cu un pas in urma

by: 
Ma numesc Alex, 24 ani si am o problema ce am sa o expun in cele ce urmeaza.
Cum nu am sora sau prietene apropiate am hotarat sa apelez la acest forum si din cate am vazut ca problema mea este una clasica si deja prevad raspunsul dar sperata nu prea moare asha ca sper sa am parte de cateva sfaturi constructive.
Suntem impreuna de 4 ani 4 luni, la inceput eu nu am iubito si am privit totul ca pe o experienta noua. Ea ma iubit destul de repede, si mult. In decursul timpului iubirea dintre noi e bine descrisa de graficul cerefe/oferta din economie, cu cat eu am inceput sa o iubesc din ce in ce mai mult, iubirea ei s-a diminuat. Pot sa spun ca intodeauna am fost cu un pas in urma cerintelor ei, asta pe toate planurile. Am stat intial impreuna cand eu eram la facultate si ea statea 90% din timp la mine, mi-a cerut la un moment dat sa ne mutam impreuna dar eu am taraganat putin. Pana la urma ne-am mutat impreuna, si convietuim asa cu tot cu timpul din camin cam de 3 ani. Ea este o fire foarte orgolioasa, feminista, individuialista, ceea ce nu m-a deranjat deoarece eu sunt tipul care sa fie condus si chiar daca accept mai greu deciziile le-am lasat in mare parte sa le ia ea. Cont...

panterootza

panterootza

orice sfrasit este un nou inceput!

23 Mai 2008, 14:02

ma bucur k ai reusit sa intelegi k viatza ta are si alte aspecte frumoase,pe care trebuie sa te concentrezi,si de care potzi fi mandru!viatza noastra nu se rezuma la o singura persoana:femeia(barbatul)iubita(iubit)...avem in jurul nostru parintzii,prietenii,de care parca,uitam atunci cand suferim in dragoste...dar tot ei ne ajuta sa ne ridicam!de multe ori gandim:´´ce rost mai are viatza?´´dar toate se intampla cu un scop:)...sa ne mai scrii cum decurg lucrurile in viatza ta!si nu uita k iubirea se strecoara in viatza ta cand te astepti mai putin!

continuare

23 Mai 2008, 13:51

Acum o sa vad care mai e situatia peste ceva timp, oricum sunt ocupat cu alte probleme la fel ca si ea si cine stie exista o mare posibilitate sa mai avem o relatie desi am obesrvat ca de cand sunt liber ma uit mult mai des dupa alte ...cum sa va numesc...prea complicate pentru barbati :)

Sa fiti iubite !

deznodamantul pana acum

23 Mai 2008, 13:46

mda :) revin dupa cum am spus sa inchei povestea (cred).
mai sunt multe detalii care as putea sa le adaug dar
parca nu mai sunt atat de aprins si nici nu ar conta prea mult, asa ca am sa rezum cateva ideei.
Am avut mai demult o discutie o presoana foarte inteligenta (sefa mea, 33, necasatorita, genul sex and the city) si aceasta mi-a deslusit toate neintelegerile.
Nu am fost inselat...doar ca s-a ajuns la aceasta sitauatie urmand 90% din pasii din acest articol http://life.hotnews.ro/stiri-acasa-3050932-zece-lucruri-care-omoara-pasiunea.htm

unde suntem acum? Eu sunt intr-un oarecare proces de autoinducere al sentimentului ca ea nu ma merita, m-am mutat de la ea, mai am..destul de des
explozii de sentimente de durere, dor etc, am mai fost pe la ea cam o data pe sapt si am facut si chestii frumoase, a inceput sa-mi placa viata de burlac...am obtinut un job mult mai bun, am obtinut din vanzarea unui bun o cantitate mare de banii, am prieteni cu care ies, cu alte cuvinte am cam recapatat incredere in mine. Imi pare rau de ea stiu ca nu ii va fi prea usor ( ca fapt divers am vazut ca nici aia de o curtau nu prea o mai streseaza sau parca nu-i mai place ei).

aricuta

aricuta

.

21 Apr 2008, 23:44

da, ai dreptate, se vede ca tine la ea f mult si eu am obs asta si d-asta am vrut sa-i dau un sfat, se vede din modul in care vb de ea, din ce povesteste si dupa cum se intereseaza ca sa faca rel sa mearga...
sper sa reusesti,alex nu-ti pierde speranta

continuare

16 Apr 2008, 20:33

Am sa scriu si continuarea si va anunt ca este ceva
de telenovele si cu intorsaturi incredibile.
momentan o astept la ea sa avem o ultima discutie care va clarifca situatia .

panterootza

panterootza

continuare...

16 Apr 2008, 20:01

chiar daca te consideri o fire slaba si emotiva,incearca sa invetzi sa traiesti fara ea...nu o asalta cu telefoane si invitatzii in oras,doar las-o sa decida ea singura ce vrea sa faca cu viatza ei...si daca e de parere k fericirea ei e langa alt barbat,accepta-i si respecata-i hotararea doar pt k ...o iubesti si vrei sa ii fie bine...stiu k ti se pare absurd ce iti scriu,dar mai tarziu vei intelege...astept sa povestesti cum decurg lucrurile si succes!

panterootza

panterootza

buna...

16 Apr 2008, 19:54

intamplator am citit ¨´povestea ta´´,si trebuie sa recunosc k m-a intristat putzin...cred k o iubesti cu adevarat,datorita modului in care povestesti despre ea..nici urma de ura,doar durere...si mai observ k incerci sa gasesti explicatzii logice la comportamentul ei,si nu arunci cu pietre(si asta este de admirat!)...nu stiu daca as putea sa iti dau un sfat util,dar incearca sa ii dai spatziu si timp,si in nici un caz nu te implica in alta relatie...poate este derutata putzin,si tocmai de asta are nevoie:de o dovada k o iubesti cu adevarat si k esti sprijinul ei...evita sa faci presiuni asupra ei sau sa o influentzezi,si asa cum scria cineva mai sus,nu ii pune intrebari si nu itzi exercita drepturile de ex sau actual iubit...sunt momente in viatza noastra cand ne simtzim incoltzitzi de tot felul de trairi,de stress,ajungem sa nu mai stim ce ne dorim...stiu k va fi greu sa stai in umbra ei un timp,dar in situatzia de fatza,cred k e singura solutzie,mai ales k spui k se simte´´obligata si santajata sentimental´´...probabil se simte si frustrata si incapabila de a lua o decizie hotaratoare acum...altfel nu imi explic k ink te instiintzeaza unde isi petrece noaptea...

adrins

adrins

renunta

12 Apr 2008, 15:56

stiu k suna brutal..mai ales la varsta ta cand sentimentele au o intensitate vulcanica..dar simti si u k ai pierdut-o..nu te mai amagi..nu existe retete universal valabile p care sa le poti aplica.
stiu k astepti incurajari mai ales in aceste momente..dar incearca sa fi realist..
ai grija de tine!

aricuta

aricuta

viata merge inainte

11 Apr 2008, 16:26

hai, daca tot am raspuns pana acum sa continui...din ce ai explicat u e clar ca te-a mintit, poate nu a fost neaparat cu un tip, iar daca a fost poate nu a facut nimic gresit..si te-a mintit ca sa nu te puna pe ganduri sau sa nu te supere...in per care vine las-o mai moale, asteapta sa i se faca ei dor de tine, chiar daca o sa vrei s-o suni, s-o vezi, sa fii cu ea...complicat, dar cand vei mai vb cu ea in viit apropiat incearca sa faci pe amicul, prietenul cel mai bun, nu pe exul sau pe iubitul gelos.nu-i pune intrebari despre viata afectiva, chiar daca te macina lucrul asta..va fi mai deschisa si isi va pune semne de intrebare, nu uita de psihologia inversa...

continuare2

11 Apr 2008, 13:01

am reusit sa fac rost de numarul colegei si am sunato si pea dupa 5- 10 min. Aceasta dormea :( i-am zis cine sunt si ca vreau sa vb cu .. a zis ca Ea nu este la mine. m-am scuzat si am inchis. Am uitat sa spun ca dupa ce am insistat sa-mi dea colega la telefon si-a inchis toate telefoanele infara de cel de serviciu care nu stiu sigur pt ca nu il stiam. Ma sunat ea dupa 5 min si mi-a zis ca a venit fata aia la ea ca am trezito si ca ea era defapt in cealalta camera. si a inchis din nou ca eu am ceruto din nou pe colega. Am sunato pe colega ( intre timp nervii au crescut exponential) si am incercad sa o fac sa mi-o dea pe ea la tel daca acum zice ca e la ea. Nu a vrut. Dimineata, un apel accidental de pe nr ei de serviciu. am raspuns si am ascultat vreo 20 de min. se ducea la serviciu, era cu individul (oarecum sta in aceasi zona cu colega) dar interesant este sunetul care se auzea ...acelasi bipait de bomba din seara dinainte, care ea i-mi spusase ca este de la calculator. Am sunato apoi si am intrebato de ce m-a mintit si mi-a spus ca nu a vrut sa ma enerveze ca o duce din nou ala acasa....
si mai e ceva suspicios cand se ducea la colega respectiva eu stiam ca doarm impreuna.

continuare

11 Apr 2008, 12:53

alarteri seara am avut discutia serioasa si am decis sa ne separam... Aseara m-a mintit in legatura cu ceva. Exista o persoana cu vreo 10 ani mai invarsta la ea la serviciu care are mari influente asupra sefei sale, e frateso :). Cum in ultimul timp au mult de munca si se prelungeste programul pana pe la 10 - 11 asta o aduce acasa sau in apropriere cu masina, una germana. Aseara ea mi-a spus ca ramane la o colega (la care s-a mai dus in ultimul timp) sa vada niste hainute poate isi cumpara si ea. Am zis ok doar ne-am despartit, am plecat sa beau cu un prieten.
la 11 cand ma intorcem am sunato sa vad ce face, se auzea un bipait ca de la o bomba, am intrebato daca a gasit fusta si daca este cu fata respectiva si a zis ca nu a gasit si mi-a dat repede flit ca sa o sun cand ajung acasa. Zis si facut am ajuns acasa si am sunato din nou, pe fundal se auzea putin muzica, a incercat sa ma flituiasca mai repede pe motiv de somn, m-am cam enervat si i-am zis ca ultima dorinta sa mi-o dea pe colega ei la telfon. Nu a vrut deloc...

to late

11 Apr 2008, 12:46

mda sa cam terminat. Am incercat sa fac tot ce am putut, ideea e ca in opinia ei ea a mai incercat sa revina in relatie si acum a spus ca nu m-ai are putearea sa incerce din nou. In plus de asta e foarte stresata cu munca si scoala (cred ca sunt refugii astea) Deocamdata am decis sa o las sa respire putin, o luna doua poate dupa incerc sa o recucersec . Singura chestie care ma roade acum este ca e ceva ce nu se leaga.

aricuta

aricuta

do not! i repeat do not do that...

11 Apr 2008, 12:24

nu-ti asuma astfel de riscuri primejdioase pt ca si daca va veti impaca si rel va merge perfect astfel de lucruri nu iti vor da pace, si daca nu va merge perfect la fel te vor trezi din somn...poate ca e timpul sa schimbi putin foaia, daca ea e foarte orgolioasa, las-o sa vada ca si tu poti fi orgolios si va mai lasa putin de la ea...daca ii permiti prea multe te va domina.vb clar cu ea, nu plange, fi sincer, spune-i ca vrei sa fii in continuare cu ea, dar vrei o relatie, un cuplu, adik 2 oameni...nu sa tragi de ea si sa incerce macar...sa nu plece fara sa depuna un efort...macar de dragul timpului trecut.bft multa

da2

09 Apr 2008, 19:19

ar mai fi o problema ca acum cand ea este rupta de mine si eu fiind primul si unicul simte ca ar cam incerca si ceva nou, eu o uibesc atat de mult incat mi-as asuma si acest risc daca as sti ca ar mai fi o sansa asa dar din pacate conjunctura nu-mi permite sa ma despart putin de ea si in acest fel in fiecare seara ma vede cum mocnesc de durere.
Oricum am sa incerc ce mi-ai spus, argumentul ca ceea ce este ea acum este rezultatul relatiei cu mine este unul foarte bun si veridic doar ca tre sa fiu putin mai indirect, am mai spus din cauza ca e mai orgolioasa.

da1

09 Apr 2008, 19:15

Intradevar din cauza ca nu i sa dat atunci cand a avut nevoie a devenit foarte drustrata si asta cred ca este principalul motiv. Nu ma deranjeaza caracterul ei, asta e si motivul pt care o plac.
Problema este ca acum stie ca ash face orice pt ea si mai mult de asta am cam gresit (cred eu ) ca m-amaratat foarte slab fara ea chiar am si lacrimat in fata ei (va da-ti seama ca mai mult), si acum daca ar mai accepta o noua incercare se simte ca ar face asta din mila. Chiar mi-a spus ca o fac sa se simta prost ca sunt asa si ca fara sa vreau o santajez sentimental.

aricuta

aricuta

hmm 2

09 Apr 2008, 15:52

accepta-ti riscul si spune-i ce simti, trebuie sa stie...intreab-o ce vrea si aminteste-i ca desi este individualista, tu si relatia voastra ati influentat-o destul de mult, ati schimbat-o, ati maturizat-o, ati ajutat-o sa se defineasca intr-un fel...deci tu ai fost un sprijin al ei de care poate nu a constientizat intratat...promite-i si tineti promisiunile, dragostea dispare ff greu, deci cu siguranta inca te iubeste...bft

aricuta

aricuta

hmm

09 Apr 2008, 15:48

noi, femeile, avem nevoie constant de atentie si de cineva care sa ne rasfete si sa fie in ton cu 'cerintele' noastre, daca pers de langa noi nu face fata, dar totusi il iubim si nu vrem sa-l lasam, atunci devenim rele si frustrate si ne concentram mai mult asupra noastra.acum, serios, uite degeaba ii spui u te iubesc atunci cand nu vrea sa auda, daca nu-i spui atunci cand vrea sa auda.daca o iubesti si tii la fericirea ei ia in cosideratie dorintele ei, te va iubi si te va aprecia mai mult...eu zic ca nefiind pe aceeasi lungime de unda lucrurile s-au mai schimbat, v-ati mai indepartat...e firesc.am obs ca ai oarecum niste nesatisfactii cu privinta la caracterul ei, accept-o asa!nu o vrei schimbata, caci te-ai indragostit de ea temperamentala si orgolioasa..
Cel mai bine e sa vb cu ea, sa-i spui ca o iubesti si ca nu vrei sa se termine si ca esti dispus sa dai o sansa relatiei, sa lasi un pic de la tine ca lucrurile sa mearga bine...in fond e si pacat dupa atata timp petrecut impreuna. Mare atentie insa:nu-i spune totusi ca esti dispus sa mergi pana in panzele albe pt ea (chiar de ar fi adevarat, chiar de n-ar fi) pt ca va profita de asta, si se va juca cu tine.

elaa_yoana

elaa_yoana

ce sa zic....

08 Apr 2008, 14:35

trebuia sa dai si tu mai multa importanta parerilor ei....sa fii langa ea mai mult...sa o ajuti...sa o sprijini. Degeaba esti langa ea daca nu simte din partea ta o intelegere, si sexul nu conteaza parerea mea dupa atia ani.Trebuie sa lasi mai mult de la tine!

continuare1

07 Apr 2008, 19:29

Dilema mea este odata ce ma iubit foarte tare si eram potriviti, acum mi-a spus ca nu stie daca ma mai iubeste sau daca ma va mai putea iubii vreodata, ...oare ma va mai iubii vreodata mai exista vreo sansa, oare este comfuza din cauza stresului cauzat de munca si scoala ?!!
Ar mai fi de adaugat ca sunt primul ei....viata sexuala a fost foarte intensa si diversificata dar a descrescut si ea pana la stadiul in care ea mi-a spus ca daca este excitata eu ii tai pofta, pt ca simte ca trebuie sa o faca din obligatie.

Multumesc pentru timpul acordat citirii romanului meu, l-am mai scurtat putin, pentru detalii pot raspunde oricarei intrebarii.

continuare

07 Apr 2008, 19:21

Am crezut ca nu o deranjeaza situatia asta, dar se pare ca m-am inselat iar acum tot ce as face este sa duc si mai inextreme impreisa de baietel pe care o are despre mine. Accentuez ea este foarte individualista (cred ca din cauza ca a fost crescuta doar de tata) si chiar i-am spus ca nu va gasii niciodata un barbat pentru ca ea este mai barbat decat toti. OK,...o vreme a cam depins financiar de mine, fiind mare salariul ei mic..si in contextul pasivitatii mele a ajuns sa creada ca nu este cu mine decat din utilitate si obisnuinta.
Acum de curand printr-o relatie a ei am obtinut un loc cu o chirie mult mai mica, iar situatia ei finanfiara a crescut si a inceput sa se simta din ce in ce mai iritata de prezenta mea asta si in situatia in care nu prea mai are timp liber fiind foarte ocupata cu scoala si munca. Aici cred ca am facut eu marea greseala si am cerut din ce in ce mai mult de la ea pana cand s-a ajuns in situatia in care sa-mi ceara sa ne despartim. Conjunctuara este ca eu nu pot sa ma mut foarte curand de la ea si ea stie asta si nici nu vreau pentru ca am ajuns sa o iubesc foarte tare.