FECIOARE PROBLEMATICE

by: dan
Sunt de 6 luni cu o tipa care este in zodia Fecioara, eu fiind Rac. Nu stiu de ce, dar pur si simplu nu pot sa o fac sa se deschida fata de mine. Nu are incredere in mine, ma testeaza in fiecare discutie pe care o avem , se supara din te miri ce si nu spune, mereu are faze gen nu are incredere in mine ca o iubesc (si o iubesc ca un nebun, serios acum...). Chiar nu stiu ce sa fac, asa sunteti voi toate fecioarele ciudate? Eu am 24 de ani, iar ea are 19. Poate este si diferenta de varsta...M-am saturat de felul in care imi aplica una calda, una rece...pur si simplu as vrea sa am o relatie normala cu ea, nu sa fiu ranit constant de vorbele pe care mi-le arunca si de felul in care nu ma suna...Ma rog, si partea cea mai rea este ca atunci cand imi arunca anumite vorbe si eu ma apuc sa ii raspund si asta chiar nu cred ca ajuta. Intr=un final ne ironizam unul pe altul la nesfarsit.
Un singur moment a existat de comunicare perfecta intre noi : de ziua ei i-am facut cadou un buchet de 19 trandafiri de culori diferite(ma rog, de nunate diferite)...si i-am facut eu singur o caseta de bijuterii din lemn imbracta in piele in care am "sculptat" mai multe citate din autorul ei favorit, iar in caseta i-am lasat un set de bijuterii. Atunci chiar mi s-a parut ca am dat-o pe spate. Dar efectula disparut rapid.
As aprecia orice fel de sfaturi

onyka

onyka

rabdare

02 Apr 2010, 16:28

Asa suntem noi, cu toane. Sotul meu e rac, eu fecioara si ne intelgem foarte bine, totul e sa mai lase si ea de la ea. Si eu la inceput eram capricioasa, mandra si geloasa. trebuie sa incerci sa-ti dai seama de ce reactioneaza asa, sau sa o determini ca pe un copil sa-ti spuna ce simte. ce-i drept el are mare rabdare cu mine si-mi face toate mofturile. poate va observa si ea intr-un final ca greseste cu atitudinea ei. RABDARE...

adeline18

adeline18

dan

15 Oct 2008, 15:19

atunci cand nu avem incredere intro persoana nu ne manifestam prea mult sentimentele, probabil ca tipa a trecut printr-o relatie urata..si acum ii e frica sa mai se implice..pt ca asa suntem noi..ne este frica sa mai punem suflet daca am fost ranite.. dar atunci cand iubim din nou suntem in stare sa facem si imposibilul ca celalalt sa fie fericit.. daca te-a sunat, poti fii fericit..pentru ca noi greu facem primul pas.. bafta

adeline18

adeline18

manina

15 Oct 2008, 15:13

ai foarte multa dreptate..si sunt in total deacord cu ce ai scris.. in legatura cu barfa,hai sa fim seriosi..cine nu barfeste? voua daca vi se pare ca cineva are aere, etc, si nu va intelegi bine cu acea persoana, nu o barfiti? dar avem si noi o limita in toate astea.. si despre pudicitate.. as putea spune ca nu sunt deloc pudica..imi place sa experimentez multe lucruri noi ..

manina

manina

anaina

26 Aug 2006, 13:43

imi pare rau dar te contrazic
eu personal sunt diplomata
cat despre barfa, cred ca toate femeile fac asta dar nici chiar asa cum spui tu
eu numi barfesc prietenii
barfa inseamna sai vb de rau

manina

manina

salut din nou

16 Iun 2006, 15:58

nu toate fecioarele sunt pudice
daca tea sunat inseamna ca te iubeste
deobicei fecioara face primul pas
daca si tu o iubesti lupta pt relatia ta
nu cred ca faptul ca este pudika tre sa va afecteze relatia

manina

manina

salut

16 Iun 2006, 15:53

eu sunt fecioara.sunt casatorita.sa sti ca noi suntem uneori reci dar cand iubim pe cineva iubim cu trup si suflet.intradevar cateodta mai suntem si egoiste dar ai rabdare o fecioara merge pana in panzele albe intro relatie.iti doresc succes

raluk

raluk

Te referi la barfa?

08 Nov 2005, 12:37

Sau ce ai vrut sa spui cand ai zis ca "te canta pe la spate"?
Si eu am o prietena fecioara la care tin enorm de mult. Eu sunt Balanta si de multe ori mi-am pus problema ca este posibil sa ma barfeasca.

Daca ar fi asa, chair as fi super ranita. Sunt cea mai buna prietena a ei si pare ca ma admira, ca ne intelegem super. Chiar crezi ca barfesc pe toata lumea?

inaina

inaina

hmhm

08 Nov 2005, 03:22

fecioara este considerata zodia cea mai lispita de diplomatie. nu sunt persoane rele, sunt in stare sa te ajute la nevoie... dar te si canta in spate. asta e!!

raluk

raluk

Ca sa ne intelegem...

28 Sep 2005, 23:42

Tu voiai un semn ca fata tine la tine: tocmai l-ai primit, a venit in genunchi sa iti ceara iertare. Sau ma rog, atat cat i-a permis orgoliul ei de Fecioara. Acum ca ai primit acel semn ce mai astepti?
Daca simti pentru ea ceea ce ai spus in postul initial cine te opreste sa lupti pentru relatia ta?

dan

dan

Intorsatura de situatie:)

27 Sep 2005, 16:00

Sunt in al noualea cer astazi: m-a sunat sa ma cheme sa discutam, aparent ar vrea sa ne impacam. ce ziceti? sa ii mai dau pudicei mele fecioare inca o sansa?

celdesubdush

celdesubdush

pudicitate

26 Sep 2005, 16:47

femeile "fecioara" sunt pudice pana se obisnuiesc cu partenerul...apoi nu mai este nici o problema.
legat de "naspa" la pat trebuie avut in vedere modul in care sunt stimulate de partener.
trebuie in permanenta sa li se trezeasca interesul cu ceva anume...trebuie sa se simta implicate in problema...

dan

dan

ai dreptate, din pacate

26 Sep 2005, 16:37

Legat de faptul ca sunt pudice, ai dreptate. Mi se parea ingrozitoare fosta mea prietena din punctul asta de vedere. Ii era foarte greu sa se dezbrace in fata mea la inceput, iar mai apoi era foarte reticenta la experimente. In orice caz, era naspa la pat, ca sa fiu sincer. Nu e prea gentlemanlike din partea mea sa zic asta, dar este adevarat.

raluk

raluk

lol

26 Sep 2005, 15:44

Deci m-ai amuzat teribil, Rodicutza. Ia spune-mi sincer acum, ce fecioara te-a suparat pe tine? Una pudica nu-i asa?
hihi, lasa-le si tu sa traiasca fericite. Si , vorba celui de sub dush, care e legatura dintre faptul ca sunt pudice si faptul ca sunt celibatare, hmm....weird. Nota 10 celdesubdush!!!

celdesubdush

celdesubdush

celibat

26 Sep 2005, 14:20

cred ca esti intr-o mare eroare...ce treaba are pudicitatea cu celibatul? (adica "fecioarele" nu se marita ca le este rusine sa se dezbrace?)...:))

rodicutza_sadica

rodicutza_sadica

Fecioarele raman celibatare

26 Sep 2005, 10:24

...in proportie de 80% si mai ales femeile. Asta din cauza ca sunt pudice, au prejudecati, din cauza ca prefera viata de unele sigure si din cauza ca nu stiu sa isi exprime sentimentele.
De acord altcineva?

raluk

raluk

Normal....

24 Sep 2005, 12:29

Mai conteaza multe alte lucruri in afara de zodie. Chiar daca presupunem ca treaba cu zodiile nu este doar o superstitie ci o realitate, tot mai sunt multe lucruri din personalitatea unui om care sunt acumulate in timp. Un om rareori isi pastreaza caracteristicile pe care le avea la nastere: conteaza mult influentele din mediul in care traieste. Si aici ma refer la familie, prieteni, educatie, etc...

anne

anne

fecioare ... sau doar simpli oameni

23 Sep 2005, 12:54

Secretul relatiilor nu sta in compatibilitatea zodiilor ... ci in dorinta de a face lucrurile sa mearga. Sa te cunosti pe tine ... sa-ti cunosti partenerul ... sa aplici in permanenta principiul "ce tie nu-ti place altuia nu face". Sunt Rac si am langa mine o Fecioara de ceva vreme. Sunt critice, dar de cele mai multe ori pe drept cuvant ... iar noua, racilor, nu ne place sa fim criticati ... ce stiu e ca imi ofera confort afectiv si siguranta ... ma face sa ma simt iubita ... dar nu stiu daca din cauza zodiei.

celdesubdush

celdesubdush

parere...

23 Sep 2005, 01:09

Eu sunt "fecioara" si am o relatie cu un "rac". Relatia "merge" si pot spune ca are ceva profunzime.
Sunt de parere ca nu trebuie sa raportezi la zodii ci mai degraba la caracterul persoanelor implicate intr-o relatie.
Nu zodia da caracterul...ci educatia primita...experienta de viata...si, in unele momente, inteligenta.
Zodia are rolul de a incurca mai mult lucrurile...incearca sa privesti mai simplist lucrurile.
Trebuia sa analizezi daca esti compatibil cu persoana respectiva..si atat.

virgo

virgo

Reversul medaliei

22 Sep 2005, 13:43

Buna , Razvan , iti scrie o Fecioara casatorita cu un Rac ... prietena ta are o problema cu respectul , mai intai cel de sine si apoi cel fata de tine . Parerea mea e ca nu te considera suficient de atragator din punct de vedere intelectual , faza cu "una rece , una calda" e tipica pentru o Fecioara , ca si testele pe care ti le serveste in mod constant . Ai facut bine ca ai lasat-o si dac-o vrei inapoi acum ai sanse mai multe . Dac-o faci sa sufere un pic o sa-i atragi atentia si stunci s-ar putea sa se schimbe . Greseala ta a fost ca i-ai oferit siguranta , cand ea de fapt cauta o provocare . Sa nu uiti ca foarte multe Fecioare se indragostesc de barbatul pe care nu-l pot avea !

galitcristina

galitcristina

Salut :))

14 Sep 2005, 15:21

Vreu sa-ti spun ca shi eu sunt din aceasta zodie, pe care multi o numesc stranie, dar... eu ma shtiu pe mine shi pot sa-ti spun ca daca ea te iubea cu adevarat demult era sa-ti demonstreze acest lucru. Noi, fecioarele, suntem foarte inchise, shi ne deschidem doar persoanelor foarte apropiate. Ar trebui sa o chemi la o conversatie shi sa fii direct cu ea, intreab-o ce ashteapta ea de la ralatia voastra, daca intra-adevar tine la tine - va dori sa continuati... Daca, insa, va fi nesigura ce sa-ti raspunda, acorda-i timp sa se gindeasca... dar daca tot nu vei primi un raspuns, pur shi simplu, va dori sa se joace mai departe cu tine
:( Important este sa nu-ti pierzi curajul shi sa tii capul sus!!! Succese :))

raluk

raluk

Poate avea probleme de exprimare...

14 Sep 2005, 10:49

SIncer mai cunosc cateva tipe in zodia fecioara si majoritatea au micute probleme cu exprimarea sentimentelor.

rodicutza_sadica

rodicutza_sadica

Daca asta ai simtit...

14 Sep 2005, 10:33

Eu intotdeauna am fost de parere ca nu merita sa ramai intr-o relatie distructiva, sperand ca o vei face sa mearga...Sunt sincer convinsa de faptul ca nu merita sa te chinui in van atata timp cat simteai ca mori cate un pic in fiecare zi in relatia in care erai...si tu exact asta faceai...

raluk

raluk

Da rapid ai fost....

13 Sep 2005, 12:58

Razvan, nu te supara pe mine dar nu te=ai decis cam rapid?
Ma rog, relatia a rezitat totusi 6 luni, poate merita sa mai incerci un pic. Cum a reactionat tipa la despartire?

dan

dan

Me again

13 Sep 2005, 12:56

Deja nu am mai suportat relatia si i-am cam dat papucii tipei respective. Oi fi facut bine, nu oi fi facut bine, eu nu mai suportam

rodicutza_sadica

rodicutza_sadica

Esti fecioara cumva Anna?

12 Sep 2005, 17:58

(Ma refer la semnul zodiacal)
Ma gandeam la prietenii mei pe care ii cunosc in zodia asta si drept sa iti spun comportamentul este oarecum tipic...Nu ma mir nimic din ceea ce spui tu. Acesta este felul lor de a se manifesta atunci cand inca nu au suficienta incredere in tine. Incearca sa ii castigi increderea, cred ca despre asta este vorba...

anna1745

anna1745

reply

12 Sep 2005, 16:51

Buna.... am citit cu atentie mesajul tau si sincer am fost f impresionata de ce ai scris. E pt prima oara cand intru intr-un astfel de forum sa scriu... Parerea mea e sa incerci sa o provoci la o discutie deschisa, pe care sa o pregatesti cu grija intr-o atmosfera armonioasa si romantica, intr-o seara de preferat. Si sa-i spui ce simti pt ea si sa-i explici faptul ca esti confuz datorita comportamentului ei imprevizibil si inconstant si te temi ca daca lucrurile continua asa, relatia voastra ar avea de pierdut. Si vezi cum reactioneaza... dc tine la tine cu adevarat atunci sigur emotiile vor prima in fata la orice si se va gandi mai bine cum se poarta cu tine. Poate a avut o deceptie mare in iubire si de aceea exagereaza in ochii tai prin teste de incredere si suparari din senin.. Mult succes ! :)