Femeile sunt tratate ca niste animale pe patul de nastere

by: nicole8220032003
Am o prietena care a nascut de curand in Romania.Fetelor nu este posibil ca un doctor sa nu se uite la tine decat in momentul in care ii bagi bani in buzunar.Nu stiu ce s-ar fi intamplat daca nu i-ar fi dat bani.Credeti-ma ia dat bani pana si la femeia de servici ca sa ii schimbe lenjeria.Iar la sfarsit multumesc lui Dumnezeu fetita este bine.Eu am nascut intr-un spital din Roma,locuiesc aici de 3 ani,dar nu am dat nici un leut la nimeni si m-au tratat ca o fiinta umana ce urma sa nasca .Am avut permanent o persoana langa mine,copilul a fost tratat bine,pampersii au fost de la ei,nu m-au lasat sa ies din spital pana nu s-au asigurat ca suntem bine amandoua.Copilul ti-l aduc ei in camera la alaptat,nu trebuie sa te deplasezi tu,credeti-ma ti-l pun si in brate,iti arata cum sa-l alaptezi....nu am cuvinte.Camere cu 4 paturi,ce paturi,cu televizor,3 mese pe zi .C e pot sa va spu....daca vreti sa fiti tratate uman nasteti in alta parte decat in Romania.

noemi80

noemi80

hy

30 Apr 2009, 21:51

Groaznic ce se intampla in spitalele noastre
Eu am nascut 2 copii aiic si pur si simplu chiar si pt a face dus am dat spaga,ca altfel nu am avut apa calda
Ce e la noi cred ca nu e nicaieri
Mizerie,asisitentele scarboase,flegmatice
Groaznic!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

rodikutza

rodikutza

oameni - deveniti obiecte

23 Apr 2009, 19:34

Tragic, dar aceasta este realitatea...am simtit-o si eu pe propria piele, tot cand am nascut.
Mi s-a facut cezariana la urgenta, dupa ce m-au lasat sa ma chinui 10 ore - pana cand a venit doctorul la care eram inscrisa.Si a venit cand era tura lui normala.Si as putea sa va povestesc o gramada de grozavii de la spital (de ex, cum a avortat o fata in patul din salon, pentru ca, nu stiu din ce motiv, nu a vrut nici un doctor sa se uite la ea...as putea sa va mai spun si despre oribila experienta pe care am avut-o cand am stat internata cu fetitza mea....dar astfel de experiente sunt peste tot...cred ca este o situatie generala la noi in tara.
Daca vorbim despre spitalele particulare, atunci e altceva....platesti, esti tratat ca un om.
La spitalele de stat, dai spaga si tot ca un obiect esti tratat.
Sa dea Dumnezeu sa nu ajungeti cu puii vostri la spital!Sanatate va doresc!