Cred ca am nevoie de ajutor....

by: buburuza
Buna seara! Nu stiu cate persoane inscrise pe site vor intra pe forum dar oricum eu o sa-mi spun in speranta ca poate cineva are idee cum as putea sa trec peste asta. Sunt in primul an la facultate si imi place de un baiat. Il cheama Mihai. Am fost colegi de liceu si colegi de meditatii si il stiu destul de bine. La inceput, cand l-am cunoscut mi-a dat impresia ca nu ai ce sa vb cu el. Dar...cu timpul a inceput sa mi se para tot mai interesant...culmea! Si faza e ca s-a nimerit ca la facultate sa fim in serii apropiate si sunt destule cursuri pe care le facem impreuna....dar, problema este urmatoarea: in momentul in care m-am hotarat sa fac ceva ca sa fiu cu el am aflat ca are prietena.....desi cica sunt de ceva timp impreuna, stam f mult impreuna si se poarta cu mine de parca ar fi cu mine: o data cand am iesit de la un curs, m-a vzt si a venit catre mine m-a luat in brate si am stat de vorba tinandu-de de mijloc....sau...imi spune sa mai stau cu el dupa cursuri, ma cheama sa merg cu el pe unde se duce etc etc.....si eu ce-ar trebui sa cred sau sa fac???? se joaca cu mine sau chiar simte ceva pt mine??? eu ma indoiesc si nu vreau sa ma amagesc dar totusi daca cineva, din afara, imi poate spune cum ar trebui sa gandesc as fi chiar incantata....

aurasi

aurasi

Este Sf. Nicolae

05 Dec 2006, 12:12

La multi ani! si sa va aduca Mos Nicolae tot ceea ce va lipseste - pentru toti forum-istii mei. Eu va DORESC ca macar acum de sarbatori sa aveti CALDURA IN SUFLET.
La multi ani - special - pentru cei care isi serbeaza ziua numelui cu ocazia Sf. Nicolae.

cioco_bocco

cioco_bocco

se joaca

30 Nov 2006, 18:41

mda!!!cred ca mai mult de amicitie din partea lui nu e!!asa se intampla si la mine la facultate colegii stau de mana de mijloc c colegele si nu au nk uni cu altii;))exact astea sunt copilarii de ale lui;))eu zic sa nu ti faci prea mari sperante

cioco_bocco

cioco_bocco

se joaca

30 Nov 2006, 18:41

mda!!!cred ca mai mult de amicitie din partea lui nu e!!asa se intampla si la mine la facultate colegii stau de mana de mijloc c colegele si nu au nk uni cu altii;))exact astea sunt copilarii de ale lui;))eu zic sa nu ti faci prea mari sperante

simina

simina

Copilarie...

25 Nov 2006, 21:27

Eu ma gindesc,ca el, te considera o prietena din copilarie,totusi.Esti,pe undeva,legatura cu trecutul si oricit l-ar interesa colegii noi are ,,ceva''pentru colegii vechi.Eu cred ca asta esti pt.el.

buburuza

buburuza

aha...

24 Nov 2006, 20:50

Am luat in considerare tot ce ati spus pe aici si e chiar f dragut sa vad ca exista oameni care isi mai dau cu parerea :) Eu nu l-am mai vazut pe Mihai deja de o saptamana. As fi putut sa-l vad azi la facultate, cand m-am intalnit cu un coleg de grupa de-al lui, dar am evitat. Am zis ca intr-adevar e mai bine sa pastrez distanta pentru ca inainte de toate nu vreau sa sufar eu ;) In timp, stiu ca o sa trec si de faza asta cu el pt ca pana la urma sunt de-abia in primul an de facultate si chiar nu vreau sa ma "plafonez". Nu s-a terminat lumea la el :) Oricum, mai vorbim! :)

pisi

pisi

Ca bine zici,Leo,

22 Nov 2006, 11:05

tipul si-a asigurat spatele in situatia in care actuala iubita l-ar parasi sau s-ar certa.
Personal sunt de parere,Buburuza,ca tipului ii face placere sa fie bagat in seama si de tine si de iubita,dar pana nu esti sigura de sentimentele lui in ceea ce te priveste,incearca sa nu mai fi mult prea disponibila pentru gesturi tandre cu el sau iesiri impreuna la un suc,stii cum se spune,mai rarut e mai dragut.

Mult succes. :)

leo

leo

Buburuza

22 Nov 2006, 10:44

asta depinde de tine ce iti doresti de la el. o relatie a lui cu alta fata nu este batuta in cuie. de exemplu se pot certa si maine. din punctul meu de vedere, el insa si-a realizat un backup...

arys_mona

arys_mona

:) mami, te cheama fata!:)

21 Nov 2006, 23:59

Buburuza_deloc_ursuza!:)Nu fac complimente! :) Ai fost o "partenera" de dialog civilizata! E firesc sa ti se raspunda cu acelasi ton! :)
"M-am hotarat sa nu ma mai gandesc la el decat ca la un bun prieten si sa pastrez relatia asa cum este acum .....dar tot voi incerca sa fiu mereu prin preajma lui :)" Nu stiu daca e bine! Eu am sugerat doar sa lasi lucrurile sa CURGA in asa fel incat EL sa fie cel care alege si daca tu vei fi ALEASA inseamna ca esti MERITOASA! :) Atata tot! Din nefericire pentru noi, femeile..(gratie numarului superior barbatilor!?)...trebuie sa ne multumim cu ipostaza de a ne lasa alese!:) Numai norocoasele in exces au privilegiul de a sorta! (!?) :) ...Nu e absolut "ilegala si imorala" decizia ta! Cum spuneam...timpul e cel care asterne lucrurile si starile si ...faptele!Impotriva lui Cronos...nici macar sfintii ceilalti nu indraznesc decat sa se ridice in picioare ! ;) "Iar daca va aparea un alt Fat-Frumos ....n-o sa ma supar " Sa fie si mintos si sufletist - pe langa "ambalaj" si_atunci totul e perfect, kid!;) Sanatate si tie ! Fie ca Fortuna sa_ti fie alaturea in drumul tau...abia inceput!

buburuza

buburuza

Vino mama sa ma vezi....cum ma lauda lumea :))

21 Nov 2006, 23:13

Multumesc mult! Chiar mi-ati facut un compliment foarte dragut :) Si da, e adevarat....am bun-simt si incerc sa mi-l pastrez cel putin atata timp cat se poate :) M-am hotarat sa nu ma mai gandesc la el decat ca la un bun prieten si sa pastrez relatia asa cum este acum .....dar tot voi incerca sa fiu mereu prin preajma lui :) Asta nu e ilegal si imoral :P Iar daca va aparea un alt Fat-Frumos ....n-o sa ma supar :D Multa sanatate si poate mai vorbim :)

arys_mona

arys_mona

:) nice, bucuruza mica!

21 Nov 2006, 16:29

asta inseamna sa ai cei 6_7 ani de_acasa! Ai o educatie sanatoasa , de bun simt ! :) Bravo in primul rand parintilor tai! Apoi..- ca sa indulcesc putin admosfera..."unde vei zbura...acolo te vei marita!"!...Norocul va fi de partea ta, fata draga! :) BRAVO!

buburuza

buburuza

Multumesc!

18 Nov 2006, 23:43

Sincer, nu ma asteptam la asa niste raspunsuri clare si va multumesc din suflet....pentru ca chiar eram derutata si nu stiam incotro sa apuc :)E o situatie delicata cu care nu m-am mai confruntat pana acum. Nu o sa ma bag in relatia dintre el si acea fata pentru ca am principii si in plus, stiu cum e sa se bage cineva....e f f dureros si desi nu o cunosc si nu stiu cum se poarta cu el, tot nu pot sa-i fac rau. De exemplu, vineri ne-am plimbat aproape 3 ore impreuna, am mancat in oras si a fost f frumos. Dar intotdeauna aveam grija sa-mi spun in minte ca are pe altcineva....k si-asa am fost entuziasmata mai mult decat ar fi trebuit :( Eh in fine, probabil ca si asta presupune sa fii student :) Oricum, multumesc inca o data si pastram legatura ;)

aurasi

aurasi

confurzie de relatie??!!!

18 Nov 2006, 19:16

A confunda sentimentele de prietenie cu cele de iubire este usor si din pacte se intampla uneori, mai ales ca la inceput totul este frumos, cald, cuvantul potrivit este catifeletat, insa putin mai tarziu pot apare norii normali ai vietii, viata care nu se compune doar din intalniri frumoase, atingeri subtile, vorbe dulci si "cer senin". Mesajul tau contine putine elemente si este "vazut" doar din partea ta, nu putem stii ce gandeste el atunci cand te cheama peste tot unde se duce el(de ce nu isi ia prietena....), etc... O prietenie intre un barbat(baiat) si femeie(fata), amicala, care sa nu implice ceva mai mult este greu de gasit, dar exista. Insa exista si posibilitatea ca el sa confunde aceste sentimente,si atunci trebuie sa nu mai fie confuz, dar la cancluzia la care va ajunge(indiferent care va fi ea), trebuie sa ajunga singur. Ai grija, insa sa nu faci tu aceasta confuzie, sa iti DORESTI prea mult, sa VREI sa vezi, sa existe, ceva ce nu este. Poti sa raresti intalnirile voastre sa nu fi mereu "prezenta" cand "apare" el. Exista multe cai de a vedea daca nu faci tu confuzie, dar una dintre cele mai sigure este sa stai la distanta(cum si in ce fel hotarasti singura) un timp, in care sa analizezi la rece(greu de facut) ce simti tu, nu ceea ce ai dorii sa simti sau ai dorii sa fie si mai ales sa observi CE FACE el. Asa ii dai si lui timp si mai ales spatiu sa vada, ce este de vazut. Nu cred ca vrei langa tine un barbat confuz, care peste un anumit timp sa regrete nu alegerea ci ceea ce a fost"indrumat" sa faca din cauza prezentei tale. Tine insa cont si de cealata relatie, atat timp cat ea exista, ceva nu e in regula ...cu tine, cu ea sau cu EL. Ai grija de tine. Te astep sa revii.

arys_mona

arys_mona

buburuza mica :)

18 Nov 2006, 17:00

nu cred de ajutor ai tu nevoie si ..nici de sfaturi, draga mea!:) Pareri..da! :) Sugerez sa nu te izolezi de acest baiat DAR sa lasi timpul sa cearna si sa hotarasca daca veti fi impreuna sau nu! Faptul ca stii ca are o prietena, indiferent care este relatia dintre el, e infricosator si greu de purtat peste vreme "vina" , motivul separarii lor! Il apreciezi! E OK! Te apreciaza OK! Daca el considera ca TU esti ceea ce el isi doreste cu adevarat, TE VA ALEGE si tu VEI STII sa_i raspunzi afirmativ! :) Nu incuraja in nici un alt mod , suplimentar comportamentului tau natural, al firii tale obisnuite si definitorii,relatia colegiala de astazi! De ce ? Pentru ca...in asemenea cazuri , TRIST dar adevarat...TREBUIE SA EXISTE si_o victima! :) Si daca victima aceea iti datoreaza DUREREA ei...e...greu ! :) Asadar.., lasa_l pe el sa ...TE ALEAGA! - fara sa fii tu insistenta! :) Succes si fericire iti doresc! :)