Cine e mandru ca e roman?

by: breeze

EU SUNT MANDRA CA SUNT ROMANCA

24 Feb 2005, 19:32

Anyway (am vazut ca se poarta), de fiecare data cand merg in strainatate imi dau seama ce frumoasa este... Romania! Altii atata se mandresc cu ce au si atata pun totul in valoare, si cand stai sa te uiti mai bine, si noi avem, si inca mai frumoase...

Nu ne punem in valoare nici pe noi, nici ce avem! Branza buna in burduf de caine!

Iar despre strainii care vin sa lucreze in Romania - oameni cu pretentii, angajati la firme cu pretentii, de cate ori ai nostri sunt mai valorosi decat ei, dar nu au experienta necesara, noi suntem inca niste copii in multe chestii, de-abia acum descoperim, invatam... Cei care sunt sinceri, se mira de noi (fata de ce au auzit, poate) si ne apreciaza - nu tot ce este la noi, dar cu umor poti depasi orice!

Si nu degeaba multi vin sa lucreze in Romania si nu se mai dau dusi, se casatoresc cu romance, isi cumpara proprietati, etc...

Eu mi-as dori sa traiesc in continuare in Romania, sa pot sa merg cat de des vreau in strainatate (cum merg la Sinaia, de exemplu) si in Romania sa fie atat de bine, incat bietii oameni sa nu mai fie nevoiti sa plece sa culeaga capsunile pe care altii nu se injosesc sa le culeaga...!

Asta e!

agripina

agripina

Mandrie de roman...

01 Dec 2004, 16:31

Interesante parerile de pina acum, marea majoritate de la oameni plecati din tara. Ar fi interesant sa vedem ce spun si persoane ramase pe plaiurile noastre.

Eu sunt plecata de 6 ani la Paris dar am ramas in contact foarte strans cu Romania fiindca am afaceri aici si de vreo doi ani stau cam jumatate din timp la Bucuresti, jumatate la Paris. Mie nu mi-e rusine sa spun ca sunt (si) romanca, desi am dubla nationalitate. Nu e o chestie pe care sa mi-o pun in piept si sa ies pe strada cu ea, dar nu ma feresc s-o spun si ma mandresc cu asta. Chestia e ca nu sunt intrebata prea des de unde vin, fiindca nu am accent strain in vorbire iar numele poate sa fie de oriunde, e super international.

Sentimentele pe care le avem despre Romania sunt in functie de cum ne-am simtit aici inainte sa plecam si care au fost motivele care ne-au determinat sa emigram. Daca ne-a fost bine si am plecat la "mai bine" si am reusit, ne-am integrat in alta tara, tindem sa pastram o imagine frumoasa. Daca am plecat impinsi de nevoie, ceea ce este cazul majoritatii emigrantilor, intr-o prima faza vedem totul in negru, eventual uitam sa vorbim corect romaneste dupa trei luni, nu ne gasim locul nici in strainatate, nici in tara, ne simtim prost si dezradacinati, nu suntem "acasa" nicaieri. Emigrarea e un lucru dificil si daca nu ai un dram de noroc, niste competente anume si daca nu pastrezi "an open mind" e greu sa te acomodezi in alta parte si sa te simti acasa, totdeauna o sa-ti lipseasca specificul romanesc - asta daca-l cauti.

Romania e o tara saraca cu o societate super-polarizata, oameni foarte saraci(multi) si oameni super-bogati (putini). Clasa de mijloc care duce dezvoltarea unei tari de-abia acum se infiripeaza, dar se dezvolta destul de repede. Din ce in ce mai multa lume e constienta ca Romania este o piata atractiva si un loc relativ interesant unde se pot face afaceri bune, nu o jungla in Bongo-Bongo. Si ca e o tara frumusica cu oameni calzi si prietenosi si unde daca te uiti in partea buna a lcrurilor, poti sa traiesti fain. Problemele de aici sunt peste tot, saracie, violenta, spagi, coruptie, droguri, etc. doar ca in strainatate "e perimetrul mai mare" si nu se vad atat de pregnant, nu le intalnesti atat de frecvent ca in Romania. Dar exista.

Eu ma simt bine si in Romania si in Franta si pe unde am mai stat, incerc sa iau lucrurile bune din fiecare societate, ca sunt multe, si sunt mandra ca sunt (si) romanca.

lacramioara

lacramioara

RE: Cine e mandru ca e roman?

26 Nov 2004, 20:19

IN SPECIAL PENTRU MONI. Cred ca ti-a fost greu in Romania,ce pot sa spun nu vreau sa ma laud, dar eu n-am cunoscut ce este greul. Parintii mei mi-au oferit totul,mi-au facut vila, mi-au luat masina,am avut un serviciu bun. Aceleasi conditii care le-am avut in Romania le am si aici, si diferenta este ca imi lipsesc prieteni, TOTUL, aici oamenii sint rai, niciodata nu o sa egaleze sufletul unui roman. Daca vrei poti sa-mi scrii Jan.mariana@skynet.be

moni

moni

26 Nov 2004, 19:21

PT Lacrimioara in special
Sunt in Statele Unite de Aproape 6 ani.Iubesc limba romana ,Romania si tot ce tine de meleagurile atat de dragi mie.Dar!!!Nu m-as intoarce in Romania definitiv nici platita..Si nu pt ca mi-e tare bine aici sau tare rau acolo,dar pt ca e o tara INSTABILA!!!Sunt mandra de originile mele dar am ajuns la concluzia ca noi stim nimic despre tot,pe cand"ignorantii"despre care se vorbeste pe forum stiu un lucru,dar exceleaza in el!!!Cat despre perversiatate si alte"porcarii" despre care vorbesti...nnu stiu de unde ai scos-o ca barbatii romani ar fi mai sfinti!!!Am plecat la 20 de ani din Romania si nu a existat nimic in SUA care sa uimeasca sau care sa nu fi fost discutat in Romania.Sex in grup,sex anal,oral ,droguri,etc sunt deja rasuflate in Romania si practicate cum "tu nici visezi batrane".Accesibilitatea e umitoare si...doar incerca sa te plimbi prin Ferentari la 11 noaptea cu prietenul de mana ...sigur vei fi violata si el batut mar!!!!Puritanismul nu mai e demult in mintea Romanilor...ca sa nu mai vorbim de briceag in gat si "tu vii cu mine domnisoara" cand fete sunt luate cu "japca" ziua in amiaza mare si facute "posta"(violate de mai multi),etc...Si din pacate ...de romani de-ai nostri nu de tigani!!!Asa ca macar fii realista!E frumoasa tara ,dar barbatii sunt pe departe la fel ca oriunde ,iar multe din fete practica prostitutia pt ca se aleg cu un trai decent.Mai nou e la moda "femeia intretinuta".Am avut colege care se culcau cu barbati de 40 de ani si ele aveau 18 pt o bluzita,un pantof,o atentie.o maslina...Si sunt fete destepte care invatau bine si care erau sictirite ca parintii nu isi permit sa le ia o pereche de pantofi noi pe sezon.Din strainatate e usor sa judeci in dreapta si in stanga.Din experienta iti spun ca nu m-as intoarce in Romania pt ca eu sunt un om pierdut acolo.Pt ca am refuzat sa ma compromit am trait in lipsuri,asa ca cel putin aici am siguranat financiara ca pot sa am un job decent,sa imi cumpar lucruri dragute,sa imi ajut familia.Cat despre acool,am un tata alcoolic,care nu ne-a agresat fizic niciodata,dar impactul psihic e traumatizant pt ca mama mea e nefericita; el prefera sa fie la un "rachiu "cu prietenii si nu cu familia...si asa mai departe...asa ca eu nu ti-as dori vreodata sa ai parte de un sot care bea sau care te loveste(cum e moda la peste 80% din romani)Si cum am precizat anterior,"nu stiu altii cum sunt,dar eu,cand ma gandesc la satul copilariei mele parca si acum imi salta inima de bucurie"(ion Creanga,Amintiri din Copilarie)Apropo eu sunt nascuta si crescuta pana la 20 de ani in Cluj-Napoca.Moni

lia

lia

17 Nov 2004, 16:02

Rusine,celor care-si jicnesc locul natal.Locuiesc in Japonia de 5ani,cand sunt intrebata din ce tara provin,raspund mandra"ROMANIA".Am cunoscut romance care se dadeau drept italience,americance,ROMANCE 100%....!!Rusine si pedeapsa pentru toti cei care au uitat de unde au plecat.Te Iubesc ROMANIE "TARA MEA DE DOR."

lacramioara

lacramioara

11 Nov 2004, 03:30

Sint de 4ani in Belgia,dar parca as fi aici de50 de ani. M-am saturat de occident de lux de tot.As vrea in Romania,acolo mi-am lasat prietenii; parintii si tot ce am mai de pret. Pe an plec in tara de vreo10-15 ori,dar cind e de ma intors aici,ma incearca un sentiment de tristete,de singuratate.As prefera sa traiesc in Romania,pe strazile pline de noroi,(cum afirma uni). Ma mindresc ca sint romanca, si nu-mi este rusine sa afirm ori de cite ori am ocazia. La fel ca si in Romania si aici,in Germania,Austria ,in toata europa este mai multa coruptie ca si in Romania,plus copii sint amenintati de pedofili,tu intri intr-un magazin si nu sti niciodata ca te poti considera mort,multe jafuri,multa prostitutie, multe droguri,multe perversiuni,multe crime multe drame,ASTA ESTE OCCIDENTUL. Nu este mai bine in Romania?,esti mai sarac dar mai in siguranta. Barbatii romani,chiar daca mai beau un rachiu,sint mai buni,ca si occidentalii,sa nu-mi spuneti ca nu este asa. Aici barbatii sint perversi,mereu in cautare de nou, sex cu animale,sex in grup,anal,toate murdariile posibile le practica.Voi d-nelor si d-soarelor nu aveti de ce sa negati lucrul asta,toate cunoastem ca perversiunea e in FLOARE. Aici este plin de probleme, cu oameni saraci care dorm in strada,maninca de la gunoi,dar care nu sint stiute in Romania. Oricum si orce ce s-ar spune despre romani,eu sint mindra de statul meu de roman, de acea mi-am pastrat si nationalitatea.

georgiana

georgiana

23 Oct 2004, 18:03

Ba eu sunt tare mandra ca sunt romanca,sunt in Romania inca pt ca voi pleca in catva timp in Spania la prietenul meu,dar ma mandresc ca sunt romanca in primul rand romancele sunt cele mai frumoase femei se spune asta si se stie.Imi spunea prietenul meu ca eset superb acolo,dar femeile si barbatii lasa de dorit nici nu se ingrijesc si se imbaraca aiurea parca ar fi imbracati numai de la second hand si cica femeile nu se epileaza pe picioare(cum or putea sa se imbrace in fuste?),cat despre Germania eu nu am fost dar tatal meu merge in fiecare an si mi-a povestit o groaza de lucruri si pot spune in gura mare ca sunt ROMANCA si ma mandresc cu asta si chiar daca plec din tara tot aici voi veni sa traiesc viata.Intr-adevar lumea s-a facut cam rea si invidioasa si dusmanoasa,dar atata timp cat tu esti fericit/a si iubit/a nu trebuie sa te intereseze de lume.Nu am decat 19 ani si poate sunt prea mica fata de voi toti care ati scris,dar imi place sa gandesc matur si sa par o pustoaica uimesc oamenii:))Bafta celor care nu sunt in tara si sa nu uite ca sunt romani,cum cei din strainatate se mandresc cu tarile lor noi nu trebuie sa decadem,ci trebuie sa ne sustinem.Crede-ti ca am dreptate??

sarpele_bland

sarpele_bland

07 Sep 2004, 18:45

am citit undeva o statistica in care se arata ca si germanii au aceeasi parere despre ei si tara lor. erau nemultumiti de satrea de lucruri de laei din tara si le era rusine cu connationalii lor cand se intalneau in strainatate. asa ca nu suntem singurii.

elenarl

elenarl

Eu am invatat ceva in occident:
oricine poate fi ignorant ,din lipsa de cultura,sau de bun simt...insa eu cred ca asta e problema lor,nu?
Doar pentru ca suntem din Romania,nu inseamna ca suntem toti gimnasti medalisti,sau suntem cultivanti de grau...cine esti depinde de cei 7 ani de-acasa,de cultura generala si sanatatea psihica...cat despre originalitate,putini in lume se pot mandri cu mostenirea noastra culturala.
FEMMEFATAL,intreab-o pe gagica: cum de Germania nu are gimnasti in Olimpiada....si ce parere are de regimul Fascist...ar sprijini Germania unul nou?
Fiecare casa are gunoiul ei,si cateodata,trebuie numai curatat...Dar daca numai asta a vazut vecinul....
Compania ta nu are discrimination policy?
Eu i-as spune in locul tau ceva...sunt sigura ca colegii tai ar fi de partea ta daca ai deschide subiectul...E o proasta.
Insa sunt milioane de motive care ne fac mandri ca suntem romani.
Un singur defect avem,si ala e c-am vrea sa credem ca suntem perfecti..ups! cati ca noi!!!
Hai ca stam bine pe scala sociala...numai dac-am scap de coruptie,sa ne putem ridica si pe plan economic...pas cu pas,rabdare,fratilor:p

femmefatal

femmefatal

sarpe bland

i have to agree with ur 4 stages....foarte interesant cum ai abordat subiectul si fazele prin care trece un emigrant....ah and by the way aceea femeie nici nu vorbeste cu mine...da nu ma doare nici in cot ca doar nici eu nu o prea bag in seama.....cine se crede ea..si asa nu prea imi place munca asta!!! desi e in domeniul meu

sarpele_bland

sarpele_bland

eu m-am plimbat putin prin cateva tari. acasa nu am mai fost de cand am emigrat dar spera sa ma duc curand. din cate am vazut si la altii evolutia unun emigrant este cam asa: prima faza incantarea cand totul iti place in noua tara si RO este murdara si inapoiata; faza a doua respingerea in care tara noua ti se pare ciudata si de pe alta lume si RO este raiul (evident ca aspectele negative ale RO dispar); faza a treia respingerea RO (mai ales daca te duci in concediu in RO) din cauza tuturor aspectelor negative din RO; faza a patra te obisnuiesti si incepi sa vezi RO asa cum este: o alta tara in lume cu oameni nici mai buni nici mai prosti, cu locutri frumoase si urate, cu obiceiuri frumoase is urate, cu oamni bunis ci cu tigani, etc. Evidenta ca are o nota distincta dar nici intr-un caz nu suntem cei mai cei. Intr-o buna zi viata va fi mai buna acolo, oamenii se vor schimba si se vor apropia de mentalitatea celor din EU.
cand vezi si alte tari iti dai seama ca tiate tarile sunt oarecum asemanatore undeva la baza.
cum ziceam in curand sper sa ma intorc pentru putin timp in RO si sper sa nu fiu foarte deceptionat.

femmefatal

femmefatal

FOR EVERYONE!!!

OK sa va dau un exemplu am inceput o slujba noua....acum 2 saptamanii...insa majoritate personalului era in vacanta...azi a venit sefa mea.....care e din Germania.....si ma intrebat de unde sunt.......si nu uitati am plecat acum 11 ani de acasa cand inca era copil......i-am spus ca sunt pe jumatate unguroaica si pe jumatate romanca.....cand a auzit de unde sunt a facut o mutra...nu mi-a venit sa cred......eu stau de 11 ani in Irlanda, iar ea doar de 2, crede-ti-ma nu mi-a venit sa cred cum a reactionat.....mi-a spus ca si-a dat seama ca nu sunt irlandeza, nu dupa accent...ghiciti dupa ce...felul cum am scris o cifra...m-am speriat de ea...cine stie unde a lucrat inainte..la KGB sau MI5.

RAMONA----- AI MARE DREPTATE.... m-am intors din Romania acum 3 saptamani......ne mai fiind acasa de 6 ani.....am mers pt ca a murit bunica...insa altfel nu mergeam....am fost total dezamagita de felul in care se poarta romanii acasa....sunt rai, foarte rai...si invidiosi.......ah nici nu mai stiu ce sa spun!!!

ram0na

ram0na

Sincer? Nu prea sunt mandra de noi

Daca e sa ma gandesc la stramosi, la istorie noastra, la mintile stralucite pe care le are poporul nostru.......sunt mandra de noi. Si sentimentul de dor de locurile natale ma cuprinde ori de cate ori nu sunt pe meleagurile mele, lucru care mi se poate absolut normal. E firesc sa te simti al cuiva, sa simti ca apartii unui loc, care nu poate fi altul decat cel natal.
Ceea ce ma dezamageste foarte tare la tara noastra este nesimtirea si sfidarea, care parca au pus stapanire pe multi dintre noi. Am 24 de ani si sincer sunt scarbita de scuipatul semintelor pe strada, de mirosul ingrozitor de dimineata simtit in mijloacele de transport, de salariu de 100 de dolari pe luna al multora, de tziganii prinsi peste hotare despre de care vuiesc toti europenii ca sunt din Romania. Probabil o parte din cele de mai sus sunt regasite si in profilul altor tari, dar asta nu ma deranjeaza. Ma deranjeaza ca le regasesc in Romania, pentru ca ma afecteaza in mod direct. Asta e.

gianna_r

gianna_r

Mare dreptate are diana.h! Sunt de acord cu ea! Civilizatia, perseverenta si corectitudinea!!! De aceea au ajuns multe popoare SUS!

dulceatza

dulceatza

cred ca asta ni se intampla cam tuturor:rolleyes:

spider

spider

as vrea si eu sa pot sa spun ca sunt mandra ca sunt romanca. Si intr-un fel chiar sunt. Insa de multe ori ma cam lasa mandria cand aud de poznele compatriotilor mei. Si atunci cand cineva ma intreaba de unde sunt, parca nu prea mai sunt asa de mandra.:( insa incerc din toate puterile sa le schimb parerea care si-au facut-o unii despre romani. Ca doar vorba aia....n-o fi ala chiar asa de negru:)

dulceatza

dulceatza

"constat ca chaturile romanesti e plin de gunoaie de oameni." dupa cum vb poti sa fii bucuroasa...nu se vede ca esti romanca

misst_x

misst_x

Eu pot sa spun ca sunt destul de mandra ca sunt romanca deoarece cred ca fiecare cultura si popor are valoarea lui si nu cred ca o cultura ar putea fii pe deasupra aleteia; dar totusi cateodata parca imi e rusine sa recunosc ca sunt romanca . Sunt plecata din tara de cativa ani si de ceva timp incoace se produce parca o avalansa de emigranti printre care sunt si destui romani. Multi dintre ei habar nu au pe ce lume traiesc. Ajung aici , lucreaza catva timp si dupa aia sunt plini de impresii ,ca vezi doamne cine sunt. Si ca sa nu mai vorbesc de toate lucrurile care le fac si ne fac un prestigiu pe aici. Voi vati simtii mandrii ca sunteti romani daca intro seara cand vati intoarce acasa ati vedea romani cautand prin tomberoane sau asteptand sa arunce gunoaiele din supermarketuri ? Sincera sa fiu in momente ca acestea nu ma simt mandra ca sunt romanca .

diana.h

diana.h

Nu mi-e usor sà vorbesc despre noi romanii, din interiorul tarii; cum nu mi-e usor sà vorbesc despre noi din afara tàrii. Acasà se vàd neajunsurile si multele noastre defecte, doar ptr. cine a fost vreodatà in afarà si invers. In afara tarii ne dàm seama de calitàtiile noastre care niciodatà nu cred cà vor fi apreciate de occidentali, dar si de mediocritatea celor mult mai dezvoltati decit noi. Dacà la noi in tarà s-ar munci màcar pe jumàtate cit in occident, si am fi mai cinstiti sigur a fi fost o mare natiune. Dar...

flower

flower

De ce?

[quote][b]gunoaie de oameni[/b][/quote]

Cam dur...poti fi putin mai explicit(a)? La cine te referi si care e motivul pentru care faci aceasta afirmatie?
Daca te-ai logat doar ca sa-i jignesti pe ceilalti e trist si denota faptul ca nu esti cu nimic mai bun(a) decat cei la care te referi.:(

De ce nu intri intr-o discutie cu noi?-poate ne mai spalam de pacate si-ti demonstram ca nu suntem chiar asa de necivilizati cum crezi, sau poate ai astfel ocazia sa ne demonstrezi ca esti mai [b] bun(a)[/b] decat noi si am avea ce invata de la tine.:)

Bun venit pe [b] ele.ro[/b], unde oamenii (romanii) sunt altfel decat crezi!:)

secret

secret

Mi-e sila

Sint plecata din tara si constat ca chaturile romanesti e plin de gunoaie de oameni.Nu pot sa cred ca asa sint romanii, tara de unde am plecat!Constat cu stupoare ca mi-e sila, scirba, rusine ca sint romanca!( ca fac parte din acest popor de necivilizati)

arlekyn

arlekyn

Mandria ca reusesti CA roman

Nascut in Romania altor timpuri, e normal ca ma simt mandru cind prin demonstratiile mele sociale si profesionale reusite arat ca sunt nascut si educat roman...

Daca pun experienta din occident si faptul ca am avut prea multe dezamagiri romanesti, azi zic ca-mi este indiferent, e si romanul o natie ca oricare alta, chestie de personalitate individuala daca se vrea sau nu roman, daca mai vrea sau nu sa-si pastreze cetatenia din nastere sau limba materna...

Dar, uite ca vine un timp, o vreme, asa intr-o dupamasa superba pe un apus de soare dumnezeiesc si-ti amintesti ceva din copilaria ta fericita de acasa...sau din studentia ta reusita din tara...sau ceva frumos care iti aduce doua boabe de lacrima intre pleoape, si oftezi...si-ti aduci aminte si de alti oameni, de bine, ca pe cei rai ii uitam repede...si te intrebi ce-o mai fi pe "acasa" si, uite asa iei trenul/avionul/masina si zbori, parca intinerit...

Pacat ca stirile de acasa nu-s tocmai grozave...si zilnic ne provoaca dureri nestinse...

femmefatal

femmefatal

mi-ai primit mailul, alt site nu prea stiu sincera sa fiu, incearca google.com si vezi, sau horoscope.com

breeze

breeze

daca totul ar fi asa de simplu....

femmefatal

femmefatal

pt breeze

Eu sincer sa fiu nu am data de nici o Sara, si nici de spam mails nu am dat, nu trebuie sa te inscrii, puri si simplu mergi la aceea adresa si scrii in casuta "horoscope" te duce la horoscope si tu alegi ce zodie esti, nimic mai mult!

breeze

breeze

e un site de astrologie, unde am mai intrat acum 2 ani cred.....si e tipa asta sara freder, care de atunci imi trimite mailuri spam mails si imi incarca casuta...i-am dat si block si tot nu se opreste.Eu credeam ca acolo ai facut tu testul ala de past lives si ca stii ce e cu sara freder...:) .Te innebuneste site-ul ala daca te inscrii.
Sry ca nu am fost explicita...:)

femmefatal

femmefatal

"ca de sara freder sunt satula" - poti sa-mi traduci ca nu inteleg, im not trying to be smart....te rog

breeze

breeze

dar pe care site ma duc?ca de sara freder sunt satula, ma terorizeaza cu mailurile

femmefatal

femmefatal

Pt Flower

Flower,

trebuie neaparat sa-ti faci si tu micul test in legatura cu viata ta anterioara...ii chair fun...nu ma intelege gresit.....nu cred tot timpul in ele...insa asta o sa te puna pe ganduri go to [url]www.ask.com[/url] si type in past lives. Neaparat dorim sa stim raspunsul.

Ioana

femmefatal

femmefatal

Wow luptator....ce folosesc eu, adica il consider destul de bun, go to [url]www.ask.com,[/url] si type in horoscope, acolo o sa ai mai multe vartiante...i chiar cool, merita sa vezi site-ul.
ma duc si eu la lunch vorbim in 45 de minute.

pa pa