endometrioza si anticonceptionalele

by: mihaela1975
buna ziua,am 32 ani in urma cu 1 an si 8 luni mi-au fost prescrise anticonceptionale loette in schema continua(fara a avea intreruperea aceea de 7 zile)fiind diagnosticata cu endometrioza si cu 2 chisturi destul de mari cite unul pe fiecare ovar.dupa acest tratament am fost la controale regulate si am facut si ecografii transvaginale si nu mai exista chisturile ,dar la palpare in continuare mai sunt aderente(mentionez ca inainte de inceperea tratamentului aveam durerii si practic eram la ciclu intruna ,nu eram curata nici 2 zile pe luna lucru care a dura cam 1 an ).la ultimul consult(acum 2 luni)dr. mi-a spus ca totul este ok ,dar sa nu intrerup tratamentul cu anticonceptionale in schema continua decit in momentul in care vreau sa ramin insarcinata(nu am copii si nici avorturi)pentru ca ar reveni boala.ciclul imi mai vine cam la 3 -4 folii si atunci intrerup pentru 5 zile anticonceptionalul(asa mi-a fost prescris).intrebarea mea este:imi afecteaza in vreun fel starea de sanatate acest tratament ?
am de ce sa imi fac griji?este prea agresiv tratamentul?
cu multe multumiri.

valia

valia

DA

08 Aug 2008, 14:34

1. Orice tratament de substitutie hormonala iti adanceste dezechilibrele endocrine proprii
2. Orice tratament cu hormoni sintetici iti creste riscul de cancer intre 25 si 35 %
3. Cum ti s-a diagnosticat endometrioza ? Ti s-a stabilit din ce CAUZA a aparut ? Un tratament se face in functie de cauza, cel putin asa cred eu.