cine poate sa-mi zica mai multe despre intreruperea sarcini ?

by: meonlyme
sunt tare curioasa,ce efecte avem .. pe urma... ? .. inainte cu cat timp dupa ce ai aflat potzi sa faci ? ..Ce reactzi produce ? ... Ce se intampla defapt ? .ast mesaje,tot timpul am fost curioasa..dar nu am vrut sa intreb pe nimeni..dar acum.. am ocazia.

dulce_candva

dulce_candva

buna

21 Aug 2006, 19:48

eu am facut o intrerupere de sarcina acum o saptamana!mam dus prima data la doctor mia facut o ecografie si mia zis ca a doua zi sa vin sa fac crima si am intrebato pe doamna doctorita daca sunt consecinte grave si mia asigurat ca nu voi avea(fizic ma refer).a doua zi de dim ma dus in sala de operatie mia facut anestezia si am aut niste complicatii si a trebuit sa raman peste noapte la spital.dureri fizice nu prea au fost decat durerea de burta unde a fost copilul.dar daca ai un bebe nu renunta la el pt nimic in lume nu face ce am facut eu.eu plang in continuu si regret nespus de mult eu ador copii dar tinand cont ca sa intamplat de prima data cand miam inceput viata sexuala avand facultate de facut si niste parinti nu foarte intelegatori un prieten care nu sia dorit copilul.ma doare sufletul pt ce am facut si nu cred ca imi voi reveni foarte curand.asa ca rog pe toate femeile care au de gand sa renunte la copii sa se mai gandeasca odata si sa renunte daca se poate la aceasta idee pt ca e ceva din tine o bucatica din tine si dumnezeu stie de ce ti la dat si sa nu renunte cum am facut eu!

gabi_2007

gabi_2007

Avortul nu trebuie facut

20 Aug 2006, 16:21

In primul rand nasterea e mult mai usoara ca avortul si mai nedureroasa. La avort trebuie taiat in interiorul femeii pe viu, pentru ca nu ai cum sa anesteziezi acolo, dar la anstere copilul iese singur. Deci e durere pe viu foarte atroce. Dupa aia la un punct din operatie doctorul taie pe viu fara a vedea. Daca doctorul nu e bun poate taia organe ce nu trebuiesc atinse si de aici complicatii. Si in US e la fel, deci nu sunt aparate care sa faca asta in mod vizibil. Dupa aia, daca nu sunt resurse de crestere copil se poate lasa fara sa dai nici numele la spital sau la o manastire pe gratis. Nu te intreaba nimeni nimic. Daca iti revii financiar dupa un timp te poti duce sa-l iei, ceea ce nu se intampla la avort. Copii nu sunt nedoriti de Dumnezeu si avortul e crima legala in Romania, o urmare a comunismului. Avorturile legale au aparut la inceput in 1920 la Moscova in noua URSS. Daca societatea admite crimele, Dumnezeu nu face asta. Maine va fi eutanasia care va da dreptul oamenilor sa-i omoare legal pe cei batrani, va da dreptul rudelor sa-si omoare batranii si desigur motive se vor gasi, cariera, ocupati cu excursiile, egoism, plictiseala. Inainte sa faci crime legale uita-te in sus. Daca ai facut din necunostere asa ceva vezi un preot.

gabi_2007

gabi_2007

Nu o fa, pentru ca cel din burtica e copilul tau

20 Aug 2006, 16:03

Cine se gandeste la avort sau anticonceptionale trebuie sa citeasca intai cu info foarte importante http://www.sfaturiortodoxe.ro/anticonceptionale-avortul.htm
INcepe acolo cu o scrisoare de la bebe catre mama:
Sunt eu, cel din pantecele tau, care-ti soptesc la ureche cat sunt de speriat, de trist si de indurerat pentru ca vrei sa ma omori, crezand ca-ti sunt o grea povara... Dar tu nu stii cat e de greu sa nu-ti aud cantecul de leagan, sa nu ma bucur de mangaierile tale, sa nu iti vad chipul tau, maicuta draga.

Cat as vrea sa ma cuibaresc la pieptul tau izvorator de tihna, liniste, pace si bogata dragoste! Ce puternici am putea fi impreuna si cum am invinge toate necazurile si mai ales ce frumoasa ar fi viata alaturi de tine.

As vrea si eu sa ma pot bucura de frumusetea cerului senin, sa alerg cu voiosie prin campul inflorit, sa-ti impletesc mandra cununita si sa tresar nedumerit de ciripitul vesel al vrabiilor certarete...

Ti-as incanta sufletul cu multe ghidusii, iar dragalaseniile mele ti-ar descreti fruntea in clipele de cumpana. Te-as ocroti si m-as face scut impotriva necazurilor.

Nu gandi ca sunt mic si neputincios, pentru ca primindu-ma pe mine in viata ta, maicuta buna, pe Pruncul Hristos il primesti. Tresar de bucurie gandind cum ti-ai rezema capul obosit pe umarul meu si cata putere ai gasi acolo, cum voi 'fi reazemul batranetilor tale.

Maicuta, trebuie sa-ti marturisesc ce frica-mi este la gandul ca lama taioasa ma va sfasia si ma va transforma in bucatele mici, fara de viata, care vor ajunge la gunoi...

Oare tu nu auzi cum imi bate inimioara si cum tremur de frica?

Maicuta draga, as vrea sa ma pot uita in ochii tai si sa te rog sa ai mila de mine, sa-ti zambesc dragalas - cum numai eu stiu - si sa te strang in brate si sa-ti dau forta si curaj, incredere si convingerea ca nu omorandu-ma pe mine vei scapa de necazuri, ci abia atunci vei da de greutati, pentru ca il vei mania pe Bunul Dumnezeu.

Tu stii cat e de greu sa suporti o nedreptate: o observatie, o mustrare venita din partea cuiva care-ti raneste doar orgoliul. Imagineaza-ti ce inseamna pentru mine sa port povara nedreptatii tale, cand tu ma dai nu numai mortii pamantesti, care e atat de grea, dar ma lipsesti si de lumina lui Hristos.

Ma rog Maicii Domnului sa te lumineze si sa-ti dea putere, intelepciune si un pic de dragoste si mila si pentru mine, cel ce sunt trup din trupul tau, suflet din sufletul tau, copilul tau nevinovat. Amin.

pufuletz20

pufuletz20

nu e recomandabil...

06 Mai 2006, 18:56

in primul rand nu stiu ce varsta ai ,dar daca esti la prima sarcina(nu ma refer la tine,ci in general)exista riscul sa nu mai poti avea copii,lucru pentru care ai regreta mai tarziu;avortul poate avea consecinte grave asupra sanatatii tale generale,fizice si psihice,ducand la depresie...de ce nu te protejezi mai bine din moment ce sunt atatea metode de contraceptie?

pisi

pisi

Corinutza, prezervativul te protejeaza

27 Feb 2006, 17:47

cam in proportie de 90 % ! Normal ca exista un risc ca el sa se rupa, dar riscul e f scazut !
Mai bine ne asumam acest risc si ne protejam ! Si mie mi s-a rupt de doua ori chiar, dar am luat pastila de doua zi si a fost ok ! Si relatii pasagere nu am , asa ca n-am de ce sa-mi fac griji din cauza bolilor venerice, dar imi fac griji sa nu raman insarcinata, asa ca am hotarat, eu si al meu, sa ne protejam folosnd prezervativul !
Am incercat si anticonceptionalele , dar prezinta oaresce risc pt sanatate !
Cum am mai spus-o, protectia e f importanta, indiferent ca esti intr-o relatie stabila sau ai o aventura de o noapte ! :)
V-am pupat, pa pa !

inutza

inutza

:)

27 Feb 2006, 15:36

pisi ai dreptate prezervativul e cea mai buna metoda de contraceptie si cea mai "naturala" sai spun asha...dar nici el nu e sfant...si cel mai bun prezervativ se poate rupe...am patit-o eu si uff...noroc ca am stiut ce sa fac dupa...nu exista nici o metoda 100%sigura...doar poate abstinenta:)))

pisi

pisi

De ce nu va protejati, MeonlyMe ?

27 Feb 2006, 12:42

Ce naiba , prezervative sunt peste tot, anticonceptionale se gasec in orice farmacie !!!
Nu-ti bate joc de trupul si viata ta !
Fiti maturi si protejati-va ! Daca el nu vrea prezervativ, refuza sa mai faci dragoste cu el !
Eu n-am facut niciodata nici un avort, pt ca am avut grija sa ma protejez ( am mai scris pe tema asta )!
Asa ca, prezervativul e sfant cand nu-ti doresti copii sau nu vrei sa iei ceva !
Ganditi-va mai mult la consecinte !
Te-am pupat, pa pa !:)

inutza

inutza

:)

25 Feb 2006, 21:18

spre norocul meu nu am trait aceasta experienta pe propria piele si nici nu mi-as dori pt ca iubesc f f f mult copiii...dar am prietene care au intrerupt sarcini...cele mai bune sfaturi si explicatii ti le poate da medicul ginecolog...eu il recomand...!!!
stiu ca se face in maxim 12 saptamani de la conceptie...prietenele mele imi povesteau ca aveau dureri foarte mari dupa avort...una din ele a facut avort prin aspiratie si nu stiu la ce medic a fost dar nu aspirat-o bine si in aceeasi zi a ajuns la urgente...stiu ca dupa un avort facut de un medic prost poti sa nu mai ai copii niciodata asha cum poate medicul sa fie bun dar sa ai tu complicatii...dupa avort mai stiu ca trebuie sa iei niste pastile ca sa elimini tot...oricum mai important e sa mergi la ginecolog inainte sa ajungi la un avort...si daca se intampla sa nu folosesti anticonceptionale si sa se intample sa se sparga prezervativul...esta asha numita contraceptie de urgenta sau pilula de a2a zi dar care nu ai voie sa o iei decat o data la 8 luni,deci in cazuri de urgenta...se numeste postinor,contine 2 pastilutze..una se ia in maxim 72 de ore iar a2a la 12 ore dupa prima....