Ce ma asteapta? Sunt la inceput de divort

by: alis04
Ce ma asteapta? Sunt la inceput de divort, saptamana viitoare avem prima infatisare.
Am temeri in ceea ce priveste divortul. Noi am fixat de la inceput conditiile, impartirea bunurilor, numele dupa divort. Dar acum sotul vad ca incepe sa se razgandeasca. Ba ca nu vrea sa mai imi lase numele lui si dupa divort (singurul meu motiv de a pastra numele lui, este acela de a avea acelasi nume cu fetita noastra), ba ca nu e de acord cu un program de vizitare. Avocatul meu mi-a spus ca eu am cerut copilul, tatal trebuie sa ceara programul de vizitare. Dar daca nu il va cere? Ce se poate intampla?
In ultimele 3 luni, l-am lasat sa vada fata ori de cate ori a cerut. Sunt constienta ca e spre binele fetei sa pastram o relatie buna, dar nu credeti ca e mai bine sa existe un program pentru copil? Eu lucrez in cursul saptamanii, fata va incepe gradinita din toamna, si vreau si eu weekend-uri cu ea. Eu cred ca e spre binele copilului sa stie clar cand merge la tati. Dar tati nu intelege ...

pisi

pisi

leo,

08 Iul 2008, 13:11

repet: majoritatea femeilor face totul pentru copii si familie.

pe cand majoritatea barbatilor au alte griji: iesitul la o bere cu amicii, amantele si cam atat. :))

leo

leo

pisi

02 Iul 2008, 10:29

cunosti si tu femeie care se sacrifica la fel cum stiu si eu barbati care fac acelasi lucru. sunt doar 7%. restul sunt restul.
din ce 7%, 5% sunt cei care se sacrifica de dragul relatiei. 2% sunt cei care reusesc sa formeze o echipa cu partenerul.
cine are noroc sa aiba un partener dincolo de cei 7% e falit. chiar zilele trecute aflasem un caz in care o pers. si-a prins partenerul cu alta in pat. si ea era cea care ducea greul familiei. foarte inteligenta tipa. pacat ca altii nimeresc cele mai bune femei.

leo

leo

Anielam

02 Iul 2008, 10:22

sfatul meu pentru ea este sa isi traiasca viata in continuare. asa cum am spus nu vad de ce sa nu se distreze impreuna cu copilul.

anielam

anielam

ati inceput sa bateti campii

02 Iul 2008, 08:57

Femeia a cerut un sfat si voi o ametzitzi.
Alis, stai linistita si lasa-l sa vada fata de cate ori vrea, pentru ca ii va trece repede, mai ales ca copilul este mic ( la gradinita )si are nevoie de atentia lui in fiecare minut.
Probabil ca sunteti tineri amandoi, si fiecare, la randul vostru, va veti reface viata. Va fi mai bine ca fata sa simta ca are doi parinti si ca amandoi o iubesc.

Si inca un sfat : niciodata sa nu il vorbesti de rau pe tata in fata copilului.NICIODATA. Acum poate nu va spune nimic, dar va incepe sa-l urasca si cand va fi mare si va realiza ca tu i-ai indus aceasta ura, s-ar putea sa sa se intoarca totul impotriva ta.
Stai linistita, ca un divort nu e o nenorocire si nici un capat de lume si viata. Vei vedea ca lucrurile se vor aseza.

pisi

pisi

leo,

29 Iun 2008, 09:28

tin sa-ti reamintesc ca majoritatea barbatilor e reprezentata cei care se scarpinda in dos stand la un meci de fotbal in fata televizorului si asteptand ca sotiile/iubitele sa se ocupe de tot: de el, casa, copii, job.

nu femeile stau cu burta la soare, ci barbatii. stiu atatea femei care se spetesc muncind in casnicie si la job si se plang amaratele ca barbatii nu le ajuta cu nimic, le mai si inseala pe deasupra avand domnii prea mult timp la dispozitie.

stii si tu prea bine ca femeile sunt cele, care in f multe cazuri, duc greul casniciei sau relatiei, nu barbatii.

multi dintre barbati isi pun palma in fund si-si vad de meciul lor de fotbal, prieteni, bautura, amante.

asa ca nu-i mai compatimi pe nesimtitii reprezentati de majoritatea barbatilor.

leo

leo

...

24 Iun 2008, 19:26

cam asta este ce am invatat eu din long term relation-ul meu, relatie pe care multi o invidiaza si pentru care ma cred norocos. adevarul este ca in fiecare zi am timp minim fix pentru partenera.

leo

leo

si pisi

24 Iun 2008, 19:24

casatoria este investitie si munca. majoritatea femeilor si 2 sau 3 barbati idioti spera ca se pun la adapost prin ea, ca sa poata zace ca legumele. se parte ca nu e asa. de atunci incepe munca, de care fug toti. un partener sau o partenera nu te va face mai puternic/a, nu te va ajuta, nu te va schimba, nu te va duce in top 300 oameni bogati nici daca ar avea averea. esti ceea ce esti singur/a.

leo

leo

nu pisi

24 Iun 2008, 19:19

femeile sunt foarte iresponsabile. de fapt cam toti sunt la fel, ca nici barbatii nu sunt prea departe. avand in vedere ca si el si ea sunt atat de slab dezvoltati sa se casatoreasca fara un obiectiv comun si fara sa se intrebe de ce au nevoie peste 10 ani sau unde se vad ei peste 20 relatia nu rezista. multi se casatoresc atunci, in toiul atractiei sexuale cand nu poti sa stai fara partener/a cinci minute. asa ca dupa un timp, zic eu 4 ani, altii spun mai putin, creierul se aliniaza si te trezesti cand se sfarsesc morfinele din el ca esti langa cineva cu care nu vrei sa fii. e vina lui/ei sau a ta ca esti iresponsabil/a? si pentru ca totul se duce de rapa femeile au prostul obicei sa toarne in momentul ala cu copii, doar l-or tine langa ele pe ala. si logic ca natura e mai inteligenta. si dezinteresata pe deasupra de chestia asta. natura vrea copii, dupa ce ii are e mai profitabil pentru ea sa foloseasca cele doua persoane pentru alti copii, iar barbatul este cel mai util pt asa ceva.
asta este explicatia. iubirea e ce nu e dragostea, adica nu este atractie sexuala. iubirea este altceva pe care multi, foarte multi oameni nu il simt niciodata pentru ca nu sunt capabili de asa ceva

pisi

pisi

leo, mergi prea departe

24 Iun 2008, 12:23

in afirmatii.

eu afirm ca majoritatea femeilor au grija de copii chiar si dupa ce au divortat sau s-au despartit de tatal acestora, pt ca asa suntem noi femeile facute: sa ne iubim copiii pana la sacrificiul suprem.

numarul celor care isi abandoneaza copiii in orfelinate e mult prea mic raportat la cele care au grija de copiii lor si isi iubesc odraslele ca pe lumina ochilor.

eu as pune altfel problema: de ce f multi barbati nu-si asuma responsabilitatea de a fi parinte, ci isi trimit partenerele sa avorteze sau se despart de ele dupa ce copiii vin pe lume?

sincer, tare iresponsabili mi se par multi dintre barbati in aceasta privinta!

leo

leo

...

24 Iun 2008, 10:20

poate ca sunt si eu acid in discutiile ce tin de divort, insa am vazut multe si am vazut cum ajung unii copii in orfelinate dupa. m-a frapat faptul ca exista femei care daca urasc tatal, vor ura si copilul si il vor abandona. am vazut asemenea cazuri.
oricum am impresia ca trebuie intarit cadrul legislativ, astfel incat si parintele ce pastreaza copilul si cel care a parasit familia sa dovedeasca cu documente justificative plata a pana la 50% din salariu pentru copil. asa ar fi mai echitabil si le-ar pieri pofta de despartiri si unora care "nu se mai inteleg brusc", dar s-au inteles cand s-au luat, si s-au inteles si pana au facut copii. tocmai acum, dumnezeule, se trezesc ca nu se mai inteleg, si desigur gasesc optiunea slavatoare pentru un copil: poate sa creasca si fara celalalt parinte, ca doar 70 de lei il inlocuiesc cu succes.

panterootza

panterootza

ok,Leo..

21 Iun 2008, 11:39

ti-am inteles punctul de vedere..si acum,daca tot veni vorba,sa imi spun si eu parerea,cum k pensia alimentara acordata de un tata pt copilul lui,mi se pare derizorie,si de cele mai multe ori,contributia lui de tata la cresterea copilului,coincide cu suma stabilita.chiar nu mai stiu de cat este,momentan,o pensie alimentara in Romania,dar discutam cu ceva timp in urma ´´problema¨´cu un ¨´tata´´(angajat la Garda Civila)care plateste fetei lui suma de 200 euro lunar(pt o domnisoara de 16 ani,200 euro de pensie alimentara in Spania mi se par...nimic..k sa intelegi mai bine,200 de euro sunt exact banii pe care ii cheltui pe mancare timp de o luna,fara a-ti permite mici capricii...).Si dintr-un salariu de aproximativ 2000 euro lunar,k tata,sa consideri k ´´iti cresti copilul´´cu 200 de euro pe luna...in timp,salariile cresc,dar pensia alimentara ramane aceeasi...ma rog,e problematica situatia divortului,si sunt multe de discutat...

leo

leo

...

21 Iun 2008, 00:58

aceste texte sunt absurde din punctul meu de vedere, avand in vedere ca intr-o familie normala nu trebuie instintari speciale ca sa intri in camera unuia dintre parinti. deci copilului i se va aduce continuu aminte, ca intre parinti nu mai e nimic, nu cumva sa se imparta perfect la amandoi.
eu inteleg ca daca s-a ajuns la divort (desi nu il accept si as fi de acord cu legi dure in ce priveste protectia copilului, in caz de divort, din partea ambilor membrii ai fostei familii - de exemplu tatal trebuie sa plateasca o pensie copilului dar mama nu trebuie sa dovedeasca cu nimic ca ii ofera resurse, ba mai mult tatal trebuie sa ii plateasca si ei o pensie in caz ca nu lucreaza) printr-o intamplare nefericita, pot amandoi parintii sa iese cu propriul copil in parc, ca doar tot amandoi l-au facut. nu vad motive pentru care s-ar distra cu copilul separat.

leo

leo

panterootza

21 Iun 2008, 00:53

adevarul este ca aceste instintari mi se par mai mult o tentativa de control a femeii asupra barbatului. la inceput le consideram normale si de bun simt, dar am observat ulterior ca si in cuplurile de lesbiene lucrurile se petrec la fel. citeam acum ceva timp ca lesbiana "mama" incerca prin avocatul sau, la divort, sa preia copii infiati de cuplu. tentativa de control sau nu daca privesti din unghiul asta?
eu cred ca dreptul ar trebui sa fie schimbat aici. cred ca ar trebui ca femeia sa poata dovedi capacitatea de a-si creste copilul. si cred lucrurile astea cu tarie pentru ca am vazut mama care isi crestea fetita intre anii 2000 - 2005 cu 70 de lei, alocatia primita de la tata. o astfel de femeie nu cred ca este abilitata sa creasca un copil, desi datorita faptului ca este femeie, i se accepta.
"Eu cred ca e spre binele copilului sa stie clar cand merge la tati. Dar tati nu intelege ..." -> prin asta eu inteleg altceva: este bine sa stie copilul ca tati nu trebuie sa fie o persoana vizitata si nu cumva daca totusi se hotaraste sa il viziteze sa plece fara aprobari de la mama, bunica, bunicul etc, doar tati este persoana non grata.

panterootza

panterootza

leo,nu spune nimeni

19 Iun 2008, 12:44

k fetitza nu va putea sa isi vada tatal,cand considera ea k isi doreste,sau invers...dar trebuie sa se ajunga la un consens,aceste ´´vizite¨´,neafectand pe cineva...si este bine sa se stie dinainte,pt a evita unele discutii si probleme...de ex.,daca tatal doreste sa mearga la scoala pt a-si lua fetita acasa,e normal,sa fie instiintata si mama fetitei,nu?sau daca isi planifica o zi de duminik doar cu fetita,din nou,trebuie sa anunte intentiile lui pe ziua respectiva(poate mama isi planifica exact in acea zi o iesire la iarba verde...)...eu sunt perfect de acord k este dreptul lui de tata sa isi vada copilul zilnic(daca doreste),dar sa nu se creeze un haos din aceste vizite...

leo

leo

fetelor

18 Iun 2008, 18:16

scuzati-ma dar de ce e copilul ala un obiect cu care tot conditionati barbatii?

alis04, nu trebuie oare sa lasi la latitudinea fetei cand vrea sa isi vada tatal si cand nu? sau l-ai facut singura? eu cred ca tatal daca se ocupa de ea are dreptul sa o vada oricand nu ii pricinuieste disconfort.
oricum ma dezgusta situatiile de divort in care copii ajung bunuri din care bine ca nu exista lege sa taiati bucati ca sa le impartiti...

panterootza

panterootza

chiar nu ma pricep

17 Iun 2008, 14:39

si nu stiu ce prevede legea in acest caz...dar este perfect normal si omenesc,sa existe un astfel de ¨´program de vizita¨´,sau cel putin,sa fii anuntata cu o zi inainte,sa stii cu aproximatie ora la care va veni...cum ar fi k tu,sa dai buzna cu fetitza de manutza,la el acasa,cand ii este lui lumea mai draga?explica-i k,in urma divortului,esti o femeie libera,si ai doar responsabilitati legate de copilul tau,dar asta nu te impiedica sa iti refaci viata,in momentul in care realizezi k iti doresti asta...cum s-ar simti daca ar coincide in casa ta cu un eventual pretendent de al tau?Acum poate nu gandesti atat de departe,dar daca peste un an cunosti pe cineva care chiar te intereseaza?trebuie sa fii constienta de acest aspect,atat tu,cat si el...poate ar trebui sa discuti problema in amanunt si cu avocatul,sa stii daca,din punct de vedere legal se poate face ceva in acest sens...