Despartirile temporare ajuta o relatie?

by: raluk
Cred ca va este tuturor arhicunoscuta faza cu "Hai sa luam o pauza ca sa ne revigoram relatia". In cazu vostru chiar a functionat? Ce parere aveti?

pisi

pisi

Da, o pauza poate

27 Mar 2006, 21:37

face bine unei relatii care nu mai merge ca si unsa ! Si eu m-am despartit temporar de al meu, la un moment dat, dar ne-am dat seama ca nu putem trai unul fara celalalt !
Cineva mi-a spus ca aceasta e puterea obisnuintei, i-am raspuns ca nu e adevarat, ca omul pe care-l iubesti nu e fumat sau alcool, ca sa-l consideri un viciu, fara de care nu poti trai , te fumat te poti lasa, dar de iubit nu ! Daca ar fi vorba doar de o pasiune trecatoare, ar trebui sa treaca pana la primul flirt, dar uite ca iubirea nu e asa !
Mergi pe strada si esti trist, el nu e langa tine, te uiti la perechile de indragostiti si-ti aduci aminte cum va plimbati si voi prin Cismigiu, auzi melodia voastra si te gandesti cum o dansai cu el, te bagi in pat sa dormi, si-ti aduci aminte ce bine era cand te giugiuleai cu el inainte de culcare si il simteai respirand langa tine, recunosti acelasi parfum pe care il foloseste si el la un alt tip, si iar iti aduci aminte de el , de pielea, de glumele lui, de sarutarile lui, de trupul lui, de EL !
Al meu mi-a marturisit cam aceleasi lucruri, ca dupa ce am cazut de comun acord sa ne despartim, nimic nu-i mai parea ca inainte, nu mai ii sarea nimeni de gat cand venea acasa, nu mai era nimeni care sa-i asculte pasurile, ii lipseau pupicii si imbratisarile mele,ii lipseau conversatiile noastre, in viata lui isi facuse loc monotonia , totul devenise gol si fara sens, si nu facea altceva decat sa munceasca ca sa uite, ceea ce inima lui nu putea uita !
Dar Dumnezeu ne-a dat amandurora minte si ne-am dat seama ce mult greseam incercand sa negam ceea ce simteam, ca noi doi eram vinovati ca stateam in calea fericirii noastre, asa ca ne-am impacat, si am incercat si incercam sa ne traim cat mai intens relatia , stiid ca nimeni si nimic nu ne poate desparti ...

katy

katy

shane te contrazic

09 Feb 2006, 16:02

fiecare dintre noi traieste perioade de acestea in care se simte mai detasat de persoana iubita. Cateodata mie mi se intampla sa nu mi mai suport prietenu simt ca ma agaseaza si pur si simplu nu am chef sa l vad, dar sunt simple toate caci in fond il iubesc mult! Avand in vedere ca esti in zodia balantei, lucrul acesta este unul caracteristic... cred ca te ai plictisit, e ceva monoton care te face sa nu mai doresti o continuare a relatiei. Timpul cred ca esteun simplu pretext, daca vrei cu adevarat sa o vezi iti poti face putin timp, dar din moment ce ityi lipseste acea motivare p care se cladeste o relatie, totul ce atzi cladit pana in prezzent e clar ca nu are viitor :)! Daca ea te ar astepta cu o atmosfera romantica acasa, cand tu vii obosit frant, cand te ar surprinde cu tot felul de chichite miki, dar c cantaresc mult, vei vedea k nu iti vei mai dori sa te eliberezi de ea. Poate e momentul sa ai o discutie cu ea, sa i expliki cum sta treaba, sa o faci sa inteleaga k esti o persoana cu o activitate bogata si k astepti altceva de la ea... Vrei sa ai parte de iubire nu de certuri, nu de lucruri care se te streseze in plus, vrei sa ai parte de iubire neconditionata... Comunicarea este esentiala intr o relatie. Inainte de a lua o decizie finala, vbiti putin, acordativa o saptamana sa vedeti daca va puteti schimba si daca nu, poate ca e momentul sa mergeti mai departe...

Sper sa iti pot fi de folos... Tine ne la curent cu ceea c crezi tu, c vei face ! Mult succes !:)

katy

katy

shane te contrazic

09 Feb 2006, 15:32

fiecare dintre noi traieste perioade de acestea in care se simte mai detasat de persoana iubita. Cateodata mie mi se intampla sa nu mi mai suport prietenu simt ca ma agaseaza si pur si simplu nu am chef sa l vad, dar sunt simple toate caci in fond il iubesc mult! Avand in vedere ca esti in zodia balantei, lucrul acesta este unul caracteristic... cred ca te ai plictisit, e ceva monoton care te face sa nu mai doresti o continuare a relatiei. Timpul cred ca esteun simplu pretext, daca vrei cu adevarat sa o vezi iti poti face putin timp, dar din moment ce ityi lipseste acea motivare p care se cladeste o relatie, totul ce atzi cladit pana in prezzent e clar ca nu are viitor :)! Daca ea te ar astepta cu o atmosfera romantica acasa, cand tu vii obosit frant, cand te ar surprinde cu tot felul de chichite miki, dar c cantaresc mult, vei vedea k nu iti vei mai dori sa te eliberezi de ea. Poate e momentul sa ai o discutie cu ea, sa i expliki cum sta treaba, sa o faci sa inteleaga k esti o persoana cu o activitate bogata si k astepti altceva de la ea... Vrei sa ai parte de iubire nu de certuri, nu de lucruri care se te streseze in plus, vrei sa ai parte de iubire neconditionata... Comunicarea este esentiala intr o relatie. Inainte de a lua o decizie finala, vbiti putin, acordativa o saptamana sa vedeti daca va puteti schimba si daca nu, poate ca e momentul sa mergeti mai departe...

Sper sa iti pot fi de folos... Tine ne la curent cu ceea c crezi tu, c vei face ! Mult succes !:)

shane_54

shane_54

Doamne ce as vrea sa fie asa si la mine!

08 Feb 2006, 11:19

la mine daca am luat o pauza e clar!brake!
eu nu sunt genul de om care sa ma intorc din drum sau sa fig de probleme sau responsabilitati!asa ca daca ceva nu merge bine iau taurul de coarne!acuma...depinde de taur...si mai depinde daca are rost sa continui o relatie care merge de la inceput in deriva!chiar si acuma sunt in situatia asta!am hotarat inainte sa plec din tara cu prietena mea sa luam o pauza!eu unul nu mai vreau sa continui!de ce? pt ca nu prea mai am timp de ea...ne vedem rar...si apoi tot ea o sa sufere!asa ca prefer sa o rup acuma cat mai pot...cu toate ca suntem de 7 luni impreuna!a fost bine la inceput...dar dupa sarbatori...parca tot mai rece ma simnt si pe langa are darul de a ma enerva cand sunt super obosit!deci imi fac rau si singur dar si cu ea!eu zic ca e mai bine fara ea!voi?

katy

katy

Total de accord :D

30 Ian 2006, 15:05

Pai in general cand ai nevoie de o schimbare sau de a trezi la realitate cel mai bine e sa intonezi cuvinte magice: "Hai sa luam o paza"! Nu cred ca atunci cand le rostesti te gandesti automa la des[artire ci doar vrei sa incerci ce va fi fara persoana "iubita"... Majoritatea cazurilor, pe care eu le cunosc, dupa ce au luat o pauza si-au dat seama k nu pot unii fara altzii... Iar la mine personal cand ceva nu-mi place repede ma gandesc: "hai sa luam o pauza" :), dar niki nu apucam lucrul acesta caci ne impacam :D...

pinky

pinky

si la mine a mers

30 Ian 2006, 12:32

eu am propus sa luam o pauza pt k relatia noastra implica foarte multa presiune si asupra mea si asupra lui... asa k am luat o pauza in care eu am si plecat din tara, vreo 3 sapt... dar cand m-am intors si am "reluat" mi-am dat seama cat de mult mi-a lipsit si invers... asa k, uneori o pauza e buna ca sa iti dai seama care e situatia, daca mai merita continuat sau e pur si simplu o relatie din comoditate si obisnuinta :)

raluk

raluk

Yup si in czul meu a dat roade

29 Ian 2006, 19:50

Am facut o pauza scurta si apoi mi-am dat seama cat de mult il iubesc si ce exact greseam.

symy

symy

depinde de la relatie la relatie

28 Ian 2006, 16:20

in cele mai multe cazuri aceasta ''pauza'' inseamna sfarsitul unei relati...dar sunt si cazuri in care ''pauza'' este mai mult decat necesara....''pauzele lungi si dese cheia marilor succese''...io nu prea cred in asta dar depinde , de situatia , de momentul si conjunctura in care s-a luat aceasta pauza...dar se ajunge la ea cand relatie este intr-o ''pasa'' prosta sau intr-un moment mai complicat pentru unul dintre ei (el sau ea)..sau pt amandoi