fata mea de 1 an si 4 luni nu ma asculta

by: nicole8220032003
Nu stiu ce sa ma mai fac cu fetita mea,nu ma asculta deloc parca ma ignora total.Fiind primul copil am alintat-o foarte mult de la inceput mai ales sotul meu este topit dupa ea dar nu stiu cum sa fac sa ii dau o educatie cat da cat mai buna.Este foarte rea tipa,daca nu ii dai un lucru devine o tragedie,nu intelege ca nu are voie.Nu stiu,pur si simplu am nevoie de ajutor.Noi stam si singuri,parintii sunt in tara ne vedem doar in luna august in concediu.Pate ma ajuta cineva aici si imi da si mie un sfat.

lucimatei

lucimatei

1

22 Iun 2011, 09:59

www.farmaon.ro medicamente si cosmetice VICHY,Avene etc la cele mai bune preturi.Incercati acum!!!

elenad13

elenad13

e important sa raspunzi cu aceeasi moneda

13 Apr 2011, 22:39

La mine a functionat cel mai bine atunci cand la raspunsul "nu vreau" i-am spus "atunci nu o sa vreau nici eu cand tu imi ceri ceva" si bineinteles ca nu treceau mai mult de 30 de secunde pana sa-l aud "mami,....." si atunci ii raspundeam "nu vreau" si punct, adica nimic altceava. Prima data a crezut ca e gluma dar cand a vazut ca imi vad de treburi si nu-l bag in seama a reactionat imediat si a facut ce inainte spusese ca nu vrea. Pe urma nici nu a mai trebuit sa ii arat ca pot si eu sa "nu vreau" fiindca imediat isi corecta atitudinea. Dar este FOARTE important sa te tii de cuvant, adica atunci cand ai spus ceva sa faci intocmai pentru ca pe urma nu te va mai crede cu nici o alta "amenintare"

carlam

carlam

RABDARE SI PERSEVERENTA

05 Apr 2011, 07:09

Cu rabdare si mult calm , problema se va rezolva. Si fetita mea de 1 an si 8 luni a avut careva astfel de tentative, dar i-am explicat ce si de ce nu are voie, am avertizat-o despre pericole, dar si despre pedeapsa ce o va primi. Bineinteles ca nu a dat doi bani pe ce i-am spus. Eu, totusi am perseverat si i-am repetat.Dupa ce imi ignora sfatul, o ignoram si eu pe ea, nu o mai luam in brate, nu o mai pupam, nu ii mai adresam nici un cuvant. In timp, a cedat, iar acum nu mai sunt probleme.Bafta!

llinduche

llinduche

carte

11 Feb 2011, 11:44

Iti recomand cartea: Si tu poti fi super nany, poate stii emisiunea de la televizor. Este foarte buna plina de sfaturi psihologice si multe exemple de caz.
http://www.copilulvedeta.ro/galerie/voteaza/2692

alessia20001

alessia20001

dorinta

16 Dec 2010, 16:07

parerea mea e sa o lasi putin si sa nu o mai alinti dupa ce o certi putin si nici sotul sa nu o mai alinte sa o inpace pentru ca atunci o sa prinda ura pe tine, si incearca sa ii oferi putin mai multa atentie in [url=http://articole.famouswhy.ro/cum_isi_ingrijeste_femeia_corpul_in_timpul_sarcinii/] timpul[/url] liber.

Consistent

11 Dec 2010, 20:37

In primul Rand trebuie sa fiti consistenti, daca tu nu ii dài voie sotul trebuie sa te sustina. Pus la colt ptr cateva minute, explicat ca nu e ptr copii, ii multmesc de fiecare data cand e intelegator, noi chiar batem din palme si il felicitam cand face fapte bune. baietelul meu are un an , dar intelege perfect ce vreau de la el. Nu incercam sa il disciplinam cand e obosit, ii respectam programul de somn, I-am redus timpul petrecut la tv nu are voie la calc, desi e mare amator de desene so
muzica, am observat ca devine agitat, nu il putem pune la culcare .

denise_30

denise_30

Copiii nostri,mici exploratori

30 Nov 2009, 23:09

La varsta 1-4 ani copii descopera lucruri noi ,de aceea este normal sa fie neascultatori.
Puiutul meu este tare nazdravan ,dar vorbesc foarte mult cu el si asta ma ajuta sa il fac sa inteleaga de ce nu trebuie sa faca anumite lucruri,cum ar sa imi ia fardurile sa scrie cu ele pe pereti:)
Oricum rabdare ,rabdare si iar rabdare!

arriel

arriel

educatie

13 Oct 2009, 11:55

si eu am o fetita de 1 an si 4 luni,dar la aceasta varsta nu prea pot sa o educ eu atunci cand nu asculta ,sau face "crize" ma fac ca nu o vad si incerc sa ii distrag atentia in alta parte ,daca nu merge nici asa plec de langa ea si atunci fuge sa o iau in brate si sa "ne iubim" si uita de "criza"

claudia_mami

claudia_mami

e greu dar vei reusi

30 Sep 2009, 14:20

eu am o fetita de doar un an si 4 luni uneori nici ea nu ma asculta desi o iubim ancercam sa nu o alintam ai luam ce vrea ca deja stie sa spuna achi la acadea sau bonbi la bonboane dar daca antrece masura nu o bag an seama sau o trimit an camera ei binenteles ca se da an spectacol dar decat sa o rasfat si tot mie sami fie greu mai degraba un pic mai rece cu ea si gata ,nu am nici un ajutor singura ancerc sa o educ si so cresc e f greu la eii find acu perioada cea mai critica ........bafta multa si rabdare

andresi

andresi

educ-o cu pedeapsa

16 Mai 2009, 15:53

Si micuta mea are aceleasi obiceiuri dar noi am inceput sa o pedepsim ,o duc in camera si o pun linga patut si ii spun sa nu miste de acolo ,la inceput nu vroia si plingea de mama focului dar acum sta acolo pana trece pedeapsa ,pe urma merg la ea ii spun ca mama sa suparat si ca fetita a gresit si nu are voie sa mai faca asa si pe urma ii da pupici mamei sa o ierte.O sa vezi ca o sa se mai linisteasca daca o inveti cu pedeapsa daca nu o sa te chinui intruna.Ca sa nu-ti mai spun ca mica meadaca ii dadeam o palma la fund cand gesea fugea mai incolo si radea sau ma scuipa sau tipa mai rau,dar de cand cu pedeapsa sa linistit.Inca ceva cand o pedepsesti nu merge nimeni sa o salveze,cine o pedepseste ridica pedeapsa.Pa-pa si rabdare cu toate ca e greu.

noemi80

noemi80

buna

30 Apr 2009, 21:53

Eu zic sa nu te panicezi,e totuis micuta
la aceasat varsta cam toti sunt asda
eu am 2 copii,dar deabia acum la 2 ani jumate incepe sa priceapa ce e voie si c enu
iti doresc multa multa rabdare

rose17

rose17

educatie inseamna "A CERE"

28 Apr 2009, 20:10

orice educatie(=dresaj)merge dupa sistemul recompensa pedeapsa,doar asa se ajunge la comportarea dorita !Pt. asta copilul tau intruneste conditiile ,adica depinde de tine(voi) cu mancarea,banii...cu totul ! Recompensa -pedeapsa trebuie aplicate ,daca una din ele nu o aplici desi trebuie,nu educi !
Pt ca educatie inseamna "A CERE" Nu ceri ,nu educi Trebuie sa-ti influentezi mereu copilul."A INFLUENTA"inseamna sa-l faci sa faca ce vrei tu.De ex.daca tu il trimiti la culcare si el zice ca mai sta,tu ii zici atunci"stii ca maine tre sa te duci la 8 la scoala" daca el zice "si ce-i?"tu ii explici ca tre sa fie cu orele de somn facut pt. a face fata la ore....si el merge atunci la culcare.Asta inseamna ca l-ai influentat.Influenta si cerintele trebuie sa fie facute si "cu zaharelul"...exista un vers"te ametesc intai usor,ca mamele copiii lor cand vor sa-i culce"Si tu tre sa fii deci o mama adevarata !Apoi,cand ceri....si el nu face,tu nu trebuie sa observi de fiecare data:de doua ori observi si il pedepsesti si o data te faci ca nu observi !Nu uita apoi,vorba lui bunica-mea,copiii se cresc "in joaca"...(

rodikutza

rodikutza

Offf, copilasii!!!!

23 Apr 2009, 19:44

Cred ca ai nevoie de ajutor de cineva specializat...eu pot sa-ti spun ca am si eu o fetitza de doi ani si patru luni.Era foarte cuminte pana nu demult...acum a inceput sa tipe :"Nu vreau!" si tipa asa pana oboseste.Ca sa o pedepsesc, ii dau sticla cu ceai si o trimit la culcare, ii spun ca nu are voie sa se dea jos din pat pana nu ii spun eu. Si o las sa planga.(Mai mult de un minut si jumatate nu plange).
E greu...nici eu nu am avut pe nimeni langa mine...acum am inceput serviciul si am dat-o la cresa...o duc dimineata si o iau la 5 dupa amiaza...
Pana mai cresc un pic...sa ne putem intelege pe deplin cu ei, mai avem de indurat cu ei!Ei, dar asta e tot farmecul de a fi mama!
Sanatate tie, fetitzei tale si familiei!