...dar cu toate astea prietenia noastra nu va evolua in nik,pt k sunt multe piedici in calea noastra din pakate...

dar faptul k am un astfel de om langa mine,e o dovada k exista,shi k nu ceri prea mult!shi sunt convinsa k shi meritzi,la urma urmei asa cum shi noi avem "pretentzii"de la cei din jur.asha si ei au de la noi...

eduarda

eduarda

whats to be done?

10 Ian 2008, 19:08

Si ce e de facut? Mi-as dori sa ne uitam fiecare mai bine in noi, sa fim mai atenti la ce se intimpla cu oamenii din jurul nostru si sa incercam sa schimbam lucrurile. Iar visez, iar o iau razna...:) Dar nu-mi place sa platim noi un pret.

leo

leo

da...

10 Ian 2008, 16:18

din pacate asta este pretul pe care il platim noi pentru zecile de generatii supraspecializare in tot soiul de stiinte in orele de dirigentie si in cele de educatie in general...

eduarda

eduarda

: ) leo

10 Ian 2008, 14:57

Ce bine ar fi sa fie asa simplu... Dar nu prea sint de acord cu tine, nu e doar comunicarea un factor. Din pacate. Problema stii si tu ca e mult mai complexa. Sau cred ca stii. :) Daca ar fi fost vorba doar de sanatate psihica si bunavointa, erau cu mult mai putini oameni nefericiti, raniti, inselati, mintiti etc... Din pacate si eu cred ca asemenea oameni sint din ce in ce mai rari.

leo

leo

eduarda

10 Ian 2008, 10:26

lucrurile pe care le ceri tu in articol sunt la indemana oricarui barbat cu doua conditii: sa fie normal din punct de vedere psihic si sa aiba bunavointa. Nu cred ceea ce spuneau aurasi si panseluta, ca oamenii astia sunt rari. totul tine de comunicare cred eu. de multe ori facem o viata impreuna si nu stim ce vrea celalalt de la noi...

eduarda

eduarda

09 Ian 2008, 17:31

Ariana 16, stiu ca nu toti vedem la fel o anume persoana si ca tine si de optica. Dar multe din lucrurile pe care doresc sa le intilnesc intr-un om sint sau nu. Nu e vorba de ceea ce se vede, nu se vede sau vad doar eu. Citind mai atent, o sa-ti dai seama la ce ma refer. Dar cu faptul ca mai gresim si ne inselam sint de acord. Poate pentru ca nu sintem suficient de atenti, precauti, realisti, nu stiu. Cind te indragostesti e mai greu, e adevarat. De asta ar trebui sa se mai schimbe unii din noi...:)
Sint ok, Raluca, stiu si multumesc pentru apreciere si raspunsuri. Sint de acord si cu tine, dar... eu ma refer la schimbarile inevitabile care se petrec dupa lovituri repetate si ceva suferinta. Schimbari despre care nici nu realizezi ca se petrec, dar o fi probabil vorba de o forma de aparare.

raluca79

raluca79

Eduarda..

09 Ian 2008, 15:09

''De multe ori mi-am impus sa ma schimb si cred ca fara sa vreau se intimpla asta. Din pacate, se intimpla cu multa lume ca mine.''Asta ai spus tu Eduarda iar eu mi-am permis sa-ti spun sa nu-i copiezi pe cei din jurul tau schimbandu-te si devenind ca ei...Daca cei din jurul tau,cei mai multi la numar sunt altfel decat tine nu inseamna neaparat ca sunt mai buni in felul lor de-a fi...Cred ca mi-am facut o parere despre tine,am reusit sa ''te citesc'' in spatele randurilor si chiar cred ca nu e nevoie sa te schimbi.Esti mai mult decat ok asa cum esti.Cu principiile si convingerile tale.Cine nu poate sa te inteleaga inseamna ca nu se ridica la nivelul tau...Bafta :D

eduarda

eduarda

raluca79 :)

08 Ian 2008, 21:22

Da, dar nu copiez pe nimeni, raluca...niciodata n-am sa fac asta. Si nici n-am facut-o. Pot sa constat, sa observ, sa iert, sa accept...sa inteleg multe...dar nu sint o copie. Ar fi si pacat. La cum sint eu. Sint eu insami greu de copiat, asa ca n-as putea sa copiez eu pe cineva sau sa fiu o copie.:)) Te pup si mersi...

raluca79

raluca79

sufletul pereche...

08 Ian 2008, 14:58

Eduarda, mi se pare mie sau nu,descrierea celui pe care il astepti in viata ta e de fapt...descrierea ta.Tu il cauti si-l astepti pe cel care iti este suflet-pereche.Ai idee cate persoane au norocul acesta?Sa-si gaseasca sufletul-pereche si...sa fie impreuna cu ''the one''?DAR...si urmeaza acel DAR...nu inceta sa cauti,sa-l astepti si mai ales NU TE SCHIMBA.Dc toti in jurul tau sunt reci,indiferenti,nesuferiti(no offense)tu nu trebuie sa fii ca ei.Nu lua exemplele negative drept repere.Tu fii asa cum esti.Fii originala,nu copia,nu imita pe nimeni,mai ales pe cei care...nu merita copiati...Te-ai nascut original deci nu murii o copie.In rest...bafta.Cel care este sa fie al tau,e acolo undeva.:D

eduarda

eduarda

07 Ian 2008, 18:44

Asa incit presupun ca deja cer prea mult, intr-o astfel de lume. De multe ori mi-am impus sa ma schimb si cred ca fara sa vreau se intimpla asta. Din pacate, se intimpla cu multa lume ca mine. Ar fi totusi interesant daca am reusi sa nu ne schimbam si ma refer aici la cei care au mai ramas "altfel"... As scrie foarte multe acum, dar deja am scris destul si risc sa obosesc pe cei ce se mai "deranjeaza" sa citeasca. :) Hmmmm....:) Sa ciocnim un pahar si sa ne imaginam ca totul e super ok!

eduarda

eduarda

concluzii

07 Ian 2008, 18:37

Anul care a trecut am invatat niste lucruri. La modul dur si chiar daca multe intrebari ramin mereu fara raspuns, unele lucruri ajung sa se cristalizeze. De exemplu, oamenii mint mereu, cauta, judeca, se mint pe ei si ranesc mult mai usor decit iubesc. Nu stiu inca de ce e mai usor sa ranesti decit sa iubesti. Dar aici intra o gama mare de raspunsuri...
Am invatat ca e o mare greseala sa fii deschis, sincer si sa iubesti curat si dezinteresat. Din pacate, astfel te expui ca o tinta si in final nu stii ce te-a lovit.
Acum ma uit in jurul meu si constat ca e multa singuratate, confuzie, minciuna, durere si ne mai si intrebam de ce. Nu stim sa ne dam sanse, nici noua si nici altora. Ne miram ca unii sau altii sint intr-un anume fel si ne si grabim sa judecam, sa criticam, sa ridem de ei. Dar cind e vorba sa intindem o mina de ajutor, sintem primii care fugim. Cautam mereu ceea ce noi insine nu putem oferi, dar mereu sintem convinsi ca putem...pina cind sintem pusi in situatia de a demonstra asta.Folosim vorbe mari, mai mult vorbim decit ascultam si cind e vorba de fapte care se ne justifice vorbele... dam inapoi.

eduarda

eduarda

07 Ian 2008, 11:49

Si eu ms mult pentru incurajare. Da, ai dreptate, trebuie sa fiu mai atenta de acum incolo, asa este. Sper sa fie bine. Cine stie? Poate...

leo

leo

:)))

07 Ian 2008, 02:39

ok. am sa raman pe fir. :))) nu iti face probleme: vei gasi persoana pe care o cauti. cu totii o gasim pana la urma. trebuie doar sa nu iti limitezi cerintele. de cele mai multe ori gresim cand acceptam pe cineva, aflat sub exigentele noastre, ca inlocuitor pentru cel/cea pe care o cautam. ah...si multumesc mult pentru apreciere!!!

off topic: nu ti-a postat mesajul pentru ca erai nelogata. de obicei se intampla cand intri din mail pe formum si deschizi doua ferestre al formului, logandu-te cu cea de-a doua si scriind mesajul in cea dintai. asta face ca mysql-ul din spate sa nu iti recunoasca parola...

eduarda

eduarda

leo :)

04 Ian 2008, 13:14

Sint alte pacate si mai mari...Astea se pot ierta. :)... Glumesc. Dar esti dragutz ca te gindesti, mai postasem un raspuns dar se pare ca nu am reusit din prima. :) Oricum, cind mai ai idei bune sa mi le spui, fiindca sint curioasa ce mai ai tu de spus. Si nu numai tu.

leo

leo

nu, nu corespund

04 Ian 2008, 09:07

daca ma apuc eu sa dansez ploua sau ninge, dupa caz (trebuie sa ma ocup si de aspectul asta in viata asta):)))). iar cu plansul mai rar...

eduarda

eduarda

lol leo

03 Ian 2008, 12:28

Da? Ia sa auzim! :) Sint foarte curioasa... Are u that one? ;)

leo

leo

lol eduarda

03 Ian 2008, 11:35

ma gandeam ca poate iti fac o propunere :))))))))