cum ingrijim dintisorii de lapte

by: cri-cristina
buna sunt Cristina mamica unui baietel de un an si jumatate pe care in fiecare zi incerc sa-l conving ca pasta de dinti nu se mananca
daca aveti vreun pont spuneti-mi-l si mie

simonafarcas

simonafarcas

Pana la 3 ani NU!

25 Oct 2011, 23:27

Medicii pediatrii nu recomanda splarea dintisorilor de lapte la copiii sub 3 ani, dar asta inseamna si sa ii ingrijesti sa nu ii dai copilului toata ziua ciocolata si napolitane si dulciuri da'i mai bine fructe ca sunt mult mai sanatoase si pt dantura si pt copil in general.
DECI NU SPALA DINTISORII LA COPIL PANA LA · ANI!!!!

cold_as_ice

cold_as_ice

Ma gandeam

13 Oct 2010, 09:34

la o treaba. Oare nu are legatura faptul ca dintisorii de lapte sunt cariati/au pete cu genetica, in cazul in care mama a avut probleme cu dintii in timpul sarcinii?

naturista

naturista

cum sa convinginun copil sa stea la dentist

08 Oct 2010, 18:06

"vreo modalitate sa convingi un copil de 3 anisori sa stea la dentist, pentru controalele de rutina si o mica pata pe unul din dintisori?"

Draga Tashulina,
am incercat toate metodele pe un baietel de 4 ani cu o cariuta pe o maseluta (iar eu cum sunt convinsa ca si dintii de lapte trebuie tratati si nu lasati stricati in gurita am facut tot ce era omeneste posibil).
Nici una nu a dat rezultat pana nu am gasit stomatologul pediatru potrivit care nu a avut nevoie de mai mult de 3 minute sa-l fac asa astea de buna voie si sa revina, TOT de buna voie pentru continuarea tratamentului. Daca esti din Bucuresti iti spun ca se numeste Despina Miciulica si lucreaza la o clinica de la Piata Alba Iulia. Au site si vezi pe el unde, ce, cum si cat: www.imperialdent.ro

tashulina

tashulina

Stiti

28 Iul 2010, 09:06

vreo modalitate sa convingi un copil de 3 anisori sa stea la dentist, pentru controalele de rutina si o mica pata pe unul din dintisori?

anamaria20

anamaria20

hehe

12 Feb 2010, 19:24

la fel si fetita mea de 1 an si 5 luni....daca ii pun pe periuta o mananca....si am hotarat ca pana nu face 4 ani nu ii pun pasta de dinti.asa este cel mai bine....bine inteles ca nu stie ea sa foloseasca periuta doar o plimba prin gurita

criss_marin

criss_marin

buna

02 Feb 2010, 00:14

se foloseste pasta speciala pentru copilasi si chiar daca o inghit nu e nici un pericol(nu contine fluor).si ar fi bine daca nu ar manca ff multe dulciuri sau bomoboane ca au obiceiul sa le sparga intre dinti si se strica(se pot caria mai repede decat dintii permanenti:P)

myke

myke

pasta de dinti pt copii

21 Mai 2009, 08:16

si eu am un baietel de 1 an si 7 luni si folosim pasta de dinti pt copii,la inceput o manca dar acum se spala frumos si luati le periute cu animale..ii ancanta..asa am eu..va pup..

noemi80

noemi80

hy

30 Apr 2009, 22:02

si baietelul mue are 2 ani jumate si acum inghite pasta de dinti
e facut special pt copii deci stai linistita c anui face nici un rau
Si asa s einvata cum trebuie sa se spele corect

cri-cristina

cri-cristina

pasta de dinti

30 Ian 2009, 15:01

normal ca pasta de dinti pentru copii folosim ca are gust de fructe si nu e atat de mentolata si nici nu contine atata fluor ca si cea pentru adulti
medicul dentist a spus ca nu face rau si trebuie folosita
nu spala doar cu apa

alina_ticula

alina_ticula

dintisori

18 Ian 2009, 15:06

Pana la varsta de 3 ani nu se recomanda folosirea pastei de dinti.Eu am o fetita de 1 an si 4 luni si ne spalam doar cu periuta umezita.Ea se spala si singura pe dintisorii de jos ca pe aia de sus nu-i prea nimereste.Are 8 dintisori.

cri-cristina

cri-cristina

dintii de lapte

12 Ian 2009, 13:41

stiu ce spui caa si noi avem problema aceasta dar zi de zi ne obisnuim mai mult cu periuta deoarece cu degetarul acela cu periuta nu se poate pentru ca ma musca si nu-i mai place
noi am cumparat mai multe periute cu animale si il las pe el sa aleaga cu care sa ne spalam, asa ii place si il las sa se joace cu alta in timp ce eu ii periez dintisorii

andresi

andresi

dintisori

11 Ian 2009, 19:19

Eu citisem undeva ca la inceput se spala fara pasta de dinti,noi inca nu prea stim sa folosoim nici periuta avem 1 an si 3 luni dar mai incercam