Copil extrem de rasfatat

by: tashulina
Sora-mea este disperata din cauza nepoata-mii. Face luna asta 3 ani si a devenit un mic monstru super rasfatat care incepe sa urle absolut din orice, daca nu i se face pe plac. Cu mine nu-i merge, o las sa urle si plec din camera insa pe sora-mea a terminat-o nervos. Cum sa procedeze sa o dezvete de obiceiul asta enervant la culme?

wonderland

wonderland

este bine

10 Mai 2012, 10:34

sa gasesti o modalitate de educare, dar sa nu mizezi pe ignoranta sau pe reprosarea anumitor lucruri, cel mai bine este sa-i arati copilului ca daca face ceea ce trebuie, va fi rasplatit pe masura, altfel nu.

of

10 Mai 2012, 09:15

ce bine de sora ta ca o mai ajuti cu fetita, vai ce mult conteaza un pic de ajutor. Eu nu il las pe baietelul meu sa tipe, sa intre in criza, desi are mereu tendinta, mai ales cand e cu mine. Face urat de tot daca ii dau la fundulet sau il pun la colt, asa cum am fost sfatuita de majoritatea parintilor. m-am chinuit cateva luni cu el pana cand am invatat cum sa il iau si sa imi dau seama daca e foarte obosit sau flamand , caci in cazul asta nu are rost sa il disciplinez ca imi bat gura degeaba. Asa ca daca pune mana pe ceva si nu are voie ii distrag atentia cu ceva si obiectul respectiv dispare la mine in buzunar sau sub perne :)) Sunt consecventa, cand am spus Nu la ceva ramane Nu. Incerc sa fac doar afirmatii pozitive: nu ii spun :nu mai tranti jucariile ca esti bad boy: ci :daca nu mai trantesti jucariile o sa fii good boy si mami bate din palme si iti spune Bravo:
Nu il fortez sa faca ceva ce nu vrea el, il iau cu joaca cu cantece ca totul sa fie placut, la varsta asta nu vor decat sa se joace ... asta e jobul lor :) Oricum, fetelor, multa rabdare si dragoste, fara batai si pedepse inutile care sa ii inraiasca si sa ii raneasca, tratati-i ca pe copii nu ca pe adulti

simonafarcas

simonafarcas

TREBIE PEDEPSITA!

25 Oct 2011, 23:35

Cum faci u de exemplu nu o bagi in seama.
Problema cea mai grava e la mama care nu a stiut cand sa puna punctul pe i.
Eu am un baietel de 1 an si 7 luni extrem de neastamparat si o cam ia pe coaja des.
Si stie ca daca ii spun mai aspru cv deja asculta ca daca nu stie ce il asteapta.
Cum scrie si in Biblie: INDOAIE NUIAUA CAT E CRUDA.Trebuie sa invete ca nu toate pot fi cum crede ea.
Dar in primul rand mama trebuie sa se gandeasca f bn unde greseste si daca zice nu e voie pt ca copilul plange sa cedeze NU se poate.
Daca ii mai trage cate una sa nu fuga repede sa o ia in brate daca ii apare o lacrima si un strgat ca atunci e ca si cum ar zice scuze e vina mea!
Trebuie sa ii faca un program care sa il faca pe copil sa il respecte fiind ea insasi stricta si cu conducta ei fata de copil si sa nu faca compromisuri de nici un fel in ceea ce priveste copilul ca s'a facut rasfatat ca nu i s'a arat decat iubire facere pe plac si n ici o singura nuielusa peste fundic cand a fost nevoie.

i_botezatu

i_botezatu

(continuare)

10 Aug 2010, 18:30

Daca tipi la un copil,ii vorbesti rastit sau dai in el,el la randul lui va face la fel cu tine(parintii etc).De ce?Penru ca la varsta asta el invata de la tine si vazandu-te pe tine facand asta el crede ca asa este de cuviinta.Ei se nasc fara sa stie nimic,noi adultii ii educam,ei invata de la noi.Daca noi tipam la ei ei ne vor raspunde tipand,daca noi dam in ei ei ne vor raspunde la fel.Depinde de noi ca parinti ce fel de mesaj le dam.Nu trebuie sa tipi sau sa dai in el.Ii explici pur si simplu pe un ton ferm dar calm si in timp(iti trebuie rabdare)el va intelege.Cand ei tipa si fac urat ei vad ca tu ca parinte ii cedezi si se foloseste de aceasta slabiciune a ta.Il lasi la tipe fara sa-l bagi in seama,el asa vede ca tipatul lui nu iti atrage atentia,cu cat ii dai mai multa atentie cu atat el va face mai urat.

i_botezatu

i_botezatu

Este corect ce spui.....

10 Aug 2010, 18:20

ca teoria mea pare simpla dar sincer o practic de 5 ani,nu doar eu ci si toate scolile,gradinitele si bonele din Londra,unde m-am si calificat pentru meseria asta.Chiar functioneaza!Tot ce ai nevoie este:rabdare,calmitate sa vorbesti cu copilul pe o voce ferma dar calma.Copii se nasc intr-o lume necunoscuta pentru ei,de aceea este datoria parintilor sa-i ajute sa o cunoasca,sa-i educe si sa-i invete cum sa mearga,sa manance,sa se comporte,ce este permis si ce nu.Iubesc copii poarte mult de aceea studiez psihologia copilului.Ei nu sunt rai iar in momentul in care se rasfata ei is testeaza parintii sa vada cat de departe pot ajunge.Daca copilul este rasfatat inseamna ca asa a fost invatat ca daca se rasfata si face urat va primi ceea ce doreste.O palma la fund e buna,dar din experienta mea poti educa un copul doar cu anumite bune teorii fara bataie.Nu de mult timp am inceput sa lucrez pt o familie cu aceeasi problema.Copilul este foarte rasfatat cu mama insa cu mine este foarte ascultator.De ce?Penru ca in momentul in care nu se poarta frumos ii atrag atentia(ferm dar nu pe un ton rastit),insa mama il lasa sa manamce in fata televizorului.Sigur copiii sunt rasfatati din vina parintil

i_botezatu

i_botezatu

Buna!

09 Aug 2010, 20:00

(continuare)O sa dureze ceva timp si cateva situatii de genul pentru ca fetita sa inteleaga ca,atunci cand mami spune sa nu este nu iar mami nu se razgandeste,iar urland nu este solutia.Daca fetita face prostii mai mari ea trebuie avertizata de cel putin doua ori.Urlatul si rasfatul sau plansul nu este sanatos pt fetita.Va spun coltul de rusine este o metoda foarte buna.Stiu pare una cruda dar trebuie sa integei(mama)ca este sanatos,fetita va intelege ca dupa fapta si rasplata.inainte sa o pui la "coltul de rusine"trebuie sa ii spui de ce(ea stand acolo se va gandi la ce a facut)Dupa ce a stat la colt 1 minut pe fiecare anisor(3 ani-3 minute)mama trebuie sa mearga la fetita sa coboare la acelasi nivel cu ea si s-o intrebe(esti gata sa-ti ceri scuzelui mami?)fetita trebuie sa puna ca ii pare rau pe un ton frumos dupa care mama ii da o inbratisare.Iar daca fetita se poarte frumos si o ajuta pe mami ea trebuie rasplatita cu un joc,o papusa etc (asa va intelege ca doar facand fapte bune castiga ceva).

i_botezatu

i_botezatu

Buna!

09 Aug 2010, 19:46

Ma numesc Iulia si lucrez de 5 ani cu copii in Londra la familii private.Orice copil tinde sa se resfete mai mult cu parintii si in general cu mama pentru ca ea il iubeste si nu ii spune nu niciodata.Este o slabiciune a mamei pe care copilul o simte si se foloseste de asta pentru a capata ceea ce doreste.Copii sunt foarte destepi la varsta asta,si depinde cefel de mesaj ii transmite sora ta fetitei.Pentru ca a obisnuit-o asa fetita stie ca daca tipa si face urat castiga ceea ce doreste de la mama.Copii sunt destepti si inteleg dar la varsta asta nu stiu sa faca diferenta intre a se comporta frumos sau urat.Aici trebuie sa intervina mama si s-o invete.Spre exemplu:Fetita vrea ceva dar mama spune ca nu(din anumite motive),atunci fetita se supara si incepe sa tipe.OK.Ce face mama?Trebuie sa-i explice fetitei(o data) de ce nu poate avea ce vrea(in acesti timp fetita tipa si nu vrea sa asculte),mama trebuie sa-si pastreze calmul.Dupa ce i-ai explicat desii ea nu vrea sa auda o ignori total si incerci sa-i atragi atentia cu un joc.Fetita va tot insista si tipa,mama pur si simplu trebuie sa-i spuna ferm dar calm
"am spus ca nu Elena"(voi continua)