Despartire

by: amalia_07
Cand simti ca se apropie inevitabil aceasta ruptura, preferi sa fii tu cea care "da papucii" sau incerci, totusi, sa salvezi relatia pana in ultima clipa?

pisi

pisi

raluca,

06 Mai 2008, 15:02

nu neaparat e valabil ceea ce afirmi tu. mai sunt si cupluri exceptie, pt care o despartire temporara, ii ajuta pe cei doi sa-si dea seama unde gresesc si cat de mult isi iubesc partenerul, iar atunci despartirea nu face altceva decat sa-i apropie pe cei doi, desigur daca si urmeaza o impacare dupa acea despartire.

kama

kama

Aceeasi cerinta!

30 Apr 2008, 03:15

Argumente.

De unde fatalist? De unde rupt de realitate? Si am afirmat mai multe lucruri, la care te referi?

Am insa o problema cu definitiile. Pentru mine, cuvantul relatie nu se prea asociaza cu dragoste, cuplu, armonie ci mai degraba cu sfera cuvintelor de tip: nevasta, soacra, plod, etc.

In rest, am atras atentia asupra unei greseli de logica in enuntarea subiectului: nu caut mijloace de a evita ceva definit ca inevitabil.
Nu sunt rupt de realitate, asadar, ci o analizez in profunzime.

In plus, pacat ca nu avem posibilitatea unui sondaj, sa vedem cate "relatii salvate" au adus fericirea si cate s-au terminat mult mai prost decat s-ar fi terminat cand era timpul...

pisi

pisi

kama,

30 Apr 2008, 00:58

esti mult prea fatalist si rupt de realitate, daca afirmi ceea ce ai scris in mesajul anterior...

kama

kama

Dragut

30 Apr 2008, 00:27

Ce este o "relatie", mai precis? Ce sa salvam?

Poti spune "nu-l(o) mai iubesc", "am facut prea multe compromisuri", "mi-e greu pentru ca...".

Cand ajungi sa vorbesti despre "relatie", de obicei tu nu mai esti in ea. Sau, cel putin, mie imi suna foarte urat.

In rest, daca ruptura se apropie "inevitabil" cum vrei sa o eviti?

just_me_c

just_me_c

merita?

24 Apr 2008, 16:05

Daca merita salvata atunci salveaza-o dar gandeste-te de 2 ori inainte

redbaloon

redbaloon

.

23 Apr 2008, 17:47

Depinde... dar de regula trebuie sa te zbati sa salvezi relatia, macar sa acorzi o sansa.