Dilema mare,mon cher!Care ma poate servi cu un sfat....i-as fi recunoscatoare....

by: marushca20
Vorbesc cu un baiat de 4 ani! Eu am 20 ..el 31 de ani! Ne intelegem fff bine..doar ca in ultimul an a vut probleme financiare( se ocupa cu afaceri) si nu am mai iesit cum ieseam inainte....mi se prea ca relatia se raceste...el se comporta exemplar cu mine..si se straduieste sa faca ceva.....dar discutii ies tot mai des..discutii pe tema asta cu banii (eu am serviciu stabil...destul de bine platit)!Si ma gandesc cum ar fi in caz de un viitor comun...cu afacerile lui...!Recent am cunoscut un baiat de 24 de ani...din alt oras...cu acelasi serviciu stabil ca si mine....foarte prezentabil ca aspect fizic si foarte placut ca personalitate! Cu acesta din urma vorbesc la telefon...si am iesit de vreo 2 ori in oras ca amici(el stie de relatia mea!).Problema mea e ca nu stiu ce sa fac.....sa continui relatia actuala..si sa ma astept la un viitor nesigur....sau sa incep o relatie noua cu baiatul asta mai apropiat de varsta mea....Care ma poate sfatui....

eva31

eva31

Sfat

10 Apr 2011, 04:12

Nu stiu de ce multa lume exagereaza problema banilor. Intr-un cuplu care se pare ca imparte totul, sentimente, probleme, bucurii, pai ar trebui sa aiba si banii la comun. Si doar probleme vin si trec, mai ales cele externe. Daca simti ceva pentru el, ar trebui sa incercati sa rezolvati si problema asta, doar nu e un capat de lume. Depinde de sentimentele tale, daca vrei sa termini relatia si sa te reorientezi spre celalalt sau vrei sa o continui. Dar din povestea ta inteleg ca incertitudine exista in ambele variante. Pentru ca, dupa 4 ani, ar fi trebuit sa se lege si altceva, mai stabil.

electronicguest

electronicguest

Dilema sau egoism

07 Ian 2010, 00:36

Se pare ca esti cam materialista, egoista si superficiala. Vorbesti numai de bani si te gandesti numai la binele tau. Daca ai un serviciu asa stabil si bine platit de ce nu-l tii tu acasa pe iubitul tau ? Macar pana trece perioada grea. Unde este spiritul de sacrificiu ?Cum ai dat de greu gata schimbam partenerul ? Cum este cardul gol gata si iubirea de 4 ani ? Crezi ca in viata totul este frumos, stabil si programat ? Ce simplu ar fi. P.S. A face afirmatii ca ai servicul stabil in zilele astea e o mare aventura si ceea ce dai asa vei primi. Nu acum, cand ti-o fi lumea mai draga.

iulianna

iulianna

Tu stii cel mai bine

23 Dec 2009, 17:24

Simti nevoia sa incerci ceva nou. Pentru ca esti la prima experienta de genul acesta si te tenteaza acel "Ce-ar fi daca..". Daca tu te simti bine si consideri ca nu ai nimic de reprosat si tii la cel de 31 de ani, nu vad de ce ai incerca altceva. Doar de dragul de a vedea cum e.. Si apoi e posibil sa regreti. Analizeaza mai intai ce simti tu, ce vrei cu adevarat, nu faptul ca nu stii cum va fi viitorul,pentru ca nimeni nu stie.. cu atat mai putin sa-ti alegi partenerul in functie de serviciul pe care il are. Ce simti tu e ceea ce conteaza. Bafta.

marushca20

marushca20

Tot nu stiu ce sa fac....

16 Dec 2009, 12:10

Si atunci ce ar trebui sa aleg...ma tot despart de actualul...ma tot impac....sufar....ii fac cumva si lui rau....dar tot nu am curaj sa termin relatia..mai ales cand el se comporta exemplar cu mine.....sunt fff confuza.....si mai e si baiautl asta ...asa dragut, amabil,apropiat ca varsta....

tashulina

tashulina

Asa

15 Dec 2009, 09:26

se intampla de regula cu "prima relatie", mai ales daca ea apare la o varsta frageda, 16 ani in cazul tau.

Dupa ceva timp simti nevoia sa compari si incepi, inconstient, sa vezi defecte in relatia pe care o ai.

marushca20

marushca20

Merci de sfat!

15 Dec 2009, 01:51

Cred ca ai dreptate....prietenul meu ma intelege intotdeauna...doar ca imi ramane impulsul asta de a afla "cum ar fi daca?"...as avea o noua relatie...cu cineva mai apropiat de varsta mea....sunt cam incurcata...

tashulina

tashulina

Varsta

14 Dec 2009, 10:29

Nu ar fi o asa de mare problema, daca va intelegeti bine. Iar 4 ani de relatie spun ceva, pana acum.

E posibil doar ca tu sa simti nevoia acum sa te "razvratesti" un pic, tinand cont ca probabil el este primul tau iubit si nu ai cu cine sa faci comparatii.

Ai grija insa cu cel de 24. Barbatii se maturizeaza mai greu ca femeile si e posibil sa simti lipsa, in timp, a celui de 31 de ani, mai matur si mai "pe picioarele lui".