diane 35/ ovulatie

by: kobe_cris
Buna ziua!
As vrea sa aflu in ce masura este posibil ca, in urma administrarii Diane 35, in pauza de 7 zile, poate exista ovulatie. Desi teoretic nu este posibil, daca pastilele au fost luate aproape zilnic nu la ora exacta, ci la o diferenta maxim de 1-2 ore, ar diminua efectul lor contraceptiv?
Fac tratament cu Diane 35 pentru dereglari hormonale, amonoree secundara si ovar micropolichistic. Le iau de 2 luni, iar astazi, a saptea zi de pauza, mi-a venit menstruatia, exact ca si luna trecuta- ar fi o premisa ca functioneaza, desi le-am luat cu intarzieri. In a sasea zi(ieri), am avut un contact sexual in care s-a rupt prezervativul, din pacate. Astazi dimineata mi-a venit menstruatia. Stiu ca spermatozoizii traiesc maxim 6-7 zile in interiorul corpului. De maine incep din nou un blixter cu diane 35. ar fi cazul sa ma ingrjorez cu privire la posibilitatea unei ovulatii(desi pe durata tratamentului am inteles ca e f putin probabil sa existe- de aceea nu ma incred prea tare in efectul contraceptiv si folosesc si alta metoda- prezervativul- care, ironic, nu a functionat de acesta data) si, ulterior a unei sarcini nedorite?
trebuie sa iau escapelle?cum ar interactiona cu diane 35?

medeea_bella

medeea_bella

?

06 Iun 2009, 21:13

Mie mi s-a intamplat ca dupa un tratament cu Diane pt amenoree si acnee sa nu-mi vina c.m. 3 luni.
Insarcinata nu sunt ptk am facut destule teste pana acum...si totusi ..de ce nu vine? :(