De ce aleg barbatii sexul si nu sufletul?

by: aurasi
Multi babati atunci cand sunt pusi de viata, sa aleaga intre doua femei, una pe care o iubeste si alta pe care o vrea mult pt sex, multi, aleg pe cea mai buna la pat. De ce?

pt eugencluj

19 Iun 2008, 11:52

si care e problema ta daca noi femeile din Romania ne dorim propriul matiz si un job bun ..adik independenta financiara?..sa zici mersi ca nu le vrem din buzunarul tau..cu voi nu e bine nici asa nici asa..cine are nevoie de voi in ultima instanta?
Romantismul nu tine de foame sau de cald , imi place sa traiesc bine si sunt dispusa sa muncesc atat cat este necesar ..poate te refereai la o femeie casnica sau cu un job cu salariu de 6 mil pe luna..alea da..au timp berechet sa iti caute in coarne...Grow up man!

leo

leo

oleoleo!!!

09 Iul 2007, 23:07

maica ce e aici? man la agatat cu voi nu la plans pe umerii forumului... una din chestiunile pe care nu le inteleg eu la multi: de ce va trebuie femei romantice, cand toti avem nevoie de femei puternice, care sa ne ajute in gestionarea problemelor in familie?

nickkk

nickkk

eugencluj

09 Iul 2007, 17:42

buna idee treaba cu importatul...

eugencluj

eugencluj

poate ca totusi sunt........

09 Iul 2007, 16:40

de acord, in tara asta nu mai sunt deloc fete romantice,dar pe alte meleaguri geografice totusi sunt, in special japonia,china,thailanda,aici in tara asta 18 ani de tranzitie a dereglat prea multi neuroni...concluzia..sa imi import o sotie...

aurasi

aurasi

ce e val....

09 Iul 2007, 14:01

Cam multe "lacrimi" pe forum,nu cred ca e cazul.....Nu mai plange!..... ce e val,ca valul trece...de te cheama de te-ndeamna...nu SPERA si nu ai teama.... tu ramai la toate rece... ce e val,ca valul trece..................

nickkk

nickkk

doar vise.....

03 Ian 2007, 02:59

eugencluj,sunt de partea ta,nu mai sunt fete romantice si dak mai sunt,sunt deja pe cale de disparitie,iar ce raspund fetele este aceiasi veche chestie:cine eu nu e adevarat,eu nu sunt k celelalte fete de fapt cum fac si baietii.nu avem ce face asa suntem cu toti nu mai exista romantism........

arys_mona

arys_mona

on topic :

22 Oct 2006, 00:57

pentru ca , spre deosebire de femei, ei au nevoie sa se desavarseasca "sentimental" folosind un numar mare de ciorne! ;) - vorba Sorescului! :) - tocmai pt ca , spre deosebire de femei...viata lor..moare mai devreme! :p:p:p

pisi

pisi

Leo,daca vreau

12 Oct 2006, 13:40

sa-mi satisfac niste necesitati,pot s-o fac f bine si singura,n-am nevoie de el, pe bune acum.
Dar cand amandoi vrem sa facem dragoste, simtim dorinta de a ne mangaia,sa ne spunem cuvinte de dragoste,sa ne privim in ochi etc, e o intreaga tevatura,ce mai incolo si incoace.
Asa ca faci dragoste,repet,pt ca tii in mod deosebit la acea persoana,si ti-e drag s-o atingi,ti-e drag s-o rasfeti cu sarutari si tot tacamul.
A face sex insa, presupune un pic de mozoleala,apoi bagat toc-poc,scos la fel de repede ,si bang,descarcare si aia a fost.

Si apropos,noi,eu cu al meu,nu facem dragoste premeditat,de f multe ori se intampla spontan,e de ajuns o privire mai jucausa a unuia dinte noi, o remarca nevinovata etc,ca sa ne dorim. :)

Deci,mai ai multe de invatat,dar nu-i bai, esti inca tinerel... :D

leo

leo

lol

12 Oct 2006, 13:16

a face dragoste e o arta fata de a face sex. si am avut norocul sa fac dragoste. senzatii, sentimente in momentul acela pentru un barbat se unesc toate. nu poti sa spui ca daca esti in pat cu o femeie pe langa senzatii nu ai si sentimente, evident nu profunde.

si indiferent daca simti foarte mult pentru femeia respectiva tot poti face o partida de sex si nu una de dragoste. a face dragoste inseamna mai multe decat sa satisfaci nevoile primare (este asa cum am spus premeditat). acum sper ca nu crezi ca daca iubesti la nebunie o persoana faci doar dragoste?
nu te-am contrazis, departe de mine gandul asta. am spus doar ca este mai complex decat intra in gandirea noastra procesul asta.

pisi

pisi

Si inca ceva

12 Oct 2006, 13:10

nu poti tine o relatie in viata doar cu compatibilitatea sexuala dintre cei doi,poate iti aduci aminte de ceea ce se spune:
"Daca dragoste nu e ,nimic nu e."

Degeaba te simti mai mult decat satisfacut cu o persoana in pat,daca atunci cand s-a terminat partida de amor,incep certurile,jignirile,tacerea,fiecare dintre doi isi vede de treaba fara sa-i pese de partener etc.
Orice om tanjeste dupa iubire,intelegere ,acceptare ,sunt convinsa ca oricat ar fi de grozav sexul cu o persoana,daca nu apar si sentimente profunde intre cei doi,degeaba toata compatibilitatea asta sexuala.

Se vede ca inca esti f tanar si mai ai multe de invatat despre viata,despre iubire etc.

pisi

pisi

Alo,Leo,

12 Oct 2006, 13:02

tu confunzi senzatiile cu sentimentele,bag seama.

Imi pare rau pt tine,dar eu ,si multe femei ca mine,nu ne putem culca cu un barbat daca nu nutrim sentimente profunde pt el.

Si sa stii ca si barbatii fac diferenta, intre a face sex cu o partenera oarecare si a face dragoste cu persoana pe care o iubesc.

Imi pare rau ,dar incurci borcanele,dupa cum am mai spus,incurci senzatiile cu sentimentele,si e pacat sa lansezi un mesaj total aiurea doar ca sa contrazici pe cineva.

Cand scriu sentimente ma refer la sentimentele de dragoste,iubire,iar la senzatii ma gandesc la dorinta de a avea o femeie frumoasa pe care tocmai ai cunoscut-ospre exemplu.

Si crede-ma,daca as stii ca un barbat se culca cu mine,doar ca sa-si satisfaca niste necesitati, zau ca nu l-as primi in patul meu.
Si cand fac dragoste cu al meu o facem pt ca ne suntem dragi unul altuia ,iar facutul dragostei nu vine decat sa completeze ceea ce simtim noi doi,completeaza nebunia din inimile noastre,reprezinta contopirea nebuna a doi oameni care se iubesc mult.

N-as vrea sa te jignesc,dar poate tu n-ai facut niciodata dragoste, de poti face asemenea afirmatii...

leo

leo

PISI

12 Oct 2006, 12:46

ceea ce spui tu este logic dar nu si real. lumea este mult mai complexa decat sensul cuvantului "logic". si am vazut foarte multe femei care reusesc sa tina partenerii dor prin sex.

legate de sex si dragoste sunt multe intrebari cand una sau alta. personal definesc "a face dragoste" ca pe un eveniment premeditat (la orice lucru premeditat exista un aport de sentimente). asta nu inseamna ca daca faci sex nu ai sentimente. doar nu esti lemn...

pisi

pisi

Nu poti tine langa tine un barbat

11 Oct 2006, 12:24

doar cu patul,aceasta e parerea mea.Degeaba te potrivesti sexual cu o persoana,daca acea partida se desfasoara mecanic,fara niciun pic de implicare sufleteasca,degeaba te simti bine cu el/ea in pat,daca in afara lui nu poti comunica cu acea persoana,nu ai nimic sa-i spui,nu ai nimic ce sa-l intrebi,el/ea reprezentand doar un "vibrator" uman.
Tocmai ca sentimentele pe care le nutresti pt cel de langa tine, fac ca ,hmmm sexul, dar eu prefer sa-i spun facutul dragostei,sa fie minunat,divin chiar. :)

Sexul fara sentimente reprezinta o descarcare si eventual un regret dupa,dar sexul sau facutul dragostei cu sentimente profunde pt cel cu care o faci, nu se compara cu nimic pe lumea asta, sunt unicele momente in care lumea va apartine doar voua,celor care va iubiti,iar voi sunteti unicii stapani ai acelei lumi. :)

aurasi

aurasi

uimire

11 Oct 2006, 11:57

Chiar si persoana care utilizeaza sexul pt a "lega" un barbat langa ea, a raspuns ceva legat de suflet.Oare atunci cand auzi o "poveste" a altuia, nu se gandeste ca si ea este in cauza? Nu putem invata nimic de la viata, nici din trairile sau povestile altora, daca ale noastre ni se par prea personale? Sunt placut surpinsa(chiar daca ma repet), sa vad ca inca mai sunt MULTI oameni pentru care sufletul este mai presus de trup, ma intristeaza insa cand unii confunda trupul, (doar pt ca au avut niste trairi "profesionale")cu IUBIREA. Atata pot ei???

speranta

speranta

Pentru...

10 Oct 2006, 20:02

ca sufletul are nevoie de un totunitar...care se cheama DRAGOSTE...iar pentru a face sex...nu este nevoie de suflet, se poate consuma in orice loc destinat pentru asa ceva!

eugencluj

eugencluj

incearca

09 Oct 2006, 21:57

incearca sa nu te mai gandesti la el deloc, danutza, ca si cum nu ar fi existat vreodata.
doar asa vei reusii sa treci peste lacrimi.
citeste ceva, dute la un film..sau uita-te marti la din dragoste cu mircea radu s avezi cate cazuri similare sint in tara.STII< acuma 2 ani. ma uitam si la varianta italiana de la din dragoste, sa vezi si acolo in italia cate cazuri similare cu cele de pe antena 1..In italia emisunea se numea STRANAMORE , dar si ei foloseau muzica beatles all you need is love!.
inca am 2 casete video cu acesta emisiune din italia de pe canale 5/....
daca vrei iti trimit cate poze cu orice vrei tu,
adresa mea email este beugen@hotmail.ro .
flori, peisaje orice...am camera foto digitala din 2000 si am sute de imagini..
si apoi este toamna acuma..frunzele cad.. vine curand prima zapada,.nu mai are rost sa fii trista...gandestete la ceva mai placut..
sper sa iti revii din starea asta de tristete pana la urma , nu are rost ..

arys_mona

arys_mona

:) varianta posibila de raspuns:

09 Oct 2006, 20:28

pentru ca pastreaza_n dansii instinctul de primat ( animalic!), draga mea! :) de regula, asemenea gen de barbati sfarsesc prin a fi victime sigure ale femeilor care_i UTILIZEAZA...cum pe oricare dintre obiecte! :)

aurasi

aurasi

pt danutzadanuta

08 Oct 2006, 10:10

Nu, nu poti face altceva. poate e mai bine sa suferi acum totul se pare ca si suferinta are o anumita "cantitate" poate ca suferind o sa se termine si acea cantitate de suferinta sau poate o sa suferi pana nu o sa mai poti suferi. Ce pot insa sa-ti spun, desi sunt sigura ca in momentele astea nu te incalzeste cu nimic, este ca sigur va veniisi fericirea. "Nimeni nu merita sa plangi pt el/ea, iar cine merita nu te va face sa plangi niciodata"

danutzadanutza

danutzadanutza

eugen , oare dk am plans...

08 Oct 2006, 08:20

nu mai vreau sa ma mai culc plangand...gandindu-ma la el...
nu mai vreau sa ma mai trezesc plangand peste noapte...cu gandul la el...
nu mai vreau sa ma trezesc dimineata cu ochii in lacrimi...cu acelasi gand...
nu vreau sa mai plang cand ma spal , cand ma imbrac , cand sint la volan ori in autobuz, ori pe strada...cand sint la servici ori cand ma duc spre casa...
nu vreau sa mai plang cand sint singura ori cu cineva...
caci mi-a secat izvorul de...lacrimi...
si nu mai vreau sa sufar...gandindu-ma la el...
chiar dk inima mea este sfasiata , zdrentuita , iar sufletul imi plange cumplit...
deci,eugen stiu foarte bine ce spui...iti mercic pt ...
si e adevrat...nu mai vreau sa...dar pot oare sa fac altfel? categoric, nu!

eugencluj

eugencluj

te cred

04 Oct 2006, 23:22

DA, danutza, te cred ce ai scris repetat.Inseamna ca si tu ai iubit la fel de mult ca si mine.SI nu mai scap de starea asta de tristete.,orice as face..Totul imi pare atat de cenusiu si fara viata.DACA gasesti vreodata cauta sa vezi filmul italian din 1970 :Anonimul venetian ...eu l-am vazut in anul 1987 sa inca stiu fiecare secventa.Ieri am vazut pe canal+ spania iar un film f bun:casualty of war cu Michael j fox din anul 1989..despre un soldat in razboiul din vietnam care se revolta impotriva colegilor sai care omoara in chinuri mari o vietnameza in razboiul din 1968 din vietnam..Foarte sensibil film...DAR filmele lui Meg RYan le stii toate? eu le stiu..AM la tv si canalul BOOM Romance, dar singur nu mai am chef de nimic...ASCULTI vreodata chopin? sunt cateva nocturne foarte bune....DAR clayerdman?..DANTE scria in infernul: viata este o cursa spre moarte..iar o iubire sfarsita este cred eu, tot un fel de moarte mai lenta...cred ca lacrimile mele au secat deja dar..si inima mea este plina de o tristete prelungita..fara nici o speranta.
ti-am raspuns prompt azi... la doar 60 minute dupa......noapte buna....

danutzadanutza

danutzadanutza

scuze

04 Oct 2006, 21:52

pt repetitii

danutzadanutza

danutzadanutza

dk ...

04 Oct 2006, 21:51

...am plans vreodata ? hmmm...fac eforturi extraordinare sa revin la viata mea , asa cum era ea inainte, buna sau rea , dar era a mea ; iar inima mea ,saracutza...dar,nu asta era subiectul oricum ; si...nu stiu altfel sa iubesc , decat cu adevarat , sa stii ! caci doar dk iubesti k adevarat...doar asa simti k traiesti cu adevarat ! asta e parerea mea !

danutzadanutza

danutzadanutza

dk ...

...am plans vreodata ? hmmm...fac eforturi extraordinare sa revin la viata mea , asa cum era ea inainte, buna sau rea , dar era a mea ; iar inima mea ,saracutza...dar,nu asta era subiectul oricum ; si...nu stiu altfel sa iubesc , decat cu adevarat , sa stii ! caci doar dk iubesti k adevarat...doar asa simti k traiesti cu adevarat ! asta e parerea mea !

danutzadanutza

danutzadanutza

dk ...

danutzadanutza

danutzadanutza

raspunsul...

04 Oct 2006, 21:43

....pt toate intrebarile tale : DA de 3x DA ! deci : DA ! AM IUBIT SI IUBESC CU ADEVARAT ! si ,DA ! mi-am dorit cumplit de tare sa-l il zaresc , chiar si pt o fractiune de secunda,pe acela pe care il iubesc si il doresc cu ...disperare ! si DA ! stiu al naibii de tare ce inseamna sa suferi din iubire neimpartasita...caci am simtit pe propria-mi inima ranita si distrusa ...si...

eugencluj

eugencluj

oare??

03 Oct 2006, 21:43

ai plans vreodata pentru persoana iubita sau sa doresti din tot sufletul s a il vezi o singura secunda..nu cred ca ai iubit vreodata cu adevarat..

eugencluj

eugencluj

nu cred..

02 Oct 2006, 07:15

sint totusi, si daca te uiti la antena 1 dn dragoste multe fete care se i-au prea mult dupa ce zic parinitiilor.care nu pot luna singure o decizie..care mereu au nevoie de o indrumare din partea cuiva,TREBUIA si asta luat in calcul.nu, dragostea adevarata nu se va transforma in ura niciodata.Afirmatie gresita.

danutzadanutza

danutzadanutza

eugen , trist...

01 Oct 2006, 22:09

...dar adevarat ! caci...iubirea ta se transforma incet, incet in cu totul...altceva ! dk la inceput dai vina pe colegi,parinti...bla,bla,bla...vei sfarsi prin a da vina pe ea, iar iubirea ta se va transforma in...ura ! si...tot ceea ce iubeai la ea , se va transforma in...defecte si nu este bine delok ;(deja chestia aia cu..."ea are 30 de ani...si pana cand crede ea k va mai alege, si intr-un mic oras de provincie?" cinstit? imi suna a...ceva urat-fara suparare); banuiesc k ai stat de vb cu ea despre toate aceste mici...inconveniente... iar parintiii, sa stii ,,intotdeauna doresc ce este mai bun pt copilul lor...asta este , nu trebuie sa te superi pe ei, ea si numai ea, iubita ta, trebuie sa aiba putere si discernamant sa aleaga ce e mai bine pentru ea;sper sa nu te superi,este doar o ...parere...

eugencluj

eugencluj

visuri (dreams) come true

01 Oct 2006, 19:09

NU stiu daca ai vazut acel frumos film romantic cu Robin Williams : what dreams may come: din anul 1998 in care chiar si mort Chris o cauta pe sotia lui chiar si in iad.SAU daca poate nu ai vazut acest film poate ca ai vazut serialul australian din 1984 THORN BIRD (pasarea spin) despre o dragoste imposibila..CE mult imi place acest serial chiar si coloana sonora.AM trait i n ultimii ani cam asa ceva, IUBESC o fata care acsculta doar de colegele ei de servici si de mama ei. care i-au bagat in cap ca diferenta de varsta de 10 ani dintre mine si ea este foarte mare, ca daca nu am ca EA facultate nu sunt bun de ea.IMI spune recent mama ei la telefon: sa iti cauti alta ca fata asta nu este pentru tine.ASTA este o gandire de secolul 18, cred eu..si sint atat de trist acuma.
AM scris pt fata asta, se numeste Marcela, peste 1500 de pagini in emailul ei dar degeaba,..
MA gandesc ca alta ar fii apreciat acest gest.
acuma cateva zile cu un aparat digital i-am fotografiat toti trandafirii din parcul orasului pentru ea, degeaba......DAR ea are peste 30 de ani asa ca..crede ca o sa aleaga la infinit sau ca o sa ai cada din cer un sot...insa fiind vorba de u n oras mic de provincie cam greu..
NU inteleg altii de ce se tem sa vorbeasca deschis?. eu nu am nici un secret, sunt pt sinceritate totala. iata si adresa mea email
beugen@hotmail.ro si vreau sa spun cat a pierdut fata asta caci o iubeam atat de mult in acesti ani incat imi dadeam viata pentru ca ea sa fie fericita.. dar cand parintii se amesteca asa este mereu.

septembrie

septembrie

eugencluj

01 Oct 2006, 17:20

era sa uit tot vb tu de nickul meu.... pai septembrie e inceput de toamna si toamna e anotimpul nostalgiei .... asa k uite nickul meu se refera la inceputul nostalgic ...deobicei oamnenii nostalgici sunt si roamntici:)bye