Dezavantaje anticonceptionale?

by: rodicutza_sadica
Am inceput de 5 zile sa iau Jasmine anticonceptionale. Imi puteti spune daca ati folofit anticonceptionale pana acum si daca au avut efecte negative.Ma refer la noduli la san, ingrasare, orice. SI as vrea sa stiu daca a mai folosit cineva jasmine pana acum?

irinaaa24

irinaaa24

Yasmin

03 Oct 2011, 12:34

Buna! Ma poate ajuta cineva si pe mine? As vrea sa iau calciu k am descoperit la niste analize k am lipsa si nush dk are vreun efect asupra anticonceptionalelor Yasmin! Imi poate da si mie cineva un sfat? La mine mai e o probelema q calciu..dak iau mai mult de 10 zile imi intarzie menstrutzia. De aceea nu stiu dk sa iau sau nu.

cata_88_07

cata_88_07

despre Yasmin

27 Ian 2010, 11:25

buna, vreau sa incep sa iau AC, dar mai am unele nelemuririi:Cum? cat?

olguta_albis

olguta_albis

Foloseste Jasmine

11 Mai 2009, 21:20

Foloseste-l cu toata increderea, eu folosesc de anul trecut din vara, recomandat de medicul endocrin, pt reglarea ciclului menstrual, am avut 96 de kg si am slabit 10 kg! Daca citesti prospectul iti spune clar ca regleaza greutatea! Nu mai vorbesc ca nu am avut nici o reactie adversa, iar ciclul este ceas la 28 zile, mentionez ca 6 luni eu am avut in fiecare luna hemoragie doua saptamani din luna in loc de ciclu, si nici un tratament gineco nu a dat randament!

natahn

natahn

contraceptive orale- administrare

06 Apr 2009, 14:34

Dragile mele...,dacavreti sa luati un COC (contraceptiv oral),asteptati sa vina urmatoarea menstra(sangerarea)si in prima zi de sangerare luati prima pastila din folie.Marea majoritate a blisterelor de anticonceptionale au pe verso notate zilele saptaminii,luati prima pastiluta din ziua respectiva(Ex: azi este prima zi de ciclu si este luni= deci veti lua pastiluta ce corespunde zilei de luni)Incercati sa va stabiliti o ora cat mai convenabila pt ca ar fi bine sa luati pastila zilnic la aceeasi ora.Continuati pina se termina folia(indiferent de cate pastile sunt intr-o folie 21 sau 28)Daca contraceptivul pe care il luati are 21 de pastile,in momentul in care ati terminat prima folie de pastile faceti pauza de 1 saptamina(perioada in care tre sa apara ciclul)dupa exact o saptamina de la ultima pastila incepeti urmatoarea folie de pastile(indiferent daca s-a terminat sangerarea sau nu)Se continua administrarea pastilelor fara a se mai tine cont de sangerare(o cutie de 21 pastilute si o saptamina pauza)In cazul in care luati un anticonceptional al carui blister contine 28 de pastile se incepe identic, dar pastilele se iau fara intrerupere(fara o saptamina pauza)
...Medic ginecolog.

zsoka

zsoka

menopauza precoce

13 Feb 2009, 19:52

tabletele luatile daca vreti sa va reglati ciclul sau intrati in menopauza precoce si sa vil reglati dar pentru sex daca nu folositi prezervativ nu aveti de ce sa fiti sclavul tabletelor si sa aveti grija daca ati luat tableta asa luati 1 ovul anticonceptional se gaseste in orice farmacie si vil puneti inaintea contactului sexual cu un sfert de ora sau va luati crema anticonceptional si la acela nu trebuie se astepti

zsoka

zsoka

pentru fetele cu minte

13 Feb 2009, 19:45

fetelor nu este nevoie sa luati anticonceptionale daca aveti doar contacte ocazionale de acea exista cremele anticonceptionale si avulele conceptionale in farmaci ,de cind am auzit de ele eu nu mai folosesc tablete sper ca vam fost de ajutor

i_o_me

i_o_me

help...

12 Feb 2009, 21:11

in urma unui control ginecolgic mi s-au recomandat anticocn yasmin pentru probl cu tenul si dereglari hormonale(dureri premenstruale,hemoragii,ciclu neregulat...chiar si la 2 sapt).....si nu stiu ce sa fac...mentionez k am luat 3 luni diane 35 si nu mi-au fost bune...mi-au aparut noduli sa sani ...ce parere aveti?mul.tumesc

mihaip

mihaip

INGRIJORARE

14 Ian 2009, 16:53

BUNA, NUEMELE MEU ESTE ADY, AS VREA SA MA AJUTE SI PE MINE CINEVA CU UN RASPUNS.VREAU SA IAU ANTICONCEPTIONALE, PENTRU O LUNA, DAR FARA RECOMANDAREA MEDICULUI, DEOARECE PRIETENUL MEU E PLECAT SI MA DUC LA EL IN CONCEDIU, 2 FARMACISTE MI-AU RECOMANDAT YASMIN, AVAND IN VEDE CA AM MICI PROBLEME CU TIROIDA, IAR DE CURAND AM FACUT UN TRETEMNET LA OVARE CU OVULE SI ANTIBIOTIC.
IN ACESTE CONDITII RISC SA RAMAN INSARCINATA DACA IAU YASMIN DIN PRIMA ZI DE CICLU SI DUPA 4 ZILE O SA IMI FAC SEX? DACA ARE CINEVA UN RASPUNS ROG URGENT SA MA AJUTE.O SA PLEC IN 2 SAPT
MULTUMESC

andreealina2

andreealina2

anticonceptionalele si fumatul

19 Nov 2008, 16:02

Da, fumatul reprezinta containdicatie majora pentru femeile care iau anticonceptionale pentru ca se formeaza cheaguri de sange care se pot opri la nivelul membrelor inferioare si dau tromboza venoasa profunda si ce e cel mai grav pot ajunge la plamani si dau trombembolism pulmonar care de multe ori nu e diagnosticat la timp si reprezinta o cauza de deces la femeile tinere (pana in 40 de ani)

mona_lysa

mona_lysa

Pt doamna cu amenoree

17 Nov 2008, 00:51

Un an m-am luptat cu o menopauza "timpurie" la cei 26 de ani dupa primele 2 luni de tratament am ajuns la un rezultat insa atat eu cat si doctorul meu ne-am inselat pt ca dupa acel rezultat au urmat alte 8 luni fara nici un rezultat si acest doctor a incercat sa faca imposibilul sa nu ajung la cutit si in ultima clipa m-am trezit cu inca un rezultat si atunci m-am hotarat sa incerc YASMIN fara aprobarea doctorului deoarece era in concediu iar cand se intorcea urma sa ma programez pt interventia chirurgicala daca nici de aceasta data nu obtineam un rezultat sau asa cum se intamplase deja trebuia sa imi prescrie anticonceptionale dar in luna urmatoare ca sa fie sigur ca sa rezolvat problema(dupa el trebuia sa mai astept inca o luna si mi-a fost frica sa nu patesc ca data trecuta adica alte 8 luni sau cine stie cate sa nu imi mai vina...)si sunt 6 luni in care pot spune ca acum totul e ok(luna de luna in saptamana de pauza a 3 a zi imi vine)pana si doctorul meu este uimit de rezultate mai ales ca menopauza mea a fost cauzata de niste chisturi atat in interiorul cat si in exteriorul ovarelor iar atunci cand eram la menstruatie aveam niste dureri ingrozitoare insa au disparut si ele.

mona_lysa

mona_lysa

buna

17 Nov 2008, 00:13

Fetelor si eu am avut indoieli pana sa incep sa iau YASMIN cele mai mari retineri erau cauzate de faptul ca sunt fumatoare si am si 26 de ani...dar am riscat cu gandul ca la primul semn al uneia dintre acele reactii adverse pe care le gasiti in propect nu o sa mai continui sa le iau,insa spre surprinderea mea nu am avut nici o reactie adversa chiar m-au ajutat din mai multe puncte de vedere : nu mi se mai ingrasa parul,dimineata nu mai am sebum pe fata si chiar am scapat de punctele negre,nu mai am dureri la menstruatie si poate cel mai placut lucru dintre toate este ca acum am stiu cata placere poate provoca o mangaiere pe sani :D lucru care pana sa folosesc YASMIN nu exista (mentionez ca nu partenerul meu era problema in acest caz pentru ca este acelasi de 6 ani) despre ingrasat sau slabit nu va pot spune decat ca am acceeasi greutate de acum 6 luni cand am incepu YASMIN.Dar sa fim serioase nu putem obtine chiar totul altii cheltuiesc milioane pe astfel de medicamente si diete fara nici un rezultat...inca nu sa inventat pastila minune... Organismul difera de la individ la individ iar pentru cele care vor sa incerce sa nu mai ezite iar daca va este rau atunci le puteti intrerupe.

lalalilu

lalalilu

reply la ingrijorare

30 Iul 2008, 12:18

la peste 35 de ani, si mai ales la femei fumatoare este riscul mult mai ridicat sa apara cheaguri de sange la ovar, uter, etc...care cheaguri de snage mai tarziu se pot ridica la inima. dar mai ales pentru femei tinere sunt recomandate contraceptivele, tocmai pentru ca scade riscul formarii de chisturi ovariene. dar cel mai bine, pentru siguranta ta sufleteasca sa mergi la un medic ginecolog si sa te lamureasca foarte bine.

lalalilu

lalalilu

yasmin

30 Iul 2008, 12:14

si eu folosesc yasmin de 2 ani de zile, si nu m-am simtit rau in vreun fel. ingrasarea apare doar daca mananci mult. pastilele nu te ingrasa ele propriu-zis, doar iti dau o senzatie si pofta de mancare, pentru ca sunt hormoni pe care ii iei, si daca mananci neregulat si de cate ori iti este foame, este firesc sa te ingrasi. dar nu anticonceptionalele te ingrasa , ci pofta de mancare.
le puteti lua cu incredere

disa

disa

hello

24 Iul 2008, 17:00

eu una suntg foarte multumita de anticonceptionalele yasmin....dupa ce am nascut la doua luni de la nastere medicul mia recomandat sa iau yasmin....pot sa spun ca am slabit de la ele si ma simt bine...in momentul in care imi venea ciclu inainte sa iau yasmin o zi zaceam la pat acum nici nu simt...nu mai am nici o durere...sunt foarte multumita FELICITARI CELOR CARE AU SCOS PE PIATZA YASMIN
PS.folosesc yasmin de 6 luni

me_criss

me_criss

ingrijorare

25 Ian 2008, 11:13

Buna ziua. Ma adresez acelora care folosesc Jasmine pentru reglarea ciclului menstrual. Am 40 de ani si sufar de amenoree secundara de ceva ani. Jasmine sunt singurele contraceptive care m-au facut sa ma simt bine,am slabit datorita lor, am pierdut mai bine zis din tesutul adipos, mi-a aparut si menstruatia deci totul e ok. Numai ca sunt fumatoare si pe prospect scrie ca sunt contraindicate fumatoarelor si femeilor peste 35 de ani.Este asta cu fumatul si varsta intradevar o problema referitor la folosirea anticonceptionalelor?

me_criss

me_criss

ingrijorare

25 Ian 2008, 11:12

Buna ziua. Ma adresez acelora care folosesc Jasmine pentru reglarea ciclului menstrual. Am 40 de ani si sufar de amenoree secundara de ceva ani. Jasmine sunt singurele contraceptive care m-au facut sa ma simt bine,am slabit datorita lor, am pierdut mai bine zis din tesutul adipos, mi-a aparut si menstruatia deci totul e ok. Numai ca sunt fumatoare si pe prospect scrie ca sunt contraindicate fumatoarelor si femeilor peste 35 de ani.Este asta cu fumatul si varsta intradevar o problema referitor la folosirea anticonceptionalelor?

ghemotoc

ghemotoc

intrebareeeeeee...intrebatoare

15 Dec 2007, 23:32

am si eu o intrebare...daca de exemplu eu termin pastilele pe 27, inseamna ca in jur de 30-31 imi vine ciclu ?? nu prea inteleg cum vine cu pauza aia de 7 zile...
am inceput sa iau pastilele in data de 7(at a fost prima zi de ciclu) si in mod normal tot in data de 7 luna viitoare ar trebui sa`mi vina(asa a fost pana sa iau anticonceptionale)
exista cumva vreo posibilitate sa`l fac sa intarzie vreo 2-3 zile(adik sa`mi vina prin 2-3)
ms anticipat :)

despre yasmine

31 Oct 2007, 17:51

Este cineva care a avut probleme cu pilozitatea si a scapat de ele cu ajutorul anticonceptionalelor yasmine?...dar prin alte feluri?

raluchinis

raluchinis

Raspuns pt Ionik

14 Sep 2007, 17:38

Draga Ionik,eu iau anticonceptionle yasmin de 2 ani. Le-am luat dupa ce am fost la un control ginecologic. Medicul mi-a zis sa incep sa le iau in a 5 a zi, dupa ce ti-a venit ciclul(chiar daca in prospect scrie ca trebuie sa le iei in prima zi de ciclu). Termini toata tableta si faci pauza 7 zile, timp in care trebuie sa-ti vina ciclul. Dupa alea 7 zile incepi un alt blister timp de 21 de zile si tot asa. Astfel ca, vei avea intotdeauna anumite zile (de exemplu, daca incepi blisterul intr-o zi de luni, trebuie sa le termini intr-o zi de duminica. Faci 7 zile pauza si iar incepi un nou blister intr-o zi de luni). Sper ca ai inteles ceva din explicatia mea si sper ca am putut sa-ti fiu de folos

monica_vasilescu

monica_vasilescu

eu am folosit 5 luni..

08 Aug 2007, 20:19

eu am folosit 5 luni si a fost super ok..da am o inrebare.stiti cumva .acum nu mai iau.fac pauza o luna si nu stiu knd sa incep sa le iau.cand incepe menstruatia sau la aceiasi data k cea d inainte? va multumesc

diana_e

diana_e

Yasmine

02 Aug 2007, 12:11

Buna.

Eu folosesc de mai bine de jumatate de an si nu am avut nici o problema.Tipul acesta de anticonceptionale mi le-a recomandat medicul ginecolog.

Am si eu o problema si poate ma puteti ajuta.
Luna aceasta am luat pastile vreo 10 zile apoi trei zile am uitat.Dupa aceste 3 zile, cand mi-am adus aminte, nu am mai luat, dar la 2 zile mi-a venit ciclul(care a durat ca deobicei vreo 3 zile).Exact in a 8-zi(dupa 7 zile de pauza din ziua cand am uitat prima pastila) am inceput sa iau o folie noua. Intrebarea mea este: daca dupa ce am inceput folia noua am avut relatii sexuale exista posibilitatea sa fi ramas insarcinata?

Merci mult.

raluca_popescu

raluca_popescu

ajutor

20 Iul 2007, 12:56

Buna! Eu folosesc de vreo 5 luni anticonceptionale Karissa si sunt foarte nemultumita. In primul rand m-am ingrasat 5 kg si am o mare pofta de mancare si in al doilea mi-au aparut multe cosuri pe fata. As vrea sa stiu daca le intrerup, se va ameliora situatia? imi vor trece cosurile? Iar daca inlocuiesc pilulele cu aletele, exista sanse sa se repete povestea? multumesc

irina17

irina17

hi

08 Oct 2006, 15:41

am inceput sa iau anticonceptionale de 3 zile si vreau sa stiu daca pot deja sa-mi continui viata sexuala sau trebuie sa astept un timp? o zi buna !

sexy_ch3rry

sexy_ch3rry

Diane 35, Jasmine

27 Sep 2006, 18:42

Fetelor pot sa va spun k yo iau diane de 3 ani si nu am avut nici o problema de nici un tip. Acum medicul \meu ginecolog mi-a recomandat Jasmine pt ca diane sunt prea tari. Prob mea este insa k de abia am reusit sa mai slabesc si mi-e teama sa nu iau iar in greutate de la aceste anticonceptionale...stiu k difera de la organism la organism dar dak este cineva care foloseste Jasmine de mai mult timp as fi bucuroasa sa aud niste pareri. Pupici!!

raluk

raluk

Pai da...

12 Dec 2005, 14:18

Si atunci dupa ce termini o folie faci 7 zile pauza si apoi incepi o noua folie

ionika

ionika

...

23 Nov 2005, 21:14

bine,bine numai ca folia de yasmin are 3 spt(21 de pastile) :P

claudia_ioana

claudia_ioana

Cum se iau anticonceptionalele

22 Nov 2005, 14:06

Iubita, cele mai multe anticonceptionale (uite-te pe prospect) se iau incepand cu prima zi a ciclului. Da, prima cea ni care iti vine ciclul. Se ia toata folia (4 saptamani, de unde idee ca trebuie sa iei 2 saptamani si sa iti vina din nou peste cele 2?) DUpa ce termini folia, mai trec 3 sau 4 sau 5 zile pana apare ciclul. Nu conteaza cand iti vine (daca in cea de-a 3-a , 4-a etc de cand le-ai intrerupt) si luna urmatoare le incepi dupa fix 7 zile de pauza. In mod normal cand incepi urmatoarea folie se cam termina si ciclul chiar daca nu a inceput decat de 4-5 zile.
Ca o concluzie: pastilele se iau - o folie intreaga (4 sapt) cu una de pauza. Prima oara se iau in prima zi a ciclului.
Ce ai auzit de la prietenele tale poate fi situati ain care au inceput in cea de-a 5-a zi. Daca ai merge la doctor - lucru pe care te sfatuiesc sa-l faci oricum, ti-ar spune ca pastilele se iau ori din prima zi, ori din cea de-a 5-a zi de cand a inceput menstruatia.
Pupici si multa sanatate.

ionika

ionika

ok

15 Nov 2005, 22:00

ok ok..vreau doar sa stiu exact cum se folosesc...pls....

selmina

selmina

da..deci...

15 Nov 2005, 21:12

Am luat anticonceptionale shi am inceput sa am o pofta de mancare teribila. Mi-era foame tot timpul shi m-am shi ingrasat ceva... Reactiile pot depinde de la organism la organism. Cert este ca in toata perioada nu am ramas gravida. Deci, trebuie sa ne asumam shi riscurile...Medicul trebuie sa decida ce anticonceptionale ti se potrivesc, dupa niste investigari. Nu orice anticon...(lung cuvant) este bun pentru orice organism. Multa bafta!!

ionika

ionika

Intrebare

11 Nov 2005, 23:04

Buna,am niste intrebari legate de yasmin..mi-am luat si eu o cutie,de la farmacie...pe prospect scrie ca prima pastila trebuie luata in prima zi de ciclu..asta ar insemna ca in acea sapt de ciclu trebuie sa iau 7 pastile,nu?apoi inca doua sapt fara sangerae menstruala...si urmeaza saptamana in care trebuie sa intrerup,nu???in acea sapt se presupune ca trebuie sa imi vina menstruatia din nou????sau chestia asta se intampla numai in prima luna???plus ca am prietene care utilizeaza contraceptive,nu yasmin,pe care le-au luat in ultima zi de ciclu...so?....ma poate lamuri cineva? sa specific ca nu am fost la doctor...merci:)