Femeia singura

by: moderator
Femeia independenta sau femeia singura?

Ce inseamna sa fii singura in societatea actuala?

Spune-ti parerea si dicuta joi, 20 noiembrie, intre orele 14 si 16, cu psihologul Loredana Ionascu de la Clinica TerapiaM.

eva31

eva31

Nu inseamna nimic

03 Apr 2011, 20:26

Inseamna ca te poti ``juca`` si poti sa iti bati joc de o gramada de idioti insurati care au fantezii cu tine. E bine, esti libera, faci ce vrei, cand vrei, cu cine vrei. Super!

stoe

stoe

Independenta sau Femeie singura

06 Iul 2010, 02:36

Cred ca sunt doua lucruri diferite, si nu merita facuta o comparatie.

E bine ca femeie sa fii independenta mai ales in zilele noastre, pt ca stii ca nu depinzi de nimeni, te descurci singura indiferent de circumstante.

Singura, doar daca asa iti place tie, desi majoritatea femeilor chiar si cele independente, isi doresc o casa, o familie, un sot care sa o sustina.

softroots

softroots

singuratatea e o stare de spirit

18 Feb 2009, 12:17

desigur, sa traiesti in societate inseamna sa te supui unor reguli valabile pentru toti cum ar fi sa muncesti pentru bani, insa in nici un caz nu trebuie sa acceptam regulile care, fara a le fi de un folos real - in sens uman - celorlalti, ne ingradesc personalitatea si ne alunga bucuria de a trai. securitatea este o problema serioasa. din pacate, foarte multi barbati nu respecta femeile ca pe egalele lor in drepturi si ca pe niste oameni. oricare ar fi compromisurile la care va obliga societatea asta departe de a fi perfecta, si asta e spus cu multa ingaduinta, nu trebuie sa incetati cautarea a ceva mai bun, mai frumos pentru voi. celor care aleg sa traiasca singure le recomand sprijinul familiei si multa incredere in fortele proprii. traiti viata pe care o doriti

zenit

zenit

...

27 Nov 2008, 12:51

am incercat mereu sa fiu independenta; adevarata independenta mi-am cosntruit-o atata timp cat am fost singura, nu ca as fi depins altfel de cineva. dar din cauza singuratatii m-am concentrat la maximum asupra mea: profesie, casa, etc. Acum, in doi ma simt la fel de independenta; adica nu depind financiar, imi pot lua viata in propriile maini oricand, imi platesc benzina si consumatia la masa. am timpul meu, prietenele mele, grijile mele pe care chit ca accept sa le impart cu altcineva mi le duc singura pe umeri. Independenta in relatie tine mai degraba de puterea de a nu deveni o intretinuta, de a nu te transforma in femeia profitoare, prostituata conjugala

christinechristine

christinechristine

... ...

24 Nov 2008, 20:23

Eu cred ca o femeie independenta este acea femeie care, din majoritatea punctelor de vedere, se descurca foarte bine in multe dintre situatiile pe care le intampina zi de zi.
Poate fi o femeie cu o cariera de succes, cu un caracter puternic, cu abilitati multiple.
Insa, cu toate acestea, de ce sa nu recunoastem ca se intampla ca o femeie 'independenta' sa simta nevoia de a fi dependenta, emotiv, afectiv, de un barbat. Deoarece toate semnele unei independente pe plan social ascund slabiciunile si nevoile pe care orice femeie, independenta sau nu, are nevoie...

iarasi

21 Nov 2008, 00:31

Am ajuns la spartul targului?
Femeile singure sunt acceptate de societate, dar sunt privite ca si niste persoane cu handicap. Dupa perioada de studentie, trebuie sa recunoastem, ideea de normalitate inseamna cuplu, familie, copii. Daca nu ai prieteni care la randul lor sunt singuri, te simti ingrozitor, mai ales de sarbatori, la petreceri cand nu ai cu cine sa dansezi un blues, in vacante cand te trezesti ca trebuie sa platesti in plus pentru camera chiar daca tu nu ocupi decat un loc … nu e loc pentru femei singure in lumea de astazi.

egodog

egodog

de acord...

20 Nov 2008, 15:28

eu m-am mutat de acasa la 20 de ani... cu doar un rucsac in spate. iar atunci i-am chemat pe cei 3 prieteni f buni ai mei care au stat cateva zile la mine si m-au ajutat sa renovez noua casa. dupa un an, cand am schimbat apartamentul, deoarece se stransesera f multe lucruri intre timp, mi-am chemat, fratele, tatal si prietenii fratelui pentru ca aveam nevoie de mai multe masini sa ma ajute sa car totul. dar astfel de lucruri se fac, si e normal sa ai nevoie de ajutorul unui barbat. ce, cand fratele meu s-a mutat el nu si-a chemat prietenii? si chiar si pe mine?
inseamna asta ca depinzi de barbati? nu, inseamna doar ca nu traim singuri pe lume si avem nevoie de cei din jurul nostru pt anumite lucruri. dar nu avem nevoie de ei pentru a lua decizii ce ne privesc strict pe noi. decizia de a ma muta am luat-o singura, si a facut-o in ciuda impotrivirilor mamei si ale celor din jur care m-au facut "nebuna" si inconstienta

gaspy

gaspy

@loredana

20 Nov 2008, 15:22

e si normal, omul e un animal social, nu? dar eu sunt de parere ca n-ai nevoie neaparat de un barbat/iubit. poti chema un frate, tata, prieten, prietena etc atunci cand ai nevoie. dar asta nu te face mai putin independenta

gaspy

gaspy

a se citi

20 Nov 2008, 15:20

*ca nu sunt singura :D si chemat

gaspy

gaspy

@bunnyblue

20 Nov 2008, 15:19

dar nu poti avea un barbat acolo pe care sa-l chemi atunci cand ai nevoie de ceva? desi, sincer, barbatul oricat de barbat ar fi, de multe ori e mai pampalau decat o femeie. cand mi-am cumparat masina de ex, mi-am cemat cel mai bun prieten sa ma asiste pentru a parea ca sunt singura si ca ma pot fraieri cum vor ei, vanzatorii. si in plus, se presupune ca un barbat ar trebui sa stie ceva mai multe despre masini, nu? cu toate acestea m-as fi descurcat la fel de bine si fara el, ca n-a fost de mare ajutor. si sa stii ca am intalnit barbati mai slabi si mai "pampalai" decat multe femei

andreea_mandra

andreea_mandra

dar totusi.....

20 Nov 2008, 15:00

a iubi....a fi prezenta intr-o relatie...a imparti anumite lucruri cu cel de langa tine...nu inseamna ca esti dependenta de acel om...si ca fara el nu te-ai descurca.Una este sa ai nevoie de cineva langa tine...si alta este sa fi independenta

andreea_mandra

andreea_mandra

:)

20 Nov 2008, 14:56

si oare exista cineva care sa stie sa le imparta asa de bine incat sa nu intervina discutiile si certurile?

seagull

seagull

nu a spus nimeni ca renunti

20 Nov 2008, 14:53

dar de redus frecventa o faci ca n-ai cum altfel. acolo unde prietenele iti umpleau tot timpul liber, care si-asa nu era prea mult, dupa 12 ore dedicate serviciului, acum mai e si un partener... si ce sa faci, trebuie sa-l inghesui si pe el acolo undeva... si in plus sa mai ai si timp pentru tine, singurica. si din cele 25 de ore pe sapt petrecute cu prietenele trebuie sa-i dai si lui macar 10. dar asta nu inseamna sa incetezi iesirile cu prietenele. in nici un caz. trebuie sa stii sa le imparti pe amandoua

andreea_mandra

andreea_mandra

exact...

20 Nov 2008, 14:50

asta inseamna si libertatea in cuplu....adica...pe langa faptul ca se fac anumite lucruri impreuna...mai sunt si acelea care se fac separat

andreea_mandra

andreea_mandra

eu personal...

20 Nov 2008, 14:47

Nu as putea trai singura.Desi ma consider independenta, desi fac tot ceea ce imi place, tot ceea ce doresc...Pur si simplu nu as putea singura. Pot sa iau foarte multe decizii singura...dar unele chiar necesita o a doua parere ..in cazul meu a partenerului

nonette

nonette

20 Nov 2008, 14:47

nu inteleg de ce ne-am raportat repede la nevasta si cratita.

inca nu inteleg dece ar accepta cineva asta si apoi s-ar plange ca si-a pierdut independeta.

tine de tine cat de independenta vrei sa ramai si pe parcursul relatiei tale.

seagull

seagull

nu cred ca poti ramane la fel de independenta

20 Nov 2008, 14:44

atunci cand te afli intr-o relatie. nu spun ca te apuci de copii si stat la cratita, dar anumite decizii se iau impreuna. fie si numai - in ce culoare vopsesc dormitorul. ca femeie singura (adica nu intr-o relatie) tu alegi cum iti traiesti viata, unde mergi in concediu, in ce culoare vopsesti dormitorul etc. atunci cand e si un partener implicat trebuie sa tii cont si de parerea lui, caci d-aia se numeste partener. dar a avea pe cinea alaturi, si a-l implica si pe el in deciziile tale nu inseamna a-ti pierde independenta. nu inseamna a fii dependenta de el... si nici el de tine

andreea_mandra

andreea_mandra

20 Nov 2008, 14:43

nici eu nu am raspuns neaparat la ce ai replicat tu :)....am spus la moldul general

nonette

nonette

20 Nov 2008, 14:42

unde am zis eu ca e rau?

andreea_mandra

andreea_mandra

sa fi cu cineva.....

20 Nov 2008, 14:41

.....nu inseamna neaparat ca iti pierzi independenta, inseamna doar ca ai cu cine sa-ti imparti problemele,grijile, nu e deloc rau in asta.

nonette

nonette

parerea mea

20 Nov 2008, 14:40

e ca independeta ti-o castigi mai intai in "singuratate". daca stii sa ti-o pastrezi si sa nu creezi probleme in cuplu perfect.dar mi se pare un pic dificil sa ramai la fel de independeta cum poate erai cand erai singura.

andreea_mandra

andreea_mandra

independenta....

20 Nov 2008, 14:36

inseamna in mare parte sa iti duci viata asa cum iti place, sa faci ce ti-ai dorit, sa actionezi asa cum vrei tu atunci cand vrei, sa nu te bazezi mereu pe altcineva cand ai o problema...sa incerci sa rezolvi singura ceea ce ai de rezolvat...poti face toate astea si cu un partener alaturi

andreea_mandra

andreea_mandra

independenta nu este egala cu singuratatea

20 Nov 2008, 14:33

Sunt foarte multe femei casatorite care sunt si se simt independente

ladybug

ladybug

@nonette

20 Nov 2008, 14:31

nu cred ca sunt mai reci sau mai dure. mai calculate poate, si nu vad in asta un defect. poti fi independenta si totusi sa fii o persoana foarte calda si placuta.

ladybug

ladybug

@loredana

20 Nov 2008, 14:29

de ce spui ca este mai greu sa gasesti un partener alaturi de care sa ai o relatie de durata? cu ce ar putea afecta independenta acest lucru?

nonette

nonette

20 Nov 2008, 14:29

deja barbatii s-au obisnuit cu ideea ca exista din ce in ce mai multe femei independente.

si multi accepta asta. pana la urma nu vad unde ar fi problema.?

si nu, independeta nu are nici a face uc singuratatea.dar cred ca atunci cand poti sa te descurci pe picioarele tale singuratatea nu mai sperie asa de tare.

ma gandesc doar ca femeile independete suntmai calculate? mai reci? mai dure?

ihatepink

ihatepink

...

20 Nov 2008, 14:25

Cred ca femeia independenta este un eufemism pentru femeia singura, care suna cam trist.

ladybug

ladybug

femeia independenta

20 Nov 2008, 14:21

nu are nevoie de altcineva, spre exemplu un barbat, pentru a o intregi, pentru a o ajuta in luarea deciziilor, si a contribui financiar... si multe alte variabile

egodog

egodog

eu sunt independenta...

20 Nov 2008, 14:12

de cativa ani. locuiesc singura, ma descurc singura... cu toate acestea oamenii din jur au vazut in min eo femeie vulnerabila. un fel de "prada". mai ales barbatii, daca stiu ca nu ai un barbat langa tine care sa-ti ia apararea cred ca pot sa profite...

dolcedaniella

dolcedaniella

Independenta

19 Nov 2008, 20:15

Independenta pana in maduva oaselor,singura nu sunt nici daca vreau :P .Cand esti independeta ai incredre te respecti esti o femeie puternica