cum lupti?

by: neri
Buna, tuturor. Ma aflu intr-o situatie care ma depaseste. Sunt impreuna cu iubitul meu de 8 luni. De cand ne-am cunoscut am petrecut fiecare zi impreuna..intr-o zi el s-a decis sa stam separat..spunand ca are nevoie de spatiu..apoi dupa multe discutii am aflat ca de fapt fuge de sentimentele lui..care il coplesesc. Spun asta pentru el a trecut prin o experienta mai mult decat groaznica..mai ceva ca in filmele de la hollywood...fiind tradat din toate punctele de vedere de o "femeie"..Aceasta "femeie" i-a ruinat viata pe toate planurile..Si-a revenit greu..si este destul de recenta treaba (cam 2 ani)..de fapt el nu si-a revenit deloc..fiindu-i frica sa incerce sa fie fericit in viata de culpu, muncind foarte mult, incercand sa construiasca de la 0 tot ce i-a fost luat de la viata pe plan financiar.Mi-a zis de mai multe ori ca ma iubeste si ma gandeam,deoarece cred in noi,ca impreuna cu mine poate sa treaca peste episodul acela oribil.Numai ca relatia a evoluat spre si mai bine..si s-a speriat.Nu vrea sa ne despartim..nu vrea sa ma indeparteze si totusi o face..instinctual zice el.Eu nu pot sa nu inteleg prin ce trece si nu pot sa nu-i fiu alaturi, dar nu stiu cum sa mai lupt ptr noi.

neri

neri

inca o sansa..

15 Ian 2008, 23:42

Hehe, Ella. Mi-ai citit gandurile. Exact asa il caracterizez si eu.."vulpoi batran".. Am avut o discutie intensa cu el..mi-a promis ca va sterge toate conturile de pe site-uri..daca se tine cuv e un pas important..in plus, discutia m-a mai linistit, am spus lucrurilor pe nume si le-am intors pe toate partile..acum, din punctul meu de vedere ramane la latitudinea lui daca si cum imi va recastiga increderea de la inceput...situatia oricum nu este roz, dar trebuie sa gandesc pozitiv, ca altfel ne prabusim amandoi..love..this sick thing..va pup

neri

neri

chill time

14 Ian 2008, 18:26

Off, fetelor, fetelor. Planul nostru, al meu, a esuat. Toate bune si frumoase pana cand am explodat si i-am zis adevarul si a zis: "stiam".. acum ca zice adevarul sau nu..nu stiu, dar gandidu-ma mai bine..putea zice asta oricand, chiar si in mom in care ne intalneam probabil, daca se ajungea acolo. Deci nu a fost un plan bun. Mi-a zis ca chiar i-a placut ideea si i-ar fi placut sa continuu..pfff..adica eu in durerea mea spre fericirea lui:)). Am decis sa fac un pas inapoi, sa-mi vad de treaba, sa intru un pic pe stand-by. Trebuie sa ma calmez un pic. Daca nu reusesc sa fac asta si inca ma terorizeaza gandurile sunt absolut decisa sa spun adio relatiei...viata merge inainte..

bella_diavolessa

bella_diavolessa

sincer...:(

14 Ian 2008, 17:46

Imi pare rau sa aud dar asta e realitatea si tre s-o accepti...eu ti-am zis sa deschizi ochii si sa nu lupti in van...Eu una asta as fi facut d aia te-am si sfatuit k atare si...indiferent d rezultat stii naibii c ai d facut...Capu sus si bucura-te k te-ai prins acum k tre sa renunti si k nu ai mai pierdut timpul luptand....tine-ne la curent:*

neri

neri

stari de spirit

14 Ian 2008, 12:26

fetelor, a fost prea simplu, normal, sa-l "agat" pe net. Am pregatit un frumos scenariu..Simt ca asta o sa fie sfarsitul acestei relatii.. hehe..sper macar ca o asa o sa trec cu inima mai impacata peste asta..o sa va tin la curent..

neri

neri

jocuri

13 Ian 2008, 19:57

Haha. Chiar am ras cu pofta. Merci Ella. Esti foarte tare:). Sincer mie nu imi este frica unde ar putea duce toata povestea asta cu matrimonialele, ci pur si simplu imi da o stare de voma, ca sa ma exprim exact. Ma gandeam si eu sa-i fac un joc, o capcana, dar..mi se pare jalnica incercarea, parca m-as transforma in altcineva. Si in plus stiti cum e vb aia.."cine sapa groapa altuia, cade singur un ea"..Adica este clar ca daca cineva o sa-i dea atentie el se va pierde in ea..O sa ma mai gandesc la aspectul asta..Ar fi the last resort, adica stiu unde va duce. Ma gandesc doar ca poate asa voi ajunge la un punct mort si pot sa "move on"...

bella_diavolessa

bella_diavolessa

matrimoniale..?

13 Ian 2008, 19:31

E ceva la mijloc clar..nu e ceva normal sa ai iubita is sa cauti ink p net..dc p net cauta at in viata d zi cu zi?Poate nu t mai vrea si nu-ti poate spune pt k stie cum s-a simtit el cand a fost dezamagit...asta e cel mai negru scenariu.Oricum nu e normal sa intre p site d matrimoniale si dc a intrat din curiozitate curiozitatea nu dureaza mult.D c nu incerci sa intrii si u si sa-l abordezi,sa vezi c cauta el intradevar acolo?C mai ai d incercat k relatia sa merga si nu ai facut-o pana cum?

neri

neri

...

13 Ian 2008, 12:15

Probabil ca asta face. Mai trimite si mesaje. Mi-a promis ca nu o sa mai trimita mesaje. Hahaha. De parca asta m-ar incalzi cu ceva. Este foarte ciudat. Eu il vad ca pe un om matur, si este. Deci stie ce face, asa ca toate incercarile lui ce a se apara si explica mi se par nule. Un om ca el stie de ce face asta. Sunt sigura. Ma agat numai de cuvintele lui ca atata timp cat exist eu langa el, nu are nevoie de nimic si de nimeni altcineva. Pff..Mie tot mi se pare penibil si jalnic sa faca asta. Nu stiu ce sa zic si ce sa mai cred, cert e ca nevoile lui ciudate de a-si demonstra ca poate, adica flirturile astea de 2 lei, pe mine una, ma lasa rece. Mai sunt multe lucruri care ma pun in dificultatea de a trece peste amanuntele astea. Nu-mi ofera nicio siguranta, asta e clar, decat prin cuvinte...si cuvintele zboara...

neri

neri

de ce sa fie simplu, cand poate fi complicat?

12 Ian 2008, 19:51

Fetelor, va multumesc ptr suport. E clar ca relatia asta imi face rau. Daca as pune punct simt ca as prea egoista..chiar si cu mine. Se pare ca relatia asta are doua picioare stangi. Aveti dreptate in ceea ce ziceti, insa inca imi sustin ideea de a lupta ptr ce vrei, atat cat se poate, bineinteles. Simt ca mai sunt lucruri pe care inca mai pot sa le fac ca sa salvez relatia asta. Atata timp cat simt asta, mai pot. Nu stiu cum se va termina, dar macar eu stiu ca am facut tot ce am putut. Tre sa spun ca am avut multe discutii serioase cu el si intotdeauna a ramas la fel ca la inceputul discutiei:un mare semn de intrebare. Cert e ca la un moment dat mi-a zis ca nu mai poate sa fuga si ca ma vrea. Si totusi atitudinea lui zice altceva. Inca fuge de mine. Si ghiciti ce? Se ascunde intr-o noua lume, a internetului, pe site-uri de matrimoniale? I-am spus ca nu pot sa sccept asa ceva. Daca continua trebuie sa iau o decizie.. Cum vi se pare chestia asta?

bella_diavolessa

bella_diavolessa

a lupta e cam mult spus..2

11 Ian 2008, 16:59

Iar dc intradevar e asa cum spune el si e atat d neincrezator si are nev d sprijin fi acolo dar cu masura dc el vrea sa-si revina cu siguranta o va face si s va prinde d c esti acolo si va fi ok dc nu......Atat iti spun nu lupta decat dc esti sigura k merita,poti avea surpriza sa lupti ,sa treaca peste si dupa sa faca si el c i-a facut "respectiva" lui si u sa devii o victima din prea mult zel..take care si mai asteptam vesti.

bella_diavolessa

bella_diavolessa

a lupta e cam mult spus..

11 Ian 2008, 16:56

Da....oare dc lucrurile au fi stat invers el ar fi luptat?Parerea mea e k o rel in care LUPTI...nu arata f bine.Dc e ceva pt care tre sa lupti nu tre sa lupti singura,tre sa lupte si el nu sa s complaca spunand k e coplesit d sit si cu asta basta,vrea sa-si revina alaturi d tine pai sa-ti arate.Cum spunea Eleea nu risca sa lupti si dupa sa-ti iei lovitura k pt tine nu va lupta nimeni atunci....Nu pot judeca dc nu stiu cu adev c s intampla so parerea mea este k tre sa vb cu el serios.El trebuie sa inteleaga k nu poate sta singur o viata d teama unui angajamen doar k a fost dezamagit o data...e barbat si s presupune k e puternic bla bla.Sunt femei care si-au luat nu o palma si o lovitura,poate mult prea multe dar nu au renuntat.Deci vb cu el explica-i chestia asta,viata nu s-a terminat at, k dc s termina nu-si mai recladea nici planul financiar k nu toti oamenii sunt la fel, k nu s poate da batut pt k...nu poate,mai are o viata in fata si dc are maturitatea necesara va intelege dc nu dupa c o sa mai "creasca" o sa vezi k o sa poata sa aiba si o familie.Dupa 8 luni ar treb sa t cunosca si dc nu avea incredere in u nu statea atat cu tine,nu?

elaa_yoana

elaa_yoana

cum lupti???

25 Dec 2007, 18:18

de ce noi femeile gasim scuze intotdeauna pt ce li se intampla...k a suferit nu justifica raceala, a trecut 2 ani de la acea relatie nu crezi ca si-a revenit? un barbat poate spune te iubesc....fara sa simta.Poate a gasit in tine un refugiu, ca sa uite mai usor.Poate nu vrea sa va despartiti ca e nehotarat.Ai spus sa lupti, oare crezi ca se merita? trebuie lupta din partea la amandoi nu numai de la tine,nu crezi? dar el , lupta pentru tine?
Incearca sa aveti o conversatie si spunei: "Ma vrei sau nu?" pune punctul pe i nu pierde vremea cu un nehotarat ca tot u vei suferi si vei primi o lovitura sub centura din partea lui.
Ma scuzi ca sunt asa directa si spun lucrurilor pe fata.
succes

kriss81

kriss81

Cu rabdare

19 Dec 2007, 11:06

Fii mereu langa el si nu renunta la relatia voastra, da-i incredere in el , asigura-l ca indiferent ce se va intampla tu vei fi mereu acolo si il vei iubi.

neri

neri

cum lupti

14 Dec 2007, 23:07

Credeam ca deja bariera a fost daramata in momentul in care mi-a zis te iubesc..si inca mai cred in noi..cum sa lupt? Daca ma inarmez cu rabdare, fiind la fel ca inainte..mi-e frica sa nu zica ca sunt indiferenta sau ca nu il iubesc indeajuns ca sa lupt. Daca il cocolosesc..se inchide, fuge..nu vreau nici sa-l sufoc, dar nici sa-l pierd si nici sa nu fac nimic, sa ma resemnez. Il iubesc prea mult. Oare ajunge asta?