de ce?

by: andreeaj
Ne-am cunoscut la sfarsitul liceului, au urmat 6 ani super (fara certuri, plini de surprize, cu viata sociala,cu super vacante, cu multa iubire, fidelitate si sinceritate), am inceput sa ne facem casa....insa astea toate au trecut pentru mine. Luna trecuta imi spune ca el nu se simte bine cu mine, ca nu ma vede viitoarea sotie, si ca ar trebui sa ne despartim!
Am facut ochii mari - nu are pe nimeni, dar asa simte el... el nu vrea sa piarda timpul, pentru ca vrea sa se casatoreasca peste 2 ani.... si nu e sigur ca este ok cu mine...
Asa ca acum incerc sa ma refac...sa imi refac viata... desi sunt foarte pesimista...help

RE: de ce?

01 Feb 2005, 12:21

eram sigura, asi, citindu-ti mesajul, ca vei spune si " tu ce cauti pe net daca il consideri o pepiniera de nebuni?
Nu pot decat sa-ti spun asa: intr-adevar, in zilele noastre, netul a devenit si tinde sa devina si mai mult, principala sursa de comunicare intre oameni. Problema este cu dus si intors: pe de o parte, dispare contactul direct in comunicare, relatiile pe net putandu-se prelungi si ani de zile fara nici un fel de contact direct( din diverse motive), pe de alta parte e modul la indemana oricui de a cunoaste pe cineva. Nu neg ca pentru mine , netul inseamna distractie, discutiile imi plac, dar presonal, nu-mi doresc sa cunosc pe nimeni astfel. Eu privesc totul ca pe o joaca cu calculatorul, pe calculator. Poate pentru altii, calculatorul ramane singura varianta prin care pot avea relatii sociale. Foarte bine. Dar cred ca avem dreptul de a ne alege singuri variantele prin care ne putem face prieteni. Sa fiti iubiti!

asi

asi

01 Feb 2005, 10:19

Eu cred ca la fel de bine poti sa intalnesti un om intr-o discoteca, sau pe strada, sau oriunde si in timp sa se dovedeasca a fi "maniac" sau cine stie cum, nu poti sa cunosti omul foarte bine de la inceput si asta n-are nici o legatura cu oamenii de pe internet. Ba din contra, mai multe sanse ai sa cunosti tot felul de obsedati la o discoteca decat pe internet, macar asa ai o protectie, poti sa cunosti un pic omul si sa vezi cum gandeste inainte sa-l intalnesti.Suntem in secolul XXI, iar internetul o sa faca din ce in ce mai mult parte din viata noastra, e un loc de intalnire, iar voi(cei cu prejudecati) ati luat locul parintilor sau bunicilor care ziceau: "ce sa cauti tu, mama, la discoteca, numai golani si tigani sunt la dicoteca si ne spuneau povesti sumbre despre ce se intampla la discoteca. Cand a aparut biliardul dupa revolutie pe mine ma intrebau ai mei ce caut acolo, ca sunt numai golani si cine stie ce patesc. Era doar biliard si n-am patit nimic, acum e deja ceva demodat sa te duci la biliard, dar e la moda internetul, un mijloc de comunicare extraordinar dupa parerea mea. Am chiar o prietena care s-a casatorit cu un tip pe care l-a intalnit pe internet, au si un copil de doi ani si au o relatie foarte normala, doar sunt niste oameni normali chiar daca s-au cunoscut pe net. Iar sora mea are foarte multi prieteni datorita internetului, cu care se intalneste periodic la diverse ocazii, sunt oameni din toata tara, oameni normali, la fel ca tine sau ca mine, si unii dintre ei se dovedesc a fi chiar mai buni prieteni decat cei pe care ii cunostea din alte imprejurimi. Dar, dupa parerea ta, pe internet s-au strans toti nebuni care nu urmaresc altceva decat sa-ti faca vreun rau, nu? Atunci tu ce cauti pe net, sau faci si tu parte dintre ei?

smaram

smaram

01 Feb 2005, 09:06

si eu am o prietena care a cunoscut un tip pe net, au vb mult timp , s-au intalnit dupa care s-a dovedit acela a fi un maniac:(. deci atentie cu prietenii de pe net, sfatul meu

21 Ian 2005, 11:58

Eu am cunoscut un barbat pe internet, era mai mare cu 3 ani decat mine, am fost impreuna aproape 2 ani, am locuit impreuna. A fost destul de interesant! Nu vad nimic rau in asta, mai ales ca poti vedea cum gandeste, ce-i place, fara sa stai cu el fata in fata!

20 Ian 2005, 21:35

Eu as zice sa fii mai prudenta cu relatiile pe net. Poti avea surprize de proportii! Eu ,personal nu cunosc pe nimeni care sa fi stabilit o relatie stabila si profunda pe net, ci doar asa ,hai sa fie ceva de plictiseala! Nu cred ca nu poti gasi si niste variante de a cunoaste si alti oameni. Depinde acum si de modul in care iti place sa-ti petreci timpul liber.

asi

asi

20 Ian 2005, 14:19

Incearca, o sa fii surprinsa cati tineri s-au inscris pe acest site si o sa descoperi ca in ziua de azi nu e deloc greu sa cunosti oameni noi, iar pe de alta parte ai avantajul ca poti sa vezi mai intai cum gandeste un om si abia apoi, daca vrei, sa te intalnesti cu el. Pe neogen te poti inscrie in diferite cluburi sau poti intra pe chat, asta o sa-ti distraga atentia de la prietenul si poate reusesti sa-l faci si gelos fara sa ai alte complicatii. Traiasca internetul!:)

asi

asi

20 Ian 2005, 14:10

Uite o idee cum sa cunosti oameni noi. Intra pe situl www.neogen.ro, inscriete pe acest site, fa-ti un profil la noi2 si la cautare selectezi orasul in care locuiesti daca vrei sa cunosti oameni din orasul tau sau asteapta sa primesti mesaje, sigur vei primi.

andreeaj

andreeaj

20 Ian 2005, 14:04

fetelor ajutati-ma... stiu, in aceasta perioada trebuie sa ma ocup de mine - sa arat bine si sa ies, sa ies cat mai mult. Problema este ca eu am o gasca mare - cu care ies, ne cunoastem cu totii de ani si cunosc si anturajele prietenilor acestia..ok, ies cu ei, ma distrez cu ei...insa nu vad cum pot cunoaste pe cineva, nu vad cum pot sa imi gasesc pe cineva in conditiile in care eu ies cu niste oameni, si mereu aceiasi!
Doar nu o sa ies singura, doar nu o sa...ce? Ce sa fac? Mi se pare ca este totusi foarte, foarte greu sa cunosc oameni noi, si pe EL

andreeaj

andreeaj

20 Ian 2005, 10:15

aveti dreptate... si m-am gandit si eu ca ar putea fi altcineva la mijloc...insa nu simt deloc asta. Inca stam impreuna (el cauta disperat sa se mute), iar programul lui este acelasi ca si inainte... vine acasa la orele obisnuite, iese cu niste prieteni pe care ii stiu foarte bine (sunt iubitii prietenelor mele)... deci existenta altcuiva o exclud deocamdata... da nu exclud dorinta lui de a incerca si altceva, de a testa ceva nou... asta este.... incerc sa imi revin, si sunt mandra si fericita ca nu mai simt acea durere fizica din piept... va multumesc ca sunteti alaturi de mine si va doresc sa nu (mai) treceti niciodata prin asa ceva..va pup

asi

asi

20 Ian 2005, 10:09

Toata lumea iti spune:"am trecut si eu prin asa ceva". Acelasi lucru ti-as spune si eu dar diferenta e ca am fost chiar in locul prietenului tau, adica cea care a vrut despartirea dupa o relatie de cativa ani. Inca il iubeam, n-o sa-ti spun motivele pentru care am facut asta, dar aveam motive. Ce mi-a dat putere sa fac asta? Am intalnit pe altcineva, nu imi placea in mod deosebit de respectivul, dar ma atragea noutatea si faptul ca era atat de diferit de el. A plans, m-a rugat sa ma intorc la el si asta ma enerva si mai tare. Dar mi-a fost prieten, comunicam foarte bine cu el, ma cunostea, si in final a incercat sa-mi respecte decizia si sa se intalneasca cu alta femeie. Am devenit geloasa, vroiam sa ma despart de el dar el sa fie numai al meu. Eu cred ca prietenul tau a cunoscut pe altcineva, asta il face atat de hotarat. Dar tu ai toate atuurile pentru ca il cunosti mai bine. Fii mai indiferenta dar fii in continuare ce mai buna prietena la care poate apela oricand are nevoie si incearca sa-l faci gelos si spune-i asa ca fapt divers ca faci toate astea doar pentru ca-l iubesti. Eu cred ca o sa mearga. Daca mai simte ceva pt. tine, daca nu, ar fi mai bine sa-l lasi sa plece in cele din urma, dar numai dupa ce te convingi ca nu mai simte nimic pt. tine, pana atunci lupta pentru el, daca merita sa faci asta.

19 Ian 2005, 22:32

Cunosc trei perechi, prieteni buni de-ai mei, care s-au cunoscut in liceu sau la sfarsitul liceului, au avut o relatie cativa ani, s-au casatorit si in primii doi ani de casnicie, ca sa nu zic unul, s-au despartit. Unii dintre ei au apucat sa faca si copil, de unde tragedia si mai mare! De aici am tras o concluzie: toti trebuie sa parcurgem niste etape, la timpul lor. In timp ce ei erau nedespartiti, noi ceilalti traiam intr-o agitatie continua, schimband partenerii ca pe sosete( a nu se intelege ca ne culcam cu toti). Dar faptul ca la un moment dat de saturi de aventuri si nu mai ai nici o curiozitate, obosesti, te determina sa te aduni intr-o relatie stabila, de o viata. Se pare ca lor aceasta curiozitate si acest dor de aventura le -a venit acum( vorbesc de prietenii mei). E trist, dar asta e adevarul. Cine poate sa ma contrazica, sa o faca!

claudette

claudette

19 Ian 2005, 15:55

Draga mea nu fii trista. Lasa-l sa se duca , sa se mute. Poate uristul tau este undeva si e momentul sa va intalniti, priveste pozitiv schimbarea din viata ta. Noi femeile suntem tentate sa ne agatzam de un barbat manate de firca de a nu fi singure. Ei bine e o mare greseala. Acorda-ti timpul petrecut cu el numai tie, ti e si pielii tale, parului tau, fii frumoasa, ingrijeste-te, mergi la aerobic, sauna, uite iti recomand sedinte de stimulare, tonifiere (eu merg acolo de vreo saptaman si ma simt excelent, bodyshape se numeste salonul si chiar si site-ul.......Hai, fruntea sus si ai sa vezi ca soarele e pe strada ta, te inteleg perfect......eu am plans dupa un barbat 2 ani.....am crezut ca e omul meu dar m-am inselat.....acum iubesc si sunt iubita......asa cum spunea o alta eva mai sus undeva, s-a dus, parca nici nu l-am cunoscut vreodata. Te pup si ai incredere in tine, e viata ta, merita sa o traiesti frumos. Vreau sa ne scrii sa ne spui ce ai facut, ce program ai ales la bodyshape si iti vom raspunde. Cu drag, Claudette

andreeaj

andreeaj

18 Ian 2005, 15:26

Sunt convinsa ca multe fete au trecut prin asa ceva... si incerc sa ma conving ca si eu pot sa trec...insa il iubesc enorm, si stiu ca si el ma iubeste - cel putin asa spune si asa simt....in sa sunt constienta ca relatia nu poate fi continuata, si sunt constienta ca trebuie sa imi refac viata...insa la aproape 25 de ani si cu un serviciu care imi ocupa tot timpul..mi se pare atat de greu sa gasesc pe cineva, mi se pare aproape imposibil...

18 Ian 2005, 14:54

stiu ce inseamna asta! am trecut prin asa ceva!Cu fostul meu prieten am stat impreuna si situatia devenise insuportabila.dar el avea pe alcineva.nu vreau sa spun ca prietenul tau are pe alcineva, si chiar daca ar avea, singurul lucru important este daca te iubeste sau nu! Eu am suferit foarte mult dupa fostul meu prieten, doar in momentul in care eram impreuna. Dupa ce ne-am despartit mi-am dat seama ca nu-l iubesc chiar asa mult! Iar acum nici nu mai exista pentru mine, am gasit pe cineva pe care il iubesc si sunt sigura ca ma iubeste (chiar daca mai schiopatam uneori). Deci indiferent de situatie,eu cred ca ar trebui sa fii sigura daca il iubesti cu adevarat sau nu. Apoi sa afli daca te iubeste el. In primul rand fii indiferenta, vorbeste cu el daca vorbeste cu tine, nu-l intreba nimic, petrece cu prietenele tale, dormi la ele, fara sa-l anunti(crede-ma merge !)Succes!

andreeaj

andreeaj

18 Ian 2005, 14:13

si inca ceva... este foarte, foarte incapatanat... el considera ca va gasi pe cineva mult mai bun... ca nu sunt eu singura ok de pe lume... e atat de incapatanat incat nici macar fata de el insusi nu va recunoaste vreodata ca a gresit... chiar daca va simti asta...
si acum se cufunda in munca (are un job cam de 12 ore pe zi)si vine acasa, vb cu mine nimicuri ca si cand nimic nu s-a intamplat, insa nu ne atingem, si... penibil trebuie sa dormim inca in acelasi pat, spate in spate... si tot asa

andreeaj

andreeaj

18 Ian 2005, 14:08

am avut nenumarate discutii...insa se enerveaza si ma intreaba de ce nu pot intelege clar...ca el nu ma vede viitoarea lui sotie, nu ma vede mama copiilor lui, ca nu are nici un rost sa continuam. Imi spune ca el a facut o gramada de compromisuri pana acum ca sa mearga bine relatia (!) insa nu stie sa imi spuna care anume... ca se simte tinut sub papuc (!) - si aici s-a legat de faptul ca de cate ori merge la petrecerile organizate de firma lui, eu il sun (de aici neincrederea mea in el si dorinta mea suprema de a-l controla total) - asa crede el...
Si ce ma doare.... este faptul ca el pare foarte linistit, detasat, parca ar fi un Zeu care stie ca asa este mai bine...asta imi repeta permanent.. a nu fiu suparata, el nu se desparte de mine, el doar face ca viata sa fie mai frumoasa pentru amandoi, ca asa este cel mai bine pentru amandoi... de o luna tot discutam (in prezent noi inca stam impreuna - ce penibil) iar el isi cauta disperat sa se mute cu chirie...

18 Ian 2005, 13:06

Barbatii sunt ca niste copilasi!Eu am ajuns sa cred asta si mai mult cred ca nu se vor maturiza vreodata!Ai discutat cu el? Ti-a spus mai multe amanunte pt care vrea sa va despartiti? stii ca ai gresit cu ceva?
Eu sunt de parere ca daca-l iubesti sa nu renunti la el! Asteapta o perioada, fara sa-i dai nici un semn de viata, iar apoi dute la el, vezi cum se comporta cu tine, cum te priveste(ochii spun totul), iar daca vezi ca nu te mai iubeste, atunci nu mai are nici un rost! In viata totul are un inceput si un sfarsit, daca dragostea nu se sfarseste prin moarte, atunci se sfarseste prin uitare! Nu esti singura care trece prin asa ceva!
Eu sunt alaturi de tine si sunt sigura ca nu sunt singura!