Felul in care iti amenajezi bucataria iti creeaza starea

by: ankulina
Felul in care ai amenajat bucataria iti creeaza starea de ... casnica ...de nevasta ... de gospodina ...de iubita ...sau de partenera de viata si de succese ...
Poate parea bizar ce spun, dar eu una asa am simtit . Sa va povestesc : ne-am amenajat tot apartamentul pe gustl nostru. Bucataria insa am amenajat-o cu o mobila si accesorii cumparate de mama - noi - noute - dar defel pe gustul nostru. Insa ce conta ? Erau noi, aveam bucataria complet utilata, noi ne-am indreptat atentia asupra sufrageriei, camerei copilului, dormitorului nostru matrimonial...Insa, in timp, acea bucatarie a inceput sa ma apese pe creieri...E adevarat ca perioada a coincis cu cea in care am stat acasa in CIC, dar cand intram sa gatesc ceva in bucatarie, ma cuprindea o stare jalnica de casnica plafonata...Vazand ca trece timpul si bucataria noastra continua sa imi dea aceeasi stare negativa, am decis impreuna cu sotul meu sa o remobilam si reutilam complet. Avand noroc cu o bucatarie mare, am facut o mobila la comanda, inspirati din niste reviste de design interior cu bucatarii italienesti , pe trei petreti, cu interiorul in forma de U gol si scaune inalte, de bar...Culoarea mobilei e rosu cu argintiu, perdeluta e rosie, scaunele de bar sunt gri...aparatura electrocasnica si accesoriile sunt din inox . Ei bine, poate a fost o iluzie, poate un moft, o fita sau numiti-o cum vreti, dar am alta stare cand pregatesc ceva de mancare in noua bucatarie, cand ii fac fetitei un suc natural de portocale sau cand pur si simplu eu si sotul meu stam de vorba seara tarziu, cocotati pe scaunele bar cu ceva de baut in fata...

amenajari_interioare

amenajari_interioare

Mobila de bucatarie

21 Mar 2007, 14:42

Cateva idei cu maobila de bucatarie gasiti la http://www.renovat.ro sectiunea Amenajari Mobila Bucatarie

mirela62

mirela62

bucataria!?!

11 Aug 2006, 14:13

Asa este, are mare importanta ambianta in care pregatesti de mancare. Sa fiu sincera, mie nu mi-a placut niciodata sa bucataresc, dar impinsa de necesitate am invatat sa fac de toate. Am avut noroc pentru ca am cumparat bucataria care mi-a placut - asta mai lipsea ca sa-mi scada moralul de tot. Ca n-am gandit foarte bine cand am luat-o si m-am ghidat dupa primul impuls, asta este alta poveste. Are foarte multa sticla in componenta si cand mi-e lumea mai draga si mai am si ochelarii pe nas (pentru vedere la distanta) vad cate o amprenta pe care trebuie s-o sterg. Mai bine este cand intru in bucatarie fara ochelari pe nas!
Mirela