anticonceptionale

by: andeeea
buna ! as vrea sa stiu dak sunt indicate anticonceptionalele la doar 15 ani:|...

Hello

02 Dec 2007, 13:42

As vrea sa stiu si eu daca la 15 ani sunt indicate astfel de intrebari. In cazul in care nu le iei pentru reglarea unei dereglari hormonale (tare formulare, nu?) nu cred ca trebuie sa te manance in fund sa vrei asa ceva.

ancutsel

ancutsel

pisi

13 Aug 2007, 15:54

Eu vorbesc din punctul meu de vedere si al prietenelor mele adolescente.Cei despre care vorbesti tu sunt copii tinuti prea in frau de parinti si atunci cand scapa zburda ori cu mult prea multa libertate cu probleme in familie si alte alea.Intr`adevar, sunt si fete care nu se gandesc la consecinte insa eu ti`am vorbit in numele meu si al cercului meu de prieteni.

pisi

pisi

Apropos de vremea adolescentei mele

13 Aug 2007, 13:13

Eram informati si pe atunci,oricum cine doreste sa fie informat va fi intotdeauna,indiferent din ce generatie face parte.
Si inca ceva: nu cred ca cei foarte tineri isi incep viata sexuala cu gandul la protectie,sunt foarte putine cazurile de genul asta,ar fi ideal sa fie asa cum zici tu.

pisi

pisi

Oh,da,desigur

13 Aug 2007, 13:10

Majoritatea isi incep viata sexuala pt ca doresc sa faca dragoste cu persoana de care se simt atrasi,din curiozitate sau la presiunea partenerului de cuplu.
La varste foarte tinere,nu prea ne sta capul la protectie,ci la distractie si la trait clipa,ca mai exista exemple pozitive pe ici colo e foarte adevarat,dar asta nu inseamna ca marea majoritate a tinerilor se gandeste la protectie.
Sa mai amintesc aici ca suntem pe locurile fruntase la numarul de avorturi sau la numarul celor suferinzi de boli venerice?
Poate ca trebui sa amintesc ca varsta la care fetele devin mame a scazut drastic si ca varsta la care fetele isi incep viata sexuala a ajuns pe la 12-13 ani?
Poate esti buna,ancutsel,sa-mi explici si mie,cat de matur si de sigur pe tine poti fi la varsta adolescentei?
Sper ca nu vorbim aici de exceptii,ci ma intereseaza maturitatea si siguranta de sine a tinerilor in general.
Pentru mine maturitatea reprezinta ca ai deja un anumit statut financiar,social,ca ai acumulat o experienta de viata,ca ai invatat din propriile greseli,ca esti echilibrat in toate,dar toate acestea nu le poti obtine decat dupa ce ai trecut prin anumite experiente.

ancutsel

ancutsel

PT. PISI

12 Aug 2007, 23:56

Cine a zis ca sexul se rezuma doar la placere?Viata sexuala ti`o incepi cand ca esti pregatit sa eviti sau sa infrunti problemele pe care aceasta le aduce.Te`ai simtit matur cand ai fct pasu asta atunci tre sa dai dovada de maturitate pana la capat protejandu`te potrivit varstei tale(sunt de acord cu tine ca nu este bine sa ia anticonceptionale la varsta asta) Insa daca ea si`a inceput viata sexuala acum atunci si`a asumat si responsabilitatile p care l aduce aceasta.Vezi ca a cerut si parerea noastra,deci ii pasa si nu o face cu ochii inchisi.Problema unei sarcini sau a unei bts nici nu se pune in cazul unui adolescent informat cum se cuvine.Pe vremea ta pisi erau puse problemele astea pt ca nu prea exista informatie insa acum e cu totul si cu totul alta lume iar inocenta din pacate ti`o pierzi mai repede.Parerea mea,a unei adolescente din ziua de azi...dar probabil experienta ta de viata vasta o sa zica altceva ..greu mai e si cu generatiile astea:))

sweet_dana

sweet_dana

buna

11 Aug 2007, 21:22

nici eu nu cred k e bine sa le iei la varsta ta..k iti dereglezi procesul tau natural de crestere.

pisi

pisi

Sexul nu se rezuma doar la placere

19 Iul 2007, 11:04

Aici e vorba,ancutzsel,si de lipsa maturitatii sau a lipsei de responsabilitate.
Cand ne incepem viata sexuala multi dintre noi nu vedem decat partea plina a paharului,dar la reversul medaliei nu ne gandim.
Preferam sa traim clipa in loc sa ne gandim si la urmari,iar cand ne desteptam e de obicei un pic cam tarziu,ori suntem gravide(sarcina nefiind dorita de niciunul dintre cei doi parteneri),ori ne trezim cu vreu bts.
Din momentul in care ne incepem viata sexuala,vizitele la ginecolog devin obligatorii,indiferent ca e vorba de controale de rutina sau chestii care ne deranjeaza.
Iar Laura are dreptate,anticonceptionalele nu le poti lua inainte de o anume varsta,gandeste-te ca organismul e in crestere,sistemul hormonal inca nu e bine pus la punct,si colac peste pupaza,mai bagi in tine adevarate cocktailuri hormonale,care iti dau si mai rau organismul peste cap,mai ales daca nu ai depasit o anumita varsta.
Hai sa nu mai privim lucrurile atat de superficial cand ne gandim la sex,sexul presupune si niste riscuri,de aceea trebuie sa ne incepem viata sexuala si sa ne protejam incepand de la o anumita varsta,varsta care presupune o oarece maturitate,fizica,afectiva si psihica.

ancutsel

ancutsel

:)

18 Iul 2007, 19:23

cel mai bn e s t duci la un medic ginecolog..consultatia costa putin si t poti duce si fara parinti:)....
Si adik dc m rog nu este indicata inceperea vietii sexuale sub varsta de 18 ani?
Eu cunosc atatea si atatea fete si femei doamne in toata regula,femeile batrane d la tsara care se maritau la 16 ani ....si nici una dintre ele nu a murit din cauza asta pana in prezent.Atata timp cat esti sigur/a p tn si esti pregatit moralmente pt pasul asta si t simti sufiecient de matur nu ai nimic de pierdut...doar virginitatea:P

laura_irina

laura_irina

parerea mea

13 Iul 2007, 17:28

nu sunt de specialitate dar la varsta asta esti inca in crestere si nu cred ca sunt recomandate deoarece sunt pe baza de hormoni(de altfel nici inceperea vietii sexuale nu este recomandata sub 18 ani).cel mai recomandat ar fi folosesti pt protectie prezervativul caci te apata si de bts(boli cu transmitere sexuala) care chiar exista .acuma este decizia ta dar parerea mea este sa te bucuri de adolescenta caci de sex(si problemele care le aduce )ai tot timpul.bafta

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!