Descantecele mai sunt la moda?

by: miha
Ghinionul in dragoste, durerea de cap, depresia, continua sa fie atribuite chiar si azi , intr-o lume moderna, fortelor malefice, farmecelor unor persoane care care ne vor raul.Nu stim cat adevar exista in aceste descantece insa stim ca inca se mai practica. exista descante de deochi, de dragoste, de sanatate.

miha

miha

Puterea credintei!

16 Dec 2005, 11:17

Intr-adevar daca exista credinta in Dumnezeu poti depasi multe, nu trebuie sa crezi in fortele malefice despre care inca se mai vorbeste, prin credinta ta poti invinge raul!

ada

ada

Un alt exemplu

16 Dec 2005, 08:04

Imi pare rau ca nu pot sa-mi amintesc exact unde am citit acest exemplu.Unui condamnat la moarte i se cere permisiunea sa fie folosit inainte de a fi executat,pt un experiment.I se propune sa moara muscat de sarpe.El accepta si inainte de a fi omorat i se cere sa asiste la moartea unui cal muscat de sarpe.Sarpele musca animalul,care moare subit.Venind randulcondamnatului,i se da drumul unui sobolan in celula lui.Omul moare de atac de cord inainte ca sobolanul sa-l atinga.Dupa moarte,analiza sangelui lui,arata prezenta veninului de sarpe.Convingerea lui ca va muri muscat de sarpe a fost atat de puternica incat creierul a comandat fabricarea veninului in sange.Cred ca trebuie sa avem grija mare ce CREDEM.Un citat biblic ne avertizeaza:Daca crezi,poti muta si muntii din loc"

ada

ada

Convingerile tale au puterea sa te distruga

16 Dec 2005, 07:53

Si mai stim ceva:ca puterea nostra de autosugestie,uneori involuntara,transforma anumite convingeri in realitate.Dr.Henry Beecher de la Universitatea din Harvard a facut un experiment pe 100 studenti,pt evalua efectul unui medicament.Un medicament le-a fost descris studentilor ca superstimulant in capsule rosii,altul supertranchilizant in capsule albastre.Fara ca studentii sa stie,continutul capsulelor a fost inversat:cele rosii au devenit barbiturice si in cele albastre era amfetamina.Jumatae dintre studenti au avut reactiile pe care le asteptau de la medicamentul pe care AU CREZUT ca l-au luat-adica exact inversul reactiei chimice pe care ar fi trebuit s-o aiba medicamentul.Convingerea studentilor ca au luat medicamentul despre care li s-a vorbit a anulat efectul adevaratului medicament.Concluzia doctorului a fost ca un medicament n-are efect daca pacientul nu crede in efectul lui.Tot asa e si cu descantecele.Daca ti-e frica,daca te preocupa,daca crezi,ti se intampla pt ca starea ta de om infricosat te face sa-ti iasa totul rau.