Florile de apartament?

by: raluk
Cine de aici mai are plante de apartament? Am observat ca obiceiul asta inceput sa fie raspandit doar printre bunici sau casnice

japonialove

japonialove

eu am acasa bambus

11 Apr 2012, 14:21

si chiar sunt foarte mandra de el, creste mai greu dar nu necesita ingrijire speciala

jana2010

jana2010

am probleme cu o craciunita

15 Dec 2010, 16:06

a primit de mos nicolae o craciunita si acum se fac urate frunzele la varf, cad, iar cele mari care nu se usuca si innegresc la varf, fac gaurele in mijloc. o ud o data la 3 zile, are vreo importanta ca o tin in bucatarie pe pervaz? imi e frica sa nu inghete pe balcon

elviracostantea

elviracostantea

da ce zici??

16 Iun 2009, 21:45

ma bucur ca se discuta si despre flori nu numai despre politica,va multumesc i o sa mai intruu sa mai vb

jo_lie370

jo_lie370

pt schioana

08 Mar 2009, 18:46

Buna:)...floarea ta se numeste guzmania si este o planta destul de rezistenta si nepretentioasa din cate stiu eu:)...la multi ani de ziua femeii;)!

schioana

schioana

am o intrebare despre planta mea cea noua!

23 Feb 2009, 14:29

buna ziua doamnelor si domnisoarelor!

Nu am experienta mare in domeniul plantelor, dar imi plac mult si imi doresc sa incerc sa ingrijesc o floare. Am primit una, insa nu avea eticheta sau nici un biletel in ambalaj, asa ca nu stiu cum se numeste si cum anume ar trebui ingrijita.

http://www.divshare.com/download/6631418-851
Aceasta este o poza cu planta mea cea noua, si v-as fi foarte recunoscatoare daca cineva mi-ar putea spune cum se numeste, si cum anume sa am grija de ea, cat de des sa o ud, cata apa sa ii dau, de cata lumina are nevoie.

Multumiri multe si astept cu mare bucurie si nerabdare un raspuns de la voi!

gratzy56

gratzy56

cu dragostea pt.flori te nasti

01 Ian 2009, 16:52

Deci , cu dragostea de flori si plante te nasti dar o manifesti cand poti , daca poti. eu am locuit la bloc pana in 2003 . desi aveam balcon de 14 m lungime , nu puteam creste nicio planta deoarece balconul era inchis si orientat spre apus . tot ceea ce crestea sau incerca sa creasca , in cateva zile se ofilea din cauza caldurii si a efectului de sera . in 2003 m-am mutat la casa , unde mi-am amenajat spatii speciale pt.flori si plante si de atunci casa mea este o sera. este minunat sa ai grija de plante , sa le ingrijesti , sa te bucuri pt.fiecare boboc,pt.fiecare floare ,pt.fiecare mladita. este multa munca,responsabilitate , dar merita .cand vii acasa , 90% din stresul acumulat peste zi dispare in mijlocul plantelor. si daca mai ai si vreo 2 animale de companie ,sigur scapi de stres 100%.totul este sa daruiesti dragoste.

yanika

yanika

florile

06 Nov 2008, 19:10

DE CAND M-AM MUTAT LA CASA AM INCEPUT SA CUMPAR TOT TIMPUL GHIVECE CU FLORI.CAND STATEAM LA APARTAMENT TRECEAM PE LANGA FLORARII FARA SA INTORC CAPUL.E BINE SA AI SI SPATIUL NECESAR CRESTERII LOR.

cristom

cristom

Florile sunt foarte frumoase daca ai timp de ele.

18 Oct 2008, 19:08

Cine are flori se spune ca este un om bun.Tot de la bunica stiu.

gheorghita

gheorghita

salutare

16 Iul 2008, 00:06

iubesc si eu florile de apartament dar din pacate locuiesc la garsaniera si nu prea am unde sa le tin dar mar interesa cum se ingrijeste un ficus cand anume li se taie varful

liones08

liones08

Am uitat sa ma prezint!

08 Iun 2008, 01:30

Va salut pe toti! Sunt Lavi si, pe langa multe alte pasiuni o am si pe aceasta cu florile! Din pacate locuiesc la bloc in 2 camere si spatiul nu-mi permite sa am cate flori as vrea! Nadajduiesc sa fac curand fotografii florilor mele ca sa le puteti vedea! Pana acum,in cei doi ani decand m-am mutat in ap.acesta luminos am reusit sa strang 65 de ghivece cu flori din care in afara violetelor africane(4) niciuna nu este la fel! Si, as avea si eu o rugaminte la voi daca stie careva cum se ingrijeste si cum se inmulteste Peperomia Caperarum!N-am gasit pe nicaieri informatii.Multam fain!

liones08

liones08

pt.lupu'cel rau

08 Iun 2008, 01:19

Si eu am o Maranta care de la trei frunze a ajuns imensa. In primul rand nu o tine la lumina prea multa.Nu-i place deloc! In al doilea rand nu-i place apa multa si am observat ca nu-i prea place sa fie mutata!A mea de cand n-am mai mutat-o infloreste incontinuu! Bafta!

lupul_cel_bun

lupul_cel_bun

Maranta leuconeura

06 Iun 2008, 07:56

Sotia mea are o Maranta.
Toamna era plina de frunze, se revarsa peste ghiveci. Acum este un bat cu trei frunze; doua verzi, una uscata.
Cum pot sa remediez problema?

paul_tulcea

paul_tulcea

Pentru Valentina

05 Iun 2008, 10:10

Nu am nici o legatura cu lupul cel bun!
PS: Ma adaugi pe mess, si iti dau webcam-ul sa vezi tulcea de la intaltime (stau pe un varf de deal si vad aproape tot orasul :D)
cat despre lupul cel bun... stiu ca e in bucuresti si daca are si el webcam... va trebui sa iti ceri scuze!

Nu e bine sa aduci acuze nefondate!

PS: Din cate stiu acest topic este pentru si legat de flori de apartament! Asa ca hai sa nu deviem de la subiect.

Legat de topic, dieffenbachia ta cum de are asa de multe frunze? Am respectat intocmai cum sa le cresc si totusi mai mult de 5-6 frunze nu imi da...

lupul_cel_bun

lupul_cel_bun

@Valentina

05 Iun 2008, 07:30

Inca nu ai raspuns la replica mea din 04 Iun 2008, 09:57

Daca tot arunci cu noroi, arunca pana la capat!
>:)

lupul_cel_bun

lupul_cel_bun

Worl Domination

05 Iun 2008, 07:16

@Paul
Ce fel de iarba ati folosit ca pamantul se face "muci" dupa udare?

@Valentina &Paul
Hai sa vb pe YM pentru ca mie nu imi place sa imi fie disputata onoarea.

Geniul Malefic cu conturi multiple ale carui planuri malefice au fost descoperite de Valentina.

paul_tulcea

paul_tulcea

Pentru Valentina

04 Iun 2008, 13:46

Dieffenbachia ta mi se pare ca are suportul (farfuria) pentru ghiveci prea mic (le place foarte mult apa). La mine am luat o farfurie mult mai mare si bea foarte multa apa. DAR ceea ce am vazut la tine este ca are foarte muuulte frunze (spre deosebire de a mea!) Ce i-ai facut?

paul_tulcea

paul_tulcea

partea a 2-a

04 Iun 2008, 13:40

@ lupul_cel_bun: Ti-am dat un PM, vreau sa cumpar cateva kg (sper sa imi dai discount:D) pentru niste gradini intr-un sat din Tulcea (Vreau sa cresc bambus acolo si am nevoie de pamant cat mai ud!)

@ Valentina:
Tu ai incercat acest produs si ai avut probleme? Daca da, te rog sa detaliezi; Eu am vb cu mai multi clienti ai lor si nu au fost plangeri pana acuma, decat de la o bunicuta care a pus fff mult locid pentru niste cactusi :))

@ restul:
Eu am locid in pamantul meu de la flori de mai bine de 2 ani. Pamantul nu l-am schimbat, florile le ud rar si totusi cresc mai bine ca niciodata. (Am flori precum dieffenbachia, colocasia) Imi plac foarte mult plantele mezofile dar mai ales cele hidrofile. Urmeaza sa le schmb pamantul, sper sa fie acelasi produs pe care il stiu eu... \\:D/

paul_tulcea

paul_tulcea

Locid, din punctul meu de vedere e OK!

04 Iun 2008, 13:24

Salutare tuturor!

Bunicii mei (stabiliti de ceva vreme in Germania) folosesc cu succes acest Locid. La inceput l-au folosit doar pentru plantele din casa, apoi au plantat si in gradina (toata plina cu flori si plante).

Avantaje:
- Cand pleaca de acasa pentru 1 saptamana, si se intorc, gazonul nu mai sunt asa de "pleostit", florile au inca frunzele tari!
- Gazonul de fotbal de la ei are locid. Din cauza ca e un teren de fotbal local, nu au angajat un om full-time sa ude tot timpul terenul. din cate stiu folosesc in proportie un pic mai mare decat recmandat si totusi nu se face mocirla (cum spun unii!)

Dezavantaj:
- Daca ai copii mici si acestia inghit pamant de la flori, vor trebui dusi la doctor pentru a fi siguri ca nu exista probleme.

DOAR DIN ZVONURI:
Am inteles ca in o zona mai secetoase din Africa a fost incercat acest produs (a fost oferit gratuit) si a avut succes. Doar ca costurile erau mari pentru a intretine o asemenea zona si proiectul a fost anulat.

lupul_cel_bun, contrazi-ma daca gresesc pe undeva!
Pentru cei ce vor mai multe detalii sa imi spuna! (le am in germana dar le pot traduce in romana)

lupul_cel_bun

lupul_cel_bun

reclama pe fata

04 Iun 2008, 10:44

In ideea planului meu malefic.
Va recomand 10g de locid/litru de substrat pentru muscate.
Eu am incercat in ultimii trei ani sa cultiv muscate. Am incercat diverse ingrasaminte si pamant de flori dar nu am reusit pana cand am pus Locid. Nu stiu de ce a mers, dar a mers.
Cineva care s-a uitat la pamantul meu mi-a spus ca ar fi avut de-a face cu ph-ul si cu afanarea. El stie mai bine.

lupul_cel_bun

lupul_cel_bun

Replica

04 Iun 2008, 09:57

Am mai raspuns o data. Dar cred ca nu am dat "posteaza"
"... nu cumva din Stuttgart de unde aduci toate produsele pe care le vinzi pe "n-shpe' forumuri..." Koln. Numeste 3(trei) foruumuri pe care vand.
"Dar nu incerca sa vinzi Locid recomandandu-l peste masura... " Defineste peste masura.
"mai ales ca nu ai experienta in cultivarea plantelor." Eu n-am, dar stiu oameni care au si mie mi-a functionat.
"E pacat sa-si omoare oamenii florile" Ai auzit de cineva caruia sa ii fi murit? L-ai incercat?
"doar ca sa-ti umple tie buzunarele." Sunt un geniu malefic. Vreau sa fac avere cu un produs care costa 10.000E/t.
Am rulat marfa in valoare de 30E adica am avut un profit de 3E...Eu si ala care a inventat penicilina.
Blesteme! Ne-ai descoperit planul prin care doream sa dominam lumea...
Un Geniu Malefic
>:)
PS: O sa va aduc un dendrolog sa va vorbeasca.El are cu siguranta experienta.

lupul_cel_bun

lupul_cel_bun

locid

25 Mai 2008, 09:15

Daca doreste cineva Locid(www.locid.com) ma poate contacta si va pot aduce asa ceva.
lupul_cel_bun@yahooo.com ( minus un o )

lupul_cel_bun

lupul_cel_bun

reclama la locid

17 Mai 2008, 10:15

Bine ca stii tu mai bine!
Eu l-am luat de la un amic din Germania.
Nici nu stiu daca se gaseste pe aici.

lupul_cel_bun

lupul_cel_bun

udare rara

16 Mai 2008, 17:48

samira_sukara2008
" Plante de apartament

Eu am plante de apartament si sincer nu am timp sa le ud prea des.
Imi plac foarte mult si da o atmosfera foarte placuta in casa. "

Iti recomand cu caldura Locid.
Am luat de la un prieten si chiar face minuni(stiu ca suna ca o reclama sh).
Este o chestie ca grishul care se amesteca cu pamantul si retine apa fara sa faca mocirla pamantul.
Am pus la muscate si s-au facut verzi verzi. Le ud o data, hai de doua ori pe saptamana si le merge excelent.

lshp

lshp

Oare?

22 Apr 2008, 14:54

Oare?
Cineva care isi insuseste foto si mai spune ca ii aparin poate fi demn de incredere ca trimite oriunde in lume?

kittytina2

kittytina2

are cineva bouganville?

10 Mar 2008, 17:22

as dori sa cumpar sau sa dau la schimb alte flori pentru o bouganville. are cineva?
multumesc!

pascu_adina

pascu_adina

....

29 Feb 2008, 16:02

Necesita timp pentru a avea grija de ele.Si trebuie sa aiba un loc unde sa aiba caldura si lumina.Desi imi plac nu am flori in casa din acest motiv.

vioana

vioana

pentru Georgik

29 Feb 2008, 15:20

Iti recomand cactusi. Vara rezista bine la seceta si caldura iar iarna ii uzi f. putin sau de loc.

maria27

maria27

buna

17 Nov 2007, 15:19

buna samira
ar trebui sa optezi pentru flori care se uda mai rar,orhidee,cactusi,ficusi,
ai grija de cele care le-ai achizitionat sa se faca mari si frumoase
am intrat si eu pe site ,au flori faine intr-adevardar cam scumpe

samira_sukara2008

samira_sukara2008

Plante de apartament

16 Nov 2007, 15:33

Imi plac foarte mult si da o atmosfera foarte placuta in casa.

Ultimele plante le-am cumparat de la Floraria Mario

Le-am cumparat de pe net si mi le-a adus acasa a doua zi.

samira_sukara2008

samira_sukara2008

Eu am plante de apartament!!

16 Nov 2007, 15:29

Imi plac foarte mult si da o atmosfera foarte placuta in casa.

Ultimele plante le-am cumparat de la http://www.florariamario.ro

Le-am cumparat de pe net si mi le-a adus acasa a doua zi.